Těžba kryptoměn je tu s námi již od roku 2009, kdy se v podstatě jednalo o pokus několika nerdů na komunitních fórech. Za 9 let se toho mnoho změnilo a v současnosti může kryptoměny těžit prakticky každý, a to především díky moderním softwarům, které poskytují široké možnosti kontroly, jednoduchého nastavení skrz grafické rozhraní a také přehledného monitorování. V následujícím článku vám představíme těžební software HiveOS, který dokáže spravovat vaše těžební stroje.
Ti, kteří se v odvětví GPU/CPU miningu (resp. v odvětví miningu na standardním počítačovém hardwaru) pohybují již delší dobu, mají určitě velmi dobře vryty do paměti těžební softwary jako tradiční ETHos či simplemining. Oba tyto softwary vynikají především svou jednoduchostí.
i
Rádi byste se co nejrychleji zorientovali v krypto-světě? Aktuální kurzy, užitečné odkazy, výhody a nevýhody těch nejdůležitějších kryptoměn na jednom místě v článku Kryptoměny kurzy – Seznam nejdůležitějších kryptoměn.
Co když ale patříte mezi ty, kteří spravují opravdu velké množství těžebních strojů nebo si prostě rádi hrajete s Linuxem? Software HiveOS by měl být vaší volbou, nebo byste ho měli přinejmenším vyzkoušet.
HiveOS vznikl teprve nedávno, a proto jsem se bál jeho nasazení do ostrého provozu. Už od začátku mě ale tento software okouzlil svou přehledností a funkcemi, s nimiž jsem se u žádného jiného prostředí nesetkal, a tak jsem se jej hned poté, co si prošel svými největšími porodními bolestmi, rozhodl otestovat.
Od té doby uběhlo již několik měsíců a podoba uživatelského rozhraní prodělala velmi praktické změny, především v updatu na verzi Hive v2, která proběhla na podzim 2018. Pojďme se tedy podívat, co nám tento software aktuálně nabízí a ukažme si jeho silné i slabé stránky.
Jak už bývá u těžebních softwarů zvykem, jejich instalace spočívá v zapsání obrazu softwaru na libovolný bootovatelný disk s možností zápisu. V tomto případě si připravte paměťové zařízení s kapacitou minimálně 8 GB.
Před instalací samotného HiveOS začněme tedy s přípravou disku. Z bezpečnostních důvodů v žádném případě nedoporučuji stahovat obrazy jiné než ty z oficiálních stránek, které naleznete na hiveos.farm.
Stránka vám dá na výběr mezi stažením přes torrent a přímým downloadem ze serveru HiveOS. Po stažení zjistíte, že máte ve složce se staženými soubory zip archiv. Ten je třeba před instalací dekomprimovat.
Po dekompresi archivu máme připravený soubor hive – „označení verze“.img.
Uživatelům Windows doporučuji stáhnout program Etcher, ke stažení např. zde. Program je velmi jednoduchý: vyberete soubor, vyberete flash disk a kliknete na Flash! Jednodušší už to být nemohlo.
Stačí zadat příkaz ve formě: dd if=„umístění souboru“ of=„označení flash disku“. Tedy např. „dd if=/home/downloads/hive.img of=/dev/sdb". Jestliže si potrpíte na zobrazení aktuálního průběhu kopírování, stačí přidat parametr „status=progress“. Pokud je vám užití příkazového řádku proti srsti, můžete také samozřejmě použít libovolnou grafickou diskovou utilitu, kterou váš systém disponuje a která vám umožní extrahovat image na flashdisk. Můžu doporučit např. diskovou utilitu v systému Ubuntu, ta se mi velmi osvědčila.
Instalační disk pro HiveOS máme nyní připraven.Nabootujte rig z flashdisku a několik minut počkejte. HiveOS automaticky při prvním spuštění stáhne a nainstaluje všechny aktualizace. Může to trvat i několik minut, dle rychlosti vašeho internetového připojení. Pro nastavení softwaru budete potřebovat monitor i klávesnici, mějte je proto připojené k rigu při jeho spouštění.
Čekání na updaty si můžete zkrátit založením uživatelského účtu, který budete potřebovat. Běžte na stránku https://hiveos.farm?ref=60251 a založte si svůj uživatelský účet kliknutím na „Sign in“ v pravém horním rohu a následně na „Register“ ve spodní části stránky. Při registraci stačí zadat do kolonky „Promocode“ kouzelné slovíčko ALZA, čímž získáte 10 USD kreditů zcela zdarma. (Více o ceně softwaru dále v článku. Prozradím vám ale už teď jedno tajemství – lze ho užívat i zcela zdarma.)
Po stažení všech updatů vás přivítá příkazový řádek, jelikož HiveOS běží na jádře systému Linux Ubuntu. Jestliže ve vás příkazový řádek vyvolává nepříjemné pocity a nevolnost ze všech těch znaků a písmenek, nebojte se. Pokud nebudete chtít, již zanedlouho se na něj nebudete muset dívat.
Nyní otevřeme webové rozhraní https://the.hiveos.farm a zaregistrujeme nový rig.
Kliknutím na „+“ se nám zobrazí možnosti. Vybereme „Add Worker“ a pokračujeme vyplněním následujícího okna:
Po stisknutí tlačítka „Add“ vás přivítá následující obrazovka. Zajímají nás z ní dvě hodnoty: „RIG_ID“ a „RIG_PASSWORD“. Nyní je čas přesunout se zpátky k rigu.
Na klávesnici připojené k rigu stiskneme Enter, poté zadáme „RIG_ID“, potvrdíme Enterem, zadáme „RIG_PASSWORD“ a opět potvrdíme.
Nyní se nás software zeptá, zda chceme změnit heslo linuxového uživatele. Tento krok nechám na vás. Pokud provozujete 3 rigy na domácí síti, je relativně bezpečné ponechat si výchozí heslo „1“. Pokud spravujete větší množství rigů, rozhodně doporučuji si heslo změnit. Nicméně to nejhorší, co se vám může stát, je, že vám někdo změní výplatní adresu na poolech, čehož si během několika hodin všimnete.
V momentě, kdy nám rig vypsal „Login OK. Happy mining!“, máme vyhráno.
Rozklikneme si záložku wallets. Sem přidáme adresy vaší peněženky. Klikneme na Add Wallet, vybereme měnu, zadáme adresu, název peněženky a uložíme.
Peněženku máme zadanou, nyní nastavíme miner. Klikněte na záložku Flight Sheets, vyplňte všechny požadované kolonky dle vzoru a klikněte na Create Flight Sheet.
Nyní přejděme do přehledu rigů (záložka „workers“) na defaultní stránce. Klikněte na název rigu, a tím se dostanete do ovládacího panelu rigu. Odtud můžete ovládat vše od těžené měny po taktování GPU.
Rozklikněte záložku „Flight Sheet“ a klikněte na symbol raketky.
Nyní jsme odeslali do rigu konfiguraci. Rig by měl během několika desítek vteřin začít těžit. Přejděme tedy na sledovací stránku rigu (záložka „overview“), kde toto můžeme pozorovat.
A už nám to těží!
Nyní je čas na přetaktování grafické karty. Vše je velmi intuitivní a obsloužitelné v záložce Overclocking. Každý, kdo někdy karty taktoval, si s rozhraním poradí. Obsahuje dokonce vychytávky, jako např. vypnutí RGB prvků na kartě či aktivaci „ETHLargementPill“.
A takhle vypadá plně odladěný rig.
To, v čem je HiveOS opravdu dobrý, je správa velkého množství zařízení. V přehledu všech workerů vám umí vypsat až takto detailní informace. V tomto režimu se vám na obrazovku v rozlišení 1 920 × 1 080 vejde 5 workerů.
Osobně preferuji střídmější, nicméně velmi přehledný formát, kde vám Full HD obrazovka zobrazí až 27 workerů. Sám jej využívám spolu se škálováním stránky na 80 % velikosti, kde se dostávám na 33 workerů zároveň. Nakonec pokud máte opravdu hromadu rigů, lze přehled osekat jen na holé informace, kde se dostáváme na našem Full HD monitoru na 40 workerů (případně na 48 při 80% škálování).
Ať už HiveOS použijete v jakémkoliv zobrazení, vždy vám dá vědět, pokud se váš rig chová nestandardně. Umí informovat o následujících chybách:
Každá z těchto chyb má svůj specifický znak, který se zobrazí u rigu v přehledu workerů. Lze také nastavit změnu barvy workeru v internetovém přehledu po překročení uživatelsky definované teploty. Pokud se vyskytne opakovaně velké množství stejné chybové hlášky, HiveOS u rigu zobrazí červený kroužek, uvnitř něhož se nachází číslo označující právě toto množství.
Pokud s těžbou nezačínáte a už jste si něco odtěžili, určitě jsou vám známé pojmy jako flashování biosu u GPU společnosti AMD, případně použití akceleračního softwaru EthLargementPill, nebo dokonce přímý přístup k rigu skrz linuxové SSH. Tohle všechno HiveOS zvládá také, a to intuitivně skrz grafické webové rozhraní. Pokud jste tedy jeden z těch těžařů, který se snaží z rigu dostat každou kapku výkonu, určitě tyto funkce oceníte.
Obrovským bonusem pro všechny větší těžaře určitě bude také možnost přístupu více osob z více účtů k vašim rigům, přičemž každý účet může mít nastavena oprávnění k manipulaci s rigem do určité úrovně. Od prostého sledování statistik přes taktování a úpravu biosů po oprávnění ke změně výplatní peněženky a těžebního poolu.
Jak už to v dnešním světě bývá, kvalitní software není zadarmo, zvláště tedy, pokud slouží ke generování dalšího příjmu. HiveOS zvolil velmi zajímavou cenovou politiku:
Minimální počet rigů | Sleva |
---|---|
50 | 10 % |
100 | 20 % |
250 | 30 % |
500 | 40 % |
1 000 | 50 % |
Pokud provozujete opravdu masivní počet rigů (tedy alespoň 500), dostanete od teamu HiveOS přidělen vlastní server, ke kterému se budou rigy hlásit, a také 24/7 telefonickou podporu.
HiveOS je jeden ze softwarů, kterým jsem zpočátku moc nevěřil, nicméně svým rychlým vývojem a především díky týmu skvělých lidí, kteří do projektu opravdu investují svůj čas, si mne získal. Je to perfektní nástroj pro všechny od drobných domácích těžařů po správce gigantických těžebních center. Minimálně jeho otestování bych doporučil všem vlastníkům těžebních strojů.
Adam Šišpera
Kryptoměnami se zabývám formou hobby od roku 2013. Od roku 2016 provozuji vlastní těžební farmu, čítající aktuálně několik stovek grafických karet a poskytuji své zkušenosti dalším firmám, jimž jsem za dobu svého působení instaloval téměř 6 000 GPU. Aktuálně se zaměřuji na zpřístupnění těžby všem, kteří o ni mají zájem prostřednictvím hostingu těžebních rigů, či stavbou těžebních farem na klíč.