Vážení zákazníci, z důvodu povodní a technických problémů je naše prodejna v Opavě uzavřena. Také jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme provoz i doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Stav své objednávky můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo na webu v sekci Moje Alza.

Jak na zapojení digestoře (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Šikovný domácí kutil zvládne zapojit vše, ale pokud nemáte nikoho takového po ruce, tak s instalací digestoře můžete klidně strávit celý den. I když se na první pohled zdá, že nejde o nic složitého, tak přesto má montáž digestoře hned několik úskalí. Ukážeme vám, jak postupovat krok za krokem a nabídneme další rady a tipy.

Jak na zapojení digestoře

Jak na zapojení digestoře (NÁVOD) – OBSAH

  1. Správný výběr digestoře je základ
  2. Zapojení komínové digestoře
  3. Zapojení ostrůvkové digestoře
  4. Výměna digestoře v paneláku

Správný výběr digestoře je základ

Už před výběrem nové digestoře je třeba myslet na to, kam a jak ji umístíte. Ne každá digestoř se ale hodí do každé kuchyně. Proto se vyrábí komínové digestoře, ostrůvkové digestoře, výsuvné digestoře, vestavné digestoře, podstavné digestoře a recirkulační digestoře. Při výběru digestoře se proto zaměřte především na velikost vaší kuchyně a umístění varné desky. Důležité je také zvolit správný způsob odvětrání, proto je dobré předem zjistit, zda vaše kuchyň umožňuje připojení na odtah nebo bude vhodnější recirkulace.

i

Montáž digestoře sice nemusí ze zákona provést autorizovaný technik, ale pokud nemáte patřičné vybavení a zkušenosti, tak zvažte investici do odborné instalace. Nezkušený uživatel totiž může snadno poškodit elektroinstalaci, případně narušit centrální odtahové potrubí, čímž lze způsobit škodu v desítkách tisíc korun.

Protože digestoř kupujete na mnoho let, tak opravdu při jejím výběru postupujte s maximální obezřetností. Jakmile vhodnou digestoř pořídíte a nainstalujete, nezapomeňte také na její pravidelnou údržbu. Ta spočívá nejen ve výměně filtrů, ale také pravidelné očistě a odmaštění všech jejích částí. Pravidelně digestoř otírejte vlhčeným hadříkem, tukové filtry vyjměte a omyjte ručně nebo je vložte do myčky na nádobí. Jedině tak může digestoř plnit svou funkci bezchybně a po mnoho dlouhých let.

Komínová digestoř
Siguro HD-G35 Cooker Hood je komínová digestoř v nádherném černém provedení, která kromě stylového designu nabídne vysoký výkon odsávání, tichý chod či jednoduché manuální ovládání. Tato digestoř je skvělým doplňkem do každé moderní kuchyně.
i Vybrat optimální digestoř z široké nabídky produktů různých značek není vůbec snadné. Pokud nevíte, na jaké technické parametry byste se měli zaměřit, nebo si nejste jistí, jaké řešení je vhodné právě pro vaši kuchyň, přínosné informace najdete v našem průvodci Jak vybrat digestoř.

V našem článku se detailněji zaměříme na instalaci komínové a ostrůvkové digestoře s napojením na odtah. Jde totiž o ty nejsložitější instalace. V případě ostatních typů digestoří se pak stačí inspirovat postupem instalace komínové digestoře.

Instalace komínové digestoře

Po rozbalení nové digestoře najdete v přiloženém příslušenství typicky i potřebné vruty a hmoždinky pro instalaci. Vzhledem k vyšší hmotnosti přístroje vždy při jeho přemisťování buďte opatrní, vždy používejte ochranné rukavice a plnou, odolnou obuv.

Jak zapojit komínovou digestoř – návod

Před započetím práce si zkontrolujte celou zamýšlenou pozici pro digestoř. Pamatujte, že aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. V případě plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklonem je možné výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně 45 cm a nad plynovou minimálně 60 cm. Digestoř by měla být také širší než varná plocha.

  1. Před instalací zařízení odstraňte všechny obaly, štítky a ochrannou fólii.
  2. Ujistěte se, že specifikace na typovém štítku jsou v souladu s charakteristikami zdroje napájení.
  3. Nepřipojujte digestoř k elektrické síti před úplným dokončením montáže.
  4. Pokud je to možné, odpojte a odstraňte nábytek nacházející se pod a kolem prostoru instalace za účelem získání lepšího přístupu ke stěně, na kterou má být digestoř instalována.
  5. Vždy používejte správně instalovanou a zcela izolovanou zásuvku.
  6. Nenechávejte napájecí kabel viset. Zajistěte, aby nikdy nedošlo k přimáčknutí nebo ohnutí napájecího kabelu. Nepřipojujte spotřebič k elektrické síti před úplným dokončením montáže.
Komínová digestoř
Při výběru digestoře se podrobně zajímejte i o rozměry, které jsou důležité pro úspěšnou montáž. Každá kuchyň je totiž originální, proto je tedy nutné vše pečlivě přeměřit.

U komínových odsavačů par je nutné nejdříve vyřešit napojení do komína. Digestoře mají většinou dva nebo i více vývodů pro odtah, abyste si mohli vybrat ten, který vyhovuje dispozicím vaší kuchyňské linky. Nevyužitý otvor zaslepíte krytem, který se nachází v příslušenství spolu s digestoří. Odtahové potrubí by mělo vést co nejkratší cestou a s minimem ohybů do komína. Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm. Pro zamezení průniku studeného vzduchu do místnosti, pro eliminaci kondenzace v potrubí a zabránění vniknutí hmyzu dovnitř je vhodná zpětná klapka digestoře v potrubí. Některé odsavače par ji mají jako součást vybavení, pokud tomu tak není, doporučujeme ji přikoupit.

  1. Průměr odtahového potrubí musí být nejméně stejný, jako je připojovací příruba.
  2. V horizontálních částech musí být odtahové potrubí v mírném sklonu (přibližně 10°) a směrované nahoru pro snadné odsávání vzduchu z místnosti.
  3. Připojte digestoř a odtahový otvor ve stěně o průměru stejném, jako je výstupní otvor vzduchu (připojovací příruba).
  4. Použijte potrubí s co nejkratší délkou a s co nejméně ohyby.
  5. Digestoř napojte na příslušný ventilační kanál. Nenapojujte na komínové, kouřové nebo spalinové kanály, které jsou v provozu. Digestoř musí mít namontované potrubí odvádějící vzduch ven. Délka potrubí (nejčastěji roura Ø 120 nebo 150 mm) nesmí být delší než 4–5 m.
i Po dokončení instalace digestoře si její rovné postavení zkontrolujte vodováhou. Pokud vám ve vaší domácí výbavě chybí, najdete ji v sekci ruční nářadí.

Zapojení ostrůvkové digestoře

Pokud nemáte varnou desku nebo sporák u zdi, ostrůvková digestoř je pro vás jasnou volbou. V podstatě se jedná o komínovou digestoř, která se místo na zeď upevňuje na strop nad kuchyňské ostrůvky. Proto je před výběrem potřeba zjistit nosnost stropu. Díky vysokému výkonu se hodí i do větších kuchyní spojených s obývacím pokojem. Samotná instalace však bývá o něco složitější než u ostatních typů. Dodržte následující rady:

  1. Před každým úkonem údržby a čištění odpojte spotřebič ze zásuvky nebo vypněte hlavní vypínač domácího rozvodu.
  2. Digestoř vyjímejte z přepravního obalu s maximální opatrností – obzvláště u modelů, které jsou kombinovány se sklem.
  3. Zkontrolujte, zda má spotřebič vhodné rozměry pro zvolený prostor instalace.
  4. Zevnitř odsavače vyjměte všechny ochranné prvky a příp. části příslušenství (např. sáčky s montážními materiály, záruky, návody, atd.).
  5. Je-li to možné, doporučujeme pro usnadnění montáže z bezprostředního okolí místa instalace odstavit nábytek.
  6. Ověřte, zda je v místě instalace dostupná zásuvka elektrického rozvodu a zda bude možné realizovat napojení spotřebiče na odtahové potrubí pro odvod výparů mimo místnost (provoz v odtahové verzi). V opačných případech nechte v místě připojení instalovat zásuvku/realizujte otvor ve zdi pro průchod odtahového potrubí.
  7. Digestoř doporučujeme ještě před montáží připojit do zásuvky a zapnout. Vyzkoušejte všechny rychlostní stupně a osvětlení. Ověřte hlučnost digestoře při běhu bez odtahového potrubí pro možnost porovnání s hlučností po montáži. Pokud je hlučnost po montáži vyšší než při běhu „naprázdno“, je nutné hledat závadu v první řadě v odtahovém potrubí.
  8. Odsavač je dodáván se speciálními hmoždinkami, které jsou vhodné pro zavěšení do většiny stropních konstrukcí. Přesto by její zavěšení mělo být realizováno kvalifikovaným odborníkem, který nejprve provede analýzu místa instalace (nosnost stropu) a na základě váhy spotřebiče doporučí/realizuje optimální instalační postup.
Ostrůvková digestoř
Ostrůvkové digestoře se připevňují ke stropu ve volném prostoru nad varnými ostrůvky. Mají vysoký výkon a výrazně doplňují design celé kuchyně.

Při použití ostrůvkové digestoře s odtahem jsou výpary vyváděny do venkovního prostoru odtahovým potrubím, které je spojovací přírubou připevněno k vývodu z motoru na těle odsavače. Průměr odtahového potrubí musí korespondovat s průměrem spojovací příruby. Odtahové potrubí připevněte jedním koncem ke spojovací přírubě a druhým koncem do odtahového otvoru ve zdi (průměr musí odpovídat velikosti příruby/odtahového hrdla). Pro zajištění lepšího průtoku vzduchu lze odtahovou hadici ve vodorovných částech vést s mírným sklonem vzhůru (přibližně 10°).

Mějte na paměti, že každé omezení proudění vzduchu (např. potrubí s menším průměrem, členité nebo dlouhé potrubí) snižuje sací výkon a zvyšuje hlučnost digestoře. Pro zajištění optimální funkčnosti a zachování deklarovaných parametrů proto doporučujeme při montáži dodržet následující zásady:

  1. U komínových digestoří s motorem použijte potrubí o průměru 150 mm.
  2. U ostatních komínových digestoří potrubí o min. průměru 125 mm pro délky odtahu do 2 m s max. 1 kolenem, pro delší a členitější odtahy doporučujeme průměr 150 mm.
  3. I sebekratší úsek potrubí zúžený na menší průměr zvyšuje odpor odtahu a zatížení motoru, což má za následek snížení výkonu, zvýšení hlučnosti a může vést ke zkrácení životnosti motoru.
  4. Tam kde bude odtahové potrubí procházet přes chladný a nevytápěný prostor (např. půda) je nutné pro prevenci rizika vzniku kondenzátů a jejich stékání zpět do digestoře zabezpečit tepelnou izolaci kolem potrubí.

Po úspěšné montáži nezapomínejte na údržbu a čištění digestoře. Údržbu vnějších povrchů doporučujeme realizovat v pravidelných intervalech (obdobných údržbě tukových filtrů). Pro čištění vnějších povrchů užívejte běžný saponát rozředěný vodou, popř. užívejte prostředky, které jsou přímo určeny k čištění a k údržbě digestoří. Spotřebič při čištění nenamáčejte, jen otírejte vlhkým hadříkem, očištěné povrchy omyjte čistou vodou a před dalším zprovozněním spotřebiče nechte řádně vyschnout. Nepoužívejte přípravky na bázi chlóru (riziko poškození vnějších povrchů), agresivní čisticí prostředky nebo přípravky obsahující brusné/abrazivní složky. Před každým úkonem údržby nebo čištění odpojte odsavač od elektrické sítě vyjmutím zástrčky napájecího kabelu ze síťové zásuvky nebo vypnutím hlavního vypínače domácí rozvodné sítě.

Ostrůvková digestoř
Technický plánek rozměrů typické ostrůvkové digestoře.

Výměna digestoře v paneláku

Digestoř je nepostradatelná část kuchyně a rozhodně by neměla chybět ani v paneláku či bytovém domě. Typicky jde o prostorově menší kuchyně, kde najde své uplatnění podstavná nebo výsuvná digestoř. Většinou je k dispozici i možnost napojení na odtah, kdy šachta pro odsávání je vedená v rámci stoupaček a ústí až na střechu, díky čemuž vzniká komínový efekt.

Výsuvná digestoř
Teleskopická digestoř efektivně zbaví vaši kuchyň mastnoty a pachů během přípravy oblíbených pokrmů. Zajistí tak nejen svěží a čistý vzduch, ale díky elegantnímu černému provedení se stane krásným designovým prvkem kuchyňské linky.

Pokud však není možné využít odtah, tak se ke slovu dostávají recirkulační digestoře. Tento typ digestoře nasává zápach a páry tvořící se během vaření, čistí je přes uhlíkové filtry a vrací vyčištěný vzduch zpět do místnosti. S recirkulační digestoří tedy nepotřebujete žádné potrubí a její instalace je velmi jednoduchá. Takovou digestoř totiž pověsíte pod horní skřínku nebo do volného prostoru nad sporák do doporučené výšky. Pak digestoř již jen zapojíte do zásuvky. V průběhu následujících měsíců a let nezapomínejte na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru.

Jak vyčistit filtr digestoře
Pravidelná údržba digestoře zajistí optimální chod spotřebiče a minimalizuje riziko vzniku požáru.
i Mohlo by vás zajímat

Aby účinnost digestoře byla co možná nejlepší, tak je nutné nepodcenit její správnou instalaci. Jedině bezproblémový chod digestoře eliminuje výpary a pachy při přípravě pokrmů.

4,7
GORENJE WHI6SYB
Digestoř - komínová, nástěnná, šířka 60 cm, uhlíková, energetická třída B, hlučnost 67 dB, výkon odsávání 650 m³/h, 2 filtry, tukový filtr, průměr horního vývodu 15 cm, možnost propojení s varnou deskou, s možností recirkulace, s LED osvětlením, s elektronickým ovládáním, se zpětnou klapkou, vhodná do kuchyně spojené s jiným pokojem (nad 30 m²)
Zlevněno
7 239,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GORDG022
3,7 24×
MORA OP 630 X
Digestoř 7 odtahů, tlačítkové ovládání, výkon odsavače 183 m3/h, 3 výkonové rychlosti, LED osvětlení 1x 4W, barva stříbrná, šířka 60cm
1 929,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MORDG017
4,2 20×
MORA OT 651 X
Digestoř - vestavná, šířka 60 cm, výkon odsávání 304 m³/h, 2 filtry, tukový filtr, s možností recirkulace, s LED osvětlením, vhodná do menší kuchyně (do 20 m²)
2 189,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MORDG012
4,7 17×
Concept OPI3060bc BLACK
Digestoř - vestavná, šířka 52 cm, energetická třída C, hlučnost 60 dB, výkon odsávání 517 m³/h, 3 stupně výkonu, 1 filtr, tukový filtr, průměr horního vývodu 15 cm, s možností recirkulace, s LED osvětlením, se zpětnou klapkou, vhodná do velké kuchyně (do 30 m²)
3 799,-
Na objednávku – termín upřesníme 5 ks
Očekáváme 21.09.2024
Objednací kód: CONDG042
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací