Rok poté, co Huawei představil chytré hodinky Watch GT 2, jsme se dočkali inovované verze s označením „e“. Ta byla odhalena po boku špičkové řady smartphonů Huawei P40 a přináší několik zajímavých vylepšení už tak velmi úspěšného modelu…
Nejzřejmější inovací chytrých hodinek Huawei Watch GT 2e je jejich novodobý vzhled. Ten pochopitelně závisí na zvolené barvě, které jsou k dispozici hned čtyři – Graphite Black, Icy White, Lava Red a Mint Green. Červená a zelená varianta už na první pohled zaujme svým výstředním sportovním řemínkem, který se nápadně podobá některým páskům konkurenčních Apple Watch.
Ačkoliv zmíněný řemínek, nové funkce a oficiální prezentace řadí Huawei Watch GT 2e do sportovního sektoru, vzhled kovového těla s tlačítky směřuje naopak k eleganci. Původní vystouplé čudlíky kulatého tvaru vystřídala minimalistická hranatá tlačítka, která kopírují linie těla. Hladkou plochu lunety zase nahradil vroubkovaný povrch, který působí spíše formálnějším dojmem, byť černá a červená varianta má lunetu zdobenou čísly.
Zatímco původní verze hodinek nabízí 42mm a 46mm velikost, Huawei Watch GT 2e existují pouze v univerzálním rozměru 53 x 46,8 mm. Ten je oproti původním 45,9 x 45,9 mm nepatrně větší a odpovídá spíše velikosti 47 mm. Celkově vzato jde tedy o relativně velké hodinky a ocenit je tak třeba obdivuhodně malou tloušťku 10,8 mm. Vůbec špatná není ani váha 43 gramů, která víceméně odpovídá původní verzi. Nepotvrdily se tak informace německého deníku Winfuture.de, který hovořil o podezřele nízké váze 25 g.
Parametry displeje zůstávají shodné s původním modelem. Opět dostáváme 1,39palcový displej typu AMOLED, který zajišťuje výborné pozorovací úhly, vysoký kontrast a živé barvy včetně věrné černé. Ještě obdivuhodnější je ale rozlišení, které dosahuje mimořádných 454 x 454 pixelů a patří tak mezi nejjemnější displeje na poli chytrých hodinek. Jedinou nevýhodou AMOLED tak může být jeho čitelnost na přímém slunci, která sice není špatná, ale nedosahuje vlastností transflektivního displeje (byť ten má zase jiné nevýhody).
Naopak velmi atraktivní novinkou je tzv. pohyblivý ciferník, který je možné znát jak z chytrých telefonů, tak třeba i z hodinek Garmin Venu. U animací se ale ani přes vysoké rozlišení nemusíme obávat jakékoliv trhání. Huawei Watch GT 2e totiž ukrývají nadprůměrně výkonný čipset Kirin A1, který si Huawei ostatně vyrábí sám. Výkon se zároveň přizpůsobuje aktuálnímu využití, což díky algoritmu pro úsporu energie (nyní ve verzi 2.0) snižuje spotřebu energie na minimum. I proto Huawei Watch GT 2e vydrží úžasných 14 dnů běžného užívání, 30 hodin se zapnutou GPS a 24 hodin nepřetržitého přehrávání hudby. Pro úplnost snad už jen dodejme, že nabíjení zpříjemní magnetická nabíječka.
Chytré hodinky Huawei Watch GT 2e se od původního modelu příliš neliší ani v oblasti chytrých funkcí. Využít tak můžeme předpověď počasí, budík, odpočítávání, kompas, baterku, notifikace, barometr, připomínky událostí, vyhledání telefonu, ale i možnost uložit do vnitřní paměti až 500 písní. Není však úplně zřejmé, zda Huawei Watch GT 2e umožní telefonování skrze připojený telefon, což původní model zvládá pouze u 46mm verze. Oficiální stránky v tomto ohledu mlčí a absence této funkce je tak dosti pravděpodobná. Moderní verzi Bluetooth 5.1 však můžeme využít i jinak, a to v rámci novinky v podobě ovládání fotoaparátu telefonu. Díky tomu postačí někde postavit telefon a snadno se můžeme vyfotit při nějaké aktivitě nebo třeba s přáteli.
Dle výrobce chytré hodinky Huawei Watch GT 2e podporují rovnou 100 sportovních režimů. To je samozřejmě neskutečně vysoké číslo, ke kterému se konkurenční modely téměř nedokážou přiblížit (výjimkou je snad jen Suunto 9 s 80 aktivitami). Jádro tvoří 15 profesionálních módů, které odpovídají také nabídce původního modelu. Jedná se o běhání venku, běhání uvnitř (běžecký pás), chůzi venku, chůzi uvnitř, cyklistiku venku, rotoped, plavání v bazénu a otevřené vodě, převýšení, turistiku, přespolní běh, triatlon, eliptický trenažér, veslovací trenažér a volný trénink.
K těm přibylo 85 „přizpůsobených“ režimů, které pokrývají šest oblastí sportu: volný čas, fitness, vodní prostředí, míčové hry, extrémní aktivity a zimní sporty. Najdeme mezi nimi třeba lezení po horách, street dance, skateboard, surfování, bojové sporty nebo parkour. Nadšenci do těchto spíše okrajových sportů tak mají jasný důvod, proč si pořídit zrovna Huawei Watch GT 2e. Zatímco profesionální módy komplexně mapují 190 typů dat, přizpůsobené režimy sledují pouze klíčová data jako je třeba srdeční tep, postup cvičení nebo doba zotavení, což většině uživatelů pravděpodobně bude stačit.
Ačkoliv výrazné navýšení počtu režimů vypadá jako největší inovace modelu s přídavkem „e“, při zobrazení oficiální stránky původní verze zjistíme, že počet podporovaných režimů je na stovce také. Jedná se zřejmě o softwarovou záležitost, která je zpětně propůjčena i Watch GT 2, což rozdíl mezi oběma modely elimininuje. Nutno dodat, že aktivity běhání uvnitř/venku, chůze uvnitř/venku, eliptický trenažér a veslovací trenažér hodinky rozpoznají samy, takže je při zahájení nemusíme zdlouhavě vybírat v menu.
Huawei Watch GT 2e dále nabízí počítání kroků, spálených kalorií, celodenní měření tepu (a to i pod vodou), zhodnocení aerobní/anaerobního efektu proběhlého cvičení, ale i určení potřebné doby regenerace před dalším tréninkem. Dalším plusem je 13 běžeckých kurzů, které spustíme před samotným během, čímž získáme hlasového asistenta pro aktuální trénink včetně komentování změn tepu. K dispozici máme také informace o aktuálním tréninkovém stavu s tipy na budoucí cvičení, zatímco VO2max nám zase ukáže kardiorespirační zdatnost a vytrvalostní kapacitu. Hodit se může i funkce Tréninkové intenzity, která z dat za poslední týden vypočítá celkovou zátěž. Vždy proto víme, zda jsme byli aktivní málo, příliš nebo tak akorát. Samozřejmostí je pak GPS, GLONASS nebo vodotěsnost 5 ATM.
Pokud jste četli naší recenzi původního modelu, pak už dobře víte, že jde o skutečně všestranné zařízení. Ani Watch GT 2e tak pochopitelně nemohou postrádat monitorování tělesných funkcí jako je například spánek, o který se stará TruSleep 2.0. Měří tedy tep, dech, hodnotí uplynulý spánek, nabízí užitečná doporučení a dokonce rozeznají i 6 běžných poruch spánku. Další pokročilou funkcí, kterou navíc nabízí jen některé značky hodinek, je měření stresu (přesněji zátěže organismu). To umožňuje zhodnotit náročnost celého dne a lépe naplánovat další aktivity. O případné snížení napětí se postarají připravená dechová cvičení a díky SpO2 nově určíme i míru okysličení krve. Zapomenout nesmíme ani na další novinku v podobě monitorování menstruačního cyklu, kterou přirozeně ocení zejména ženy.
Chytré hodinky Huawei Watch GT 2e zachovávají drtivou většinu funkcí původního 46mm modelu a přidávají i několik vychytávek navíc. Cena je stanovena na lákavých 199 euro, v přepočtu asi 5500 Kč. Watch GT 2e tak zachovávají špičkový poměr cena/výkon a v tomto ohledu patří mezi nejlepší chytré hodinky na trhu. Kdy se však hodinek dočkáme, dosud není známo. Na rozdíl od představených chytrých telefonů totiž o dostupnosti nebylo prozrazeno vůbec nic. Je nicméně velmi pravděpodobné, že to bude v dohledné době.
Chytré hodinky Huawei Watch GT 2e sice představeny ještě nebyly, mnoho údajů z (ne)oficiálních zdrojů však známe již nyní. Čtěte dále a dozvíte se vše podstatné.
Rok poté, co Huawei představil chytré hodinky Huawei Watch GT 2, se dočkáme inovované verze s označením Watch GT 2e. Ta bude představena 26. března, a to po boku špičkové řady smartphonů Huawei P40. Mezitím se podívejme, co o Huawei Watch GT 2e víme již nyní.
Z názvu Huawei Watch GT 2e je evidentní, že se nejedná o zcela nové chytré hodinky, ale o inovovanou verzi dosud nejlepšího modelu této značky. Při testování původní edice jsme přitom nešetřili chválou, a v recenzi jsme ji dokonce označili za „nového favorita na scéně“. Díky univerzální výbavě, řadě pokročilých funkcí a velmi nízké ceně jsme Watch GT 2 zároveň zařadili na seznam Nejlepších chytrých hodinek roku 2020.
O to více nás samozřejmě zajímá, co nového přinese vylepšená verze už tak všestranného modelu. Se zatím nejpodrobnějšími informacemi přišel německý server Winfuture.de, který vedle několika obrázků odhalil i řadu specifikací. Ty říkají jediné – Watch GT 2e zřejmě budou základnímu modelu podobné více, než jsme doufali.
Dle neoficiálních informací se i tentokrát dočkáme 1,39palcového displeje typu AMOLED se špičkovým rozlišením 454 × 454 pixelů. O výkon se postará čipset HiSilicon Hi1132, což je dle našich informací pouze jiný název pro Kirin A1. Stejný tedy zůstane také čip, který najdeme jak u základní verze, tak třeba i u Honor MagicWatch 2. Jde o extrémně úspornou jednotku, která u obou zmíněných zařízení napomáhá k výtečné výdrži až 14 dnů. Změnu nenajdeme ani u kapacity baterie (455 mAh) a k dispozici bude i magnetická nabíječka.
Nepatrný rozdíl lze najít teprve v uvedených rozměrech, které se liší o několik desetin milimetru. U Huawei Watch GT 2e se dočkáme velikosti 53 × 46,8 × 10,8 mm, a hodinky tak budou o něco větší. Proto překvapuje menší váha, která má spadnout z původních 41 gramů na neuvěřitelných 25 g. Nutno dodat, že stále hovoříme o 46mm verzi hodinek, a teprve se uvidí, zda budou Huawei Watch GT 2e představeny také v menší verzi, jako tomu bylo u původní verze.
Zatímco v sortimentu mnoha výrobců najdeme chytré hodinky zaměřené na sport, Huawei se drží stejné taktiky jako Apple a vytváří univerzální modely, s nimiž chce oslovit co nejvíce lidí.
A právě Huawei Watch GT 2e by to mohly změnit. Některé dostupné obrázky totiž hodinky ukazují při pohybových aktivitách a také oficiální teaser zobrazuje pouze sportovce. Další nápovědou je popis zmíněného videa, původně umístěného na serveru Weibo, v němž stojí „The spirit and energy of exploration“. Dalším indikátorem, který je patrný již na první pohled, je poměrně specifický design řemínku, který jako by z okna vypadl sportovním páskům používaným u Apple Watch.
Teorii sportovního zaměření nicméně kazí podoba tlačítek. Ta jsou u původní varianty kulatá a výrazně vystouplá, zatímco u Watch GT 2e mají podobu decentního obdélníkového tvaru. K ještě větší eleganci směřuje také vroubkovaná luneta, která je trochu podobná té u hodinek Garmin Venu.
V případě zaměření na sport se také nabízí otázka, co přesně by Watch GT 2e vlastně mohly přinést. Už základní model totiž nabídl slušnou nadílku sportovních funkcí a nechyběla ani podpora 15 druhů sportů, běžecké kurzy nebo třeba monitorování stresu (celkové zátěže organismu). Protože zmíněné video ukazuje surfaře, který se může setkat s velkým tlakem vody, lze uvažovat o zvýšení úrovně vodotěsnosti z pěti na deset atmosfér.
Výše uvedené napovídá tomu, že specifikace modelu Huawei Watch GT 2e budou do značné míry odpovídat původnímu modelu. O dostupnosti sice zatím nemáme přímé informace, vzhledem k dobrému zásobení českého trhu zařízeními Huawei však očekáváme brzké dodání i v případě Watch GT 2e. Všechny dostupné zdroje zatím poukazují na tři barevné varianty. Chytré hodinky Huawei Watch GT 2e tak téměř jistě budou k dispozici v černém, červeném a zeleném zpracování. O ceně toho zatím moc nevíme, ale dle některých zdrojů se pohybuje okolo 200 euro (necelých 6 000 Kč). Znovu bychom se tak dočkali špičkového poměru cena/výkon.
Z aktuálně dostupného mixu oficiálních a neoficiálních informací začíná být zřejmé, že chytré hodinky Huawei Watch GT 2e žádné přelomové změny nepřinesou. Stále však mohou zaujmout inovovaným designem a třeba i dosud neodhalenými funkcemi. Jak to s Huawei Watch GT 2e nakonec dopadne, zjistíme už 26. března. Ve stejný den také aktualizujeme tuto stránku, na které pak najdete veškeré informace o tomto modelu.
Huawei Watch GT 2e staví na geniální všestrannosti původního modelu, na kterou nasedá modernější design (s výraznými řemínky), 100 sportovních režimů, SpO2, možnost vzdálené spouště či pohyblivé ciferníky. Místo kolosálních změn se tak dočkáváme rozumných vylepšení, které stoprocentně ocení celá řada zákazníků.