Zobrazit katalog

Jak létat s dronem (TIPY A RADY)

Článek

Aktualizováno

Koupě dronu je snem mnoha dětí i dospělých. Aby vám neztroskotal hned při prvním letu, je dobré se nejprve naučit, jak ho ovládat. A to jde nejlépe na dron simulátoru, protože případné nehody ve virtuálním světě vás nebudou nic stát. V dnešním článku se podíváme, jaké jsou nejlepší simulátory dronů, a také si řekneme, jak začít létat se samotným dronem. Přidáme i pár rad pro případy, kdy je nutné přepravit dron v letadle.

Jak létat s dronem

Jak létat s dronem (TIPY A RADY) – OBSAH

  1. Drone simulátory jsou vhodným prvním krokem k létání s dronem
  2. Nejlepší drone simulátory zdarma
  3. Drone simulátory v podobě mobilních aplikací
  4. Před prvním letem je dobré se s dronem seznámit
  5. Kde létat s dronem?
  6. První létání s dronem
  7. Jak je to s létáním s dronem v nepříznivém počasí?
  8. Létání s dronem v zimě
  9. Tipy do začátků létání s dronem
  10. Jak přepravovat dron v letadle

Drone simulátory jsou vhodným prvním krokem k létání s dronem

Než se vydáte se svým novým dronem na první let, zvažte použití drone simulátoru. Říká se mu také drone flight simulator a jedná se o počítačový program, v němž si létání dronem můžete zkoušet nanečisto a v němž získáte dovednosti, které pak dobře uplatníte při opravdovém létání s dronem. Díky tomuto tréninku se vyhnete haváriím a pádům, jako jsou vzlety nebo přistávání, při nichž se snadno zničí i dron za desítky tisíc korun. 

Proč se učit létat se simulátorem

  • Nezničíte si svůj první dron.
  • Ušetříte peníze za dokupování zničených součástek dronu.
  • S dronem se naučíte létat rychleji, protože nebudete omezováni výdrží baterie.
  • Naučíte se navádět dron do lepších pozic pro natáčení a focení.
  • Drone simulátor lze používat na zkoušku před koupí dronu i pro dlouhodobé zdokonalování po jeho zakoupení.

Na trhu existuje hned několik simulátorů letu s dronem. Některé jsou placené, jiné zdarma. Ty nejlepší nabízí realistické podmínky včetně proměnlivého počasí a realistické fyziky, abyste se naučili, jak dron reaguje za různých situací.

Dron simulátor
Dobré drone simulátory nabídnou věrnou grafiku i ovládání. Na fotce simulátor Lift off.

Řada takových simulátorů umožňuje připojení ovladače dronu k počítači (přes USB či jiný kabel). Většina také podporuje připojení herních ovladačů a některé vám umožní „létat“ i za použití klávesnice a myši. Nejlepší je první varianta, kdy se od začátku učíte létat nanečisto se stejným zařízením, jaké budete používat i naostro – tedy se samotným ovladačem vašeho dronu. Naopak použití klávesnice a myši při navigování dronu ve vysoké rychlosti není příliš intuitivní a nejvíce se liší od způsobu ovládání dronu v reálném prostředí. 

i Proč si pořídit dron? Bavte se létáním a natáčejte z výšky!

Nejlepší drone simulátory zdarma

Pokud jste se rozhodli pro pořízení simulátoru, dalším krokem bude jeho samotný výběr. Zde jsou dron simulátory zdarma. Všechny jsou kompatibilní s platformami Windows i Mac. 

Oficiální simulátor DRL (Drone Racing League, tedy Liga závodních dronů) – obsahuje prostředí a kurzy jako v reálných závodech včetně např. bodování. Simulované drony si v tomto simulátoru lze upravit podobně jako ty opravdové. Simulátor je kompatibilní s herními i RC ovladači a také s klávesnicemi. Program je v beta verzi, ale funguje spolehlivě. 

Drone simulátor DRL
Drone simulátor DRL se nachází v betě, přesto je dobře použitelný. Uživatelé za něj nemusí nic platit.

Peněženku nebudete muset vytahovat ani při pořizování dron simulátoru Hotprops, jenž se hodí pro amatérské závodní letce, kteří se chtějí naučit svůj dron dobře ovládat. Má věrnou fyziku a umožňuje pokročilé nastavení parametrů, takže dron se v simulátoru chová jako opravdový. Jeho nevýhodou je občasné pomalé načítání při startu programu z důvodu instalace aktualizací. Rovněž Hotprops je ve své aktivní beta verzi. 

Real Drone Simulator je dalším známým softwarem tohoto typu. Nachází se ve své pre-alfa verzi, takže nemusí být za všech okolností stoprocentně stabilní a neobsahuje ještě všechny funkce, které do něj vývojáři plánují implementovat. Přesto je dobře použitelný. V RDS můžete létat ve dvou prostředích – ve věrné, ale uměle vytvořené realitě a v reálném světě vytvořeném podle Google Earth. 

Následující drone simulátory jsou placené:

VelociDrone drone simulator
Oblíbeným dron simulátorem je i VelociDrone. Můžete na něm trénovat např. létání kolem překážek.

Drone simulátory v podobě aplikací

Všechny výše uvedené dron simulátory lze používat na počítačích a noteboocích. Existují ale i drone simulátory a hry pro drony určené mobilním platformám. Ty již ze své podstaty vyžadují mírně odlišné ovládání, nicméně i na nich si létání s drony dobře natrénujete. 

Realflight Mobile (iOS, Android) – velmi dobře vypadající aplikace, která běhá plynule a kterou lze stáhnout zdarma. V základní verzi budete mít k dispozici dva modely RC aut, odemčení modelů dronů vás už bude stát peníze. 

Drone Shadow Strike (iOS, Android) je spíše hrou než opravdovým dron simulátorem, užijete si s ní ale spoustu legrace. Nabízí mnoho úkolů a levelů, k nimž se prokousáváte buď pomaleji zdarma, nebo rychleji za peníze.

Před prvním letem je dobré se s dronem seznámit

Když jste si dron simulátor dostatečně vyzkoušeli a máte pocit, že je čas posunout se dál, můžete přejít k létání s opravdovým dronem. Než ale poprvé vzlétne, je dobré seznámit se s jeho rozhraním a dle návodu provést několik důležitých nastavení, která se vám budou hodit. Jsou to například:

  • nastavení výšky pro bezpečný návrat dronu k vám (funkce Return to Home),
  • kalibrace kompasu,
  • aktivace rozpoznávání překážek.
Před prvním letem s dronem
Před prvním letem s dronem proveďte všechna požadovaná nastavení dle návodu.

Kde létat s dronem?

Nyní se můžete vydat na svůj první let. Která místa jsou k tomu ale vhodná? Ne všechna, jak by se mohlo zdát, protože s dronem se nesmí létat kdekoli. Někde je to zcela zakázané, jinde létání dronů podléhá omezením, která upravuje zákon o civilním letectví. Létat se nesmí například kolem letišť, v husté městské zástavbě, národních parcích, nad pozemními komunikacemi či kolem osob, které vám k tomu nedaly potřebný souhlas.

i Pravidla pro létání s drony (LEGISLATIVA)

Naštěstí ale existuje řada míst, kde s drony létat lze. Pro začátečníky je vždy nejbezpečnější odlehlejší místo, kde nehrozí kolize se stromem, sloupem, budovou, dopravním prostředkem, lidmi, zvířaty apod., nejvhodnější místa jsou např.:

  • louky,
  • parky,
  • pole.

Létat s dronem ale můžete i na dalších místech, kde to není výslovně zakázáno. Důležité je však rozumné chování, nelétat tedy například nad cizím domem, zahradou či nešmírovat ostatní.

První létání s dronem

Pokud už jste našli vhodnou plochu k létání, je čas dron nastartovat. Zatím však nespěchejte. Vyhnete se tomu, že se váš dron začne po vzlétnutí otáčet jinak, než jste mysleli, protože je k vám otočený směrem, který jste neočekávali. Jakmile se vrtule roztočí, nejprve si vyzkoušejte jeho ovládání na zemi. S citem pohybujte páčkami postupně do všech stran a sledujte, jak dron reaguje.

První let s dronem
S dronem začínejte opatrně. Osahejte si nejprve páčky a sledujte, jak letoun reaguje.

Následně přinuťte dron levou páčkou k pomalému odlepení od země do výšky pár desítek centimetrů. Vše provádějte pomalu a nikoli zbrkle. Zkoušejte opakovaně vzlétat a přistávat, nejprve libovolně, poté na předem určená místa. Pokud dron dosedl na zem blízko nějakého předmětu, není vůbec špatný nápad jej vzít do rukou a přenést zpět na bezpečné místo ve volném prostranství. Nehrozí tak, že si dron při vzlétání např. blízko stromu nebo keře poškodíte.

Poté s dronem vzlétněte o něco výše, zhruba do výšky 1,5 metru. Pokud jste dobře zvládali ovládání dronu těsně nad zemí, ve větší výšce vám to půjde ještě lépe. Zkoušejte létat do stran, nahoru, dolů a ve tvaru geometrických obrazců (kruh, čtverec, trojúhelník a podobně). Tak postupně poznáte dron i svoje schopnosti a naučíte se, jak letoun reaguje na vaše povely.

i Jak na focení a natáčení dronem (NÁVOD)

Nyní dron otočte tak, že jeho předek nebude na hodinové poloze 12, ale 2, tedy mírně vpravo. Poté zkuste 9 a 3, a nakonec dron otočte čelem k sobě. V této poloze bude reagovat zrcadlově, tedy pohnutím páčky doleva poletí dron doprava atd. Jakmile si základy osvojíte, můžete zkusit inteligentní režimy. Stále však mějte na paměti, že v začátcích je vždy lepší zkoušet manévry na otevřeném prostranství, například na louce.

Jak je to s létáním s dronem v nepříznivém počasí?

Nejlépe se létá v krásném bezvětrném počasí, ne vždy se ale poštěstí. A v tom případě je třeba mít se na pozoru, protože vítr dělá problémy většině dronů, byť některé modely se s ním dokáží více či méně vypořádat. Některé umí naklánět rotorové listy nebo měnit jejich otáčky. 

Pokud ještě nemáte ovládání dronu „v ruce“, raději let odložte na jiný den, kdy bude panovat hezčí počasí. Za příznivé podmínky lze považovat rychlost větru v rozmezí 5 až 10 m/s, tedy 18 až 36 km/h, ale to už se pohybujeme na samé hraně bezpečnosti. Teoreticky je možné létat i za silnějšího větru (skutečný strop je cca 40 km/h), dron je však výrazně hůře ovladatelný a také, protože je to pro dron větší „námaha“, se i rychleji vybíjí baterie. Těžší drony bývají o něco stabilnější, přesto byste si za letové dny měli vybírat takové, kdy je hezké počasí. 

Jak létat s dronem, počasí
Ve větrných dnech si raději nechte zajít chuť a létání s dronem odložte.

V případě letu ve větru, kdy už ztrácíte kontrolu, se snažte s dronem létat proti větru. Pokud už by se přece jen schylovalo k pádu dronu, snažte se mu co nejdříve vypnout plyn. Vrtule se tím pádem zastaví a nehrozí tak vážné poškození motoru jako v případě, kdy by vrtule rotovaly. Dávejte si také pozor, aby vítr dron neodvál za hranici provozního dosahu, protože v tom případě byste nad ním ztratili kontrolu.

Létání s dronem v zimě

Létat v zimě, konkrétně v teplotách pod bodem mrazu, se příliš nedoporučuje. Vnitřek dronu, jako jsou elektronické články, polovodiče atd., částečně mění v nízkých teplotách své vlastnosti. To může mít za následek neobvyklé chování dronu včetně rizika pádu. Chlad ale neprospívá ani akumulátoru, a to zejména při jeho přesunu na místo letu. Proto jej raději neste například v kapse, a ne přímo v těle dronu.

Jak létat s dronem, zima
Létat s dronem se nedoporučuje nejen ve větru, ale ani v mrazech.

Problémem může být i námraza v podobě tenké, až téměř neviditelné vrstvy. Vrtule tím mohou změnit nejen aerodynamické vlastnosti, ale i hmotnost, a tím pádem i vyvážení, což může ústit v nežádoucí vibrace. 

Tipy do začátků létání s dronem

  • Nejprve se naučte bezpečně vzlétnout a přistát. 
  • Poté si osvojte ovládání dopředu, dozadu, doleva a doprava. 
  • Alespoň ze začátku se vyhněte přímému slunci, které by vás mohlo oslňovat. Vyhněte se též větru. 
  • Vhodnější je také létat bez puštěné hudby, která by vás mohla rozptylovat. Alespoň ze začátku.
  • Drony obyčejně mají režim pro létání venku. Díky němu jsou stabilnější.
  • Minimálně ze začátku nelétejte nad vodou, tedy rybníky, řekami apod. 
  • Prvních pár letů zůstávejte níže a nad měkkým povrchem, jako je např. pole či louka. Případné pády nebudou tak fatální jako pád z velké výšky na beton. 
  • Nespěchejte se salty. Nejprve naberte zkušenosti a až poté se vrhněte na pokročilé manévry.
  • Pořiďte si chrániče vrtulí. Snadno se připevňují a v případě pádu dronu jsou vrtule ve větším bezpečí.
  • Aby vám baterie v dronu vydržela co nejdéle, nabíjejte ji až těsně před startem. Jinak by postupně docházelo k samovybíjení.

Jak přepravovat dron v letadle

Chystáte se na dovolenou a svůj dron si chcete vzít s sebou? Pak by vás mělo zajímat, jak je to s dronem v letadle. Zákon přepravu dronů letadlem nezakazuje, nicméně platí zde jistá pravidla. Ta upravují ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví) a IATA DGR (Mezinárodní sdružení leteckých přepravců). Nařízení se týkají zejména lithiových baterií, jež jsou rizikové kvůli možnosti vznícení a v zavazadlovém prostoru letadla se nesmí převážet. Vždy si je tedy musíte vzít na palubu. Jaká pravidla pro baterie dronů platí?

  • Lithiové baterie do 100 Wh si smíte vzít na palubu, resp. do příručního zavazadla.
  • Lithiové baterie od 100 do 160 Wh potřebují povolení k převážení v letadle.
  • Lithiové baterie nad 160 Wh do letadla nesmí vůbec, jen se zvláštním povolením.
Dron v letadle
Zákon dron v letadle nezakazuje. Musíte si jej ale vzít na palubu a nesmí mít baterii větší než 100 Wh.

    V nařízeních leteckých společností se často objevují watthodiny (Wh), většina baterií má ale svou kapacitu značenou v miliampérhodinách (mAh). Správnou hodnotu získáte následujícím výpočtem:

    • Kapacita baterie v ampérhodinách (např. 10 000 mAh = 10 Ah) × napětí (např. 5 V) = 50 Wh.

    Baterii tedy musíte mít u sebe na palubě, to ale nutně neplatí pro samotný dron v letadle. Ten můžete převážet i v odbaveném zavazadle. K některým dronům se dokonce pro přepravu přímo vyrábí kufříky, obaly a jiná zavazadla. To však může na drahou elektroniku příliš upozorňovat, což není žádoucí. Pokud je tedy samotný dron velký a bude se muset odbavit, doporučujeme převoz v běžném zavazadle. V případě, že si jej chcete vzít na palubu, se před letem ujistěte, že kufřík nepřesahuje povolené rozměry palubního prostoru pro zavazadla. 

    i Mohlo by vás zajímat

    Nastínili jsme pár pravidel a doporučení, jak létat s dronem. Pokud jste začátečník, doporučujeme si vše nejprve vyzkoušet na simulátoru dronů. Poté přejděte na zkoušení základního ovládání samotného dronu. Tím získáte v ruce cit a jistotu pro odvážnější výlety.

    Vytisknout
    P-DC1-WEB24
    Zavoláme Vám a odborně poradíme
    +420 225 340 111
    Dotaz na objednávku
    Dotaz na zboží
    Prosím zadejte svůj telefon:
    Zavolejte mi
    Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
    Více informací Méně informací
    Alzak icon