Před pořízením vlastního králíka je důležité si uvědomit, že jeho chov není tak snadný, jak se na první pohled může zdát. Je nutná trpělivost a spousta volného času. Správný výběr plemena, příprava prostředí a získání znalostí, jak chovat králíky správným způsobem, nemusí být snadné. Tento článek vám přiblíží nejdůležitější odpovědi na otázku, jak se starat o králíky.
Lidé mívají králíky většinou ze dvou hlavních důvodů. Buď jde o klecový chov pro užitek na maso a kůži, nebo o klasický chov domácích králíků jakožto mazlíčků. V první části našeho článku se zaměříme na zakrslé králíky a řekneme si, jak jim vytvořit ideální domácí prostředí, aby se měli co nejlépe. Ve druhé části článku se podíváme na chov králíků v kleci.
Zakrslý králík je nejoblíbenějším druhem pro domácí chov králíků, a proto se mu také někdy přezdívá králík domácí. Chov lze provádět přímo v domě, jelikož je velice čistotný a nemá příliš vysoké nároky na prostředí. Potřebuje však dostatek pozornosti a každodenní péči. Při kvalitní péči se zpravidla dožívá 6 až 8 let.
Je zapotřebí důkladně promyslet, co všechno budete potřebovat pro zvířátko, jako je králík. Chov doma vyžaduje několik potřebných věcí. Zde je seznam těch nejzákladnějších.
Pro chov králíků je klíčové pořízení klece, ve které budou žít. Králíci potřebují ohraničený výběh a klec je pro ně ideální. Doporučujeme zakoupit klec o minimálním rozměru 100 × 45 × 40 cm.
Jedná se o základní potravu, bez které se králík neobejde. Mělo by být dostatečně vysušené a voňavé.
Chov králíků se také neobejde bez dobře zvolené podestýlky. Nejčastější volbou je kukuřičná podestýlka. Může být také nahrazena papírovou či jinou podestýlkou vhodnou pro hlodavce.
Miska na krmivo je důležitou součástí výbavy klece. Králík se naučí chodit na místo, kde bude mít možnost se vždy najíst.
Další velice podstatná součást klece pro správný chov králíka. Většinou je napáječka připevněna na bok klece. Případně může být nahrazena i miskou na vodu, zde ale hrozí její časté znečištění.
Králíkovi poslouží jako místo k odpočinku. Je třeba dát pozor na pohodlnou šířku vchodu do domečku.
Výběr správné klece je pro chov králíka klíčový, jelikož se jedná o jeho domov, ve kterém by se měl cítit v bezpečí. Klec samotná králíkům nevadí, protože svým způsobem nahrazuje noru a králík potřebuje být pro pocit bezpečí v pevně ohraničeném území. Klec by však měla být dostatečně prostorná.
Umístění klece je také velice podstatné. Neumisťujte ji poblíž jakéhokoliv zdroje většího tepla, jako je topení či místo, kam často svítí slunce. Králíci nemají rádi ani průvan. Klec by se také neměla příliš často přemisťovat, v nejlepším případě vůbec, proto její stabilní umístění předem dobře promyslete.
Králíci jsou vcelku čistotná zvířata a je poměrně lehké naučit je chodit na záchod. Tento záchod si můžete dokoupit a umístit nejlépe do jednoho z rohů klece. Chov králíka je tak poměrně jednodušší a jeho příbytek také čistší. Do záchodku je však důležité umístit např. kočičí podestýlku, která absorbuje vlhkost.
Dalším prvkem je pítko. Zejména během dnů, kdy panuje velké horko, nebo při umístění ve vytápěných místnostech, potřebují králíci zvýšený přísun vody. Pítko může být nahrazeno také miskou s vodou. Vodu je důležité pravidelně měnit, aby měl králík stále čerstvou.
Stojan na seno či jakýkoliv jiný držák do klece také patří. Seno je totiž pro králíky základní potravou a je důležité, aby k němu měli stálý přístup. Tyto stojany drží seno pohromadě na jednom místě a zvíře si už následně vytahuje jen tolik, kolik potřebuje. Nehrozí, že tak bude seno poházené po celé kleci, nebo dokonce mimo ni, a chov králíka vám tak nebude znepříjemňovat častý nepořádek.
Malý přístřešek může být další volbou. Králík se bez přístřešku sice obejde a není přímo nutné jej kupovat. Takový malý přístřešek ale může pro králíka znamenat místo, kam si zaleze a může spokojeně odpočívat, aniž by ho příliš rušily okolní jevy.
Králíci jsou velice aktivní zvířata a potřebují hodně pohybu. Doporučujeme proto alespoň jednou denně králíka vypustit ven z klece a pohyb mu dopřát. Můžete si s ním hrát a nechat ho prohánět se po pokoji. Dejte si však pozor, aby neokusoval elektrické dráty či jiné nebezpečné objekty v místnosti. Dokonale se tak unaví a následně si v kleci lépe a rád odpočine.
Připravte se také, že budete muset svému králíkovi dokazovat, jak moc jej máte rádi, a že se správný chov králíka bez každodenní dávky mazlení neobejde. Mazlení si také dokáže vyprosit sám. Poznáte to jednoduše. Králík ve většině případů přijde k vaší ruce a začne do ní strkat hlavou nebo čumáčkem, někdy vás začne i olizovat.
Králíci se nechovají pouze jako domácí mazlíčci, ale také jako užitková zvířata. Ti, kdo se rozhodnou pro chov králíků na maso a kůži, musí také pro ně připravit řádné podmínky. Králíci na chov ve větším množství žijí v tzv. králíkárnách, kde přebývají v jednotlivých kotcích. Chov venku je pro ně ideální, jelikož dobře snáší i chladnější prostředí. Tyto králíkárny lze koupit nebo postavit po domácku. Existuje spousta rad, jak na správný chov králíků, a také v diskuzích ohledně králíkáren se často vyskytují různé názory, proto je dobré všechny důkladně pročíst.
Pro začátek takového chovu člověk potřebuje dvě samice a jednoho samce. Dále bude potřebovat králíkárnu, ve které se nachází 7 kotců. Jeden pro samce, po dvou pro každou samici a po dvou pro mláďata od každé samice.
Zakrslý králík, který je chován především jako domácí mazlíček, se pro užitkový chov nehodí. Králík na chov by měl být středního až většího plemena, mezi něž patří například moravský modrý nebo český strakáč.
Správný chov králíků vyžaduje spoustu trpělivosti a pevných nervů. Rady po celém internetu jsou různé, a proto je potřeba vše důkladně promyslet. Králíky můžeme chovat jako domácí zvířata nebo pro užitek na maso a kůži. V obou případech musíme před samotným pořízením zvířátka zajistit všechny potřebné věci, bez kterých se chov králíka neobejde.