HTC Vive je nejpropracovanější VR headset, který v současné době jen těžko hledá konkurenci. Již při uvedení na trh sklidilo zařízení zaslouženou chválu. Kritika směřovala snad jen na obtěžující kabeláž, i tu se ale podařilo nyní vyřešit. Co vše HTC Vive umí a jak funguje bezdrátový kit HTC TPCast?
Nicméně vezměme to pěkně popořádku. Pokud úplně přesně nevíte, co si máte pod pojmy virtuální realita (VR), případně headset pro virtuální realitu představit, dovolte krátké vysvětlení. Jedná se o označení pro speciální brýle, které zásobují celé vaše zorné pole plynulým obrazem a vytvářejí tak iluzi jiného skutečného světa. Zde se nabízí gigantické příležitosti pro všechny vizionáře, potažmo šikovné programátory, kteří se postarají o tvorbu obsahu.
Využití totiž může být prakticky neomezené:
Po uvedení do obecné situace v oblasti VR se společně podívejme na samotný model společnosti HTC. Pokud jde o samotné brýle, respektive kvalitu obrazu, tak v tomto ohledu se HTC Vive nijak zásadně neliší od konkurenční platformy Oculus Rift. Avšak odlišnosti mezi nimi jsou, a to zásadní. HTC udělalo v rámci Vive dvě opravdu dobrá rozhodnutí. Dokázalo totiž vyřešit pohyb po virtuálním prostoru a také zajistit manipulaci s předměty.
Samotný pohyb uživatele je snímán pomocí dvou dodávaných majáků, jež vysílají laserové paprsky do prostoru. Brýle HTC Vive pak na sobě mají celou řadu senzorů, které paprsky zachytí a následně vypočítají přesnou polohu. Trošku nevýhodou může být, že ke správnému fungování potřebujete volný prostor, jehož minimální rozměry jsou 1,5 × 2 metry. Maximální prostor je pak 3,5 × 3,5 metru. Ale za přeskládání nábytku v pokoji to určitě stojí, na to dáme krk.
K ovládání HTC Vive slouží dva speciální bezdrátové ovladače s haptickou (vibrační) odezvou, které vzdáleně připomínají joysticky. Kromě celé řady tlačítek také obsahují potřebné senzory pro snímání polohy, takže se po celou dobu pohybují s vámi a například nahrazují meč nebo pistoli během hraní. Ovladače v rukou tak posouvají zážitek o několik úrovní výše.
Headset jako takový váží zhruba 550 gramů. I přes svou spíše vyšší hmotnost velmi příjemně padne na hlavu a nikde netlačí. To přičítáme zejména výměnnému molitanu rámu, který je dodávaný ve dvou velikostech, a to pro širší a užší obličeje. Jednoduše si tak vyberete ten, který vám sedí víc. Na přední straně VR brýlí HTC Vive pak zaujme kamera, jež po aktivaci dovoluje pohled do reálného světa. Velmi zajímavou konstrukční vlastností je i to, že lze regulovat odstup čoček od očí. HTC Vive tak lze používat i přes nasazené dioptrické brýle.
Pokud jde o obrazové vlastnosti brýlí HTC Vive, naleznete uvnitř dva OLED displeje s rozlišením 1 080 × 1 200 a frekvencí 90 Hz na každé oko. Zorné pole pak má v ideálních prostorových podmínkách až 110 stupňů vertikálně i horizontálně. K počítači je headset připojený pomocí HDMI či DisplayPortu (včetně přenosu audia do sluchátek) a USB. Dosah přiložené kabeláže je 5 metrů. Při troše cviku a pozornosti vás nebude prakticky nijak omezovat. Novinkou roku 2017 je pak HTC TPCast, bezdrátový set, který brýle kabelů úplně zbaví.
Bezdrátový kit HTC TPCast je zásadním vylepšením oblíbeného setu pro virtuální realitu HTC Vive. Nutnost kabelového připojení je u jinak chváleného headsetu častým terčem kritiky, bezdrátové řešení je tak bezpochyby krok správným směrem. Wireless kit HTC TPCast doplní náhlavní soupravu o WiFi modul a baterii. Přenášet obraz bude možné až 1,5 hodiny. Cena novinky, která dovolí skutečně volný pohyb ve virtuální realitě, bude při zahájení prodeje 11 990 Kč.
Co HTC Vive umí a jak funguje, jsme si již nastínili. Nyní je nutné ještě překontrolovat vaše počítačové vybavení, zdali zvládne virtuální realitu rozpohybovat.
Hardwarové požadavky jsou následující:
Je patrné, že ne úplně každý počítač je vhodný pro VR. Celou řadu uživatelů, kteří si budou chtít HTC Vive užít, tak čeká nucený upgrade. V naší nabídce naleznete veškeré potřebné komponenty k sestavení dostatečně výkonného PC. V současné době se jako velmi zajímavá jeví investice do grafických karet NVIDIA Pascal, které mají rozšířenou podporou virtuální reality. Vhodné jsou zejména modely GTX 1080 a 1070, avšak dostatečný výkon nabízí i mainstreamová GTX 1060. Ta se vyrovná ještě nedávno high-endové GTX 980. Pokud chcete to nejvýkonnější, lze sáhnout po GTX 1080 Ti, která slibuje nejen vyšší výkon, ale i příznivou cenu, nebo po absolutní špičce grafických karet Titan Xp.
Zajímavou alternativu představuje nabídka společnosti AMD. Její nové procesory AMD Ryzen znamenají vážnou konkurenci i pro nejnovější Kaby Lake (zatím) dominujícího výrobce Intel. AMD však přidává vrásky i v segmentu grafických karet společnosti NVIDIA. Zde doposud konkurovala AMD hlavně levným GTX 1050 (Ti) a 1060 prostřednictvím GPU AMD Polaris. To však změnily karty AMD Vega, které si troufnou konkurovat i GTX 1080.
Pokud však nechcete počítač skládat, můžete si vybrat i z již složených herních sestav. Za nás doporučujeme herní počítače Alza PC.
HTC Vive je nejdokonalejší a nejpropracovanější virtuální realita, která hlavně díky volnosti pohybu předhání ostatní konkurenty. Ovladače jsou perfektní a například dema kreativních aplikací ukazují, že tohle je ta správná cesta k vítězství. HTC Vive s dokonalým sledováním pohybu obelže celé vaše vnímání. Je to budoucnost virtuálního hraní.