AlzaBoxy Q1 Dyson

Iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 je všestranný 4K monitor (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Hledáte nový monitor, nebo si jen udržujete přehled? Tak dávejte pozor. V následující recenzi se podíváme na 32" 4K LCD monitor iiyama ProLite XB3288UHSU-B1, který svojí nízkou cenou přímo vybízí k vyzkoušení. Chlubí se poměrně slušnými specifikacemi a má i několik šikovných funkcí. Otázka je jasná – jak dopadl v recenzi?

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 recenze

Iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – OBSAH

 1. Co se ukrývá v balení monitoru iiyama ProLite?
 2. Iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – design a konstrukce
 3. První zapnutí a nastavení monitoru iiyama ProLite XB3288UHSU-B1
 4. 4K monitor iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 a zkušenosti s využíváním
 5. S monitorem iiyama jsem prošel testovacím nástrojem EIZO
 6. Verdikt recenze iiyama ProLite XB3288UHSU-B1

Co se ukrývá v balení monitoru iiyama ProLite?

Když se vám poprvé do ruky dostane krabice s monitorem iiyama ProLite XB3288UHSU-B1, asi vás nic moc nepřekvapí. Výrobce, jak je zvykem, využil prostor na maximum, ale monitor byl zároveň dobře zabalený, a tak bych se nebál žádného poškození při přepravě. Monitor samotný přišel ve dvou dílech – obrazovka a podstavec držáku. Složit jej je jednoduché a zvládnete to i sami během několika málo vteřin.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Balení
V balení najdete spolu s monitorem sadu kabelů (HDMI, DisplayPort, USB-B) a také dva poměrně stručné manuály, kde najdete vše podstatné.

Kromě samotného monitoru v balení najdete i sadu všech základních kabelů, které byste k zapojení mohli potřebovat. V první řadě je to samozřejmě napájecí kabel, dále ale i kabel HDMI, DisplayPort, a dokonce i USB-B. Všechny propojovací kabely jsem vyzkoušel a fungovaly bez problémů. Při dalších testech jsem nakonec z osobní preference zůstal u vstupu DisplayPort.

Iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – design a konstrukce

Z hlediska designu vypadá monitor moc hezky. Agresivní herní design nečekejte, ale to ani není účel. Pravá krása designu zde spočívá v elegantních hranách, a obzvlášť moderně vypadá stojan. Ze zadní strany monitoru vlevo pak najdete zmíněné porty pro dva kabely HDMI, jeden vstup DisplayPort a také audio výstup pro sluchátka. Kousek nad nimi je centrum USB – dva USB-A 3.0 vstupy a jeden vstup USB-B. Po pravé zadní straně se připojuje napájecí kabel.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Přední pohled iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Stojan iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Ovládání
Stojan i samotná obrazovka vypadají velmi elegantně. Na zadní pravé straně monitoru najdete také standardní joystick pro navigaci v menu.
iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Vstupy iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – USB iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Napájení
Monitor iiyama ProLite nabízí opravdu široké možnosti připojení, a tak je jen na vás, kterou využijete.

První zapnutí a nastavení monitoru iiyama ProLite XB3288UHSU-B1

Jelikož jsem člověk, který se rád hrabe v jakékoliv možnosti přizpůsobení, hned po zapnutí monitoru a konfiguraci Windows pro dva monitory jsem zavítal do nastavení. Menu se dá nastavit do češtiny, která je až na výjimky bez problémů, a je rozděleno do celkem osmi kategorií. Obraz, Barva, PiP, Volba vstupů, Audio, Jazyk, OSD nastavení a Nastavení menu. V navigaci se pohybujete pomocí čtyřsměrného joysticku na zadní straně monitoru, s nímž jsem trochu bojoval, ale po softwarové stránce je rozhraní poměrně intuitivní. Zarazilo mě ovšem, že kvůli připojení přes DisplayPort poměrně dost funkcí nelze zvolit (v menu jsou zašedlé).

Obraz

Nastavení obrazu je hodně bohaté. Kromě obvyklých možností jako jas, kontrast nebo formát zde najdete i rozšířené funkce týkající se obrazu. Je to třeba nastavení Overdrive, které balancuje obnovovací frekvenci a odezvu. Nastavitelné jsou hodnoty od −2 (kratší odezva, menší frekvence) do +2 (delší odezva, vyšší frekvence). V některých případech tak může zapnutí tohoto nastavení zmírnit rozmazání obrazu při rychlých pohybech, ale při jeho využití jsem si žádných zásadních rozdílů nevšiml.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Obraz

Pro HDMI je dále k dispozici i nastavení ostrosti, pokročilého kontrastu nebo i ECO režimu, který sníží jas tak, abyste spotřebovávali co nejméně energie. Poslední je zde Technologie X-Res, jež dělá hrany monitoru o něco ostřejší a zkreslenější. Osobně se mi to moc nelíbí a nedokážu si představit situaci, kdy by se vám to hodilo. Možnost tuto funkci zapnout ovšem existuje. Co mi zde ale chybí, je nastavení gamutu obrazovky, které nebylo nikde jinde.

Barva

Kapitola, o kterou jsem byl kvůli použití DisplayPort silně ochuzen. Monitor si rozložení barev spravuje sám, a vy tak můžete pouze zapnout redukci modrého světla. Při propojení přes HDMI pak můžete přes rozhraní HDMI RGB nastavovat barvy dost rozmanitě.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Barva

PiP/PbP

Dvě čím dál obvyklejší funkce, které umožňují zobrazovat na jednom monitoru více vstupů. Zatímco PiP (Picture-in-picture) zobrazí sekundární vstup v plovoucím okně, jehož polohu si můžete dále nastavit, PbP (Picture-by-picture) zobrazí druhý vstup na úkor hlavního.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – PiP/PbP

Volba vstupů

Volba mezi dvěma HDMI vstupy, DisplayPortem, nebo automatickým rozpoznáním.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Vstup

Audio

V případě, že u počítače nemáte externí sluchátka nebo reproduktory, monitor iiyama má své vlastní, zabudované. Zde je můžete nastavovat.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Audio

Jazyk

Možnost výběru z devíti jazyků – včetně češtiny.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Jazyk

OSD nastavení

Nastavení samotného panelu s menu. Přizpůsobit lze jeho pozice, průhlednost nebo i dobu zobrazení při neaktivitě. Ta je při výchozím nastavení 5 sekund, což většinou nestačí. Rozšířit ale lze až na 60.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – OSD

Nastavení menu

Pod poněkud kostrbatým překladem poslední kapitoly se skrývá souhrnné nastavení všech zbylých funkcí, jmenovitě třeba HDR, nastavení LED diody, automatické vypnutí a v neposlední řadě pro vlastníky grafických karet AMD i funkce FREESYNC. Ta spolupracuje přímo s grafickým čipem a redukuje trhání obrazu. Vzhledem k tomu, že mám kartu NVIDIA, jsem ale tuhle funkci nemohl nijak sám otestovat.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Nastavení – Menu

4K monitor iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 a zkušenosti s využíváním

Po nutném nastavení jsem se hned vrhl na praktické odzkoušení, a nestačil jsem se divit. Ať už při pracovním využití, nebo při hraní her se mi dostalo skvělého, ostrého obrazu a opravdu jsem si nevšiml žádných zásadních problémů. Obraz se netrhal ani při intenzivnějším využití a vypadá dobře i pod úhlem nebo z dálky.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Internet iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Hraní – Detroit: Become Human
Ať už dáváte přednost internetu, práci, nebo hraní, iiyama ProLite mi vždy poskytl ostrý a kvalitní obraz.

Příjemně překvapily i možnosti přizpůsobení polohy obrazovky. Díky držáku s ní totiž můžete otáčet úplně do všech stran. Doleva, doprava, nahoru, dolů, ale dokonce i do jisté míry dokola, jakoby ve směru hodinových ručiček. Varování na podstavci ovšem upozorňuje, že tato funkce není přímo podporována a monitor lze otočit jen částečně. Nečekejte tedy, že monitor celý převrátíte na výšku.

Jediná větší vada na kráse je problém s rozpoznáním vstupu při zapnutí počítače. Několikrát se mi totiž stalo, že se po nabootování systému zapnul pouze můj druhý monitor a iiyama nedetekoval vstup. Není to nic, co by nevyřešilo vypnutí a zapnutí monitoru, ale když už se to poněkolikáté opakuje, je to celkem otrava.

S monitorem iiyama jsem prošel testovacím nástrojem EIZO

Když přijde řeč na testování monitorů, mnoho softwarových pomůcek nenajdete. K fyzickým nástrojům na testování barevné správnosti ovšem zrovna nemám přístup, a tak využijeme jeden z předních testovacích nástrojů, a to ten od výrobce monitorů EIZO. Detailní testování zde probíhá v několika krocích, jejichž výsledky si nyní podrobněji rozebereme.

Testovací vzorec

Prvním testem je všeobecný testovací vzorec. Na obrázku níže vidíte kruh, který by měl monitor zobrazovat opravdu kulatý, a to na všech místech. V této části testu monitor exceloval. Po stranách jsou pak dva frekvenční čtverce, ve kterých byste měli čáry vidět perfektně odděleně, s čímž už měl monitor menší potíže. Úplně nejhustší síť vertikálních čar totiž místy splývala.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Vzorec

Závadné pixely

Dalších pět částí testu se věnovalo závadným pixelům. Test spočívá v zobrazování černé, bílé, červené, modré a zelené barvy a v ideálním případě by se vám nemělo ani jednou stát, že některý pixel bude mít jinou barvu než ostatní. To se také u monitoru iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 nestalo.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Závadné pixely iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Závadné pixely iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Závadné pixely iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Závadné pixely iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Závadné pixely

Konzistence obrazu

Další kapitola se věnovala konzistenci obrazu. Úkolem testu je zjistit, jestli je jas monitoru rovnoměrně rozprostřený po celé ploše, což v případě monitoru iiyama platí. Pro srovnání jsem pak test vyzkoušel i na druhém monitoru, kde bylo zejména v okolí hran vidět, že je jas nižší.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Jednolitost

Rozlišování barev

Rozlišování barev je velmi důležité pro každý monitor. Následující test funguje tak, že porovnáváte barvu pozadí a barvu obdélníku uprostřed obrazovky. Čím menší je RGB rozdíl barev, tím pro monitor lépe. Monitor iiyama dopadl skvěle. Pro rozpoznání čtverce v bílé barvě totiž stačilo ubrat jeden stupeň z každé barevné složky. U druhého monitoru jsem musel ubrat stupně tři.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Srovnání barev

Test jsem udělal znovu i s černou barvou, kde monitor iiyama potřeboval dva stupně u každé složky, což je stále skvělý výsledek. U druhého monitoru jsem posouval o 4 stupně.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Srovnání barev

Barevné přechody

Další test se týkal barevných přechodů, a tedy pokročilejšího rozlišení barev. Při běžné uživatelské vzdálenosti (pro mě asi 0,5 m) by totiž mělo 256 sloupců splynout v jednolitý přechod, ovšem při každé nižší hodnotě (128, 64, 32, 16, 8) by mělo být možné sloupce jasně rozpoznat. S výjimkou tmavě modré a červené barvy se tak u monitoru iiyama stalo už při 128 sloupcích, od 64 nebyl problém u žádných barev.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Přechod (64 sloupců) iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Přechod (32 sloupců)

Ostrost obrazu

Ostrost obrazu je jednou z nejkritičtějších vlastností každého monitoru, jelikož značí, jak dobře na něm můžete vidět i ty nejmenší detaily. Test probíhá formou zobrazení textu na bílém a černém podkladu. I při nejmenším fontu nebyl s ostrostí žádný problém.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Ostrost obrazu iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Ostrost obrazu

Pozorovací úhel

Kapitola, která mě asi vůbec nejvíc překvapila. Kolečka na obrazovce by se v ideálním případě neměla z různých úhlů nijak zkreslovat. Při pozorování z jakéhokoliv úhlu se kolečka u monitoru iiyama ProLite změnila opravdu minimálně, a tak si zde odnáší krásnou jedničku.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Pozorovací úhel

Gamut

Vzhledem k tomu, že v nastavení gamut nikde nenajdete, je tento test vcelku užitečný. S posuvníkem hýbete, dokud logo a pozadí téměř úplně nesplynou, a v ten moment jste nalezli svoji hodnotu gamutu. V případě monitoru iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 se tato hodnota usadila na čísle 1,7. To je trochu nižší, než je u monitorů zvykem, a možnost zvýšit ho by tak jistě byla na místě.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Gamut

Doba odezvy

Poslední kapitola testu se týká doby odezvy. Dva barevné obdélníky se pohybují zleva doprava a vy musíte nastavit takovou rychlost, aby se obdélníky nerozmazávaly (čím vyšší, tím lepší), a následně upravit jejich vzdálenost tak, aby nevypadaly, že jeden do druhého zaplouvá (čím menší, tím lepší). Vzhledem k tomu, že monitor má obnovovací frekvenci 60 Hz a dobu odezvy 3 ms, jsem nečekal zázraky a ani se žádné nekonaly. Z vlastní zkušenosti však mohu posoudit, že výsledky, které vidíte níže, bohatě stačí i pro náročnější hraní.

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 – Testy - Odezva

Verdikt recenze iiyama ProLite XB3288UHSU-B1

iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 recenze

Iiyama ProLite XB3288UHSU-B1

LCD Monitory

4K monitor iiyama ProLite XB3288UHSU-B1 je opravdu všestranný kousek. Pokud hledáte první 4K monitor, tak ať už preferujete práci, nebo hraní, výrobce vám jde naproti s celkem slušnou cenou. Za ni se vám dostane LCD obrazovky s ostrým obrazem a skvělým barevným podáním. Monitor sice není dokonalý, ale ve své cenové kategorii klady jasně převažují nad zápory a nemůžu si ho dostatečně vynachválit. Škoda jen těch osekaných možností pro DisplayPort.

Klady

 • Rozlišení 4K (3 840 × 2 160 px)
 • Až překvapivě dobré barevné podání
 • Ostrý obraz a široké pozorovací úhly
 • Spousta dodatečných funkcí
 • Jednoduché složení, zapojení pomocí až čtyř portů
 • Bezproblémová manipulace v různých směrech
 • Přívětivá cena

Zápory

 • Pro DisplayPort chybí spousta funkcí
 • Občasné problémy s rozpoznáním vstupu při startu PC
 • Zcela chybí nastavení gamutu
i Mohlo by vás zajímat
Matěj Toul

Matěj Toul

Jmenuji se Matěj Toul a jako mileniál jsem technologiím samozřejmě propadl už v útlém věku. Ve světě 21. století si beru od všeho trošku a snažím se být neustále v obraze. Naproti tomu v civilu byste mě nejčastěji našli buď s kytarou v ruce, za klavírem nebo nad vinylovými deskami.

5,0
32" iiyama ProLite XB3288UHSU-B1
LCD monitor 3840 × 2160, VA, 16:9, 3 ms, 60Hz, 10bit, 300 cd/m2, DisplayPort, HDMI 2.0, sluchátkový výstup, nastavitelná výška, repro, VESA
11 490,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: WA840v3a
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací