Půvabný design, AMOLED displej, všestranně užitečné funkce i velmi atraktivní cena. Xiaomi Amazfit GTR jako by měly vše, co si běžný zákazník může přát. V nejnovější recenzi se na tento zajímavý model podíváme pěkně zblízka.
Již při rozbalení Xiaomi Amazfit GTR překvapí svým prémiovým a precizním zpracováním. Kovová konstrukce s elegantním designem z hodinek vytváří módní doplněk pro každou příležitost. Jak podsouvá samotný výrobce, vedle sportu si hodinky můžeme vzít klidně i k saku, aniž bychom způsobili módní faux pas.
Xiaomi Amazfit GTR se vyrábí ve dvou velikostech. 47mm varianta čítá rozměry 47,2 × 47,2 mm, zatímco menší 42mm verze disponuje 42,6 × 42,6 milimetry. Tloušťka hodinek patří mezi špičku ve svém oboru – Amazfit GTR mají jen 10,75 mm, případně 9,2 mm u menší verze. Na pravé straně hodinek najdeme dvě relativně vystouplá tlačítka, která se velmi dobře mačkají, a příjemně působí i zřetelné kliknutí. Zapomenout nesmíme ani na vyměnitelný a velmi pohodlný řemínek o velikosti 20 nebo 22 mm. Ten je v závislosti na zvolené variantě vyroben ze silikonu, fluor-elastomeru nebo pravé kůže.
Hodinky Xiaomi Amazfit GTR disponují špičkovým displejem o rozměrech 1,39 nebo 1,2 palce. Velkým pozitivem je vysoké rozlišení 454 × 454 pixelů (390 × 390 px u 42mm varianty), které znamená jeden z nejjemnějších obrazů na trhu chytrých hodinek.
Ani to ale není vše. Xiaomi Amazfit GTR jsou totiž opatřeny displejem typu AMOLED, který zaručuje překrásné barvy, skutečnou černou a výborné pozorovací úhly. AMOLED patří mezi nejdražší technologie a v této cenové relaci je o to větším překvapením. Naopak negativní stránkou je relativně vyšší spotřeba energie, která je řešena vypnutým displejem a jeho rozsvěcováním teprve v případě užívání.
Amazfit GTR nabízí funkci Always-on, tedy možnost mít neustále rozsvícený displej pro zobrazení základních informací. V tom případě ale musíme počítat s nižší výdrží a světlo displeje může vadit i při usínání, zejména pokud člověk neleží sám. Always-on bohužel nenabízí ani žádný výběr vzhledů a zvolit si lze pouze ze dvou nahraných variant – ručičkové a digitální.
V případě základního ciferníku jsou naopak připraveny desítky různorodých variant, přičemž některé jsou k dispozici v hodinkách, zatímco jiné je třeba nahrát skrze telefon. Bohužel však chybí možnost jednotlivé ciferníky editovat, takže si nelze vybrat, která data na určitém ciferníku vlastně zobrazíme.
Jas displeje je naopak proměnlivý. Vedle ručního nastavování lze vše nechat také na umělé inteligenci, která svítivost dle okolního světla přizpůsobí. Při testování se jas sice měnil spolehlivě a relativně rychle, avšak v naprosté tmě nám zůstával na 20 %, tedy mohl trochu rušit. Displej je dále pokryt ochranným sklíčkem Corning Gorilla Glass 3. generace i vrstvou proti otiskům prstů. O dostatečnou odolnost tak nemusíme mít obavy.
Xiaomi Amazfit GTR | Verze 42 mm | Verze 47 mm |
---|---|---|
Rozměr | 42,6 × 42,6 × 9,2 mm | 47,2 × 47,2 × 10,75 mm |
Váha | 25,5 g | slitina hliníku 36 g, titan 40 g, nerezová ocel 48 g |
Displej | AMOLED displej s ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3, vrstva proti otiskům prstů | |
Rozlišení displeje | 390 × 390 pixelů | 454 × 454 pixelů |
Senzory | bioTracker PPG Bio-Tracking optický senzor, 6osý akcelerometr, 3osý geomagnetický senzor, snímač tlaku vzduchu, kapacitní senzor, senzor jasu okolního světla | |
Podporované operační systémy | Android 5.0 nebo iOS 10.0 a vyšší verze | |
Výdrž | 12denní při běžném užívání funkcí, až 34 dní v běžném módu hodinek | 24denní při běžném užívání funkcí, až 74 dní v běžném módu hodinek |
Technologie | Bluetooth 5.0 LE, GPS + GLONASS | |
Vodotěsnost | 5 ATM |
O co jsou hodinky Xiaomi Amazfit GTR krásnější, o to více pokročilých funkcí jim vlastně chybí. Zapomenout tak můžeme na volání, poslech hudby uložené v hodinkách nebo bezdrátové platby skrze NFC. Nepřijdeme však o neméně užitečné technologie, jako je GPS, GLONASS nebo Bluetooth 5.0.
Ochuzeni nejsme ani o běžnější funkce, jako je budík, kompas, stopky, odpočítávání, předpověď počasí nebo nalezení telefonu. Dále tu najdeme připomínky událostí, možnost ovládat hudbu v telefonu a nejrůznější notifikace, ať už jde o příchozí volání, SMS, či aplikace. Na žádné zprávy však bohužel nelze odpovídat, a mnohdy tak stejně musíme dojít k jinému zařízení. Relativní novinkou je pak podpora české diakritiky, čímž končí nevzhledné otazníky a nesrozumitelné texty. Systém hodinek však zůstává v angličtině.
Přestože Xiaomi často uvádí hardwarovou výbavu chytrých zařízení, v případě Xiaomi Amazfit GTR jsme se o výkonu nedozvěděli zhola nic. Naše obavy se bohužel potvrdily a hodinky se skutečně u některých animací zadrhávají, zejména při listování mezi ciferníkem a aplikacemi. Někde se zkrátka šetřit muselo, a nakonec to zřejmě odnesl především procesor.
Xiaomi Amazfit GTR se na druhou stranu chlubí opravdu ohromující výdrží. 47mm verze se 410mAh baterií zvládne 24 dní běžného užívání a neuvěřitelných 74 dnů ve zjednodušeném módu. 42mm velikost schovává 195mAh baterii a nabízí 12 dní běžného provozu nebo 34 dní v základním módu. Přesto nabití trvá pouhé 2–3 hodiny a celý proces zjednodušuje také vydařená magnetická nabíječka se 2 piny.
Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTR sice nebudou první volbou nejvášnivějších sportovců, přesto se jejich majitelé mohou spolehnout hned na 12 sportovních módů. Jde o chůzi, turistiku, trailový běh, venkovní běh, běžecký pás, cyklistiku, rotoped, plavání v bazénu, venkovní plavání, eliptický trenažér, lyžování a freestyle (využitelný třeba při posilování). Celkově vzato lze ovšem konstatovat, že sportovní funkce zde nejsou tak propracované, jako tomu je u konkurenčního Garminu.
Vedle toho Xiaomi Amazfit GTR neustále monitorují spálené kalorie, kroky, ušlou vzdálenost a upozorní nás i při dlouhé neaktivitě. S vodotěsností 5 ATM není problém déšť, umývání rukou ani samotné plavání. Vyvarovat bychom se však měli potápění, ve sprše příliš horké vody a do vody nejsou vhodné ani kožené řemínky.
Xiaomi Amazfit GTR nepohrdly ani snímačem srdeční frekvence, který má zejména sportovní využití. Při cvičení tak víme, jestli je aktuální intenzita správná, nebo máme změnit tempo. Přímo na hodinkách si také zobrazíme graf celodenního vývoje tepu, na němž se však vlivem příliš velkého měřítka rozdíly ztrácí. Zde bychom uvítali spíše řešení Garminu, který pro jasné rozeznání různých výkyvů zobrazuje jen několik posledních hodin. Možným řešením je u Amazfit GTR také nahlédnutí do mobilní aplikace, kde graf vidíme mnohem lépe.
Amazfit GTR nabízí také speciální vyhodnocení tepu pomocí ukazatele PAI. Ten se odvíjí od naší aktivity a jeho výši je ideální udržovat nad hodnotou 100. Výzkumy totiž prokázaly, že tím snížíme riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.
Zapnout lze také upozornění na příliš vysoký tep nebo vybočení z ideální zóny (tempa). Můžeme se tak naplno věnovat sportu a teprve při vibracích se podívat, co vlastně máme změnit. Xiaomi Amazfit GTR nás analyzují také ve spánku a mobilní aplikace následně prozradí všemožné zajímavé informace. Amazfit například srovnává uživatele stejné lokality mezi sebou. Zjistíme tak, jestli jsme šli spát dříve než ostatní, či jsme oproti nim spali déle.
Z hlediska designu, displeje a výdrže baterie jsou Xiaomi Amazfit GTR téměř nepřekonatelné. Vybírat navíc můžeme z celkem sedmi variant dle použité velikosti, materiálů, řemínku a barev. 47mm rozměr je k dispozici v Aluminum alloy, Stainless steel nebo Titanium edici. Menší 42mm velikost pak ve verzi Black, Red, Pink nebo Glitter. Cena se liší dle zvolené edice, avšak už nyní je třeba říct, že při těchto specifikacích je velmi nízká, a hodinky tak mají skutečně výborný poměr cena/výkon.
Xiaomi Amazfit GTR
Chytré hodinkyXiaomi Amazfit GTR jsou výbornou volbou pro každého, kdo chce za málo peněz hodně muziky. Nehledáte-li hodinky zaměřené přímo na sport a potřebujete skvěle vypadající kousek s famózním displejem, jste rozhodně na správné adrese.
Klady
Zápory
Daniel Hlas
Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.
Ačkoliv je společnost Huami na trhu teprve pět let, v oblasti nositelné elektroniky rychle dohnala konkurenci a v současnosti se dotahuje na 20% podíl světového trhu. O to pozorněji sledujeme představování nových produktů, které zpravidla zaujmou výborným poměrem cena/výkon. A dnešní novinka – smartwatch Xiaomi Amazfit GTR – není výjimkou.
Nejnovější přírůstek s označením Amazfit GTR spadá do rodiny chytrých hodinek a už z prvních odhalených parametrů bylo patrné, že půjde přinejmenším o tuze zajímavý model. Amazfit GTR zároveň přichází hned ve dvou velikostech – 42 mm a 47 mm. Rozdíly však nenajdeme pouze v průměru, ale také tloušťce, váze a nabízených barevných variantách.
Lehčí a tenčí 42mm verze se šířkou 9,2 mm a váhou 25,5 gramu byla představena ve čtyřech barevných variantách – černé, bílé, třešňové a korálově červené. Pro fajnšmekry je pak připravena limitovaná edice se 60 křišťály od samotné společnosti Swarovski. Větší 47mm verze je o 1,5 mm tlustší a místo barev nabídne tři druhy materiálu – slitinu hliníku, nerezovou ocel nebo titan – od nichž se ostatně odvíjí i konečná váha. I zde jsme se dočkali limitované edice, a to v designu Iron Mana, který nabídne i červený silikonový pásek.
i
Ačkoliv produkty nositelné elektroniky navrhuje a vyrábí společnost Huami, o prodej na světovém trhu se stará hlavní partner Xiaomi. To je také důvod, proč se u jediného produktu můžeme setkat s názvy obou společností.
Následující tabulka nabízí přehledné srovnání velikostí 42 mm a 47 mm. Mezi hlavní rozdíly patří jiná váha v důsledku použití rozdílných materiálů, odlišná kapacita baterie a samozřejmě také cena.
Xiaomi Amazfit GTR | Verze 42 mm | Verze 47 mm |
---|---|---|
Rozměr | 42,6 × 42,6 × 9,2 mm | 47,2 × 47,2 × 10,75 mm |
Váha | 25,5 g | slitina hliníku 36 g, titan 40 g, nerezová ocel 48 g |
Displej | AMOLED displej s ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3, vrstva proti otiskům prstů | |
Rozlišení displeje | 390 × 390 pixelů | 454 × 454 pixelů |
Senzory | bioTracker PPG Bio-Tracking optický senzor, 6osý, akcelerometr, 3osý geomagnetický senzor, snímač tlaku vzduchu, kapacitní senzor, senzor jasu okolního světla | |
Podporované operační systémy | Android 5.0 nebo iOS 10.0 a vyšší verze | |
Baterie/výdrž | 195mAh baterie s 12denní výdrží při běžném užívání funkcí, až 34 dní v běžném módu hodinek | 410mAh baterie s 24denní výdrží při běžném užívání funkcí, až 74 dní v běžném módu hodinek |
Technologie | Bluetooth 5.0 LE, GPS + GLONASS | |
Vodotěsnost | odolnost proti vodě a prachu 5 ATM, vodotěsnost až do 50 metrů | |
Cena | standardní verze 116 dolarů (zahraničí cena), Swarovski edice 145 dolarů (zahraničí cena) | titan a speciální edice Iron Man 203 dolarů (zahraničí cena), hliníková slitina a nerezová ocel bude v ČR dostupná za 4 499,- Kč |
Pozornosti rozhodně nesmí uniknout ani AMOLED dotykový displej, který je díky věrné černé, nízké spotřebě a další řadě výhod v podstatě nejlepším typem zobrazovacího panelu. 42mm verze v 1,2 palce nabídne rozlišení 390 × 390 pixelů, zatímco 47mm verze do 1,39 palce zase promítne 454 × 454 pixelů. Obojí dohromady dává shodnou jemnost 326 PPI, takže nepěkným ostrým hranám můžeme dát rovnou sbohem. Vysoké rozlišení na menší uhlopříčce totiž zaručuje nadstandardně vyhlazený obraz, který navíc chrání odolné sklo Corning Gorilla Glass 3.
Neopomenutelným tahákem je také solidní kapacita baterie. 47milimetrová verze se chlubí 410 mAh a hodinky vydrží 24 dní běžného užívání a neuvěřitelných 74 dní při pouhém sledování času. Ačkoliv 195mAh baterie u 42mm verze je o poznání menší, 12denní výdrž běžného užívání a 34 dní při sledování času není nic, za co by se měl výrobce vyloženě stydět.
Z hlediska funkcí narazíme u chytrých hodinek na vcelku běžné vychytávky, jako je počasí, připomenutí hovoru, hudba, budík, notifikace, vyhledání telefonu, kompas, stopky či odpočítávání. Zkrátka však nepřijdou ani sportovci. Amazfit GTR nabízí pokročilý monitoring srdečního tepu a možnost měřit až 12 sportovních aktivit, mezi nimiž nechybí ani často opomíjené plavání. Certifikace 5 ATM a vodotěsnost rovnou do 50 metrů tak už není žádným překvapením. Navrch jsou hodinky vybaveny technologiemi GPS a GLONASS, zatímco o bezproblémový hladký chod se stará moderní procesor Snapdragon Wear 3100.
Nadšení z atraktivního produktu nezhatí ani příliš vysoká cena. Standardní edice 42 mm totiž vyjde na 116 dolarů, zatímco limitovaná edice Swarovski na 145 dolarů. Za titan a speciální edici Iron Man si v zahraničí účtují 203 dolarů, zatímco u nás si lze již nyní předobjednat 47mm hliníkovou slitinu nebo nerezovou ocel za 4 499,- Kč. Dodání očekáváme již 5. srpna 2019.
Ukázková výdrž baterie, 12 sportovních režimů, AMOLED displej i kvalitní zpracování hned ve dvou velikostech a několika provedeních. To jsou jen některé přednosti, kterými na sebe chytré hodinky Amazfit GTR strhávají pozornost médií i koncových zákazníků. Přesnou podobu globální verze zatím sice neznáme, už nyní to ale vypadá na model, se kterým bude třeba počítat. V České republice lze už nyní předobjednat 47mm velikost v hliníkově slitině nebo nerezové oceli za cenu 4 499,- Kč.