Intel se v poslední době snaží miniaturizovat úplně vše, laptopy počínaje a desktopy konče. Protože jsme Intel Compute Stick první generace recenzovali již před rokem, zaměříme se dnes na miniaturní desktop nové generace. V předchozí recenzi jsme sice vyzdvihli vizionářský koncept zařízení, ale trápil nás jeho nedostačující výkon. Situace se od té doby změnila. Pojďme se s ní blíže seznámit.
Více informací a recenzí naleznete v našem AlzaTech seriálu!
Nová generace Intel Compute Sticků obsahuje celou řadu procesorů, včetně procesorů řady m3 a m5. Recenzujeme výkonnější model, konkrétně ten s procesorem Intel Core m5 s frekvencí 1,1 GHz. Jde o dvoujádro s čtveřicí vláken, které je schopné přetaktovat se na zhruba 2,8 GHz. Součástí je také integrovaná grafická karta HD Graphics 515, která v kombinaci s procesorem na akceleraci videa ve 4K už bohatě stačí.
První generaci Intel Compute Sticku jsme kritizovali nejenom kvůli nedostatečnému výkonu, ale i pro minimální osazení pamětí – měl pouze 2 GB RAM a malé SSD úložiště s kapacitou 32 GB. Nová verze tyto parametry k naší radosti zdvojnásobila. Úložiště je slušné, naměřili jsme rychlost čtení až 260 MB/s, zápisu pak až 80 MB/s, což pro třídu kancelářských strojů v zásadě stačí.
Konstrukčně jde o velmi zajímavý počítač, vzhledově podobný přerostlému flash disku. I při této velikosti má vlastní aktivní větrání, které vyžaduje výkonnější procesor. Na drobném těle najdeme slot na SDXD kartu pro případné rozšíření úložiště a konektory USB 3.0 a USB-C. A právě USB typu C je pro nás nejzajímavějším prvkem celého zařízení. Konektor totiž slouží k připojení počítače k trafu, které disponuje další dvojící konektorů USB 3.0. Tím trafo mění v mnohem zajímavější hub.
Celý tento malý zázrak je možný díky využití standardu USB-C. Ten dovoluje vést energii do počítače a zároveň stejnou cestou posílat signál zpět do hubu. Podařilo se tak velice prakticky vyvést další porty mimo nevelké tělo počítače.
Všechno ostatní už najdeme přímo v těle miniaturního počítače, včetně antén pro bezdrátové připojení. Původní Compute Stick jsme kritizovali z důvodu, že je zavěšený za monitorem a jeho příjem signálu nemusí být optimální. Bohužel, nová verze visí úplně stejně. Doporučujeme proto použít adaptér, případně jeho prodloužení, aby se zamezilo blokování signálu.
Jinak jde ale o zařízení nesmírně kompaktní a velice snadno přenosné. Co se týče výkonu, je naprosto dostačující pro přehrávání videa i pro každou kancelářskou práci; procesor třídy m5 však nestačí na jakoukoli intenzivní práci s videem, fotkami ani na hraní her. Na druhou stranu na tyto věci ale nestačí ani většina ultrabooků.
Intel Compute Stick je názorný příklad, jak vyřešit modularitu, která v tomto případě funguje naprosto perfektně, a zároveň představuje ultramobilní způsob, jak přenášet počítač s sebou. Dovedeme si představit, že se například nechcete připojovat do cizí sítě u prezentací. V tom případě můžete do projektoru nebo monitoru připojit celý svůj počítač a rovnou spustit vlastní aplikace. Jde také o výborný sekundární počítač, pokud chcete zálohu pro všechny případy nebo si ho berete na cesty – nechybí mu ani zdířka pro uchycení poutka.
Přečtěte si náš další článek o mini PC Intel Compute Stick!
Kapesní počítač Intel Compute Stick oživí vaši televizi
Evoluce Compute Sticku podle nás kráčí správným směrem. Získali jsme podstatně vyšší výkon, použitelnou paměť i slušný disk a pracovat s ním jde naprosto bez problému. Poměrně zarážející je ovšem cena. Od původní verze poskočila docela výrazně směrem nahoru. Za menší peníz by šlo o výborné zařízení pro kanceláře - když potřebujete počítač někam schovat nebo mít možnost vzít si svůj desktop s sebou. Pro celou řadu využití je však pravděpodobně vhodnější volbou ultrabook se stejným procesorem.