Alza pomůže držitelům karet Mastercard připravit se na změny v internetových platbách

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

S posledním čtvrtletím roku 2019 došlo ke změnám v bezhotovostním platebním styku. Dotknou se uživatelů, kteří využívají platby kartou, a to jak koncových zákazníků, tak obchodníků. Tedy prakticky všech, protože placení kartou (či pomocí NFC plateb s použitím mobilů nebo chytrých hodinek) patří k velmi oblíbeným způsobům a je čím dál tím rozšířenější. Podle posledních statistik platí v obchodech výhradně kartou pětina Čechů, 40 % z nich ji používá při platbách na internetu. Co se s novou úpravou změní? A jak vám ve vašem podnikání pomůže řešení Mastercard Identity Check?

Mastercard Identity Check

Zvýší se bezpečnost platebních transakcí a zjednoduší se proces jejich ověřování

Legislativní úprava tlačí na vyšší zabezpečení plateb kartou. Změna se prakticky nedotkne plateb v nízkých částkách, tj. do dnes již dobře známé pětistovky, kdy stačí kartu pouze přiložit k terminálu. Vyšší částky bude i nadále nutné potvrdit zadáním kódu PIN. Nově se však zavádí počítadla po sobě jdoucích transakcí, které po pěti platbách s nižší částkou v určitém časovém rozmezí neumožní další platbu, pokud nezadáte PIN.

Novinky se budou dít hlavně u plateb kartou na internetu. Od poloviny září 2019 je nutné, aby měly platby kartou silné, tzv. dvoufaktorové ověření. To bude využíváno při nákupech na internetu, přístupu k platebnímu účtu, ale i jakémkoliv dalším úkonu, jehož součástí je potenciálně riziková komunikace na dálku.

Mastercard Identity Check

Dvoufázové ověření představuje kombinaci dvou ze tří nezávislých prvků

Výše jsme zmínili tzv. dvoufaktorové ověření. Co to znamená? Je to jednoduché: při ověření uživatele musí být použity dva na sobě nezávislé bezpečnostní prvky z různých kategorií. Ty jsou následující:

  • znalost (to, co ví pouze uživatel) – PIN kód;
  • držení (to, co je v držení uživatele) – ověřovací SMS v mobilu či kód v mobilní aplikaci;
  • inherence (to, čím uživatel je) – biometrické prvky jako otisk prstu.

Nově tak při platbách kartou na internetu nemusíte již přepisovat kód, který dojde pomocí SMS zprávy. Po zadání karty v internetovém obchodě dojde k odeslání upozornění na mobilní telefon, kde jednoduše spustíte bankovní aplikaci. Do ní se přihlásíte pomocí hesla nebo přes biometrické údaje (sken obličeje, otisk prstu) a zde platbu potvrdíte.

Toto dvoufázové ověření se nebude týkat některých typů plateb, jako je nákup jízdenek v terminálech nebo obnovování předplatného a u některých bank i nižších i částek do 750 Kč (s výjimkou opakovaných plateb, jak jsme psali výše). Bankovní systémy budou více vyhodnocovat chování uživatele a pokud dojde k nějaké mimořádné situaci, platbu ochrání právě dvoufázovým ověřením.

Momentálně se nacházíme v přechodném období, kdy banky postupně implementují řešení Mastercard Identity Check a budou biometrické ověření svým klientům nabízet.

Mastercard Identity Check

Identity Check přináší nejmodernější řešení bezpečnosti

Společnost Mastercard nabízí vlastní řešení tohoto přechodu pod názvem Identity Check. Nabízí nejmodernější autentifikační protokol EMV 3D Secure, který nové požadavky splňuje a který eliminuje vnější narušení transakce. K tomu nabízí velmi příjemné uživatelské rozhraní, jež se snadno používá. A je to právě toto řešení, které monitoruje transakce a učí se platebním návykům uživatelů. Díky tomu rozpozná podezřelé platby, a tím chrání uživatele i obchodníka.

Mastercard Identity Check nabízí:

  • Vyšší bezpečnost – díky novým analytickým metodám a využívání umělé inteligence při odhalování podvodů.
  • Pohodlnější platbu – přináší podporu ověřování držitelů karet Mastercard napříč všemi zařízeními, tzn. od počítače až po mobilní zařízení jako jsou tablet a telefon.
  • Rychlejší platbu – umožňuje ověření uživatele i bez jeho aktivní účasti pomocí tzv. transakční analýzy.
  • Podporu moderních způsobů zabezpečení, jako jsou třeba biometrické údaje.
  • Funkčnost napříč platformami, včetně mobilních telefonů a plateb v aplikacích.
  • Jednoduchou identifikaci plátce bez zadávání SMS kódů.
Mastercard Identity Check

Díky těmto benefitům dochází k nižší míře přerušení platebního procesu, a to až o 50 %, v případě použití biometrických prvků dokonce o 70 %. S tím správným systémem není přechod na nová pravidla tak obtížný, jak by se mohlo na první pohled zdát.

i Mohlo by vás zajímat

Změna, která se může na první pohled zdát jako komplikace, přináší uživatelům řadu nesporných výhod. Kromě zvýšení bezpečnosti plateb to bude v podstatě zjednodušené placení přes mobilní aplikaci, kterou dnes nabízí všechny banky. Nebude již potřeba opisovat ověřovací kód z SMS, vše se vyřídí rychle jen pomocí několika kliků. Za vším pak uvnitř systému stojí řešení Mastercard Identity Check, jež jim zajistí plnou připravenost na tyto změny a maximální ochranu uživatele i obchodníka.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací