Šikovný domácí kutil zvládne zapojit vše, ale pokud nemáte nikoho takového po ruce, tak s instalací digestoře můžete klidně strávit celý den. I když se na první pohled zdá, že nejde o nic složitého, tak přesto má montáž digestoře hned několik úskalí. Ukážeme vám, jak postupovat krok za krokem a nabídneme další rady a tipy.
Už před výběrem nové digestoře je třeba myslet na to, kam a jak ji umístíte. Ne každá digestoř se ale hodí do každé kuchyně. Proto se vyrábí komínové digestoře, ostrůvkové digestoře, výsuvné digestoře, vestavné digestoře, podstavné digestoře a recirkulační digestoře. Při výběru digestoře se proto zaměřte především na velikost vaší kuchyně a umístění varné desky. Důležité je také zvolit správný způsob odvětrání, proto je dobré předem zjistit, zda vaše kuchyň umožňuje připojení na odtah nebo bude vhodnější recirkulace.
Montáž digestoře sice nemusí ze zákona provést autorizovaný technik, ale pokud nemáte patřičné vybavení a zkušenosti, tak zvažte investici do odborné instalace. Nezkušený uživatel totiž může snadno poškodit elektroinstalaci, případně narušit centrální odtahové potrubí, čímž lze způsobit škodu v desítkách tisíc korun.
Protože digestoř kupujete na mnoho let, tak opravdu při jejím výběru postupujte s maximální obezřetností. Jakmile vhodnou digestoř pořídíte a nainstalujete, nezapomeňte také na její pravidelnou údržbu. Ta spočívá nejen ve výměně filtrů, ale také pravidelné očistě a odmaštění všech jejích částí. Pravidelně digestoř otírejte vlhčeným hadříkem, tukové filtry vyjměte a omyjte ručně nebo je vložte do myčky na nádobí. Jedině tak může digestoř plnit svou funkci bezchybně a po mnoho dlouhých let.
V našem článku se detailněji zaměříme na instalaci komínové a ostrůvkové digestoře s napojením na odtah. Jde totiž o ty nejsložitější instalace. V případě ostatních typů digestoří se pak stačí inspirovat postupem instalace komínové digestoře.
Po rozbalení nové digestoře najdete v přiloženém příslušenství typicky i potřebné vruty a hmoždinky pro instalaci. Vzhledem k vyšší hmotnosti přístroje vždy při jeho přemisťování buďte opatrní, vždy používejte ochranné rukavice a plnou, odolnou obuv.
Před započetím práce si zkontrolujte celou zamýšlenou pozici pro digestoř. Pamatujte, že aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. V případě plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklonem je možné výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně 45 cm a nad plynovou minimálně 60 cm. Digestoř by měla být také širší než varná plocha.
U komínových odsavačů par je nutné nejdříve vyřešit napojení do komína. Digestoře mají většinou dva nebo i více vývodů pro odtah, abyste si mohli vybrat ten, který vyhovuje dispozicím vaší kuchyňské linky. Nevyužitý otvor zaslepíte krytem, který se nachází v příslušenství spolu s digestoří. Odtahové potrubí by mělo vést co nejkratší cestou a s minimem ohybů do komína. Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm. Pro zamezení průniku studeného vzduchu do místnosti, pro eliminaci kondenzace v potrubí a zabránění vniknutí hmyzu dovnitř je vhodná zpětná klapka digestoře v potrubí. Některé odsavače par ji mají jako součást vybavení, pokud tomu tak není, doporučujeme ji přikoupit.
Pokud nemáte varnou desku nebo sporák u zdi, ostrůvková digestoř je pro vás jasnou volbou. V podstatě se jedná o komínovou digestoř, která se místo na zeď upevňuje na strop nad kuchyňské ostrůvky. Proto je před výběrem potřeba zjistit nosnost stropu. Díky vysokému výkonu se hodí i do větších kuchyní spojených s obývacím pokojem. Samotná instalace však bývá o něco složitější než u ostatních typů. Dodržte následující rady:
Při použití ostrůvkové digestoře s odtahem jsou výpary vyváděny do venkovního prostoru odtahovým potrubím, které je spojovací přírubou připevněno k vývodu z motoru na těle odsavače. Průměr odtahového potrubí musí korespondovat s průměrem spojovací příruby. Odtahové potrubí připevněte jedním koncem ke spojovací přírubě a druhým koncem do odtahového otvoru ve zdi (průměr musí odpovídat velikosti příruby/odtahového hrdla). Pro zajištění lepšího průtoku vzduchu lze odtahovou hadici ve vodorovných částech vést s mírným sklonem vzhůru (přibližně 10°).
Mějte na paměti, že každé omezení proudění vzduchu (např. potrubí s menším průměrem, členité nebo dlouhé potrubí) snižuje sací výkon a zvyšuje hlučnost digestoře. Pro zajištění optimální funkčnosti a zachování deklarovaných parametrů proto doporučujeme při montáži dodržet následující zásady:
Po úspěšné montáži nezapomínejte na údržbu a čištění digestoře. Údržbu vnějších povrchů doporučujeme realizovat v pravidelných intervalech (obdobných údržbě tukových filtrů). Pro čištění vnějších povrchů užívejte běžný saponát rozředěný vodou, popř. užívejte prostředky, které jsou přímo určeny k čištění a k údržbě digestoří. Spotřebič při čištění nenamáčejte, jen otírejte vlhkým hadříkem, očištěné povrchy omyjte čistou vodou a před dalším zprovozněním spotřebiče nechte řádně vyschnout. Nepoužívejte přípravky na bázi chlóru (riziko poškození vnějších povrchů), agresivní čisticí prostředky nebo přípravky obsahující brusné/abrazivní složky. Před každým úkonem údržby nebo čištění odpojte odsavač od elektrické sítě vyjmutím zástrčky napájecího kabelu ze síťové zásuvky nebo vypnutím hlavního vypínače domácí rozvodné sítě.
Digestoř je nepostradatelná část kuchyně a rozhodně by neměla chybět ani v paneláku či bytovém domě. Typicky jde o prostorově menší kuchyně, kde najde své uplatnění podstavná nebo výsuvná digestoř. Většinou je k dispozici i možnost napojení na odtah, kdy šachta pro odsávání je vedená v rámci stoupaček a ústí až na střechu, díky čemuž vzniká komínový efekt.
Pokud však není možné využít odtah, tak se ke slovu dostávají recirkulační digestoře. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti. S recirkulační digestoří tedy nepotřebujete žádné potrubí a její instalace je velmi jednoduchá. Takovou digestoř totiž pověsíte pod horní skřínku nebo do volného prostoru nad sporák do doporučené výšky. Pak digestoř již jen zapojíte do zásuvky. V průběhu následujících měsíců a let nezapomínejte na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru.
Aby účinnost digestoře byla co možná nejlepší, tak je nutné nepodcenit její správnou instalaci. Jedině bezproblémový chod digestoře eliminuje výpary a pachy při přípravě pokrmů.