Otestovali jsme iPhone SE 2022. Nesnaží se přijít s revolučními změnami ani nabídnout nové funkce a technologie. Apple opět použil známý design s domovským tlačítkem a vložil do něj nový čip. Může to fungovat i v roce 2022? A jak je na tom novinka s výdrží baterie, fotoaparátem a v čem tkví výhody a nevýhody konstrukce s domovským tlačítkem? Vše v následující recenzi.
iPhone SE 2022 je takový „dvojjediný“ telefon. V něčem je už viditelně zastaralý, v něčem naopak moderní, připravený i do budoucna a mnohou androidí konkurencí nepřekonaný. To první je samozřejmě design, to druhé výkon a výhled dlouhé podpory. iPhone SE 2022 je telefon, který má v podstatě stejný design jako iPhone 6 představený už v roce 2014. To znamená přibližně stejné rozměry i boky, byť zadní stranu v novějším modelu už tvoří sklo, díky čemuž lze iPhone SE 2022 nabíjet i bezdrátově.
Na druhou stranu Apple do iPhonu SE 2022 vložil nejrychlejší čip, který bude mít dostatek výkonu pro normální používání a nejnovější operační systém i za 5 let. O tom se může konkurenci se zeleným robotem bohužel jen zdát. Letitý design navíc nemusí nutně znamenat škaredý. Jen ne moderní. To jsou ale například historické automobily také. Je iPhone SE 2022 „historickým“ telefonem? Lze to brát i tak, že k tomu nemá daleko, pořád ale šlape jako hodinky.
iPhone SE 2022 je na dnešní poměry hodně malým telefonem. Působí i útlejším dojmem než iPhone 13 mini nebo 12 mini, oproti kterým je tenčí sice jen o trochu, své ale dělají kulaté boky. Všechna tlačítka se nachází na obvyklém místě včetně přepínače tichého a hlasitého režimu na levé straně. Telefon má boky samozřejmě z hliníku, záda ze skla, která podporují bezdrátové nabíjení. Za zmínku stojí ještě Lightning konektor a stereo reproduktor na spodní straně.
Balení je ale chudší o nabíječku, tu je třeba koupit zvlášť. Najdete v něm jen USB-C ↔ Lightning kabel. Při koupi nabíječky tedy buď vezměte takovou, která má USB-C konektor, anebo kupte i kabel s USB-A konektorem, případně použijte některý svůj stávající. Zbytek balení tvoří už jen obvyklá dokumentace a nálepky.
Displej iPhonu SE 2022 je na dnešní poměry už parametrově zastaralý. Rozlišení 1 334 × 750 pixelů (a 326 pixelů na čtvereční palec) v dnešní době už není moc, byť rozdíl poznají jen ti, co ví, že rozlišení by mohlo být i vyšší. Rovněž technologie LCD mírně zaostává za konkurencí v této cenové hladině, která má běžně AMOLED displeje s vysokým jasem. Je to další důkaz toho, že Apple se na konkurenci moc neohlíží a jede si svou strategii. Ta by mohla znít: má displej v něčem horší parametry než levnější konkurence? Ano, ale telefon své benefity nabídne jinde, například ve výkonu a systému. A celek je povedený, což dokazují i prodeje.
Pro někoho by mohlo být snadné odsoudit i velikost úhlopříčky 4,7". Zde ale záleží na perspektivě. Někomu to může být málo, někomu naopak dostačující a lze se setkat i s lidmi, kterým i toto je moc a nejradši by chtěli 4 palce původního iPhonu SE z roku 2016. Telefon se ale s touto úhlopříčkou velmi dobře drží, a to jak na výšku, tak i na šířku, pokud si například prohlížíte fotky nebo hrajete hry. A to není zanedbatelná výhoda.
Další výhodou iPhonu SE 2022 je jeho hmotnost. Telefon je příjemně lehký, a zejména u žen při dlouhé konverzaci víceméně nehrozí, že jim po půlhodině držení telefonu začne vadit jeho hmotnost, jak se to někdy stává u větších telefonů, ať už iPhonů, nebo telefonů s Androidem.
Typický jas displeje je 625 nitů, tedy stejně, jako má i minulý iPhone SE 2020, ale i například iPhone 12. To je dobrá hodnota a iPhone SE 2022 lze pohodlně používat i během slunečného dne, byť není tak jasný jako například displej iPhonu 13.
A pohodlně používat jej lze prakticky pořád, a to nejen venku během slunečných dnů. Výkonu má totiž více než dostatek. Apple A15 Bionic už není třeba představovat. Jedná se o nejvýkonnější současný čip, který pohání i iPhony 13. Hry i úpravy fotek či videí jdou na telefonu dělat hladce, aniž by bylo patrné nějaké zadýchání se. Dobrou zprávou navíc je, že při hraní se mobil nijak zvlášť nepřehřívá. Testováno na hrách Call of Duty a Asphalt 9. Oproti iPhonu SE 2020 se zvedla i operační paměť ze 3 na 4 GB, což už jde při používání poznat.
Telefon je zkrátka při každodenním používání plynulý a svižný. Na nic dlouho nečekáte a přepínání aplikací, úpravy fotek, hraní a prakticky vše ostatní šlape bez problémů. Nejen milovníci napříč systémem sjednocených animací a efektů si tak přijdou na své.
Rychlé je i odemykání pomocí Touch ID, které je rovněž tak trochu retro. Pořád ale má smysl a funguje dobře. Jen pro rekapitulaci – iPhony s Face ID, tedy například nejnovější iPhony 13, lze odemykat tak, že uživatel poklepe na displej. Ten se rozsvítí, Face ID ho pozná, načež se telefon odemkne. Uživatel ale musí prstem od spodního okraje displeje potáhnout, aby se dostal na domovskou stránku. Takto to funguje u všech iPhonů od iPhonu X.
U telefonů s Touch ID poklepání na displej nefunguje. Musí se dotknout domovského tlačítka. Systém pozná otisk majitele a hned odemkne a zobrazí domovskou stránku. To je tedy rychlejší způsob a někomu může vyhovovat více než novější systém, u něhož se rozpoznává obličej.
Do jisté míry je samozřejmě jiný i samotný pohyb v systému a celkový zážitek z něj. Zde samozřejmě neplatí již zažitá gesta jako swipnutí zespodu pro návrat na domovskou obrazovku, swipnutí a podržení pro zobrazení posledních aplikací nebo přechod prstem po dolní hraně pro přepínání aplikací. Vše se provádí pomocí domovského tlačítka.
Rovněž ovládací centrum zobrazíte potažením zespodu, a nikoli z pravého horního okraje, jako je tomu u iPhonů s Face ID. Horní lišta s oznámeními se pak stahuje potažením prstu z horní strany displeje, a to po celé své šířce.
iPhone SE 2022 může v dnešním světě mobilních telefonů působit jako úkaz, protože má jen jeden fotoaparát. Naprostá většina i levných mobilů má alespoň dva. Nenajdeme zde ani ultraširokoúhlý ani optický zoom, makro fotoaparát, a dokonce ani noční režim. Nedostatek v počtu fotoaparátů se ale iPhone SE 2022 snaží vyvážit softwarovými schopnostmi. Jak v tomto dopadl iPhone SE 2022 test?
Hlavní fotoaparát však fotí pěkně, a to v ideálních, ale i náročnějších světelných podmínkách. Fotky mají dobrý kontrast, stejně tak detailnost nebo barevnost, která je reálná, a nikoli přesaturovaná. Při focení v prostředí kombinujícím slunce i stín či tmavé a světlé prostředí ke slovu přichází funkce Smart HDR 4, kterou najdeme například i u iPhonů 13. V momentě zmáčknutí spouště vyfotí ještě několik dalších fotek s různou expozicí. Ve výsledku fotoaparát tyto fotky spojí, čímž se telefon pokouší o vznik povedené fotky i v případě focení ve špatných světelných podmínkách. A telefonu se to daří, fotky mají při focení na přímém slunci v kombinaci se stínem dobrou úroveň dynamického rozsahu.
Skládáním snímků do sebe se výsledné fotografie snaží vylepšit rovněž funkce Deep Fusion, která naproti tomu funguje hlavně například v interiérech. Opět takříkajíc více zprůměruje obrázek, takže příliš tmavé oblasti zesvětlí, a naopak příliš světlé trochu ztmaví. Fotky jsou o něco hezčí, byť tím pádem v některých případech méně odpovídají skutečnosti. Na sociálních sítích se ale nepochybně budou líbit víc.
Co je ale poměrně výraznou nevýhodou iPhonu SE 2022, je absence nočního režimu. Night Mode má sice i řada levnějších telefonů střední třídy a je pravda, že jejich kvalita je různá. iPhonu SE 2022 by ale rozhodně slušel, čímž by částečně rovněž vykompenzoval absenci ultraširokoúhlého fotoaparátu nebo teleobjektivu. Noční fotky nevypadají zle, jsou ale tmavší, mají méně detailů a obsahují více šumu, než je tomu například u fotoaparátu iPhonu 13.
Pro úplnost dodejme, že i na iPhonu SE 2022 lze, stejně jako u iPhonů 13, nastavit fotografický styl. K dispozici je Standardní, Bohatý kontrast, Živý, Teplý, Chladný. Hračičkové ocení i zajímavou funkci Live Text, která zapojuje neuronovou jednotku a umí převádět text do podoby, ve které s ním může dále pracovat. Dokáže jej vytáhnout z fotky, a dokonce stačí fotoaparátem jen na text namířit a funkce jej zachytí.
Při tom všem baterie a celková výdrž iPhonu SE 2022 vůbec není špatná. Dle slov Applu je přehrávání videa o 2 hodiny delší než u iPhonu SE 2020. To by odpovídalo, novinka ale vydrží déle i při ostatních činnostech. Když den začnete se 100 %, tak procenta neubývají nijak zvlášť rychle a den v závislosti na konkrétní činnosti dáte. Mezi ně počítám běžnou práci s aplikacemi, chatování, focení, ale i sledování videí nebo hraní her. Výdrž baterie není tak dlouhá jako u větších telefonů s kapacitou nad 5 000 mAh, oproti minulé generaci iPhonu SE 2020 je ale znatelně delší a při běžném používání nebude výraznějším nedostatkem.
Pokud zvažujete iPhone SE 2022, pořád se prodává i iPhone SE 2020. A ten není špatnou volbou, jednoznačné to ale také není. Jeho prodej začíná až na 128GB variantě (a nikoli 64GB jako dřív), která stojí 11 990 Kč (duben 2022). Za nový iPhone SE 2022 se stejným úložištěm dáte 13 990 Kč. Letošní model lze ale koupit i ve verzi se 64 GB za cenu 12 490 Kč.
Se stejnou kapacitou je tedy starší iPhone SE levnější o 2 tisíce, a jestli je to málo, nebo hodně, nechám na vašem posouzení. Já osobně bych si ale připlatil za novější, protože bych sice zaplatil více, ale získal bych novější a výkonnější čip, delší výdrž a také přibližně o dva roky delší podporu včetně nových verzí operačních systémů iOS. Podporuje také 5G a pro úplnost dodejme, že starší model hostí 3 GB paměti RAM, novější 4 GB.
Na druhou stranu v praxi nemusí být rozdíl ve výkonu patrný a zážitek z běžného používání bude prakticky stejný. Starší model rovněž fotí pěkně, zejména za dobrého světla, a výdrž také není nejhorší. Možná si vystačíte se starším modelem a ušetřené peníze si necháte například na pořízení některého z příslušenství.
Pokud bychom se drželi podobné ceny, do výběru jako konkurenta lze nepochybně zařadit i iPhone 12 mini, tedy model z podzimu roku 2020. Ten je ve stejné cenové variantě dražší o necelé dva tisíce korun a má větší AMOLED displej při menším těle. Samozřejmě se už jedná o trochu jiný koncept s Face ID a ovládáním pomocí gest. iPhone SE 2022 má ale o malinko lepší fotky z hlavního fotoaparátu kvůli novějšímu procesoru, rovněž na baterii déle vydrží a je také výkonnější. A také levnější.
Pokud byste pátrali ve vodách Androidu, nabízí se Samsung Galaxy A53 5G, který za podobnou cenu (12 999 Kč) nabízí 256 GB prostoru. iPhone SE 2022 je výkonnější, Galaxy A53 5G ale nabízí větší a hlavně hezčí AMOLED displej, 120Hz obnovovací frekvenci, více fotoaparátů nebo i větší baterii. Rozhodně tedy má co nabídnout a při výběru bude opět hrát velkou roli operační systém. Zde už hodně záleží, na co je člověk zvyklý a co mu v praxi vyhovuje více. Podobně by se daly jako konkurence počítat i Realme GT 2 5G, OnePlus Nord2 5G a další.
iPhone SE 2022 má své klady a zápory. Mezi minusy patří už letitá konstrukce s domovským tlačítkem, menším LCD displejem a například s jedním fotoaparátem. Pro někoho ale může být prioritou kompaktní konstrukce a malé rozměry, které mnoho jiných telefonů nemá. Obrazovka je dostatečně kvalitní na to, aby s ním člověk mohl být naprosto spokojený, a podobně na tom je i fotoaparát. A když si k tomu připočteme výkonný čipset, známé prostředí iOS, příslib podpory minimálně 5 či spíš 6 let nebo možnost jej pak za dobrou cenu prodat, jedná se o velmi dobrý telefon pro velkou skupinu lidí.
Klady
Zápory
iPhone SE 2022 se nesnaží inovovat, snaží se být skvělým produktem pro ty, kdo požadují menší telefon, který se vejde do dlaně, má špičkový výkon, iOS, dobrý fotoaparát a velmi příjemně se používá. V tom všem exceluje. A navíc se prodává za velmi zajímavou cenu.
Keynote firmy Apple přinesla mimo dalších novinek také novou generaci populárního iPhonu SE 2022. Ten má trochu jiné ambice než jeho dražší kolegové, ale v několika ohledech příjemně překvapí. Apple se rozhodl novou generaci posunout ještě dál. Čím se nový iPhone SE 3. generace vyznačuje? A vyplatí se do něj investovat?
Úvodní Apple keynote roku 2022 se odehrála opět skrze předem připravený online stream. Příchod nové generace nejlevnějšího iPhonu SE 2022 byl vysoce očekáván, stejně tak už na povrch prosakovaly různé spekulace. Apple nakonec telefon skutečně představil, a to po boku zeleného modelu iPhonu 13 a iPhone 13 Pro, nového iPadu Air, počítače Mac Studio a monitoru Studio Display.
Příznivci předchozího iPhone SE z roku 2020 si obecně pochvalují jeho kompaktní rozměry a dostatečnou úhlopříčku displeje. Po dvou letech je však načase, aby se odehrály změny, a to především v hardwarové výbavě. Svět smartphonů za tu dobu poskočil zase o kus dál a Apple se rozhodl novým iPhonem dohnat náskok konkurence. Jak se mu to povedlo?
Na první pohled se zdá, že se žádná změna neodehrála. Novinka stále obléká původní design, který známe již z iPhonu 8 z roku 2017. Celoskleněné tělo ale působí i po těch letech elegantně. Přední a zadní strany jsou odděleny hliníkovým rámečkem, ukrývajícím antény. Přední strana stále hostí 4,7" displej s poměrně širokými rámečky nad a pod ním. Ve spodní části je díky tomu dostatek místa na čtečku otisků prstů Touch ID.
Ani při pohledu na zadní stranu novinky nepozorujeme. Jeden fotoaparát vyčnívá nad povrch zadní strany. Doprovází jej navíc přisvětlovací dioda. Kromě tradičního loga již záda telefonu ničím dalším nezaujmou. Po bocích pak standardně poznáme tlačítko hlasitosti, přepínač tichého režimu, zapínací tlačítko, mřížky mikrofonu a reproduktoru a nakonec Lightning port pro nabíjení a přenos dat. Nový iPhone SE 2022 bude k dostání v barvách černé, bílé a červené s tím, že takto je zabarvena vždy jen zadní strana a boky.
i
Odolnost telefonu IP67 byla zachována, ovšem skla kryjící displej a zadní stranu jsou ještě pevnější. Jde o ta samá, která jsou na zadní straně iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max.
Již jsme zmínili úhlopříčku displeje, která se od předcházející generace nezměnila. Kdo tedy očekával odsun tlačítka Touch ID a navýšení rozměrů displeje, nedočkal se. Přesně tomu však odpovídá třeba iPhone 13 mini a kdo touží po displeji odshora dolů, nechť si pořídí ten. Nový iPhone SE 2022 kromě menší úhlopříčky stále spoléhá pouze na LCD technologii. OLED si Apple ponechává pro svou hlavní řadu.
Prozatím si stále povídáme o parametrech iPhonu SE z roku 2020. Kde jsou tedy ty slibované novinky? Samozřejmě se odehrávají uvnitř. Jako podstatnou změnu bereme integraci nejnovějšího procesoru určeného pro iPhony 13, tedy šestijádrového Apple A15 Bionic. Pokročilý 5nm proces slibuje kompaktnost čipu a jeho energetickou úspornost. Běžný uživatel nejvíce využije výkon v podobě hbitého systému a podpoře mnoha následujících aktualizací, které přinesou nové funkce.
Nízkoenergetický čip má ale také zásadní vliv na výdrž baterie. Apple tuto novinku hodně zmiňoval, keynote s ní zahájil a nelze se divit. K čipu se váže třeba i podpora 16jádrové neuronové jednotky pro strojové učení. Tu využijí aplikace z App Store nebo samotný systém při rozpoznávání textu a hlasu. Za zmínku stojí také rychlejší grafická jednotka. Mimo nový čip s sebou nový iPhone SE 2022 po hardwarové stránce nese ještě kompatibilitu se sítěmi 5G.
Po stránce softwaru je telefon vybaven nejnovějším iOS 15, díky němuž si uživatel může užít funkce jako SharePlay pro konzumaci zábavného obsahu s přáteli naráz, režim soustředění pro důkladnější nastavení možnosti být vyrušen, instalaci rozšíření do prohlížeče Safari, kopírování textu z fotek a spoustu dalšího.
V rámci fotoaparátu jsme se dočkali pár vylepšení, třebaže na první pohled by se zdálo, že je vše při starém. Nejnovější iPhone SE stále spoléhá na přední 7Mpx a jeden zadní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx a světelností f/1,8. Ovšem pro ještě lepší výsledky přidává technologie jako Smart HDR 4 z řady iPhone 13, díky čemuž si na snímku všimne až 4 osob a zachytí lépe detail jejich tváře. Dále přibyl Deep Fusion pro lepší kvalitu drobných detailů snímku a ještě fotografické styly.
To vše si nový iPhone SE může dovolit právě díky výkonnému čipu Apple A15 Bionic. Skvělou volbou pro nadšené kameramany a fotografy může být varianta s 256GB úložištěm, která dobře poslouží pro záznam 4K videí o frekvenci 60 sn./s. Případně lze standardně volit mezi 64 a 128 GB.
Pro doplnění energie si iPhone můžete připojit drátově k nabíječce přes Lightning konektor či bezdrátově položením na bezdrátovou Qi nabíječku. Výrobce uvádí, že oproti předchůdci nový iPhone SE dokáže např. přehrávat videa až o 2 hodiny déle. Může za to úspornější čip, systém iOS 15 a lepší baterie. Tlačítko Touch ID pod displejem je opět vibrační. Při jeho stisku tedy nedochází k jeho prohnutí. Nachází se v něm čtečka otisků prstů. Do telefonu lze vložit nanoSIM a druhou přidat jako eSIM.
Předprodej startuje v pátek 11. března, samotný prodej pak o týden později v pátek 18. března 2022. Nový iPhone SE 2022 si lze pořídit ve třech barvách a v následujících kapacitách:
Na první pohled se toho tolik neudálo, ovšem nesmíme se nechat unést pohledem na vnější obal. Uvnitř je to nový telefon, který může směle konkurovat dalším mobilům vyšší střední třídy. Podpora 5G sítí byla nevyhnutelná a drobná zlepšení fotoaparátu rozhodně potěší.