Reklamace či vrácení? Sleva 30 % na elektrokola

Jak správně krmit štěně?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pořídit si štěně je nejen radost, ale také závazek. Vše začíná již při výběru vašeho budoucího psího parťáka, nicméně připraveni musíme být i na to, co bude následovat až si štěňátko přivezeme domů. Čeká nás spoustu důležitých rozhodnutí, včetně výběru krmiva. A právě na to, čím můžeme malého pejska krmit, se dnes podíváme.

Jak správně krmit štěně – OBSAH 

  1. Výběr štěněte není radno podcenit
  2. Štěňátko je doma, co teď?
  3. Výběr krmiva dle ceny
  4. Krmivo volte dle velikosti a rasy
  5. Pozor na překrmování

Výběr štěněte není radno podcenit

Když si chceme pořídit štěně, čeká nás velká spousta rozhodování. Jaké štěňátko bychom chtěli a jaké dokážeme zvládnout? Budeme chtít papírového pejska, nebo voříška? Chceme pejska od chovatele nebo pomůžeme štěňátku z útulku? A kde vůbec budeme štěně hledat? Všechny tyto otázky musíme důkladně zvážit a zodpovědět.

Při výběru štěněte se musíme zamyslet nad tím, jaké bude mít pejsek stravovací nároky a zvážit, čím ho v budoucnu chceme krmit.

Pokud si bereme pejska od chovatele, usnadní nám to počáteční soužití. Dobrý chovatel nám řekne, co můžeme od dané rasy očekávat, štěňátko nám předá až tehdy, kdy je řádně odstavené od matky, abychom ho nemuseli dokrmovat štěněcím mlékem a v neposlední řadě nám poradí, čím a jak často štěňátko krmit, aby dobře rostlo. Někdy si od něj odvezeme i základní balení krmiva, na které je pejsek už zvyklý. Chceme-li štěndo z útulku, budeme mít trochu složitější start a většinu informací si musíme dohledat na internetu či v knihách, případně se zeptat na místní veterině. Nicméně i v útulku nám jsou většinou schopni říci, jak je pejsek přibližně starý a na jaké krmení je zvyklý.

Dobrý chovatel nám poradí, jaké má pejsek stravovací návyky a čím krmit v budoucnu. Pokud adoptujeme pejska z útulku, informace můžeme najít na internetu a v odborných knihách.

Štěňátko je doma, co teď?

Pokud jsme si vybrali pejska a nadšeně si ho vezeme domů, je třeba se připravit na to, že z nás nějakou dobu bude chůva na plný úvazek. Důležité je nelekat se, pokud pejsek ze začátku nebude o námi nabízené jídlo projevovat zájem nebo po něm naopak bude zvracet a mít průjmy. Psi jsou velmi vnímaví tvorové a hodně na ně zapůsobí změna prostředí. Prvních pár dní, než si u nás zvyknou, mohou být velmi přecitlivělí a ve stresu. Jakmile ale štěňátku ukážeme, že je u nás v bezpečí, necháme ho v klidu vše očichat a prozkoumat, měla by se situace během pár dní uklidnit. Pokud by zažívací problémy štěňátka pokračovaly i po 2 či 3 dnech, je nutné okamžitě navštívit veterináře.

i

Máme v nabídce granule i konzervy pro štěňata. V případě granulí pak nezapomeňte vybírat dle rasy vašeho chlupatého svěřence. Abychom vám to usnadnili, najdete u nás granule pro štěňata malých, středních i velkých plemen.

Prvních pár dní je se štěňátkem náročných. Musíte ho krmit často a po malých dávkách a počítat s tím, že stres z nového prostředí se může projevit formou zažívacích potíží.

Jestli jsme se rozhodli, že budeme krmit tím, na co je štěňátko zvyklé od chovatele či z útulku, máme o to jednodušší práci a můžeme bez problémů pokračovat, dokud nám štěně nedoroste zhruba do jednoho roku. Tehdy se jeho nároky na stravu mění a bude pomalu přecházet na krmivo pro dospělé psy. Pokud se nám ale krmivo nezdá vhodné, nebo chceme přejít na jinou značku, je potřeba udělat to postupně. Když totiž pejskovi změníme stravu ze dne na den, může mu to způsobit nemalé zažívací obtíže.

Nejlepším způsobem je tedy koupit krmivo na které byl pejsek zvyklý a postupně ho míchat s novým krmivem, na které ho chceme naučit. Při takto postupné změně by mělo vše proběhnout bez problémů. V žádném případě nedávejte štěněti krmivo pro dospělé psy. Štěně má jiné nároky na výživu než dorostlý pes a potřebuje tak jiné složení krmiva, které mu pomůže v období růstu a vývoje.

Chceme-li našeho pejska přeučit na jiné krmivo, než byl dosud zvyklý, je potřeba to dělat postupně. Také je nezbytné dávat pejskovi pouze krmivo určené pro jeho věk.

Výběr krmiva dle ceny

Pořízení domácího mazlíka, tedy i pejska, je velký finanční závazek. Čekají nás výdaje nejen za základní veterinární péči, kterou pejsek potřebuje, ale také právě za krmivo. Proto bychom se při jeho výběru neměli příliš ukvapovat a dobře si promyslet, čím chceme pejska krmit a kolik jsme ochotni do něj investovat. Psi jsou masožravci a potřebují tak ve stravě kvalitní živočišné bílkoviny, které ale spousta levných krmiv neobsahuje. Krmení takovou stravou našemu pejskovi nedodá potřebné živiny, což se později může projevit špatnou srstí, zuby, obezitou a dalšími zdravotními problémy.

Neznamená to ale, že musíme sáhnout po tom nejdražším. Důležité je určit si, zda budeme krmit granulemi, mokrým krmivem (tedy kapsičkami a konzervami) nebo takzvaným barfem, tedy syrovou stravou. Pojďme si shrnout základní výhody a nevýhody jednotlivých druhů krmiva.

  • Granule jsou nejjednodušší způsob krmení. Snadno se skladují, snadno se převáží v případě cestování a není problém si je vzít kamkoli s sebou. Zpravidla bývají i nejlevnější ze zmiňovaných variant. To ale neznamená, že je na nich něco špatného. Existuje celá řada granulí, které obsahují kvalitní živočišné bílkoviny, vitamíny a minerály, které náš pejsek potřebuje. Vyhnout bychom se měli granulím, které obsahují vysoký podíl pšenice, kukuřice, masové moučky či sóji. Granule se špatným složením pejskovi nedodají potřebné živiny a mohou mu způsobit velké zdravotní problémy.

  • U kapsiček a konzerv je potřeba dávat pozor na to, zda výrobce uvádí, že se jedná o doplňkové nebo plnohodnotné krmivo. Doplňkové konzervy a kapsičky se používají spíše na přilepšenou ke granulím, abychom pejskovi stravu zpestřili, nedodají mu ale vše, co denně potřebuje. Pokud tedy chceme krmit pouze mokrým krmivem, vždy vybírejme plnohodnotné krmivo. Opět platí, že nejdůležitější informací by pro nás měly být výživové hodnoty a podíl masa. Na výběr jsou konzervy čistě masové ale i varianty se zeleninou, ovocem či různými oleji, které pejskovi stravování zpestří. Kapsičky a konzervy bývají dražší než granule a také se o něco obtížněji skladují. Je potřeba počítat s tím, že, konzervy by neměly být ve velkém teple a také s tím, že jakmile konzervu otevřeme, musíme ji brzy spotřebovat.
  • Rostoucí oblibě se těší strava připravovaná doma z čerstvých surovin. Tomuto způsobu krmení se říká BARF. Výhodou je, že přesně víme, z čeho strava vznikla a zvířata ji mají většinou raději než ostatní krmiva. Musíme však vědět, jak syrovou stravu správně připravit, aby vzniklo opravdu kompletní plnohodnotné krmivo. Mezi nevýhody barfu patří především časová náročnost přípravy, potřeba skladování v chladu a také to, že pokud hodně cestujeme, jídlo nám nevydrží příliš dlouho čerstvé. Tento způsob krmení je samozřejmě také nejvíce finančně náročný.

Kromě základního krmiva budeme utrácet za psí pamlsky. Každý majitel pejska mu chce jednou za čas dopřát nějakou dobrůtku. Navíc pokud se věnujeme výcviku štěněte, bez odměn to snad ani nejde a pamlsky nám trénování povelů výrazně ulehčí. Psí dobrůtky ale nejsou levná záležitost a musíme s tím počítat. Nabídka je však nepřeberně široká a každý chovatel si najde vhodné mlsání pro svého pejska za rozumné peníze. 

Krmivo volte dle velikosti a rasy

Zpočátku, zhruba do půl roku věku, rostou malá i velká plemena se stejnou intenzitou. Po této době se průběh růstu začíná odlišovat a musíme začít řešit energii v krmivu. U malých plemen nebývá změna v růstu tak razantní a můžeme psy dál krmit tím, na co jsou zvyklí. Větší a zejména obří plemena mají ale vyšší nároky na energetický příjem a také na vitamíny a minerály v krmivu, protože v tomto období hodně rostou.

Velmi podstatné je zvážit to, jakou rasu psa máme. Pokud máme spíše línější plemeno, které příliš neběhá a nemá velký energetický výdej, měli bychom volit krmivo se sníženým obsahem tuku a živočišnými bílkovinami typu krůta, králík či kuře, které jsou dietnější. Naopak pokud máme uběhané aktivní štěndo, které se za celý den nezastaví, dopřejme mu klidně tučnější stravu, aby mělo dostatek energie.

Pozor na překrmování

Chyba, kterou občas udělá snad každý chovatel, je překrmování pejska. Velmi častým problémem je přílišné odměňování během výcviku. Samozřejmě je vhodné, dokonce žádoucí, štěně během trénování povelů chválit a dávat mu pamlsky, nicméně mysleme na to, že pejsek má k pamlskům ještě normální stravu. Často se tak stává, že pejskovi nevědomky dáme za den mnohem víc jídla než potřebuje.

Překrmování také může vzniknout tím, že má náš psí mazlíček špatné stravovací návyky a režim. Například pokud celý den nejí, večer sní na posezení všechno, co mu dáme. My tak máme tendenci mu den bez jídla vynahrazovat a dáme mu mnohem víc krmiva, než bychom dali obvykle. Pokud to takto děláme pravidelně, pejsek snadno přibere.

Není to jen o tom, že pejsek je při překrmování silnější postavy, jde především o zdravotní rizika. Obezita je u psů velmi závažný problém a může způsobit komplikace s klouby a kostmi, které pejska neunesou. V extrémních a neřešených případech se tak pes může dostat až na operační sál a může mít doživotní problémy s chozením. Dalšími komplikace způsobené nevhodným stravováním psa mohou být také špatný chrup, špatné zažívání, ledvinové kameny a mnoho dalších problémů.

Štěně má jiné výživové potřeby než dospělý pes, proto ho vždy krmte stravou adekvátní jeho věku. Velmi důležité je pejska nepřekrmovat, aby v budoucnu netrpěl zdravotními problémy
i Mohlo by vás zajímat

Přivézt si domů štěně je velkou událostí, ovšem rovněž zodpovědností, a to nejen časovou, ale i finanční. Proto je potřeba si vše důsledně a s předstihem promyslet. Stejně jako u dítěte, i v případě růstu štěněte je nutné dbát na optimální příjem živin. Pokud nemáte dostatek času a zkušeností k přípravě domácí stravy, je bezpečnější sáhnout po kupovaném krmivu. Důležité je pravidlo všeho s mírou. Obezita s sebou nese řadu zdravotních rizik, která se pak naplno projeví u dospělého psa.

4,9 18×
Brit Premium by Nature Junior M 3 kg
Granule pro štěňata pro středně velká plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 3 kg, kuřecí příchuť, živočišné bílkoviny 50%, tuky (kuřecí) 18%, s kloubní výživou - 73 Kč/1 kg

Super cena
219,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1332
4,9 47×
Brit Paté & Meat Puppy 400 g
Konzerva pro psy pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 0,4 kg, drůbeží, krůtí a kuřecí příchuť, čerstvé maso v sušině 70%, tuky 8%, bez obilovin, bez konzervantů a bez GMO - od 12,25 Kč/100 g

od  49,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1201
5,0
Brit Premium by Nature Junior XL 15 kg
Granule pro štěňata pro velká plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 15 kg, kuřecí příchuť, živočišné bílkoviny 50%, tuky (kuřecí) 16%, s kloubní výživou, s antioxidanty a obsahuje juku - od 63,31 Kč/1 kg

od  950,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: KRMrk1350
4,8 85×
Carnilove wild meat salmon & turkey for puppies 400 g
Konzerva pro psy pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 0,4 kg, krůtí a lososová příchuť, čerstvé maso v sušině 67%, tuky (živočišný) 6,6%, bez obilovin, s antioxidanty a hypoalergenní - od 13,75 Kč/100 g

od  55,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1079
5,0 16×
Nuevo pes junior kuřecí a hovězí konzerva 400g
Konzerva pro psy pro všechna plemena s normální aktivitou, hovězí a kuřecí příchuť, tuky 6,9%

49,-
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk0846
4,6
Brit Fresh chicken with potato puppy healthy growth 12 kg
Granule pro štěňata pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 12 kg, kuřecí příchuť, čerstvé maso v sušině 40%, živočišné bílkoviny 65%, tuky (kuřecí) 21%, s kloubní výživou - 110,75 Kč/1 kg

1 329,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: KRMrk1175
4,7
Brit Premium by Nature Junior L 3 kg
Granule pro štěňata pro velká plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 3 kg, kuřecí příchuť, živočišné bílkoviny 45%, tuky (kuřecí) 16%, s kloubní výživou, s antioxidanty a obsahuje juku - 73 Kč/1 kg

Zlevněno -12 %
219,- 249,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: KRMrk1342
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací