Lednička je jeden z nejdůležitějších domácích spotřebičů, který má v péči naše potraviny. Důležitý je nejen výběr chladničky, ale také péče o ni, aby dobře sloužila mnoho let. A nejen to. Ve „zdravé” ledničce vydrží i potraviny déle čerstvé a déle si zachovají svoji kvalitu. Moderní lednice jsou již vybaveny funkcemi, které její celkovou údržbu usnadňují. Přesto je ale nevyhnutelné ledničku pravidelně čistit a správně se o ni starat, abychom prodloužili její životnost, zabránili plísním a netrápil nás zápach v lednici.
Lednice je ideálním místem pro šíření plísní a bakterií. Proto je vhodné čistit ledničku jednou za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem. Případně můžete použít vodu s jedlou sodou. Při mytí lednice vždy vyndejte všechny potraviny a s čištěním postupujte odshora dolů. Poté vše vytřete dosucha.
Alespoň 2 × do roka je třeba lednici vyčistit důkladně. Na důkladné čistění či odmrazování chladničky si vyberte den, kdy není příliš horko, abyste se vyhnuli zkažení potravin. Po dobu mytí lednice skladujte potraviny na tmavém a chladném místě. A čím vyčistit lednici? K čištění použijte čistý hadřík a speciální čisticí prostředek na lednice nebo jiný neagresivní čistící prostředek, například na nádobí. Využít můžete rovněž domácí prostředky jako vodu s jedlou sodou nebo vodu s octem.
Vyndejte police a zásuvky, budou se vám lépe mýt a nezanedbáte případnou špínu za nimi. Horší skvrny na chvíli namočte do vody s mycím prostředkem, půjdou vám potom snadněji odstranit. Jestli máte v chladničce plastové, případně kovové šuplíky a poličky, můžete na ně ihned po vyjmutí použít teplou (ne horkou) vodu. Ovšem pozor, máte-li v lednici skleněné police. Ty nejdřív opatrně opláchněte vlažnou vodou, abyste předešli teplotnímu šoku a aby vám poličky nepraskly. Po omytí šuplíků a polic je nechte všechny důkladně uschnout. Teprve poté je vraťte do lednice.
Při mytí lednice postupujte od shora dolů a dveře si nechte na závěr. Nezapomeňte ani na těsnění na dveřích a chladič. Prach, který se na těchto částech usazuje, zvyšuje energetickou náročnost. Navíc na špinavém těsnění ulpívají různé bakterie, které se pak mohou dostat k potravinám.
Jak vyřešit zápach v lednici? Nejlépe tím, že budete udržovat lednici čistou. Ovšem zápach, nebo dokonce smrad v lednici mohou způsobovat i různé aromatické potraviny, které nejsou dostatečně zabalené v obalu, nebo zanesený odtokový kanálek.
Pokud i po vyčištění lednice bojujete se zápachem, jistě oceníte pohlcovače pachu v lednici, stejně tak jako speciální čisticí prostředky, které lednici čistí a zároveň nepříjemné pachy neutralizují. Zkuste také babské rady k odstranění zápachu z lednice. Osvědčená je například káva. Do lednice vložte hrst čerstvě namleté kávy na malém talířku a při každém otevření dvířek se místo nepříjemných pachů rozvine její příjemná vůně. Vyzkoušet můžete také citron nakrájený na plátky, kypřící prášek v malé mističce nebo skleničku s octem.
Aromatické potraviny skladujte ve speciálních dózách na potraviny. Jednak nedojde k vzájemnému načichnutí potravin a jednak tím minimalizujete nepříjemný zápach v lednici. Kromě toho docílíte přehledného a úhledného uspořádání lednice.
Pokud si pořídíte chladničku bez systému NoFrost, bude nutné ji čas od času odmrazit. Už při 3mm vrstvě ledu se spotřeba lednice zvyšuje o 30 % a při námraze o velikosti cca 1 cm se celková energetická spotřeba lednice zvyšuje až o 75 %. Proto odmrazování lednice zbytečně neodkládejte. Měli byste se k tomu odhodlat vždy, když usazený led přesáhne 0,5 cm.
A jak na to? Jak odmrazit ledničku? V podstatě platí to samé jako při důkladném čištění ledničky, jen s tím rozdílem, že si musíte poradit s ledovou námrazou, kterou je třeba odstranit co nejšetrněji. Lednici je třeba vypnout a z bezpečnostních důvodů také odpojit ze sítě. Dveře lednice nechte otevřené a rozprostřete pod ně ručník. Chcete-li celý proces odmrazování ledničky urychlit, můžete do prázdné chladničky vložit hrnec s horkou vodou podložený utěrkou. Ale pozor, nic horkého nesmí přijít do přímého styku s vnitřkem spotřebiče. Mohlo by dojít k popraskání povrchu. Pomocí plastové škrabky můžete led opatrně odlupovat. Nikdy nepoužívejte ostré nebo příliš tvrdé předměty.
Po odmrazení a umytí chladničky vložte všechny části příslušenství patřící k lednici zpět, ale dávejte pozor, aby byly zcela suché. Připojte lednici opět do elektrické sítě a nastavte požadovanou teplotu chlazení a mražení. Po 30 minutách můžete potraviny naskládat zpět do lednice.
Udržujte svoji chladničku v dokonalé čistotě a hygieně pro vaše zdraví i dlouhou životnost spotřebiče.