Pořídit si štěně je nejen radost, ale také závazek. Vše začíná již při výběru vašeho budoucího psího parťáka, nicméně připraveni musíme být i na to, co bude následovat až si štěňátko přivezeme domů. Čeká nás spoustu důležitých rozhodnutí, včetně výběru krmiva. A právě na to, čím můžeme malého pejska krmit, se dnes podíváme.
Když si chceme pořídit štěně, čeká nás velká spousta rozhodování. Jaké štěňátko bychom chtěli a jaké dokážeme zvládnout? Budeme chtít papírového pejska, nebo voříška? Chceme pejska od chovatele nebo pomůžeme štěňátku z útulku? A kde vůbec budeme štěně hledat? Všechny tyto otázky musíme důkladně zvážit a zodpovědět.
Pokud si bereme pejska od chovatele, usnadní nám to počáteční soužití. Dobrý chovatel nám řekne, co můžeme od dané rasy očekávat, štěňátko nám předá až tehdy, kdy je řádně odstavené od matky, abychom ho nemuseli dokrmovat štěněcím mlékem a v neposlední řadě nám poradí, čím a jak často štěňátko krmit, aby dobře rostlo. Někdy si od něj odvezeme i základní balení krmiva, na které je pejsek už zvyklý. Chceme-li štěndo z útulku, budeme mít trochu složitější start a většinu informací si musíme dohledat na internetu či v knihách, případně se zeptat na místní veterině. Nicméně i v útulku nám jsou většinou schopni říci, jak je pejsek přibližně starý a na jaké krmení je zvyklý.
Pokud jsme si vybrali pejska a nadšeně si ho vezeme domů, je třeba se připravit na to, že z nás nějakou dobu bude chůva na plný úvazek. Důležité je nelekat se, pokud pejsek ze začátku nebude o námi nabízené jídlo projevovat zájem nebo po něm naopak bude zvracet a mít průjmy. Psi jsou velmi vnímaví tvorové a hodně na ně zapůsobí změna prostředí. Prvních pár dní, než si u nás zvyknou, mohou být velmi přecitlivělí a ve stresu. Jakmile ale štěňátku ukážeme, že je u nás v bezpečí, necháme ho v klidu vše očichat a prozkoumat, měla by se situace během pár dní uklidnit. Pokud by zažívací problémy štěňátka pokračovaly i po 2 či 3 dnech, je nutné okamžitě navštívit veterináře.
i
Máme v nabídce granule i konzervy pro štěňata. V případě granulí pak nezapomeňte vybírat dle rasy vašeho chlupatého svěřence. Abychom vám to usnadnili, najdete u nás granule pro štěňata malých, středních i velkých plemen.
Jestli jsme se rozhodli, že budeme krmit tím, na co je štěňátko zvyklé od chovatele či z útulku, máme o to jednodušší práci a můžeme bez problémů pokračovat, dokud nám štěně nedoroste zhruba do jednoho roku. Tehdy se jeho nároky na stravu mění a bude pomalu přecházet na krmivo pro dospělé psy. Pokud se nám ale krmivo nezdá vhodné, nebo chceme přejít na jinou značku, je potřeba udělat to postupně. Když totiž pejskovi změníme stravu ze dne na den, může mu to způsobit nemalé zažívací obtíže.
Nejlepším způsobem je tedy koupit krmivo na které byl pejsek zvyklý a postupně ho míchat s novým krmivem, na které ho chceme naučit. Při takto postupné změně by mělo vše proběhnout bez problémů. V žádném případě nedávejte štěněti krmivo pro dospělé psy. Štěně má jiné nároky na výživu než dorostlý pes a potřebuje tak jiné složení krmiva, které mu pomůže v období růstu a vývoje.
Pořízení domácího mazlíka, tedy i pejska, je velký finanční závazek. Čekají nás výdaje nejen za základní veterinární péči, kterou pejsek potřebuje, ale také právě za krmivo. Proto bychom se při jeho výběru neměli příliš ukvapovat a dobře si promyslet, čím chceme pejska krmit a kolik jsme ochotni do něj investovat. Psi jsou masožravci a potřebují tak ve stravě kvalitní živočišné bílkoviny, které ale spousta levných krmiv neobsahuje. Krmení takovou stravou našemu pejskovi nedodá potřebné živiny, což se později může projevit špatnou srstí, zuby, obezitou a dalšími zdravotními problémy.
Neznamená to ale, že musíme sáhnout po tom nejdražším. Důležité je určit si, zda budeme krmit granulemi, mokrým krmivem (tedy kapsičkami a konzervami) nebo takzvaným barfem, tedy syrovou stravou. Pojďme si shrnout základní výhody a nevýhody jednotlivých druhů krmiva.
Kromě základního krmiva budeme utrácet za psí pamlsky. Každý majitel pejska mu chce jednou za čas dopřát nějakou dobrůtku. Navíc pokud se věnujeme výcviku štěněte, bez odměn to snad ani nejde a pamlsky nám trénování povelů výrazně ulehčí. Psí dobrůtky ale nejsou levná záležitost a musíme s tím počítat. Nabídka je však nepřeberně široká a každý chovatel si najde vhodné mlsání pro svého pejska za rozumné peníze.
Zpočátku, zhruba do půl roku věku, rostou malá i velká plemena se stejnou intenzitou. Po této době se průběh růstu začíná odlišovat a musíme začít řešit energii v krmivu. U malých plemen nebývá změna v růstu tak razantní a můžeme psy dál krmit tím, na co jsou zvyklí. Větší a zejména obří plemena mají ale vyšší nároky na energetický příjem a také na vitamíny a minerály v krmivu, protože v tomto období hodně rostou.
Velmi podstatné je zvážit to, jakou rasu psa máme. Pokud máme spíše línější plemeno, které příliš neběhá a nemá velký energetický výdej, měli bychom volit krmivo se sníženým obsahem tuku a živočišnými bílkovinami typu krůta, králík či kuře, které jsou dietnější. Naopak pokud máme uběhané aktivní štěndo, které se za celý den nezastaví, dopřejme mu klidně tučnější stravu, aby mělo dostatek energie.
Chyba, kterou občas udělá snad každý chovatel, je překrmování pejska. Velmi častým problémem je přílišné odměňování během výcviku. Samozřejmě je vhodné, dokonce žádoucí, štěně během trénování povelů chválit a dávat mu pamlsky, nicméně mysleme na to, že pejsek má k pamlskům ještě normální stravu. Často se tak stává, že pejskovi nevědomky dáme za den mnohem víc jídla než potřebuje.
Překrmování také může vzniknout tím, že má náš psí mazlíček špatné stravovací návyky a režim. Například pokud celý den nejí, večer sní na posezení všechno, co mu dáme. My tak máme tendenci mu den bez jídla vynahrazovat a dáme mu mnohem víc krmiva, než bychom dali obvykle. Pokud to takto děláme pravidelně, pejsek snadno přibere.
Není to jen o tom, že pejsek je při překrmování silnější postavy, jde především o zdravotní rizika. Obezita je u psů velmi závažný problém a může způsobit komplikace s klouby a kostmi, které pejska neunesou. V extrémních a neřešených případech se tak pes může dostat až na operační sál a může mít doživotní problémy s chozením. Dalšími komplikace způsobené nevhodným stravováním psa mohou být také špatný chrup, špatné zažívání, ledvinové kameny a mnoho dalších problémů.
Přivézt si domů štěně je velkou událostí, ovšem rovněž zodpovědností, a to nejen časovou, ale i finanční. Proto je potřeba si vše důsledně a s předstihem promyslet. Stejně jako u dítěte, i v případě růstu štěněte je nutné dbát na optimální příjem živin. Pokud nemáte dostatek času a zkušeností k přípravě domácí stravy, je bezpečnější sáhnout po kupovaném krmivu. Důležité je pravidlo všeho s mírou. Obezita s sebou nese řadu zdravotních rizik, která se pak naplno projeví u dospělého psa.