Jedna z nejpopulárnějších mobilních značek v roce 2022 přišla s novou generací svých smartphonů. Nejlepším představeným iPhonem je iPhone 14 Pro Max, který se nám dostal do rukou. Přinášíme kompletní recenzi se zhodnocením novinek, kterých oproti předešlé generaci několik přibylo.
Společnost Apple se v řadě iPhone 14 předvedla s dvojicí základních modelů pro méně náročné uživatele. I tak se dvojice iPhone 14 a iPhone 14 Plus řadí k vyšší třídě smartphonů. Pak tu máme druhou dvojici. Ta už na první pohled slibuje něco více. Prémiové materiály, masivní fotomoduly a nově také lepší procesory.
Po recenzi základního iPhonu 14 tu nyní máme před sebou zcela opačnou stranu nové řady, a to iPhone 14 Pro Max. Ten cílí o kus výše a nejen pro mobilní fotografy a kameramany bude adeptem na ideální telefon. Testovaná varianta navíc exceluje 1TB vnitřním úložištěm, takže nebylo třeba se při testování krotit. Změn proběhlo více, mimo výkonu a fotoaparátů třeba i změny v displeji.
Model Pro Max je v nabídce Applu samozřejmě telefonem největším. Oproti předešlému iPhonu 13 Pro Max se čtrnáctka překvapivě liší svou velikostí. Ani dlouhodobí uživatelé předcházející generace však změny pravděpodobně vůbec nepocítí. iPhone 14 Pro Max je o necelý půl milimetr užší a 2 desetiny milimetru hlubší. Hranatá konstrukce s hladkými ocelovými boky, jemná skleněná záda, odolné sklo vpředu, to vše přispívá k luxusnímu zevnějšku. Váha 240 gramů je v tomto případě očekávána a adekvátní.
Celou přední stranu včetně displeje kryje odolné sklo Ceramic Shield. To je úhledně vsazeno do ocelového leštěného rámu. Ten v sobě uchovává známá tlačítka hlasitosti a přepínač tichého režimu na boku levém a zapínací tlačítko na boku pravém. Vespod mezi reproduktorem a mikrofonem se stále skrývá Lightning port pro napájení a přenos dat. Kolem displeje se táhne po celém obvodu stejně tlustý černý rámeček.
i
Testovaná zlatá varianta je natolik jemná, že se na snímcích často zdá jako stříbrná. Kromě těchto barev jsou modely 14 Pro k dostání ještě v černé a fialové.
Hladká skleněná záda s logem narušuje vyvýšený fotomodul a obzvlášť 3 masivní fotoaparáty. Celý fotomodul se nově zase o chlup zvětšil a zabírá v podstatě polovinu šíře zadní strany. Pod ním u trojice snímačů na stejném místě jako dříve vidíme senzor LiDAR, mikrofon a také kruhovou bílou přisvětlovací diodu se žlutým středem. Za čočky foťáku se mobil snadno vytahuje z kapsy, bohužel fotomodul způsobuje nepříjemné kývání na rovném povrchu.
Fanoušci velkých telefonů opět ocení rozměrný a kvalitní displej. Panel Super Retina XDR dosahuje od dob iPhonu 12 Pro Max stále stejné úhlopříčky 6,7". Zachováno zůstalo i jemné rozlišení, které vykouzlí velmi slušnou jemnost okolo 460 ppi. V nastavení si můžete obnovovací frekvenci omezit na 60 snímků za sekundu, ale byla by to škoda. Při adaptivních až 120 Hz je používání systému opravdu příjemné, na nic jsem nečekal.
Roky osvědčený displej se u iPhonu 14 Pro Max dočkal hned 2 velkých novinek. Tou první je zcela jistě výřez nazvaný Dynamic Island a poskytující místo přední selfie kameře a dalším senzorům. Na první pohled jde o protáhlejší ovál, který se zcela oddělil od vrchní hrany. Při bližším pohledu za světla však snadno vidíme, že se skládá z menšího oválu, mezery a malého kroužku. Ten právě ukrývá přední Face ID kameru, v oválu vedle najdeme senzor blízkosti aj.
V tomto novém prvku se zobrazuje spousta systémových akcí a aktivit na pozadí z Apple aplikací i dalších podporovaných. Nejčastěji jde o přepnutí tichého režimu, sken obličeje Face ID, připojení bezdrátových sluchátek, spuštěnou hudbu apod. Celý ovál je dotykový a reaguje i na gesta potažení či přidržení. Tahem do stran si probíhající aktivitu snadno skryjete, přidržením uvidíte její podrobnosti, nejčastěji tlačítka pro její ovládání.
Dynamic Island se ukázal být nejen hezkým zpestřením při používání, ale po sžití se s jeho interaktivním ovládáním i skvělou zkratkou. Snadno jsem přes něj mohl ovládat několik systémových aplikací. Také se v jeho prostoru zobrazuje oranžový puntík při použití mikrofonu a zelený při focení a natáčení. Co mi přijde zvláštní, je ohraničení celého ostrůvku tenkou šedivou linkou při zhasnutém displeji na novém Always-on zobrazení. Není to rušivé, ale smysl v tom nespatřuji.
Dostáváme se tedy k funkci, kterou už má konkurence roky podchycenou. Apple se do Always-on displeje pustil právě až s iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Nebyl by to Apple, kdyby k tomu nepřistupoval po svém. Zprvu totiž nabídl pouze pohasnutí displeje se stále viditelnou tapetou. I tak displej v tomto zobrazení dost svítí a o pravém smyslu této funkce nemůže být řeč. Proto se od iOS 16.2 uchýlil k možnosti vypnout zobrazení tapety.
Nyní tedy displej skutečně celý pohasne. Zobrazuje se jen datum a nad ním zmíněný tence ohraničený Dynamic Island s drobnou ikonkou zámku. Ukážou se také vybrané widgety, třeba stav baterie. Bez něj jakákoliv indikace o nabíjení chybí. Zobrazení tapety si samozřejmě lze aktivovat zpět. Spolu s tím jde nastavit i zobrazení notifikací. Škoda, že notifikace se nezobrazují zrovna decentně, ale stejně tak viditelně jako na rozsvíceném displeji. Každopádně stále je prostor k vylepšování.
Společně s menším iPhonem 14 Pro dostala verze Max zcela nový 8jádrový procesor Apple A16 Bionic. Ten se vyrábí úspornějším 4nm procesem. Bezchybnému fungování systému stále postačuje pouze zlomek RAM konkurenčních telefonů. Konkrétně zůstáváme na 6 GB. Výkonu čipu využívá třeba zpracování snímků o vyšším rozlišení, práce s rozšířenou realitou a podobně výkonnostně náročnější operace.
Během testu jsem měl nainstalován nejnovější iOS 16.3 a později 16.3.1. Jediný neduh, který se za dobu více než týdnu objevil vícekrát než jednou, bylo krátkodobé zhasnutí aktuální obrazovky po stisku zapínacího tlačítka místo toho, aby se okamžitě zobrazil Always-on displej. Někomu také může vadit zpočátku nepravidelná prodleva kompletního zhasnutí displeje. Always-on se dle Applu vypne při otočení telefonu displejem dolu a v několika dalších případech či po naučení vašich zvyklostí.
Nekompromisní výkon je potvrzen i nezávislým měřením Geekbench, kde svými výsledky za sebou nechává i výkonné Android smartphony. Novinkou celé řady iPhone 14 se stal režim detekce autonehody s možností ji vypnout v nastavení a také SOS satelitní posílání zpráv. Druhá zmíněná novinka však není aktuálně dostupná pro naši lokalitu.
Systém nicméně funguje bez viditelných problémů. Přítomnost Lightning konektoru znesnadňuje rychlé nabíjení. Podle nařízení Evropské unie ale u další generace už nebude pochyb o integraci konektoru USB-C, který by mohl snadno navýšit maximální rychlost nabíjení. Aktuálně trvá dobití 20W adaptérem něco okolo 2 hodin. Na výdrž akumulátoru si však stěžovat nebudete. Při celkem intenzivním používání telefon v pohodě zvládl celý den a minimálně půlku dalšího.
Po letech Apple opět navyšuje rozlišení fotoaparátu. Hlavní foťák si totiž nyní připisuje 48 Mpx a nově i možnost 2násobného optického zoomu. Takového rozlišení ale dosáhnete pouze po přepnutí do focení v RAW. Fotka sice zabírá desítky MB velikosti, avšak pro následné úpravy bude obsahovat více podstatných detailů. Oba další snímače zůstávají na 12 Mpx, tedy širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv s 3násobným optickým přiblížením.
Celou novou řadou iPhonů prostupuje další vychytávka, a to Photonic Engine pro lepší zachycení detailů. Právě iPhone 14 Pro Max je aktuálně jedním z nejlépe fotících telefonů na trhu, mé testování to pouze prokázalo. Fotky za denního světla jsou plné detailů po celé ploše. Telefony iPhone jsou známé pro zobrazení spíše reálných barev než těch saturovanějších. Zde se to potvrzuje. iPhonu nedělá problém ani protisvětlo.
Ultraširokoúhlé snímky s úhlem záběru 120° a nově se světelností f/2,2 nezklamou. Pro mobilní telefony je to stále trochu oříšek, kdy bojují s horšími světelnými podmínkami. Pokud vám ale sluneční svit přeje, výsledek má zanedbatelné množství šumu. Tento foťák také stojí za pořizováním makro snímků, kde jsem byl potěšen kvalitními detaily a barevným podáním. Tlačítko pro manuální ovládání tohoto režimu je možné přidat přes nastavení.
Na řadu přichází teleobjektiv. Stará se o 3násobné přiblížení scény a není zde jen na okrasu. Jeho světelnost dosahuje f/2,8 a v přesnějším zachycení scény pomáhá optická stabilizace. Přední selfie s 12 Mpx prošla také vylepšením. Zvládne vyprodukovat působivější výsledky za horších světelných podmínek. Pokud mám zhodnotit noční výsledky všech fotoaparátů, i zde si 14 Pro Max poradí díky velkým senzorům na jedničku.
Při natáčení videí využijeme nově akční režim pro dokonalejší stabilizaci. Ta skutečně dokáže zachytit stabilní záběr i při běhu, ze kterého bych očekával daleko horší výsledek. Již od generace iPhone 13 si natáčení videí můžeme zpestřit povedeným režimem Film. Při volbě 4K rozlišení si lze vybrat snímání ve filmových 24 snímcích za sekundu. Nejlepších výsledků dosáhnete za dobrého světla, kdy takový video záběr dokáže nejlépe rozostřovat okolí a celkový výsledek je příjemně světlý.
Fandové telefonů, jejichž výrobce zároveň vyrábí daný operační systém, mají vlastně na výběr buď iPhone, nebo Google Pixel. Kdo tedy spíše patří do tábora fanoušků systému Android, pro něj bude zajímavou alternativou vybavený Google Pixel 7 Pro. Displej je skutečně velmi jemný, ruší ho pouze malý průstřel. Pixel má i čip vlastní výroby – Google Tensor G2. Dále exceluje kvalitou snímků, podobně jako iPhone dosahuje maximálně 50 Mpx. Ovšem ani zde není příliš rychlé nabíjení, nepřesáhne 30 W.
Pro náročnější uživatele, kteří na telefonu ocení i stylus, jsem vybral nejnovější Samsung Galaxy S23 Ultra. Obrovský panel je jako stvořený pro práci se stylusem S Pen, který stačí vysunout ze spodní hrany. Samsung se pustil do rekordního fotoaparátu, málokdo pohrdne 200 Mpx a až 10násobným optickým zoomem. Samsung již v rychlém nabíjení od soupeřů odskakuje, ale nijak výrazně. Alespoň 45 W pro nabití 5 000mAh baterie ale potěší.
Parametry/ Model | iPhone 14 Pro Max | Google Pixel 7 Pro 5G | Samsung Galaxy S23 Ultra 5G |
---|---|---|---|
Displej | 6,7" (19,5 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) | 6,8" (20 : 9) |
2 796 × 1 290 px, 460 ppi | 3 120 × 1 440 px, 512 ppi | 3 088 × 1 440 px, 501 ppi | |
OLED, 120 Hz | OLED, 120 Hz | AMOLED 2X, 120 Hz | |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,85, OIS, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 8K video s 30 fps
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/1,4
|
|
teleobjektiv: 12 Mpx, f/2,8
|
teleobjektiv: 48 Mpx, f/3,5
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/1,12
|
|
LiDAR |
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/1,12
|
|
Přední fotoaparát |
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
|
10,8 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
|
12 Mpx, f/2,0, 4K video s 60 fps
|
Čipset | Apple A16 Bionic | Google Tensor G2, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8jádrový |
RAM | 6 GB | 12 GB | 8/12 GB |
Interní úložiště | 128/256/512/1 024 GB | 128/256/512 GB | 256/512/1 024 GB |
Operační systém | iOS 16 | Android 13 | Android 13 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 323 mAh | 5 000 mAh | 5 000 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 27 W / 15 W |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / 23 W
|
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W / 10 W
|
|
USB-C | ✕ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP68 | IP68 | IP68 |
Audio | stereo, Dolby Atmos | stereo, Dolby | stereo, Dolby |
Rozměry | 160,7 × 77,6 × 7,85 mm | 162,9 × 76,6 × 8,9 mm | 163,4 × 78,1 × 8,9 mm |
Hmotnost | 240 g | 212 g | 233 g |
Cena | 36 285 Kč* | 22 990 Kč* | 33 928 Kč* |
iPhone 14 Pro Max
MobilyFanoušci značky to mají opět těžké. Nový iPhone 14 Pro Max si na svá bedra vzal několik pěkných novinek v čele s ovládáním přes Dynamic Island a také podporu Always-on displeje. Vyšší výkon, lepší snímky za šera s možností fotit do RAW při rozlišení 48 Mpx a skvělá stabilizace videa zasluhují mimořádnou pozornost. Software nových funkcí displeje bude jistě vyladěn, zbytek už je dokonalý teď. Pokud vám nevadí velký telefon, iPhone 14 Pro Max nemá vlastně téměř nic, čím by vás zklamal.
Klady
Zápory
Těžko hledat chyby. Příznivci jiných operačních systémů se mohou iOS bránit, ale iPhone 14 Pro Max skutečně je povedený telefon. Za zkoušku určitě stojí a svými parametry patří aktuálně na špičku smartphonového světa.
Ondřej Chabr
Fanoušek moderních technologií a společností, které mění svět. Rád o technologiích píši a čtu. Kromě toho mě naplňuje cestování s přítelkyní, sebevzdělávání v oblasti marketingu a reklamy a s oblibou si pustím britcom.