Jak na těžbu kryptoměn s HiveOS (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Těžba kryptoměn je tu s námi již od roku 2009, kdy se v podstatě jednalo o pokus několika nerdů na komunitních fórech. Za 9 let se toho mnoho změnilo a v současnosti může kryptoměny těžit prakticky každý, a to především díky moderním softwarům, které poskytují široké možnosti kontroly, jednoduchého nastavení skrz grafické rozhraní a také přehledného monitorování. V následujícím článku vám představíme těžební software HiveOS, který dokáže spravovat vaše těžební stroje.

Jak na těžbu kryptoměn s HiveOS (NÁVOD) – OBSAH

 1. Představujeme HiveOS – nástroj pro správu vašich těžebních strojů
 2. Jak HiveOS nainstalovat?
 3. Propojení těžebního stroje s webovým rozhraním
 4. Spuštění těžby a její konfigurace v prostředí HiveOS
 5. Monitorovací funkce HiveOS
 6. Další užitečné funkce, které HiveOS nabízí
 7. Jaká je cena softwaru HiveOS?
 8. Závěrečné hodnocení nástroje HiveOS

Představujeme HiveOS – nástroj pro správu vašich těžebních strojů

Ti, kteří se v odvětví GPU/CPU miningu (resp. v odvětví miningu na standardním počítačovém hardwaru) pohybují již delší dobu, mají určitě velmi dobře vryty do paměti těžební softwary jako tradiční ETHos či simplemining. Oba tyto softwary vynikají především svou jednoduchostí.

i

Rádi byste se co nejrychleji zorientovali v krypto-světě? Aktuální kurzy, užitečné odkazy, výhody a nevýhody těch nejdůležitějších kryptoměn na jednom místě v článku Kryptoměny kurzy – Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Co když ale patříte mezi ty, kteří spravují opravdu velké množství těžebních strojů nebo si prostě rádi hrajete s Linuxem? Software HiveOS by měl být vaší volbou, nebo byste ho měli přinejmenším vyzkoušet.

HiveOS; návod

HiveOS vznikl teprve nedávno, a proto jsem se bál jeho nasazení do ostrého provozu. Už od začátku mě ale tento software okouzlil svou přehledností a funkcemi, s nimiž jsem se u žádného jiného prostředí nesetkal, a tak jsem se jej hned poté, co si prošel svými největšími porodními bolestmi, rozhodl otestovat.

Od té doby uběhlo již několik měsíců a podoba uživatelského rozhraní prodělala velmi praktické změny, především v updatu na verzi Hive v2, která proběhla na podzim 2018. Pojďme se tedy podívat, co nám tento software aktuálně nabízí a ukažme si jeho silné i slabé stránky.

Jak HiveOS nainstalovat?

Jak už bývá u těžebních softwarů zvykem, jejich instalace spočívá v zapsání obrazu softwaru na libovolný bootovatelný disk s možností zápisu. V tomto případě si připravte paměťové zařízení s kapacitou minimálně 8 GB.

i Doporučuji užívat USB flash disk, držel bych se ale dále od low-endových modelů, protože ty používají velmi levné paměťové čipy, které se častým přepisováním brzy zničí. Pokud sáhnete po libovolné USB 3.0 flashce za alespoň 400 Kč, neuděláte chybu a bude vám bezstarostně sloužit několik let.

Před instalací samotného HiveOS začněme tedy s přípravou disku. Z bezpečnostních důvodů v žádném případě nedoporučuji stahovat obrazy jiné než ty z oficiálních stránek, které naleznete na hiveos.farm.

HiveOS; návod; instalace

Stránka vám dá na výběr mezi stažením přes torrent a přímým downloadem ze serveru HiveOS. Po stažení zjistíte, že máte ve složce se staženými soubory zip archiv. Ten je třeba před instalací dekomprimovat.

HiveOS; návod; instalace

Po dekompresi archivu máme připravený soubor hive – „označení verze“.img.

Uživatelům Windows doporučuji stáhnout program Etcher, ke stažení např. zde. Program je velmi jednoduchý: vyberete soubor, vyberete flash disk a kliknete na Flash! Jednodušší už to být nemohlo.

i Pokud potřebujete vytvořit větší množství bootovatelných flashek pro větší množství rigů, stačí, když spustíte program Etcher několikrát. V každé instanci programu můžete flashovat na jiný flashdisk, a tím si značně urychlit přípravu softwaru.

Užití příkazového řádku a utility dd (MacOS a Linux)

Stačí zadat příkaz ve formě: dd if=„umístění souboru“ of=„označení flash disku“. Tedy např. „dd if=/home/downloads/hive.img of=/dev/sdb". Jestliže si potrpíte na zobrazení aktuálního průběhu kopírování, stačí přidat parametr „status=progress“. Pokud je vám užití příkazového řádku proti srsti, můžete také samozřejmě použít libovolnou grafickou diskovou utilitu, kterou váš systém disponuje a která vám umožní extrahovat image na flashdisk. Můžu doporučit např. diskovou utilitu v systému Ubuntu, ta se mi velmi osvědčila.

Instalační disk pro HiveOS máme nyní připraven.

Propojení těžebního stroje s webovým rozhraním

Nabootujte rig z flashdisku a několik minut počkejte. HiveOS automaticky při prvním spuštění stáhne a nainstaluje všechny aktualizace. Může to trvat i několik minut, dle rychlosti vašeho internetového připojení. Pro nastavení softwaru budete potřebovat monitor i klávesnici, mějte je proto připojené k rigu při jeho spouštění.

Čekání na updaty si můžete zkrátit založením uživatelského účtu, který budete potřebovat. Běžte na stránku https://hiveos.farm?ref=60251 a založte si svůj uživatelský účet kliknutím na „Sign in“ v pravém horním rohu a následně na „Register“ ve spodní části stránky. Při registraci stačí zadat do kolonky „Promocode“ kouzelné slovíčko ALZA, čímž získáte 10 USD kreditů zcela zdarma. (Více o ceně softwaru dále v článku. Prozradím vám ale už teď jedno tajemství – lze ho užívat i zcela zdarma.)

HiveOS; návod; webové rozhraní

Po stažení všech updatů vás přivítá příkazový řádek, jelikož HiveOS běží na jádře systému Linux Ubuntu. Jestliže ve vás příkazový řádek vyvolává nepříjemné pocity a nevolnost ze všech těch znaků a písmenek, nebojte se. Pokud nebudete chtít, již zanedlouho se na něj nebudete muset dívat.

Nyní otevřeme webové rozhraní https://the.hiveos.farm a zaregistrujeme nový rig.

HiveOS; návod; webové rozhraní

Kliknutím na „+“ se nám zobrazí možnosti. Vybereme „Add Worker“ a pokračujeme vyplněním následujícího okna:

HiveOS; návod; webové rozhraní
 • Name – Název vašeho rigu – např. Rig 1.
 • Password – Heslo, které použijete k propojení rigu s vaším účtem, doporučuji ho nechat náhodně vygenerovat pomocí symbolu dvou šipek v pravém horním rohu. 
 • Tags – Nástroj pro pokročilou správu, který umožňuje přiřadit vašim rigům tag, na jehož základě lze následně aplikovat jistá nastavení jen pro rigy se zvolenými tagy nebo např. lze sdílet rigy s ostatními uživateli softwaru. 
 • Description – Sem můžete napsat jakoukoliv vaši poznámku. Osobně mám ve zvyku sem psát přesný model osazených karet a označení fyzického místa, kde se rig nachází. Je to velmi užitečné, pokud spravujete větší množství rigů.

Po stisknutí tlačítka „Add“ vás přivítá následující obrazovka. Zajímají nás z ní dvě hodnoty: „RIG_ID“ a „RIG_PASSWORD“. Nyní je čas přesunout se zpátky k rigu.

HiveOS; návod; webové rozhraní

Na klávesnici připojené k rigu stiskneme Enter, poté zadáme RIG_ID, potvrdíme Enterem, zadáme RIG_PASSWORD a opět potvrdíme.

Nyní se nás software zeptá, zda chceme změnit heslo linuxového uživatele. Tento krok nechám na vás. Pokud provozujete 3 rigy na domácí síti, je relativně bezpečné ponechat si výchozí heslo „1“. Pokud spravujete větší množství rigů, rozhodně doporučuji si heslo změnit. Nicméně to nejhorší, co se vám může stát, je, že vám někdo změní výplatní adresu na poolech, čehož si během několika hodin všimnete.

HiveOS; návod; webové rozhraní

V momentě, kdy nám rig vypsal „Login OK. Happy mining!“, máme vyhráno.

i Pokud spouštíte velké množství rigů, existuje daleko rychlejší metoda na přidání rigu do softwaru pomocí Farm hash. Farm hash je univerzální identifikační kód vašeho účtu, který naleznete na webové stránce po rozkliknutí záložky Settings v přehledu vašich rigů. Stačí připojit bootovací flashku k počítači s libovolným operačním systémem. Flashka je rozdělena na dvě části. Jednu s operačním systémem a druhou s konfiguračními soubory. Otevřete partition flashky o velikosti několik MB, ve kterém naleznete soubor „rig-config-example.txt“ tento soubor otevřete v textovém editoru a vložte svůj Farm hash za nápis „FARM_HASH=“ a uložte tento soubor jako rig.conf. Ověřte, že jste opravdu změnili koncovku souboru z „txt“ na „conf“. Nyní můžete celou proceduru od klikání na tlačítko „+“ přeskočit. Stačí pouze rig s takto upravenou flashkou spustit a sám se přidá do webového rozhraní bez nutnosti opisování kódů.

Spuštění těžby a její konfigurace v prostředí HiveOS

Rozklikneme si záložku wallets. Sem přidáme adresy vaší peněženky. Klikneme na Add Wallet, vybereme měnu, zadáme adresu, název peněženky a uložíme.

HiveOS; návod; spuštění těžby HiveOS; návod; spuštění těžby

Peněženku máme zadanou, nyní nastavíme miner. Klikněte na záložku Flight Sheets, vyplňte všechny požadované kolonky dle vzoru a klikněte na Create Flight Sheet.

HiveOS; návod; spuštění těžby
i Chcete-li si nastavit miner po svém (např. přidat vlastní parametry nebo těžit na poolu, který není v nabídce), klikněte na oranžový nápis „Setup Miner Config“ a zde si můžete nastavit zcela individuální profil.

Nyní přejděme do přehledu rigů (záložka „workers“) na defaultní stránce. Klikněte na název rigu, a tím se dostanete do ovládacího panelu rigu. Odtud můžete ovládat vše od těžené měny po taktování GPU.

HiveOS; návod; spuštění těžby

Rozklikněte záložku Flight Sheet a klikněte na symbol raketky.

HiveOS; návod; spuštění těžby

Nyní jsme odeslali do rigu konfiguraci. Rig by měl během několika desítek vteřin začít těžit. Přejděme tedy na sledovací stránku rigu (záložka overview), kde toto můžeme pozorovat.

A už nám to těží!

HiveOS; návod; spuštění těžby

Nyní je čas na přetaktování grafické karty. Vše je velmi intuitivní a obsloužitelné v záložce Overclocking. Každý, kdo někdy karty taktoval, si s rozhraním poradí. Obsahuje dokonce vychytávky, jako např. vypnutí RGB prvků na kartě či aktivaci ETHLargementPill.

HiveOS; návod; spuštění těžby

i Hodnoty pro jednotlivé karty lze nastavit tak, že na řádek napíšete tolik hodnot, kolik máte v rigu karet, přičemž každá může být jiná. Pokud by například moje druhá karta nezvládala frekvenci 1 200 MHz a chtěl bych její frekvenci snížit na 1 100 MHz, nastavení v Memory Clock by vypadalo následovně: 1 200 1 100 1 200 1 200 1 200 1 200.

A takhle vypadá plně odladěný rig.

HiveOS; návod; spuštění těžby

Monitorovací funkce HiveOS

To, v čem je HiveOS opravdu dobrý, je správa velkého množství zařízení. V přehledu všech workerů vám umí vypsat až takto detailní informace. V tomto režimu se vám na obrazovku v rozlišení 1 920 × 1 080 vejde 5 workerů.

HiveOS; návod; monitorovací služby

Osobně preferuji střídmější, nicméně velmi přehledný formát, kde vám Full HD obrazovka zobrazí až 27 workerů. Sám jej využívám spolu se škálováním stránky na 80 % velikosti, kde se dostávám na 33 workerů zároveň. Nakonec pokud máte opravdu hromadu rigů, lze přehled osekat jen na holé informace, kde se dostáváme na našem Full HD monitoru na 40 workerů (případně na 48 při 80% škálování).

Ať už HiveOS použijete v jakémkoliv zobrazení, vždy vám dá vědět, pokud se váš rig chová nestandardně. Umí informovat o následujících chybách:

 • Zamrznutí GPU a následný reboot rigu včetně uložení informace o tom, která GPU selhala.
 • Nadměrný počet invalid sharů včetně uložení informace o tom, která GPU jich kolik vrátila.
 • Podprůměrný hashrate rigu. (Software sám upozorní, pokud jeden z vašich rigů začne těžit značně nižší rychlostí, než je pro něj běžné. Upozorňuje po poklesu hashrate alespoň o 15 % vůči průměru)

Každá z těchto chyb má svůj specifický znak, který se zobrazí u rigu v přehledu workerů. Lze také nastavit změnu barvy workeru v internetovém přehledu po překročení uživatelsky definované teploty. Pokud se vyskytne opakovaně velké množství stejné chybové hlášky, HiveOS u rigu zobrazí červený kroužek, uvnitř něhož se nachází číslo označující právě toto množství.

Další užitečné funkce, které HiveOS nabízí

Pokud s těžbou nezačínáte a už jste si něco odtěžili, určitě jsou vám známé pojmy jako flashování biosu u GPU společnosti AMD, případně použití akceleračního softwaru EthLargementPill, nebo dokonce přímý přístup k rigu skrz linuxové SSH. Tohle všechno HiveOS zvládá také, a to intuitivně skrz grafické webové rozhraní. Pokud jste tedy jeden z těch těžařů, který se snaží z rigu dostat každou kapku výkonu, určitě tyto funkce oceníte.

i Pro těžbu kryptoměn existuje kromě HiveOS více kvalitních služeb. Příkladem může být těžební software Simpleminig.net, jehož přímou aplikací jsme se zabývali v článku Jak na těžbu kryptoměn se Simplemining.net (NÁVOD).

Obrovským bonusem pro všechny větší těžaře určitě bude také možnost přístupu více osob z více účtů k vašim rigům, přičemž každý účet může mít nastavena oprávnění k manipulaci s rigem do určité úrovně. Od prostého sledování statistik přes taktování a úpravu biosů po oprávnění ke změně výplatní peněženky a těžebního poolu.

Jaká je cena softwaru HiveOS?

Jak už to v dnešním světě bývá, kvalitní software není zadarmo, zvláště tedy, pokud slouží ke generování dalšího příjmu. HiveOS zvolil velmi zajímavou cenovou politiku:

 • Do 3 rigů je software kompletně zdarma.
 • Od 4 rigů si HiveOS účtuje 3 USD měsíčně za každý rig.
 • Se zvyšujícím se počtem rigů ale poplatek klesá – viz tabulka níže.
Minimální počet rigů Sleva
50 10 %
100 20 %
250 30 %
500 40 %
1 000 50 %

Pokud provozujete opravdu masivní počet rigů (tedy alespoň 500), dostanete od teamu HiveOS přidělen vlastní server, ke kterému se budou rigy hlásit, a také 24/7 telefonickou podporu.

Závěrečné hodnocení nástroje HiveOS

HiveOS je jeden ze softwarů, kterým jsem zpočátku moc nevěřil, nicméně svým rychlým vývojem a především díky týmu skvělých lidí, kteří do projektu opravdu investují svůj čas, si mne získal. Je to perfektní nástroj pro všechny od drobných domácích těžařů po správce gigantických těžebních center. Minimálně jeho otestování bych doporučil všem vlastníkům těžebních strojů.


Adam Šišpera

Adam Šišpera

Kryptoměnami se zabývám formou hobby od roku 2013. Od roku 2016 provozuji vlastní těžební farmu, čítající aktuálně několik stovek grafických karet a poskytuji své zkušenosti dalším firmám, jimž jsem za dobu svého působení instaloval téměř 6 000 GPU. Aktuálně se zaměřuji na zpřístupnění těžby všem, kteří o ni mají zájem prostřednictvím hostingu těžebních rigů, či stavbou těžebních farem na klíč.

5,0
Vynález jménem Bitcoin
Kniha - 114 stran, česky, brožovaná bez přebalu matná
272,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC01
5,0
21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory
Kniha - autor Gigi, 150 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
245,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC05
4,7
Bitcoinové peníze
Kniha - autor Michael Caras, 34 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
209,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC02
4,8 97×
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 482×
Trezor Model One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,8 482×
Trezor Model One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran
195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací