Huawei Watch GT 2e jsou chytré hodinky, které se zaměřují na sport. Poznáte to podle designu, měkkého perforovaného silikonového řemínku, ale i košaté nabídky 85 režimů cvičení. A to je opravdu hodně, takže se kromě klasického běhu a různých forem cyklistiky dostalo i na jógu, taekwondo, břišní tanec, balet a další, které jejich vyznavači obvykle nemají potřebu kvantifikovat. Nicméně třeba sledování srdečního tepu při meditačních cvičeních může být zajímavé.
Pojďme začít největším problémem modelu GT 2e, což je konkurence z vlastních řad. Přímo vychází z hodinek Huawei GT 2, rozdíly jsou vlastně jen čtyři:
Huawei GT 2e stojí 4 449 Kč, Huawei GT 2 je za 5 989 Kč a myslím, že rozdíl 1 540 Kč odpovídá výše jmenovaným kompromisům. Problém je, že můžete koupit také Honor Watch Magic 2. Honor je značka firmy Huawei a tyto hodinky jsou identické s modelem Huawei GT 2, přitom stojí jen 4 299 Kč! Píšu „problém“, ale pro zákazníka je to vlastně výhra.
Ale zpět k hodinkám Huawei Watch GT 2e. Ovládají se hlavně přes dotykový displej, jednoduché tahy prstem a výběr velkých prvků na displeji je intuitivní mix, který je snadné se naučit. Pak jsou tu ještě dvě skutečná tlačítka na boku hodinek. Kterýmkoliv probudíte displej, horním vstoupíte do menu a znovu se vrátíte na domovskou obrazovku, spodnímu můžete přiřadit spuštění kterékoliv z dostupných aplikací.
Já jsem zvolil svítilnu a baví mě, jak je neustále k dispozici. Hodinky nemají LED diodu, jak jsme zvyklí z telefonů, svítí se zobrazením bílé barvy v maximálním jasu na celé ploše displeje. Na procházku po lese to pochopitelně není, ale na noční pochůzky po bytě, aniž byste budili ostatní, to stačí bohatě. Funkce tlačítek se mění při měření aktivity, jedním se zastavuje záznam, druhým se listuje mezi obrazovkami, při vodních sportech je deaktivovaná dotyková vrstva displeje a zámek se uvolní delším podržením tlačítka. Skvělé řešení.
Displej samotný používá technologii AMOLED, což znamená nádherně jasné barvy a dokonalou černou. Tak dokonalou, že u černé verze hodinek efektně splývá s černým obvodem krycího skla. AMOLED také znamená, že displej nesvítí pořád, musíte jej aktivovat – buď tlačítkem, nebo zvednutím zápěstí před obličej. Toto gesto je nastavené citlivě, jen výjimečně se stane, že se hodinky neprobudí. Naopak k nechtěné aktivaci displeje občas dojde, ale přes den to nevadí a v noci stačí aktivovat režim Nerušit, který odstaví gesto i vibrace. Přitom není nutné hodinky ručně přepínat před a po každém spánku, stačí nastavit plán, podle kterého se bude režim měnit automaticky. Skvělé řešení, tedy pokud máte pravidelný denní režim.
Hodinky Huawei Watch GT 2e mají i režim always-on (v nastavení jako Pohotovostní ciferník), kdy displej stále zobrazuje čas, aniž byste jej museli probouzet. Takový ciferník je jednodušší, aby svítilo méně pixelů, přesto výdrž baterie padá na polovinu, tedy cca pět dní. Probouzení gestem však funguje dobře, takže always-on nepoužívám a odměnou je mi výdrž cca devět dní. To je v dané třídě hodinek skvělá hodnota. Výrobce udává dva týdny, k tomu se hodinky přiblíží, pokud vypnete kontinuální měření srdečního tepu. Nabíjí se bílým „pukem“, který si hodinky ve správné poloze zafixuje pomocí magnetů. Má USB-C konektor, dostanete také kabel, ale nabíječku už si musíte sehnat sami. Z nuly na 100 % dostanete baterii za hodinu.
i
GT 2e je možné připojit jak k Androidu, tak k iPhonu. V případě iOS však mobilní aplikace postrádá možnost poslat do paměti hodinek hudbu a kupodivu chybí také funkce pro měření stresu.
Operační systém je uzavřený, takže nové funkce se dočkáte pouze pokud ji výrobce přidá do nové verze firmware, sami si aplikaci nenainstalujete. Změnit můžete leda ciferník, v mobilní aplikaci je jich v době psaní tohoto textu 141 a další budou přibývat. To už je počet, ze kterého se dá vybrat, nicméně ciferník musíte vzít tak jak je, není možné upravovat obsah jednotlivých datových polí. Aplikace jsou v menu srovnané po sebou a probrat se těmi dvaceti položkami chvíli zabere. Přitom jich mohlo být méně, některé aplikace duplikují jednu z domovských obrazovek, nebo ikonky z roletky s rychlými přepínači.
První dvě místa zabírají Cvičení (kde se spouští měření už zmíněných 85 druhů sportu a jiných aktivit) a výpis už absolvovaných workoutů. Položka Stav cvičení dlouhodobě sleduje vaši kondici a jedním pohledem zjistíte, zda se zlepšuje či zhoršuje. Optické Měření tepu má klasický neduh, že v klidu funguje dobře, ale jakmile vyběhnete, chytré hodinky poskakují po zápěstí, přesnost klesá a reakce na změny zpomaluje. Pomůže těsnější utažení řemínku, senzor tepu se tak lépe „zapíchne“ do zápěstí. Hrudní pás pro přesnější měření tepu k těmto hodinkám nepřipojíte.
SpO2 se v podání Huawei jmenuje Měření kyslíku v krvi. Na rozdíl od tepu se nesleduje kontinuálně, ale na povel uživatele. Je potřeba se zklidnit, držet hodinky ciferníkem vzhůru a asi 15 sekund počkat. Dostanete hodnotu, v mobilu uvidíte i graf, ale jde pouze o pospojovaná měření, takže jeho jemnost záleží na tom, jak často se budete o SpO2 zajímat. Zdravý a odpočatý jedinec by měl naměřit 100 %, hodnota klesá ve vyšších nadmořských výškách, s námahou, nebo při nemoci.
Položka Aktivita je jednoduchý souhrn našlapaných kroků, minut, kdy hodinky detekovaly zvýšenou námahu, a počet hodin, kdy jste se aspoň minutu pohybovali. To je dobrý bič na sedavá zaměstnání, pokud se hodinu nehýbete, GT 2e vás automaticky upozorní.
V menu postupujeme dále, na řadě je Spánek, zde se však dozvíte pouze délku posledního nočního spánku. Přitom hodinky smysluplně detekují jednotlivé spánkové fáze, ale pro tuto informaci už musíte do mobilní aplikace. Škoda, i tenhle graf by se na displej hodinek vešel. Následuje položka Stres a přiznám se, že té jsem příliš nepřišel na chuť, nerozumím tomu, co hodnoty znamenají a na základě čeho je systém vypočítá. Hned další aplikace Dechové cvičení je jednoduchý průvodce pomalými nádechy a výdechy, což má vést ke zklidnění při stresu. Ani v tomto případě se ze mě nestal fanoušek…
Aplikace Hudba má dva režimy – buď přehráváte soubory uložené ve 4GB paměti hodinek (skoro půlku zabere systém, takže skutečně k dispozici jsou jen 2 300 MB), nebo ovládáte právě spuštěný přehrávač v připojeném mobilu. Možnosti jsou jednoduché: pauza, přeskočit na předchozí či další skladbu a také lze regulovat hlasitost. Barometr vám ukáže křivku se změnami atmosférického tlaku v průběhu celého dne, další obrazovka ukazuje, v jakých nadmořských výškách jste se pohybovali. Přesnosti můžete pomoct kalibrací, kdy hodinkám řeknete, v jaké nadmořské výšce se skutečně nacházíte. Kompas si o kalibraci přímo řekne, stačí pár sekund mávat zápěstím ve vzduchu, pak ukazuje velmi přesně.
V menu postupujeme dále, lehce matoucí pojmenování Zprávy sdružuje veškeré notifikace, které přijdou z mobilu. Ke stejnému seznamu se dostanete, pokud na domovské obrazovce prstem potáhnete od spodního okraje. Skvělé je, že v mobilu přesně nastavíte, které aplikace se vám je mohou do hodinek poslat. Líbí se mi i naprostá spolehlivost a rychlost, s jakou upozornění přichází, není výjimkou, že hodinky zavibrují dříve, než pípne mobil. Naopak je škoda, že jsou upozornění pouze pasivní – chybí možnost jakkoliv reagovat na zprávu (byť by to bylo jen odeslání vztyčeného palce, jak to umí někteří konkurenti), nebo třeba smazat e-mail.
Aplikace Počasí je trochu zklamání – uvidíte pouze aktuální teplotu, denní maximum a minimum, plus ikonku se sluncem, mrakem, deštěm apod. Vždyť by stačilo kliknout a projet si výhled na další dny… Podobné je to se stopkami – chybí jim jakákoliv pokročilá funkce, prostě jen spustíte čas, můžete si dát pauzu a pak jej znovu spustit, nebo vynulovat. Žádný mezičas, nic.
Následující dvě appky se povedly o poznání lépe: Časovač je odpočet neboli minutka. Buď si vyberete některý z osmi připravených časů, nebo si zvolíte vlastní. Budíky můžete je pojmenovat, opakovat v různé dny v týdnu, vypínat a zapínat. Jednoduché, přehledné, skvělé.
Následuje Svítilna, tu už jsem chválil výše. Předposlední je Najdi můj telefon, což je jednoduchá utilitka, která na povel rozezvučí připojený telefon. Musí být pochopitelně v dosahu Bluetooth signálu, což v rámci bytu obvykle je, takže jej uslyšíte a snadno najdete. Položka dvacátá je Nastavení, ve kterém k hodinkám připojíte bezdrátová sluchátka, vyladíte si chování displeje, přeskládáte domovské obrazovky, změníte intenzitu vibrací, nastavíte plán režimu Nerušit, odpojíte telefon atd.
Pouze spočítat kilometry při běhu a vykreslit trasu v mobilní aplikaci už dávno nestačí na titul sportovní hodinky, takže co má Huawei navíc? Měření tepu, které funguje i při plavání, měření SpO2, kvůli kterému musíte na chvíli zastavit a uklidnit se, ale hodně se děje i v oblasti analýzy dat, nastavení cílů a tréninku.
Po každém workoutu se můžete probírat hodnotami: průměrná rychlost, průměrné tempo, nejrychlejší tempo na plovoucím kilometru, při běhu máte přesně spočítané kroky (při plavání tempa a SWOLF), jejich kadenci a délku, díky barometru vidíte hodnoty převýšení, vejde se i graf srdečního tepu, na další obrazovce je automatické rozdělení do zón, následují grafy pro tempo, kadenci a nadmořskou výšku, systém také zhodnotí efekt tréninku na celkovou kondici (zda si náhodou nenakládáte málo, nebo naopak příliš) a doporučí délku regenerace. Další informace a podrobnější zkoumání grafů si můžete dopřát v mobilní aplikaci.
Než spustíte měření aktivity, lze nastavit cíle pro vzdálenost, čas, nebo spálené kategorie, hodinky vás mohou upozornit v zadaných časových či délkových intervalech, nebo si nastavíte tempo virtuálního partnera a při běhu pak na displeji vidíte, jaký náskok nebo ztrátu na něj máte. Hezká motivace, jen nepočítá s kopci, kdy při stejné námaze zákonitě zpomalíte, ale digitální sparring partner drží strojové tempo dál. Škoda, ale stejnou chybu dělá i Garmin, etalon mezi sporttestery.
Zajímavý je pokus s běžeckými kurzy, v aktuální verzi firmwaru je jich 13 od mírných a krátkých, po delší (nejdelší má 66 minut), můžete si naordinovat intervaly včetně HIIT. V tomto směru je zmíněný Garmin výrazně dál, ale snad je to pro Huawei pouze začátek a v dalších verzích firmwaru se bude funkce zdokonalovat a k běhu se přidají i další disciplíny.
Při workoutu lze nastavit chování/zhasínání displeje, datové obrazovky jsou pevně dané a jejich skladba se logicky liší podle zvoleného druhu sportu. Líbí se mi automatická detekce sportovní aktivity. Když vyběhnete a zapomenete zapnout záznam, po chvíli se hodinky samy ozvou a zeptají se, jestli běžíte uvnitř či venku. Skvělé.
i
Škoda, že podobně automaticky nefunguje i přepínání disciplín při triatlonu. Při závodě jsem to zkoušel jen jednou, ale hlava i tělo jsou při přechodech tak zaměstnané, že jsem si vzpomněl vždy až se zpožděním několika kilometrů. Tedy v záznamu mám nesmysly a zpětně s nimi už nic neudělám.
Stať o sportování zakončím (dle mého názoru) největším problémem. Záznamy aktivit zůstanou v systému Huawei Zdraví a dál je nedostanete. Exportovat se dá pouze screenshot, nikoliv trasa ve formátu GPX, kterou byste mohli uploadovat do některého ze zavedených systémů jako jsou Strava, Endomondo a další. Data lze synchronizovat pouze s Google Fit a MyFitnessPal, ale ani v jednom případě se nepřenáší trasa. Huawei opakovaně potvrzuje, že na funkci pracuje, takže doufejme, že její zavedení nebude trvat dlouho, protože to u sportovců, kteří léta shromažďují data v jedné platformě, značně degraduje použitelnost jinak skvělých hodinek.
Huawei Watch GT 2e
Chytré hodinkyHuawei GT 2e jsou skvělé hodinky. Líbí se mi hlavně výdrž baterie, jasné barvy na displeji a spolehlivost, s jakou na něm vyskakují notifikace z připojeného mobilu. Výborná je i ta těžko popsatelná ergonomie, plynulost ovládání, chování hodinek, všechny ty drobnosti, kterých si ani všimnete – když jsou udělané správně (a tady většinou jsou).
Někomu bude chybět možnost hodinkami zaplatit, já za největší problém považuji chybějící propojení na zavedené sportovní platformy (Strava a spol.). A celé to kazí i cenová politika – proč by si někdo kupoval Huawei GT 2e, když je tu sourozenec ze stejné líhně, model Honor Watch Magic 2? Tyhle hodinky jsou objektivně lepší, subjektivně hezčí, přitom levnější.
Klady
Zápory
Rungo.cz
Rungo.cz je web o pohybu, radosti, inspiraci a motivaci s dlouholetou tradicí. V současnosti se jedná především o rozsáhlou komunitu těšící se velké podpoře na sociálních sítích, která opustila křídla velkého mediálního korporátu a vydala se vlastní svobodnou cestou. Rodinný přístup při pořádání závodů a mnoho dalšího oceňují běžci, cyklisté nebo také příznivci zdravého životního stylu, stravování a pohybu obecně.