Apple iPhone 12 (RECENZE): 5G, OLED a osvědčený design

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Nové iPhony jsou tady. Modelová řada iPhone 12 vstoupila na trh hned ve 4 variantách. My jsme proklepli prostřední model iPhone 12. Jaké jsou naše pocity a vyplatí se tento iPhone s ohledem na jeho cenovku? To si řekneme v této recenzi.

iPhone 12, recenze

iPhone 12 (RECENZE) – OBSAH

 1. Letos toho Apple ukázal mnoho
 2. Staronový design iPhonu 12 aneb tohle tělo už jsme někde viděli
 3. iPhone 12 nabídne skvělou podívanou, OLED displej nemá chyby
 4. Čip A14 Bionic i s menší RAM hravě zvládne jakékoliv nároky
 5. iPhone 12 zlepšuje focení v šeru a natáčí v Dolby Vision
 6. Systém MagSafe jako nové One More Thing
 7. Kdo konkuruje iPhonu 12?
 8. iPhone 12 nemá nic, čím by vás zklamal
 9. Jak jsme o iPhonech 12 informovali dříve

Letos toho Apple ukázal mnoho

Jako každý rok i ten letošní, který se zapíše do historie pro svou ne zrovna pozitivní událost, jsme se dočkali podzimní Apple keynote. Tentokrát se v průběhu 3 měsíců konaly rekordní 3 akce. V polovině září nám nejhodnotnější firma světa ukázala nové iPady Air, klasický iPad, Apple Watch 6 a levnější Apple Watch SE.

O měsíc později přišla očekávaná akce, která slavnostně odhalila novou modelovou řadu iPhone 12 a HomePod mini, a nakonec listopadová akce přinesla nové počítače MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s Apple procesory M1.

Apple produtky roku 2020
Apple letos potěšil třeba levnějším modelem hodinek Apple Watch SE či novými iPady.

Na akci s uvedením nových telefonů se vždy čeká velmi intenzivně a nejen zákazníci, ale také spousta dalších výrobců telefonů i příslušenství je zvědavá na to, co si pro nás Apple přichystal. Letos se modelová řada iPhone 12 skládá ze 4 iPhonů – od nejmenšího iPhone 12 mini přes iPhone 12, dále model iPhone 12 Pro a největší iPhone 12 Pro Max.

Všechny jsou shodné v použitém procesoru a většině vnitřních komponent, proto není až na velikosti tolik znatelných rozdílů. Výběr je o to snazší. Nebo právě o to těžší? Posuďte sami dle naší recenze.

i

Staronový design iPhonu 12 aneb tohle tělo už jsme někde viděli

Jakmile se nového iPhonu chopíte, v rukou pocítíte zcela nový design. On tedy není nový, toto provedení jsme viděli u dřívějších modelů počínaje iPhonem 4 v roce 2010. S tímto modelem a jeho nástupcem 4S sdílí řada iPhone 12 nejen rovné boky, ale také sklo vpředu i vzadu.

Příjemný závan minulosti se podle mého názoru Applu vyplatil. Nový design se skvěle drží a snadno zvedá ze stolu. Hliníkový rámeček přesto v ruce trochu prokluzuje a úchop není stoprocentní. Boční tlačítka jsou dostatečně velká, stisk jistý. Apple se chlubí předním sklem Ceramic Shield, které je odolnější proti pádům.

Recenze iPhone 12, porovnání designu Recenze iPhone 12, zadní strana
Nový model 12 čerpá inspiraci z dřívějších modelů. Zde v porovnání s iPhonem 4 a 5. Zadní strana červené varianty obsahuje kromě loga jen nápis PRODUCT(RED).

Zadní výstupek fotoaparátů vyvedený v matném skle bych nejraději jako výstupek ani nenazýval. Je totiž velmi zploštěn. Bohužel však o něm budete vědět a samotné snímače se nachází také ještě nějaký kousek nad jeho povrchem. Na stole se iPhone nepříjemně kýve, pokud se dotýkáte levé půlky displeje.

Logo Applu je vycentrováno a na červené variantě je ve spodní části ještě označení barevné varianty. Rozměrově je iPhone 12 o chlup menší než třeba bývalé iPhony Plus. Přesto má letošní novinka ve srovnání s nimi o půl palce větší displej.

Recenze iPhone 12, design - zadní výstupek
Výstupek fotoaparátů je decentní, přesto o sobě při položení telefonu na rovnou plochu dává vědět.

Krabička je oproti minulým rokům skutečně znatelně kompaktnější a sluší jí to. V balení je jen telefon obrácený zadní stranou nahoru, instrukce se samolepkou a jehlou na vyndání šuplíku pro SIM kartu a pak už pouze Lightning kabel s koncovkou USB-C. Přecházíte-li ze staršího iPhonu, stačí si ponechat původní USB-A kabel s adaptérem. Pokud ne, budete potřebovat adaptér s USB-C.

i Jaké jsou výhody USB-C a která zařízení jej podporují? O konektoru USB-C přehledně a jasně

Pro účely recenze jsem měl k dispozici iPhone 12 ve variantě PRODUCT(RED). Barva je to velmi příjemná a oproti červeným iPhonům z let minulých jde o světlejší, spíše pastelově červenou. Kromě této stylové varianty si iPhone 12 můžete pořídit také ve světle zelené, modré, bílé a černé.

Recenze iPhone 12, obsah balení
Nízká krabička v sobě schovává pouze telefon. Další místo stačí už jen na kabel Lightning s koncovkou USB-C a nezbytné instrukce se samolepkou a sponkou na vyndání SIM karty.

iPhone 12 nabídne skvělou podívanou, OLED displej nemá chyby

Při denním používání jsem si zamiloval kvality displeje. Skutečně jde v případě tohoto OLED panelu o jeden z nejlepších displejů na trhu. V iPhonech 12 a 12 Pro se nachází naprosto stejný, o velikosti 6,1". Díky tenkým černým rámečkům se navíc taková úhlopříčka vejde do poměrně malého těla telefonu.

Pozorovací úhly jsou skvělé a barvy výrazné. Ať už se na rozsvícený displej díváte z libovolného úhlu, uvidíte reálné barvy a skvělý kontrast. Ani při blízkém pohledu na obrazovku si jemných pixelů skoro nevšimnete, hodnota 460 ppi nezklame. A až budete na sluníčku, maximální jas bude dobré čitelnosti dostačovat.

Recenze iPhone 12, displej
OLED displej nového iPhonu 12 je skutečně povedený. Z každého úhlu budou barvy vypadat tak, jak mají. Skvělá černá je samozřejmostí.

Rohy panelu, který Apple nazývá Super Retina XDR, jsou poměrně výrazně zakulacené. To může vadit u některých her, které se spustí přes celý displej. Pak může být obtížné ovládat malé prvky v rozích. Např. křížky u vyskakovacích reklam.

O nějaké ty pixely vás připraví také vrchní výstupek se selfie kamerou, reproduktorem a čidly. Ten se příliš nezměnil ve své velikosti. Troufám si tvrdit, že Apple jistě pracuje na skutečně funkčním způsobu umístění těchto prvků do displeje, čímž by v budoucích modelech výstupek alespoň minimalizoval, možná zcela odstranil.

Plocha displeje je rovná, nenásleduje tedy trend Infinity displejů. Rovná plocha je však praktičtější a máte jistotu, že na jednotlivé prvky systému vždy vidíte a jejich stisk je jednoznačný. Systém a jeho reakce také pomáhají vyrovnat se s nižší překreslovací frekvencí 60 Hz. Takže ani po přechodu ze 120Hz panelu Samsungu Galaxy Note20 Ultra 5G jsem opravdu nepociťoval, že by za ním iPhone rychlostí animací a dalších vykreslení pohybů pokulhával.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZE): špičková výbava v luxusním těle

Čip A14 Bionic i s menší RAM hravě zvládne jakékoliv nároky

První 5nm čip v mobilním telefonu či téměř 12 miliard tranzistorů. To jsou některé z technických detailů čipu A14 Bionic, který zkrátka a dobře patří mezi to nejvýkonnější, co je v mobilním světě nyní na trhu. Uživatele zajímá svižnost systému a výkon v pokročilých aplikacích a hrách. Obojí je samozřejmě na nejvyšší úrovni. Při práci nic nezdržuje, aplikace se spouští okamžitě, stejně tak se vypínají. Pokud se některá aplikace zasekne, bude to pravděpodobně chyba přímo v jejím kódu. V multitaskingu si můžete projíždět velké množství aplikací, do kterých se lze okamžitě přepnout a pokračovat v práci. Nevadí tu ani oproti konkurenci nižší paměť RAM – 4 GB.

Čipu A14 Bionic samozřejmě nahrává skvělá optimalizace systému iOS 14. Díky tomu není překážkou blesková editace fotek a videí přímo v zařízení, používání náročnějších aplikací v oblasti rozšířené reality apod. Poslední verze systému, tedy iOS 14, přinesla lehce kontroverzní widgety, které uživatelé Androidu používají již dlouhé roky, dále lehké změny v aplikacích Zprávy, Mapy a další větší či menší novinky v systému.

Recenze iPhone 12, editace videa
Blesková editace 4K videa v kvalitě Dolby Vision není pro čip A14 Bionic žádný problém.

iPhone 12 zlepšuje focení v šeru a natáčí v Dolby Vision

iPhone 12 je na pořizování fotek a videí v perfektní kvalitě velmi dobře připraven. Chcete kvalitní fotomobil? Pak se nenechte zmást již léty používaným a dnes již poměrně nízce působícím rozlišením 12 Mpx. Smartphone od Applu se zaměřuje na celkovou kvalitu výsledných snímků a je třeba uznat, že se mu to daří.

Sestava fotoaparátů iPhonu 12 zahrnuje 2 zadní objektivy. První se stará o zachycení širokoúhlých snímků s ohniskovou vzdáleností 13 mm a se zorným polem 120°. Třebaže se Apple chlubí zlepšením nočního režimu, ani u širokoúhlého snímače jeho světelnost f/2,4 neumožňuje v horších světelných podmínkách fotit zázraky. Jinak odvádí skvělou práci a v příznivém světle se dočkáte pěkných výsledků s dobrým dynamickým rozsahem.

Recenze iPhone 12, Deep Fusion Recenze iPhone 12, širokoúhlý snímek
Deep Fusion zachová na fotce dostatek detailů. Širokoúhlý snímač potěší dynamickým rozsahem.

Hlavní fotoaparát o rozlišení 12 Mpx má ohniskovou vzdálenost 26 mm. Díky své světelnosti f/1,6 zvládne produkovat uspokojivé výsledky i za šera. Snímač nově dokáže zachytit více světla. iPhone si předem sám upraví dobu snímání až na 3 vteřiny a po stisku spouště ho jen stačí držet co nejvíce ve stabilní poloze. Snímek je i bez použití stativu poměrně ostrý a hlavně odhalí ve tmě i to, co nevidíte vlastníma očima. Napomáhá také optická stabilizace obrazu.

Recenze iPhone 12, noční foto Recenze iPhone 12, noční foto - delší snímání
Totožná scéna, ovšem první bez dlouhé expozice, druhá se 3vteřinovým expozičním časem.

Přední selfie kamera také umí nastavit dobu expozice, čímž napomůže v šeru. Navíc si snímání můžete oddálit, pokud se třeba fotíte se skupinkou více osob.

Jeden z velkých taháků najdeme v oblasti snímání videa, konkrétně záznam v kvalitě Dolby Vision při kvalitě 4K a snímkovací frekvenci 30 sn./s. To přináší více barev a jejich rozsah, který je iPhone schopný zachytit. Dále je tu samozřejmě možnost snímat zpomaleně v kvalitě Full HD s 240 snímky za sekundu, časosběr, portrétní režim s možností změny osvětlení a režim panorama.

        i iPhone 13 (PREVIEW): ještě lepší displej, profi kamera a delší výdrž baterie    

Systém MagSafe jako nové One More Thing

Nová technologie přenosu mobilních dat se začíná rozjíždět ve velkém, proto při prezentaci nových iPhonů byla podpora 5G sítí hodně slyšet. Rychlosti nové technologie jsem vyzkoušet nemohl, každopádně stojí za to tuto schopnost zmínit. V nastavení mobilních dat lze navolit, zda chcete 5G připojení preferovat před LTE vždy, či pouze v situaci, kdy nedojde k významnému zkrácení výdrže baterie.

Zajímavým prvkem, kterým Apple opět překvapil svět, je tzv. MagSafe. Jde o systém bezdrátového magnetického upevnění různých typů příslušenství. Samozřejmostí je bezdrátové nabíjení. Nová nabíječka MagSafe se k iPhonu 12 připne magneticky a na telefonu drží i při jeho zvednutí. V nabíjení nebrání ani ochrana telefonu, jsou na to připraveny nové kryty. Dále má společnost v nabídce MagSafe peněženku pro uchování např. bankovních karet.

i 5G síť v ČR (INFORMACE): rychlost, pokrytí a rizika

Výdrž baterie Apple uvádí totožnou s loňským iPhonem 11. Při občasném zapnutí mobilních dat, automatickém jasu a použití GPS v aplikacích map jsem i při chladnějším venkovním počasí dokázal bez větších potíží používat iPhone celý den. Večer zbývalo pár desítek procent, akorát ideální na připojení nabíječky. Pokud máte zájem nabíjet rychleji, je třeba si dokoupit výkonnější adaptér. Poté se nabíjení urychlí díky maximálnímu podporovanému výkonu 20 W. V případě bezdrátového nabíjení je to 15 W.

iPhone 12, MagSafe
Technologie nazvaná MagSafe umožní připnout k iPhonu 12 magneticky peněženku, nabíječku a jistě přijde i další příslušenství. Zdroj: cnet.com

Pochválit musím odemykání obličejem Face ID. Apple u něj žádné novinky nehlásil, jelikož není co měnit, stále funguje na výbornou. Telefon vás pozná spolehlivě i ve tmě. Pro odemčení se na něj skutečně musíte podívat, nestačí jen natočit k němu hlavu. To vše velmi hbitě, musíte se však na telefon dívat při držení telefonu na výšku.

Kdo konkuruje iPhonu 12?

Nejbližší konkurencí je samozřejmě iPhone 12 mini. Ten kromě menších rozměrů a displeje disponuje také trochu nižší výdrží na baterii. Za model mini však dáte o 3 tisíce Kč méně. Na druhou stranu je tu iPhone 12 Pro. Ten si sice nepořídíte v tolika barevných variantách, ale máte na výběr mezi čtveřicí decentnějších odstínů a boční hrany jsou vyvedeny v kvalitní chirurgické oceli. Kapacitou začíná na 128 GB a mezi ním a 128GB iPhonem 12 je také zhruba 3 tisíce Kč rozdíl. Upgrade ocení především fanoušci fotografie. Lepší fotovýbava zahrnuje přidaný teleobjektiv a senzor LiDAR, lepší rozsah optického zoomu či focení do formátu Apple ProRAW.

Mezi Android telefony se jako vhodní konkurenti jeví smartphony s podporou 5G, kvalitním procesorem a v podobné cenové relaci. Například Sony Xperia 5 II s iPhonem 12 sdílí totožný displej o stejné úhlopříčce, ovšem s možností 120Hz obnovovací frekvence. Čip Snapdragon 865 a 8 GB RAM zajistí plynulý běh systému Android. V podobné ceně oproti iPhonu nabídne dvojnásobnou kapacitu paměti 128 GB a podporu paměťových karet, chybí však bezdrátové nabíjení. Fotoaparát je trojnásobný, také s rozlišením 12 Mpx. Potěší i přítomnost 3,5mm jacku.

iPhone 12, konkurence
Mezi konkurenty iPhonu 12 můžeme zařadit třeba Sony Xperia 5 II či Asus ROG Phone 3.

Spíše pro herní nadšence je Asus ROG Phone 3, ovšem nelze mu upřít špičkovou hardwarovou výbavu v čele se 144Hz displejem. Asus exceluje v operační paměti, kterou všechny překonává, jde o 12 GB. Telefon je z této vybrané trojice největší a nejtěžší, váží znatelných 240 gramů. Na herní telefon překvapí fotoaparátem s vysokým rozlišením 64 Mpx a předním 24Mpx či natáčením 8K videí. Stejně jako v iPhonu 12 i zde 3,5mm jack chybí. Pro prodloužení herní výdrže Asus přináší baterii s kapacitou 6 000 mAh, bezdrátově nabíjet nelze. 

Parametry/ Model iPhone 12 Sony Xperia 5 II Asus ROG Phone 3 
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (21 : 9) 6,59" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 520 × 1 080 px, 449 ppi 2 340 × 1 080 px, 391 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz AMOLED, 144 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps
hlavní: 12 Mpx, f/1,7, 4K video s 120 fps
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, Quad Pixel, 8K video s 30 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, Dual Pixel, 124°
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4

teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,4, OIS
makro: 5 Mpx, f/2,2
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/2,2
8 Mpx, f/2,0
24 Mpx, f/2,0
Čipset Apple A14 Bionic Qualcomm Snapdragon 865, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 865 Plus, 8jádrový
RAM 4 GB 8 GB 12 GB
Interní úložiště 64/128/256 GB 128 GB, microSD až 1 TB 512 GB
Operační systém iOS 14 Android 10 Android 10
Podpora sítí 5G
Akumulátor 2 815 mAh 4 000 mAh 6 000 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 21 W / –
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / –
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby stereo
Rozměry 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 158 × 68 × 8 mm 171 × 78 × 9,85 mm
Hmotnost 162 g 163 g 240 g
Cena Cena od Cena od Cena od

iPhone 12 nemá nic, čím by vás zklamal

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G; recenze

iPhone 12

Mobily

Dosavadní majitelé některého ze starších iPhonů získají koupí modelu 12 vyšší výkon, lehké zlepšení fotoaparátu a sympatickou podporu MagSafe příslušenství. Potěší rovněž design po vzoru dávných modelů. Kdo má doposud zkušenosti s jinými značkami, bude možná překvapen, jak je iPhone 12 kompaktní, přesto má vše potřebné. O špičkovém výkonu není pochyb, také kamera se řadí k tomu nejlepšímu, co je aktuálně k dispozici. Chybějící adaptér a sluchátka budete muset dokoupit nebo použít z původního telefonu. Cenovka je sice konkurenceschopná, ovšem oproti startovní ceně loňského iPhonu 11 se opět znatelně navýšila.

Klady

 • Nádherný OLED displej
 • Ověřený design
 • Podpora 5G
 • Skvělý výkon

Zápory

 • V balení není adaptér a sluchátka
 • Cena je o něco výše než před rokem
i Mohlo by vás zajímat

Ať již za sebou zkušenost s iPhony máte, či jste dosud preferovali konkurenci, nový iPhone 12 se vám bude líbit. Zčásti svým kompaktním designem, který je opravdu líbivý, dále také úžasným displejem či brutálním výkonem. Zastane funkci skvělého fotoaparátu i filmové kamery. Za tento parádní smartphone si trochu připlatíte, ale za tu cenu dostanete parťáka, pro kterého si bez obav stáhnete nejnovější systém i za pár let.

Jak jsme o iPhonech 12 informovali dříve

Článek

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Před rokem iPhony okouzlily trojitým fotoaparátem a bezchybným výkonem. Jenže letos je na trhu již velký počet opravdu výborných smartphonů. Apple tak přichází do rozjetého trhu vynikajících fotomobilů a výkonnostních bestií. Kromě nového reproduktoru HomePod mini představil hlavní novinku. Smartphony iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 ProiPhone 12 Pro Max jsou však očividně na silnou konkurenci připraveny. Parametry totiž vypadají hodně slibně.

i Všechny modely, tedy iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max jsou již v prodeji. Vyberte si ten svůj zde.

iPhone 12

Apple iPhone 12 (PREVIEW) – OBSAH

 1. Z nabízených rozměrů iPhonu 12 si každý vybere
 2. Špičkové OLED displeje k dispozici pro všechny
 3. Procesor A14 Bionic v iPhone 12 má výkonu na rozdávání
 4. Skvělým fotografiím dopomůže také LiDAR
 5. Sítě 5G mohou dorazit, iPhone 12 je připraven
 6. Porovnání modelů iPhone 12
 7. iPhone 12: cena a dostupnost v Česku
 8. Co si o iPhonu 12 myslí první zahraniční recenzenti?

Z nabízených rozměrů iPhonu 12 si každý vybere

Máte problém si v nabídce telefonů vybrat ten, který vám padne do ruky? Apple se letos rozhodl usnadnit zájemcům výběr. Představil hned 4 nové iPhony, celkem ve 3 velikostech. Od nejkompaktnějšího iPhone 12 mini, který má dokonce menší tělo než iPhone SE 2020, přes jeho větší variantu iPhone 12, stejně velký iPhone 12 Pro až po největší iPhone 12 Pro Max. Ten je největším iPhonem, který kdy cupertinská značka uvedla.

iPhone 12
Nové levnější modely iPhone 12. Vlevo iPhone 12 mini, vpravo iPhone 12.

Od uvedení iPhone X v roce 2017 došlo nyní konečně ve větší míře ke změně designu. Na první pohled rozdíly stírá stejná přední část s výřezem, ale konstrukce je odlišná. Hliníkové hrany nových levnějších iPhonů jsou ostré a ploché, nedrží se tedy současného trendu infinity displejů. Modely Pro mají boky z nerezové oceli. Zadní strana je samozřejmě skleněná. Design připomíná spíše podobu původních iPhonů 4 a 5 či první generace iPhone SE. Někteří tento krok jistě nadšeně vítají a volali po návratu k osvědčenému designu. Pravdou je, že se taková konstrukce lépe drží v ruce a telefon tolik neklouže.

iPhone 12
Nové modely iPhone 12 Pro a 12 Pro Max.

Po představení nových Apple Watch Series 6 v červeném a modrém provedení se Apple také v případě telefonů rozhodl pro nové odstíny. Barevně odlišuje základní iPhone 12 Mini a model 12, které jsou k dostání v modré, červené, zelené a klasických barvách, černé a bílé. Vyšší modely Pro zvýrazňují vyšší cenovku provedením ve zlaté, stříbrné, tmavě šedé, ale i modré variantě. Zadní skleněná plocha přináší kromě výstupku s fotoaparáty také logo značky.

i Apple event 2020 (SOUHRN): nové iPhony 12 a HomePod mini

Špičkové OLED displeje k dispozici pro všechny

Obsah se na iPhonu vždy zobrazuje v perfektní kvalitě. Barevně přesné panely jsou standardem. Apple své nejvyšší kvality letos neodepírá ani nejlevnějšímu modelu, a je to tak poprvé, kdy se OLED displej dostává do všech nově představených modelů skrze portfolio. Perfektní černou, kontrast až 2 000 000 : 1 a výrazné barvy OLED technologie si tak užijeme i na nejlevnějším iPhone 12 mini. Éra LCD končí s loňským modelem iPhonem 11. Sklo je vysoce odolné díky keramickému substrátu. Apple nazval tuto technologii Ceramic Shield.

iPhone 11
Displej nového iPhone 12.

Konkrétní označení panelů Super Retina XDR je známé z loňské řady 11 Pro. Základní iPhone 12 mini dosahuje se svým OLED displejem úhlopříčky 5,4". To je nejblíže starším iPhonům řady Plus, které měly 5,5". iPhone 12 navyšuje na 6,1", tedy shodně s iPhonem 11 a také s novým iPhonem 12 Pro.

Největší OLED panel najdeme na iPhonu 12 Pro Max, jehož úhlopříčka 6,7" slibuje perfektní podívanou. Zřejmě vzhledem k většímu náporu na baterii se Apple bohužel stále neuchýlil k integraci vysoké 120Hz obnovovací frekvence. Přitom ji má úspěšně vyzkoušenou na svém iPadu Pro. Škoda.

Procesor A14 Bionic v iPhone 12 má výkonu na rozdávání

Z vnější strany tedy nové modely od těch starých rozeznáme. Jak je to s vnitřními změnami? Po vzoru letošního iPadu Air jsou nové iPhony vybaveny čipy Apple A14 Bionic. Ty jsou vyráběny pokročilým 5nm procesem. Čip je tedy výkonnější a energeticky méně náročný. To s sebou samozřejmě přináší vyšší výpočetní výkon, ale i ten grafický. Pomoci může i v oblasti rozšířené reality AR, na kterou Apple hodně spoléhá. Po stránce zlepšení oproti předešlému čipu A13 Bionic má údajně nový procesor o 50 % vyšší grafický výkon. Apple nový výkon představil na hře League of Legends, která bude dostupná pro iPhone ke stažení.

iPhone 12, A14 Bionic
Nový čip A14 Bionic.

Kapacity pamětí RAM Apple jako obvykle neprezentuje. Je ale známé, že systém iOS 14 je odladěn a nevyžaduje takové množství jako konkurenční telefony. Multitasking iPhonu nedělá problém a systém si sám dokáže prioritizovat spuštěné aplikace. Odhady jsou prozatím 6 GB RAM u nejvybavenějšího modelu. Na první pohled může být zarážející, že Apple nenavýšil kapacity baterií. Díky úspornějšímu čipu se však pohotovostní doba nových modelů nesnížila, ale zůstává na stejných hodnotách. Nabíjet můžete drátově výkonem 18 W nebo bezdrátově až 15 W díky novému systému magnetů MagSafe v těle iPhonu, na které se snadno dá přicvaknout řada příslušenství.

i Apple Bionic: nejvýkonnější mobilní čip současnosti

Skvělým fotografiím dopomůže LiDAR

Nebyl by to iPhone, kdyby nepřinesl úžasný nový fotoaparát. Nové modely mají lepší fotovýbavu. Obecně byly vylepšeny funkce Deep Fusion, které je nově dostupné i pro selfie kameru, a snímání při horších světelných podmínkách. Také jsme se dočkali nového Smart HDR 3 pro lepší zachycení barev při velkém dynamickém rozsahu. iPhone 12 mini a iPhone 12 se chlubí dvojicí objektivů. Ty jsou určeny pro širokoúhlé fotografie s velkým zorným polem a světelností f/1,6.

iPhone 12 iPhone 12
iPhone 12 má dokonalé fotoaparáty.

Oba modely Pro jsou vybaveny trojicí objektivů. Objektivy kromě širokoúhlých scén zvládnou teleobjektivem přiblížit snímání optickým zoomem 4násobně v případě iPhonu 12 Pro a až 5násobně u iPhonu 12 Pro Max. Modely Pro navíc přináší vylepšení v podobě integrace LiDARu. Ten jsme již viděli v letošním iPadu Pro. LiDAR umožňuje měřit vzdálenost objektů pomocí odrazů světla. Kromě lepších výsledků při fotografování, především rychlejšího zaostřování při nízkém osvětlení, pomůže jistě i v technologii AR. Apple ProRaw je velkou novinkou, která umožní zachytit fotografie v surovém RAW formátu.

Nejde tu jen o foťáky, novými modely je možné snímat videozáznamy v kvalitě Dolby Vision HDR, takže nebude nouze o perfektní živé barvy a celkově vylepšenou kvalitu obrazu. V zařízení lze okamžitě HDR video také editovat. Funkce Night mode Time-lapse slibuje skvělé zachycení scén při nízkém osvětlení.

Sítě 5G mohou dorazit, iPhony 12 jsou připraveny

Do velké míry jsme to očekávali a skutečně se tak stalo. Jedním z největších taháků nových modelů je bezesporu novinka v oblasti konektivity, a to podpora sítí 5G pro rychlejší mobilní internet. Nejrychlejší standard mmWave je však dostupný pouze na území USA v síti Verizon, ostatní si užijí pomalejší, ale rozšířenější Sub-6GHz. I tak si ale u nás můžeme s novými iPhony vyzkoušet počátky této technologie, která se pomalu rozšiřuje po našem území. Aby šetřil baterii, pokud iPhone uzná, že aktuálně nepotřebuje 5G rychlost, prostě vybere LTE.

i Jaká je aktuální situace kolem sítí 5G?
iPhone 12, 5G
Všechny modely iPhone 12 podporují sítě 5G.

Apple myslí ekologicky, a když se u nových Apple Watch Series 6 odhodlal k odstranění nabíjecího adaptéru z balení, dalo se to očekávat i u nadcházejících telefonů. Skutečně se tak stalo a v balení nových iPhonů nyní nechybí pouze nabíjecí adaptér, ale rovněž sluchátka Apple EarPods. Krabičky jsou díky tomu tenčí, v balení je kromě iPhonu a manuálů už jen nabíjecí USB-C kabel.

Porovnání modelů iPhone 12

Hlavní rozdíly mezi novými modely spočívají ve velikostech, které dělí modelovou řadu na levnější varianty s omezeními typu chybějící teleobjektiv či LiDAR a na 2 modely Pro, které jimi disponují. Potěšující zprávou je rozhodně integrace OLED displeje do všech modelů, to samé platí pro příjem mobilního připojení 5G.

Parametry/Model iPhone 12 Mini iPhone 12 iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max
Displej 5,4" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 340 × 1 080 px, 476 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi
Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED)
Zadní fotoaparáty ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video s 60 fps ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video s 60 fps ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video s 60 fps ultraširokoúhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video s 60 fps
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,6


teleobjektiv: f/2,2 teleobjektiv: f/2,2


LiDAR LiDAR
Přední fotoaparát 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2
Čipset Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic
Interní úložiště 64/128/256 GB 64/128/256 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB
Operační systém iOS 14 iOS 14 iOS 14 iOS 14
Podpora sítí 5G
Nabíjení rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 20 W / 15 W
Rozměry 131,5 × 64,2 × 7,4 mm 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 160,8 × 78,1 × 7,4 mm
Hmotnost 133 g 162 g 187 g 226 g
Cena 21 990 Kč 24 990 Kč 29 990 Kč 33 990 Kč

iPhone 12: cena a dostupnost v Česku

Prodej dvojice iPhone 1212 Pro již probíhá a předobjednávky nejmenšího iPhone 12 mini a naopak největšího iPhone 12 Pro Max odstartovaly v pátek 6. 11. 2020 ve 14 hodin. Do prodeje pak vstoupí týden na to, 13. listopadu v 8 hodin ráno. Pokud si tedy chcete zajistit novinky co nejdříve, klikněte na tlačítko Předobjednat.

Co si o iPhonu 12 myslí první zahraniční recenzenti?

Pohled na nové telefony nám přinesly i první recenze. Během několika dnů byly iPhone 12 a iPhone 12 Pro podrobeny zkušeným redaktorům, kteří si všímali novinek, hodnotili a kritizovali. Vesměs všichni se shodli na povedeném novém designu. Ostré hrany jsou příjemným závanem minulosti, dobře se drží. Model Pro se navíc pyšní prémiovým designem s leštěnými boky. Nový systém MagSafe pro nabíjení a další příslušenství je zajímavý a rozhodně se v budoucnu můžeme těšit na skvělé využití.

iPhone 12, zahraniční recenze
Model iPhone 12 potěšil novým OLED displejem. Zdroj: theverge.com

Server techradar.com chválí integraci OLED displeje. Oproti loňskému iPhonu 11 je to příjemný posun. Bohužel odezva 60 Hz je oproti konkurenci slabší, jistě bychom všichni rádi viděli alespoň 90 Hz. Fotoaparát doznal novinek, redaktoři si všimli zejména lepšího nočního režimu. Zde je znát pokrok. Technologie 5G samozřejmě nezůstala bez povšimnutí, ale ne vždy se našlo místo, kde byla využitelná. Jinak je však podpora rychlejšího internetu hodnocena kladně. Nikdo ve své recenzi neopomněl zmínit ani skvělý výkon A14 Bionic.

Redaktoři cnet.com a tomsguide.com shodně vidí jako minus to, že základní model má stále pouze jen 64 GB vnitřní paměti. Jistě by šlo začínat na dvojnásobné kapacitě. Druhý jmenovaný portál také zmiňuje jako nevýhodu ztrátu adaptéru a sluchátek z balení. Může to však otevřít dveře zcela bezdrátové budoucnosti. Nevýhodou modelu Pro je také samotný fakt, že je oproti modelu iPhone 12 téměř stejný. Cenový rozdíl tedy není příliš opodstatněn. Obecně cena nových iPhonů je nastavena vysoko, na tom se také shodli všichni. Výdrž baterie rozhodně neoslnila a je také společným znakem prvních recenzí jako jedna z nevýhod.

iPhone 12, zahraniční recenze
Příliš změn mezi iPhonem 12 a 12 Pro není. Zdroj: cnet.com

Server theverge.com si iPhone 12 rovněž vzal na recenzi a ohodnotil jej slovy, že jde o první iPhone v posledních letech, který opravdu působí jako nový iPhone. Uvidíme, jak se mu bude dařit, ohlasy jsou prozatím spíše pozitivní. Změna designu prospěla, výkon je bezkonkurenční, 5G se bude hodit. Jen ta cena je vysoko. Ve hře jsou však ještě model mini a Pro Max, které dorazí později.

i Mohlo by vás zajímat

Nejočekávanější telefony roku dorazily. Dočkali jsme se čtyř variant, aby si vybral skutečně každý. Všechny jsou ale připraveny uspokojit náročného zákazníka. Výkon nového čipu je ohromující, fotoaparáty dostaly vylepšení nočního režimu, senzor LiDAR či video s úžasnou kvalitou obrazu. Navíc nechybí podpora pro nově přicházející sítě 5G. To vše je zabaleno v novém designu s ostřejšími hranami a v nových barvách.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací