Už z názvu těchto nových smartwatch kouká evoluce. Loňský model Huawei GT2 byl skvělý a letošní označení Huawei Watch GT2 Pro dává najevo, že vychází ze stejného základu, ale přidává něco navíc. Těch bonusů je pěkná řádka a hlavně – dávají smysl!
Všechny chytré telefony dělají plus minus to samé, jen si připlácíte za to, jak dobře to dělají. Chytré hodinky, smartwatch, jsou jiné, každé mají svůj charakter, unikátní mix ceny, designu, funkcí a výdrže baterie. Na jedné straně palety máte levný chytrý náramek, jehož baterie vydrží měsíc, ale má titěrný displej a moc toho neumí. Na straně druhé stojí násobně dražší Apple Watch, které změří kde co, nainstalujete do nich tisíce aplikací, ale kromě vyšší ceny zaplatíte také mizernou výdrží baterie.
Chytré hodinky od Huawei GT2 Pro jsou někde na půli cesty. Díky kulatému displeji vypadají jako klasické hodinky, mají velký (1,39") dotykový AMOLED displej s jemnou grafikou (454 × 454 pixelů, 326 ppi) a nádhernými barvami, ale nenainstalujete do nich žádnou novou aplikaci (i když nová položka „Aplikace“ v obslužné appce v mobilu skýtá naději). Musíte si zkrátka vystačit s těmi, které připravil výrobce. Někde v průměru se pak nachází výdrž baterie (cca dva týdny podle způsobu používání) a vlastně i cena.
i
Chytré náramky koupíte už za stokoruny, Apple Watch začínají nad 10 tisíci korunami. Loňské Huawei Watch GT2 se stále prodávají za cenu pod 5 tisíc korun, nové Huawei Watch GT2 Pro startují na 7 999 Kč. Co za tento příplatek dostanete navíc?
Evidentní je změna v designu. V tomto směru si udělejte názor sami. Mně se o trochu víc líbí klasičtější tělo loňského modelu, ale ten letošní je vyvedený v nádherném matném titanu a velmi efektní jsou i broušená tlačítka.
V hodnotných materiálech pokračujeme – displej chrání safírový krystal, který je odolnější vůči odření. Se zkosenou hranou vypadá nádherně, ale vystupuje nad kovový rám, což působí zranitelně. Dýnko je keramické, díky čemuž vypadá mnohem lépe než loňský plast, ale má to i praktickou stránku. Celá spodní strana je dokonale hladká, takže nehrozí jakékoliv zachytávání chlupů na zápěstí.
Poslední hodnotný materiál je kůže na řemínku. Tedy pokud si vyberete verzi Nibula Gray. Pak ještě existuje Night Black se silikonovým páskem, který bude vhodnější na sport (a pro alergiky). Na osičkách je praktická páčka, za kterou stačí zabrat nehtem a během pár sekund řemínek vyměníte za jiný.
A ještě jeden pokrok – loni se nabíjelo „pukem“, který si pomocí magnetů slícoval dvojici kontaktů. Letošní nabíječka je bezdrátová/bezkontaktní, což v praxi znamená, že hodinky přiblížíte, vyvýšený střed se senzory díky magnetu zaskočí do „mističky“ nabíjecího modulu a vy se vůbec nestaráte o orientaci. Je to drobnost, ale kdo se večer netrefil a ráno přišel k vybitým hodinkám, ten ji ocení.
Skvělé je, že technologie nabíjení Qi je univerzální, takže když si puk zapomenete, nabijete hodinky jakoukoliv jinou bezdrátovou nabíječkou k mobilu nebo zpětným nabíjením ze zad telefonu (tuhle technologii podporuje několik špičkových modelů od Huawei, Samsungu a Xiaomi).
Zdravotní funkce, jako je měření tepu, spánku a stresu, známe už z minulosti, nový je ale pulzní oxymetr pro měření saturace kyslíku (SpO2), což je důležitá hodnota pro dlouhodobé sledování kondice. To je jedna z nových aplikací v menu.
Další funkce se nazývá „Vzdálená závěrka“ a slouží jako dálková spoušť pro foťák v připojeném mobilu. Pokud nechcete být na každé takové fotce v pozici „soustředím se na displej hodinek“, stačí použít dvou- nebo pětisekundovou samospoušť. Jednoduché, funkční, skvělé!
Nová je možnost upravit widgety/komplikace některých ciferníků, takže na hlavní obrazovku dostanete přesně ty informace, které potřebujete. Stejné to je i s obsahem polí při sportovní aktivitě, což byla dosud pevně daná věc. Negativista vám řekne, že Huawei zde pouze dohání konkurenci, která tohle umí už dávno, pozitivista to vidí jako příjemnou evoluci. Pravdu mají oba.
V minulosti jsem hodinkám od Huawei vytýkal malý výběr ciferníků, ale nové GT2 Pro jich aktuálně mají přes dvě stě. Z toho už se dá vybrat. Výrobce k tomu přidal efektní vychytávku. Jmenuje se OneHop a během pár sekund dostane fotku z mobilu na ciferník hodinek. Stačí je přiblížit k zádům telefonu, tam si NFC antény obou přístrojů vymění informace, obrázek se stáhne, umístí se na pozadí jednoho konkrétního ciferníku a ten se hned aktivuje. Fotek lze postahovat více a v ciferníku se pak cyklicky vyměňují.
Výrobce se chlubí, že chytré hodinky změří více než sto sportů, takže vedle tradičních disciplín došlo i na jógu, tanec, taekwondo a další formy pohybu, které jejich zastánci obvykle nemají potřebu měřit. Letos je nové lyžování a golf. Zmínku zaslouží automatické rozpoznání aktivity. Řekněme, že vyrazíte běhat, ale zapomenete zapnout měření. Hodinky se po chvíli samy ozvou, jestli náhodou neběžíte. Když potvrdíte, trasa se zaznamená i zpětně! Ne dokonale od začátku, ale aspoň něco…
Základní přehled o dokončené aktivitě si prohlédnete v hodinkách, podrobnosti včetně krásných grafů v mobilu. Díky SpO2 a VO2 max dostanete jednoduchou představu o vaší formě a jejím vývoji, doporučení délky regenerace, tím to však končí. Konkurenti umí víc, jednotlivé veličiny kombinují do komplexnějších metrik a dokáží doporučit program pro další trénink.
Asi nejvíce mi na těchto hodinkách vadí, že zaznamenané aktivity zůstávají uzamčené v platformě Huawei Health/Zdraví. Nedostanete je na žádnou jinou platformu à la Strava či Endomondo, ani je nestáhnete ve formě GPX souboru, se kterým by šlo dále pracovat.
V nových chytrých hodinkách Huawei Watch GT2 Pro přibyla také řada nových tréninků. Nejsou sice tak sofistikované jako u hodinek Garmin, ale mají jeden trumf – hlasového průvodce, který celou zkušenost zpřehlední, zpřístupní. Jen se musíte smířit s tím, že vás bude komandovat anglicky.
Hlasový komentář doprovází i běžné „workouty“. Při prvním výběhu do lesa jsem si užíval užitečné informace týkající se tempa a srdečního tepu, při druhé akci ve městě mi vadilo, že na sebe upozorňuji okolí (reproduktor je překvapivě hlasitý). Komentář se dá naštěstí úplně vypnout nebo jde nastavit, jaké informace a s jakou frekvencí bude reproduktor chrlit. Rozhodně je to potřeba, ve výchozím nastavení jsem měl pocit, že „komentátor ústa nezavře“.
Stále se musíte spolehnout na aplikace, které připravil výrobce. Jsou jednoduché, ale i přehledné, snadno se používají a meziročně přibylo pár nových. Vedle seznamu měřitelných sportů a přehledu vykonaných aktivit si můžete prohlédnout „Stav cvičení“, což je výše zmíněný přehled o vývoji fyzické formy.
V dalších appkách můžete sledovat tep a kyslík v krvi (tedy SpO2). Lehce matoucí název „Záznamy aktivit“ skrývá obrazovku s „applovskými“ kruhy, které dávají rychlý přehled spálených kalorií, kroků a času, kdy jste se hýbali. Analýza spánku se mi u Huawei líbí více než u Applu, který s ní v Apple Watch teprve začíná. V hodinkách je pouze základní info, pro podrobnosti musíte do mobilu.
Další dvě položky mají meditativní charakter. Aplikace „Stres“ na Huawei Watch GT2 Pro slibuje sledovat rozpoložení svého nositele v průběhu celého dne. Zajímavý je už proces aktivace, protože prvně musíte v mobilu odpovědět na několik otázek, přičemž hodinky měří tep. Pokud se dostanete do stresové situace, aplikace „Dechové cvičení“ slibuje uklidnění pomocí soustředěných nádechů a výdechů.
Aplikace „Protokol hovorů“ a „Kontakty“ souvisí se schopností hodinek telefonovat. To první je výpis posledních hovorů, to druhé naštěstí není celý adresář z mobilu, ale jen vybrané kontakty, které do hodinek naskládáte z appky v mobilu.
Když vám někdo volá, společně s mobilem zvoní i hodinky a je jen na vás, kde hovor přijmete. Huawei GT2 Pro jsou připojené jako Bluetooth handsfree, takže pokud jste v dosahu signálu, není s funkcí nejmenší problém. Jen je to mírně indiskrétní záležitost, protože reproduktor hodinek křičí na celé okolí, jsou ale situace, kdy to nevadí a ušetříte si tím hledání telefonu. Vlastně mě až překvapilo, jak často jsem tuhle funkci používal.
Seznam aplikací Huawei Watch GT2 Pro pokračuje, a tak nesmíme zapomenout zmínit i jednoduchý přehrávač. Poradí si s hudbou uloženou v interní paměti hodinek (4 GB), ale zvládne ovládat i aktuálně používaný přehrávač v mobilu. Zvuk může vycházet z reproduktoru nebo je poslán do bezdrátových sluchátek, což se hodí, když chcete jít běhat – mobil tak může zůstat doma.
Nová appka, která se nazývá „Vzdálená závěrka“ a už o ní byla řeč výše, funguje jako dálková spoušť fotoaparátu telefonu. Abyste na každé fotce nebyli s prstem klepajícím do displeje hodinek, je tu i dvou- a pětisekundová samospoušť.
Tlak vzduchu je výstupem z integrovaného barometru, kromě okamžité hodnoty a přepočtu na nadmořskou výšku vidíte i graf aktuálního dne. Následující appka bere data z elektronického kompasu a zobrazuje je do klasické růžice se světovými stranami a aktuálním azimutem uprostřed.
V aplikaci „Počasí“ můžete ihned vidět aktuální teplotu, denní maximum a minimum, na druhé obrazovce se pak zobrazuje hodinová předpověď na aktuální den, na třetí a čtvrté předpověď na celý týden. Data se prostřednictvím mobilu stahují z internetu.
i
Notifikace mají rezervy
Ikonka „Oznámení“ v chytrých hodinkách Huawei Watch GT2 Pro je v seznamu aplikací trochu zbytečná, protože k notifikacím přicházejícím z mobilu se dostanete přímo z ciferníku potažením spodní hrany displeje. Položky lze rozkliknout, takže se dostanete k podrobnostem, ale i když by displej zvládnul zobrazit daleko více, uvidíte maximálně předmět e-mailové zprávy a z WhatsApp jen text bez obrázků nebo emoji. Pochválit lze snad jen vzorné zobrazení českých znaků, ale jinak je provedení notifikací slabší stránkou všech dosavadních hodinek Huawei – na notifikace se totiž nedá nijak reagovat.
Jednoduchost výše zmíněných funkcí chválím, ale u aplikace „Stopky“ je to na škodu. Čas lze spustit, pozastavit a vynulovat, nic víc, přitom třeba seznam mezičasů by se vešel. Časovač je klasická „minutka“, připravené jsou odpočty od minuty do dvou hodin, stačí klepnout. Ručně nastavíte i libovolnou další hodnotu. Budík dělá přesně to, co má, vzbudí vás diskrétně vibracemi, opakovaně, ve vybrané dny týdnu.
Nehledejte diodu, jakou znáte u smartphonů. Aplikace „Svítilna“ rozzáří displej bílou barvou s maximálním jasem, což hravě stačí na noční pochůzky po domě. Právě tohle je funkce, která mi nejvíc chybí, když po testu sundám hodinky od Huawei z ruky. Svítilnu mám přiřazenou ke spodnímu tlačítku, takže stačí poslepu nahmátnout zápěstí... Tlačítku ale samozřejmě můžete přiřadit i úplně jinou funkci.
Poslední na seznamu je „Najdi můj telefon“. Z hodinek spustíte na mobilu melodii a snadno jej najdete po zvuku. Podmínkou pochopitelně je, aby byla obě zařízení v dosahu Bluetooth signálu.
Zmíním ještě dvě funkce na nových chytrých hodinkách Huawei, které jsou skryté (v textu výše jsme je ale už trochu nakousli). První funkce je součástí aktivity „Turistika“ (a některých dalších). Když se ztratíte, hodinky vás dovedou zpět na start. Chybí podkladová mapa, ale pro základní orientaci stačí vidět, zda se neodchylujete od původní trasy. Druhá funkce je ukrytá v nastavení, jmenuje se OneHop a když přiblížíte hodinky k mobilu, právě zobrazená fotka se přenese na ciferník hodinek. Tímhle způsobem jich můžete poslat několik, v hodinkách se pak ve smyčce střídají (nechtěné fotky lze odstranit přes appku v mobilu). Zkrátka krásné a efektní.
Huawei Watch GT2 Pro
Chytré hodinkyNa chytrých hodinkách Huawei Watch GT2 Pro se mi líbí použité materiály a jejich zpracování, matný titan a jemně vybroušené korunky. Loňské plastové dýnko nahradila keramika, loňský gumou podlepený řemínek je také pryč a ten letošní vypadá výrazně lépe. Pěkná je i jednoduchost ovládání, přehlednost systému, stabilita připojení, skvělý je displej a výdrž baterie.
Slabších stránek jsem v textu vyjmenoval více, ale nakonec mi opravdu vadí jen notifikace, na něž se nedá reagovat, a záznamy aktivit, které nedostanete na žádnou zavedenou sportovní platformu. To je pro většinu sportovců „deal breaker“. Každopádně se Huawei Watch GT2 Pro povedly.
Klady
Zápory
Rungo.cz
Rungo.cz je web o pohybu, radosti, inspiraci a motivaci s dlouholetou tradicí. V současnosti se jedná především o rozsáhlou komunitu těšící se velké podpoře na sociálních sítích, která opustila křídla velkého mediálního korporátu a vydala se vlastní svobodnou cestou. Rodinný přístup při pořádání závodů a mnoho dalšího oceňují běžci, cyklisté nebo také příznivci zdravého životního stylu, stravování a pohybu obecně.