AlzaPlus+ drogerie AlzaBoxy Q1

Jak na úklid koupelny a toalety

Zobrazit katalog

Koupelny a toalety jsou v důsledku vysoké vlhkosti a teploty náchylné ke vzniku vodního kamene i plísní. Proto jejich úklidu věnujte obzvlášť velkou a pravidelnou pozornost. Podívejte se, jak při úklidu koupelny a WC správně postupovat, jak se zbavit vodního kamene, co s plísní v koupelně, jak vyčistit spáry a jak vyčistit sprchový kout, aby stále zářil jako nový. 

Jak uklidit koupelnu
Zásady efektivního úklidu koupelny a toalety
  • Začněte vystříkáním veškerých odpadů pomocí čističe odpadů a nechte jej působit. 
  • Při mytí obkladů věnujte zvýšenou pozornost nejvíce znečištěným oblastem, tedy okolí vany a umyvadla. 
  • Nepodceňujte leštění zrcadel ani úložných skříněk.
  • Poumývejte i veškeré drobné předměty – mýdla, šampony, krémy, nádoby na kartáčky a další. 
  • Při úklidu používejte latexové rukavice, abyste své ruce ochránili před vlivem chemikálií a bakterií.
  • Pro dezinfekci a svěží vůni toalety aplikujte účinné WC bloky.

Otázky k úklidu koupelny a toalety

Jak odstranit vodní kámen z povrchů?

Vodní kámen se tvoří v místech, která jsou neustále v kontaktu s vodou – na umyvadle, vaně, v toaletě i na vodovodních bateriích. Nejen, že rozhodně nevypadá dobře, ale hlavně všechny tyto koupelnové povrchy poškozuje. Navíc v místech vodního kamene se mnohem rychleji množí nežádoucí bakterie. Jak tedy odstranit vodní kámen v koupelně? 

 

Na odstranění vodního kamene je nejdůležitější zvolit správný a dostatečně účinný prostředek – s vodním kamenem na nerezových i keramických površích si poradí nejlépe přípravky na bázi kyseliny. Vždy dbejte pokynů ohledně ředění a bezpečnostních upozornění na obalech těchto chemikálií! Špatně přístupná místa, jako jsou například záhyby u baterií nebo kovové špunty, zbavte vodního kamene pomocí starého zubního kartáčku. Na velké plochy použijte kuchyňskou houbičku. Účinným, a zároveň ekologickým pomocníkem při odstraňování vodního kamene je i parní čistič. Ten si poradí nejen s vodním kamenem, ale i se všemi dalšími nečistotami nejen v koupelně. 

 

Prevencí před vznikem vodního kamene, který se tvoří zejména v oblastech s tvrdou vodou, je udržování koupelny v suchu. Mějte proto v koupelně po ruce suchý hadřík a po každém použití koupelnového vybavení jej využijte k usušení vzniklých kapek. 


TIP: Pokud doma zrovna nemáte odstraňovač vodního kamene, vyrobte si vlastní ekologický čistič koupelny! Smíchejte 1 díl octa s 1/2 dílu citronové šťávy a 1 dílem vody a roztok přelijte do nádobky s rozprašovačem. Vyhlášeným bojovníkem proti vodnímu kameni je také soda. 


Jak odstranit vodní kámen z WC?

Vodní kámen v toaletní míse či nádržce dokáže napáchat spoustu problémů, proto byste se jej měli zbavovat pravidelně. Kromě toho, že vodní kámen na dně záchodové mísy není zrovna estetický, může i zapáchat a zhoršovat průchodnost potrubí. Jak se tedy vodního kamene ve WC efektivně zbavit? 


Vsadit můžete na chemické WC čističe speciálně určené na toalety s vodním kamenem. Jejich nabídka na trhu je poměrně široká, a pokud vám chemie není zrovna po chuti, vybírat můžete i z ekologických WC čističů. WC čistič používejte pravidelně, ideálně každý den a doplňte jej i závěsným blokem, který toaletu pročistí při každém spláchnutí. 


Velmi účinným bojovníkem proti vodnímu kameni je ocet. Ten velmi spolehlivě zabírá i v místech pod vodní hladinou. Použití octa na vodní kámen je velmi jednoduché – než půjdete spát, vyšťouchejte WC štětkou co nejvíce vody ze dna mísy, nalijte do ní jeden až dva litry octa a nechte jej přes noc působit. Až ráno spláchnete, toaleta bude jako nová. Pokud v ní přece jen nějaký vodní kámen zbude, měl by jít snadno odstranit štětkou. 


TIP: Na odstraňování vodního kamene v domácnosti jsme si posvítili i v článku Jak odstranit vodní kámen

Jak bojovat s plísněmi?

Plíseň v koupelně je častý jev, koupelna je totiž k tvorbě plísní velice náchylná, protože poskytuje výborné podmínky k jejímu růstu – vysokou vlhkost vzduchu a teplotu. Nejúčinnější prevencí především časté větrání, používání pohlcovačů vlhkosti a udržování teploty kolem 20°C. V případě, že máte v koupelně okno, otevřete jej po každém koupání dokořán a nechte čerstvý vzduch, aby místnost přirozeně vysušil. Jestliže okno nemáte, spusťte alespoň po každém použití koupelny ventilační zařízení. Místa, která jsou nejvíce náchylná k tvorbě plísní (spáry, silikonová těsnění kolem vany, rámy oken, atp.) neustále vysušujte pomocí suchého hadříku. 

 

Pokud však už plíseň v koupelně vznikla a potřebujete se jí zbavit, aplikujte speciální přípravky určené pro její likvidaci. Tyto chemikálie mají navíc i bělicí účinek, takže vaše koupelna nejen, že bude zdravotně nezávadná, ale bude také zářit čistotou jako nová. 

 

Před postřikem plíseň nikdy neodstraňujte na sucho! Došlo by k rozptýlení výtrusů a tím i dalšímu šíření plísně. 


TIP: Opatřete si vlhkoměr! Jedině tak budete moct kontrolovat hladinu vlhkosti v koupelně, která by měla dosahovat nanejvýš 60 %. 

Jak pečovat o toaletu?

Toaleta by měla být udržována čistá a svěží neustále, proto jí věnujte pozornost minimálně 3× týdně. A jak správně vyčistit záchod? Začněte aplikací účinného WC čističe a nechte jej působit alespoň 20 minut, aby došlo k likvidaci veškerých bakterií. Pomocí záchodové štětky následně vyčistěte stěny mísy a spláchněte. Nejste-li příznivcem chemických prostředků, zvolte ekologický čistič WC. 

 

Vyčleňte si jeden hadřík, kterým nebudete čistit nic jiného, a umyjte záchodové prkénko včetně všech jeho záhybů. Použít můžete i jednorázové dezinfekční ubrousky. Pozornost věnujte i zakrytému hornímu okraji mísy – právě tam se drží nejvíce usazenin, nečistot a bakterií. Pokud hadříkem neproniknete všude, pomůže vám opět starý zubní kartáček. Nezapomeňte toaletu umýt také zboku a zespodu. Na závěr vložte do mísy WC blok, který ji průběžně dezinfikuje a zároveň příjemně provoní. 


TIP: Během působení WC čističe vložte do mísy také záchodovou štětku, která rovněž potřebuje zbavit bakterií a nečistot. 

Jak vyčistit sprchový kout a skleněné plochy?

Zrcadla, zástěny a sprchové kouty jsou po každém použití plné zaschlých kapek. Na zrcadlo nad umyvadlem vždy používejte prostředek určený na mytí skel – agresivnější koupelnové přípravky by zrcadlo mohly nenávratně poškodit. K setření zrcadla vám pak nejlépe poslouží suchá hladká utěrka z mikrovlákna. 

 

Se zástěnami u van a sprchových koutů je to o něco složitější než se zrcadly. Vodní kámen na nich zanechává výrazné stopy v podobě zaschlých kapek, díky čemuž je jejich údržba obtížnější.  A jak tedy vyčistit sprchový kout? K čištění můžete použít stejný přípravek, jako na umyvadlo a obklady, nebo ocet napůl zředěný s vodou. Přípravek nastříkejte na kuchyňskou houbičku a krouživými pohyby jej rovnoměrně naneste na celou plochu stěny. Houbičku pak vymáchejte a stejným způsobem přípravek i s nečistotami setřete. K finálnímu naleštění použijte utěrku z mikrovlákna nebo papírovou utěrku. 


TIP: Vzniku nečistot na skleněných zástěnách van a sprchových koutů nejlépe zabráníte jejich setřením gumovou stěrkou po každém použití. 

Jak na čištění spár v koupelně?

I když koupelnu pravidelně uklízíte, spáry časem začnou ztrácet svou barvu a dojde k jejich zešednutí, v horším případě se v nich usídlí i plíseň. Vzhled zašlých spár vám pomůže obnovit speciální prostředek na spáry, parní čistič či ověřené prostředky domácí výroby. 

 

Chcete-li mít čištění spár za sebou co nejrychleji a s minimální námahou, ideálním pomocníkem bude parní čistič. Vysoká teplota zbaví spáry i obklady či dlaždice veškerých nečistot a vaše koupelna bude vypadat jako nová. To vše bez chemie, snadno a ekologicky. 


Dalším efektivním pomocníkem je ocet. Stačí smíchat 1/4 šálku octa, 1/2 šálku jedlé sody, šťávu ze čtyř citronů a teplou vodu. Vzniklou směs naneste pomocí starého zubního kartáčku na spáry, vyčistěte je krouživými pohyby a poté omyjte teplou vodu. 

Jak postupovat při úklidu koupelny?

Stejně jako v ostatních místnostech, i v koupelně začněte od zhora. Vrchní části sprchových hlavic, radiátorů a skříněk zbavte prachu, poté se vrhněte na odpady. Do sifonů nastříkejte čistič odpadů a nechte jej působit. Mezitím se pusťte do čištění kachliček, obkladů, poliček a drobných předmětů. Poté propláchněte sifony a vyčistěte umyvadlo, vanu či sprchový kout a nezapomeňte ani na sprchovou hlavici. Nakonec vyleštěte baterie a zrcadla. 

 

S množstvím čisticích prostředků to nepřehánějte, při pravidelné údržbě jich stačí na povrchy nastříkat minimum. Použité čisticí prostředky je pak ale nutné z obkladů, van a umyvadel zase dobře odstranit. Nemusíte je přímo splachovat vodou, postačí k tomu vlhká utěrka.  

Čisticí prostředky do koupelny 
  • Pro spolehlivé odstranění vodního kamene a nečistot
Čisticí prostředky na toalety 
  • Pro hygienicky čistou a svěží toaletu
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací