Dvouletá záruka pro firmy Alza pro firmy
Zobrazit katalog

Inovace Posledního Roku

Inovace posledního roku

Aktualizováno

Někomu se může zdát, že svět mobilních telefonů přešlapuje na místě, při bližším pohledu lze ale pozorovat neustálý vývoj. Výrobci přicházejí s ohebnými displeji, fotoaparáty toho umí stále více a ani samotný design, mnohdy kritizovaný za svou jednotvárnost, rozhodně neustrnul. Které inovace, jež se za poslední rok kolem mobilních telefonů udály, mají podle nás největší smysl a přínos?

Fotoaparáty

Fotoaparáty

Fotoaparáty jsou zajímavým kolbištěm, kde se výrobci mohou s ostatními předbíhat v tom, kdo nabídne větší počet objektivů, velikost čipu, jak moc a jak chytře zapojí umělou inteligenci a jaké možnosti úpravy nabídne dodávaný software. Jaké skutečné technické inovace ale v oblasti mobilního fotografování vládly loňskému roku? Zde je výběr těch nejzajímavějších.

Fotoaparáty se stále více objektivy 

Fotoaparáty - Objektiv

Najít dnes mobilní telefon pouze s jediným fotoaparátem je docela umění. Mají je jen starší modely nebo přístroje té nejnižší cenové kategorie. Podobně se vytrácí i duální fotoaparáty. Množství fotoaparátů je zkrátka pro výrobce oblastí, kde se můžou opravdu předhánět a poměřovat. Na rozdíl od hardwaru jsou fotoaparáty na telefonu vidět a lze si na ně sáhnout. A dobrý dojem dělá, když jich je více než méně.

Běžně se tak setkáváme s telefony, které mají tři či čtyři foťáky, přičemž nejčastější konfigurací je hlavní, širokoúhlý, teleobjektiv s optickým zoomem a snímač pro lepší zobrazení hloubky pole, tzv. portrétní. Oblíbený je rovněž makro objektiv pro focení snímků už ze vzdálenosti kolem dvou centimetrů. 

Současnými rekordmany co do počtu fotoaparátů jsou Xiaomi Mi Note10 či Nokia 9 PureView – oba shodně s pěti objektivy. První exceluje, druhý už tolik ne. To je na jednu stranu důkaz toho, že počet fotoaparátů automaticky nezajišťuje vysokou kvalitu, na druhou stranu se v případě Nokie 9 PureView jednalo o technologického pionýra, takže mu lze leccos odpustit. O objektivech se více dočtete v článku Více objektivů v mobilních telefonech: výhody, princip a funkce.

Umělá inteligence je stále chytřejší

Do podoby výsledných fotek zasahuje i umělá inteligence (AI). Nejviditelnější to je u automatického režimu. Pokud s ním fotíte, na pozadí probíhá hned několik procesů zároveň. Zejména je to rozeznávání objektů (na základě databáze statisíců snímků) a vyhodnocování optimální expozice pro to, aby byla kvalita snímků co nejlepší.

Fotoaparáty - Umělá Inteligence

Umělá inteligence využívá fotoaparát i v dalších případech: u rozpoznávání obličeje při odemykání telefonu a u rozšířené reality. Zde vkládá objekty do obrazu, který snímá fotoaparát, a nahrazují např. obličej.

Senzor ToF zajišťuje rozostřené pozadí

Fotoaparáty - ToF

ToF senzor (time-of-flight) je jedna z těch komponent, která umožňuje, aby měly vaše mobilní portrétní fotky to krásné rozostřené pozadí a fotografovaný „objekt“ lépe vynikl. Princip fungování je jednoduchý. Dal by se připodobnit třeba k sonaru v ponorce: Time-of-Flight senzor vyšle signál, který se odrazí od předmětů spadajících do úhlu záběru čidla a vrátí se zpět do přijímače v senzoru. Porovnáním času vyslání a času přijetí se pro každý pixel získá konkrétní hodnota vzdálenosti od senzoru, ve které došlo k odrazu signálu.

Technologie je poměrně vyspělá a výsledné rozlišení toho, co je objekt a co je pozadí, a tomu odpovídající rozmazání, je v mnoha případech velmi přesné. Technologie samotná je přitom velmi levná a technologicky nenáročná. Setkáme se s ní tak např. u Samsungu Galaxy Note10+LG V60 ThinQ 5G nebo u levného Redmi Note 9 Pro.

Optická stabilizace obrazu vyhlazuje vibrace

Pokud máte dojem, že je vaše fotografická ruka pevná jako skála, většinou to tak nebývá. Vždy jsou přítomny jemné vibrace, které okem nelze postřehnout, ale mají výrazný vliv na zaostřování a neostrost výsledných snímků. Toto řeší optická stabilizace obrazu, která je momentálně běžnou součástí telefonů od vyšší střední třídy. Optická stabilizace má oproti té digitální zejména tu výhodu, že se děje čistě mechanicky, tedy nejsou nutné žádné nechtěné zásahy softwaru do výsledné fotografie.

Fotoaparáty - Optická Stabilizace
Bezdrátovost

Bezdrátovost

Když se řekne inovace, spoustě lidí se bezdrátovost vybaví hned na prvním místě. Nové bezdrátové technologie totiž umožňují třeba bleskurychlé platby mobilem nebo sdílení dat, a to bez nutnosti vyplňování údajů nebo zapojování kabelů. Pro mnohé právě takto zní budoucnost a my se nyní podíváme na ty nejvýraznější novinky, které se v posledním roce na poli bezdrátovosti rozšířily.

Platby mrknutím oka a nejen to díky technologii NFC

Bezdrátovost - NFC Platby

Ačkoliv technologie NFC je mezi námi už nějakou dobu, svůj pořádný boom zažila teprve nedávno. Pokud se podíváte na specifikace jakéhokoliv moderního smartphonu, téměř jistě v něm tento čip najdete. A k čemu slouží? Zdaleka nejčastěji k bezdrátovým platbám. Jedná se o rychlou a bezpečnou cestu, jak zaplatit prakticky kdekoliv. Do smartphonu s NFC stačí jen nainstalovat platební aplikaci (Google Pay pro Android, Apple Pay je v iOS nativní funkce), jednou vyplnit údaje ke své platební kartě, a u pokladny pak jenom přiložit mobil k terminálu.

Platby prochází pokročilým šifrováním, takže se nemusíte bát, že by hrozilo zneužití nebo dokonce krádež peněz z karty. Více o placení mobilem, včetně přehledu bank podporujících tuto technologii, najdete v článku o NFC platbách mobilem.

S pomocí NFC dále můžete například okamžitě spárovat telefony přes Bluetooth, odemykat dveře a vlastně dělat cokoliv, co váš smartphone dokáže. Technologie totiž funguje na bázi komunikace se speciálními „NFC tagy“, které si každý může jednoduše naprogramovat. V budoucnu by takový NFC tag měl být dokonce i na občanském průkazu.

Bezdrátovost - NFC Tags

Bluetooth otevírá cestu bezdrátovému příslušenství

Bezdrátovost - Příslušenství

Bluetooth jako samotná technologie samozřejmě není žádnou novinkou, koneckonců jsme ji našli v telefonech ještě před érou smartphonů. V té době ale sloužila téměř výhradně jako způsob přenášení souborů mezi telefony. To dnes vlivem sociálních sítí a cloudových úložišť tvoří naopak jen malou část využití této technologie.

Mnohem častěji se dnes Bluetooth využívá k propojení s bezdrátovým příslušenstvím, jako např. sluchátky, chytrými hodinkami nebo prvky chytré domácnosti. Děje se tak díky značně většímu dosahu (až 240 metrů u posledních verzí Bluetooth).

Bezdrátové a reverzní nabíjení už není jen pro vlajkové lodě

Málokterá technologie vypadá tak futuristicky jako bezdrátové a reverzní nabíjení. Také proto si ji nenechá ujít žádný přední výrobce ve svých špičkových modelech. Telefon jen položíte na speciální bezdrátovou nabíječku a nabíjení začne – bez nutnosti zapojovat kabely. Reverzní nabíjení se pak týká již zmíněného bezdrátového příslušenství. To lze totiž za pomoci této technologie nabíjet přímo z telefonu prostým přiložením k jeho zadní straně. 

Bezdrátovost - Reverzní a bezdrátové nabíjení

V současnosti je největší nevýhodou bezdrátového nabíjení především nižší výkon, a tím pádem delší nabíjecí doba než třeba při připojení pomocí USB-C. I přesto se ale technologie promítla hned do několika odvětví mobilních technologií a v nabídce najdete i různé nabíjecí stojánky a stále častěji i bezdrátové powerbanky.

Sítě 5G už začínají podporovat i telefony střední třídy

Bezdrátovost - Sítě 5G

Výrazným tématem posledních let je mobilní síť 5G. Na tu si u nás sice ještě nějakou dobu počkáme, nicméně na trhu už existuje řada telefonů s podporou sítí 5G a jejich množství postupně roste. Velkou doménou 5G jsou citelně vyšší přenosové rychlosti vůči sítím 4G. V současnosti nové sítě 5G podporují rychlost až 250 MB/s (4G pouze ±7 MB/s), ale v budoucnu se počítá dokonce s rychlostí až 12,5 GB/s.

Velký vliv na rozvoj 5G sítí, a to hlavně negativní, by mohl mít ambiciózní projekt Elona Muska – Starlink. Ten si dává za cíl do roku 2027 vybudovat síť téměř 12 000 družic, která zajistí pokrytí sítí WiFi po celém světě. Připojení by tak bylo zdarma, rychlosti by ale byly nižší než v případě 5G sítí.

Biometrika

Biometrika

Biometrika je dlouhodobě hodně skloňované téma a neoddělitelná součást dnešních mobilních telefonů. Obecně se jedná o autentizaci na základě rozpoznávání našich jedinečných biologických charakteristik, laicky řečeno mluvíme o možnosti odemykání telefonu otiskem prstu nebo obličejem. 

Čtečky otisků prstů v displeji jsou dnes již standardem

Biometrika - Čtečka otisků prstů

Čtečky otisků prstů se rychle ujaly a nedlouho po pionýru této technologie, iPhonu 5S se stále oblíbeným designem, ji zavedly nejprve všechny vlajkové lodě a následně i kompletně celá střední třída. Výhody čteček jsou nasnadě. Zabezpečují data v telefonu a urychlují přístup do něj, protože uživatelé již nemusí vyťukávat PIN. Přispívají také k pohodlí při používání platebních systémů Google Pay nebo Apple Pay.

Jejich spolehlivost byla vždy vcelku dobrá a každý je používá (či používal) bez problémů. Vývoj ale nestojí ani zde a výrobci postupně zavedli čtečky otisků prstů v displeji. Rok 2019 v tomto znamenal zlom. Po exotických pokusech je do svých telefonů implementovali i přední výrobci včetně Samsungu, Huawei nebo Xiaomi a dnes jsou již běžné.

Čtečky tedy využívají, kromě těch nejzákladnějších, všechny telefony. Liší se ale v technologii a funkcích. Levné optické čtečky se spoléhají na 2D snímek prstu, nejčastější kapacitní snímají papilární linie článku prstu a nejmodernější ultrazvukové skenují prst ultrazvukovým vysílačem. Podrobněji téma rozebírá článek Čtečky otisků prstů v mobilech: typy a funkce.

Odemykání obličejem je bezpečné a praktické

Čtečky otisků prstů ale nejsou jedinou biometrickou autentizací k zabezpečení telefonů. Stále častěji výrobci používají i odemykání obličejem. To přitom nemusí čtečky otisků prstů jen nahrazovat, obě metody mohou koexistovat. Odemykání obličejem má několik výhod – je pohodlné a poměrně rychlé, nevadí mu mokrý prst a zpravidla poskytuje i solidní bezpečnost. Při prvotním nastavení si vás telefon jen „oskenuje“ a při odemykání bude vždy porovnávat uložený záznam s vaší podobou.

Biometrika - Odemykání obličejem

Ve způsobu mapování tváře se liší technologie skenů. U 2D varianty, s níž se setkáváme u telefonů s Androidem, existují rozdíly, zpravidla se ale spoléhají na přední kameru, infračervenou kameru či další senzory. 3D varianta k tomu přidává ještě výpočet 3D modelu obličeje. Tématu se podrobněji věnuje článek Odemykání obličejem: jak to funguje a na co si dát pozor.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací