Víte, jak zrychlit nabíjení svého iPhonu? Ublíží mu zapojení do nabíječky na celou noc? A znáte všechny finty na prodloužení jeho výdrže na jedno nabití? Tipů pro nabíjení iPhonu není nikdy dost. V tomto článku jich najdete hned několik. Naučte se, jak správně nabíjet iPhone.
Nejefektivnější cestou, jak nabíjet iPhone rychleji, je pořídit si silnější nabíječku. Tuto možnost můžete vyzkoušet, pokud vlastníte iPhone 8 a novější (podporované modely zmiňujeme níže). V originálním balení většiny iPhonů dříve býval přiložen adaptér o výkonu 5 W, nyní jej však už nenajdete, jelikož nabíječku k novým telefonům výrobce už nepřikládá. Zákazníci, kteří doma žádnou nemají, si ji tedy musí koupit zvlášť. A možnosti jsou například tyto:
S výkonnější nabíječkou přitom nemusíte mít strach, že byste si iPhone poškodili. Apple svá zařízení uzpůsobuje tak, aby si brala jen tolik wattů, kolik potřebují a kolik zvládnou. Při použití 12W nabíječky tedy starší iPhone nevyužije její plný potenciál, nabíjení je ale o několik procent rychlejší.
Pokud je pro vás každá minuta cenná, přečtěte si následující rady, jak iPhone nabíjení ještě o něco zrychlit.
Dosud jsme se bavili o klasickém nabíjení, avšak modely iPhone 13 i dřívější iPhone 12, iPhone 11, iPhone Xs i iPhone 8 už ale zvládnou i rychlonabíjení. Výrobce uvádí nabití z 0 na 50 % již za půlhodinu.
Již od verze iPhone 8 podporují telefony Apple bezdrátové nabíjení standardu Qi, které nás zbavuje nutnosti používat kabely. Bezdrátové nabíjení sice není zpravidla tak rychlé, jako to drátové, postupně se to ale zlepšuje. Nové iPhony 13 se dokáží s nabíječkou Qi nabíjet až výkonem 7,5 W, s pomocí MagSafe nabíječky dokonce 15 W. Nižší rychlost ale vyvažuje pohodlí, protože možnost telefon jen položit, aby se začal nabíjet, je vysoce návyková. Dobrou zprávou je, že s iPhony by měla spolupracovat většina bezdrátových nabíječek.
Pokud trávíte hodně času v autě, pořiďte si nabíječku do auta. Ostatní cestovatelé ocení šikovnou variantu v podobě powerbanky, která se snadno přenáší a iPhone nabije třeba i v lese. Vybírejte nejen podle kapacity, ale i fyzické velikosti samotného zařízení. Powerbanky s menší kapacitou nabijí váš iPhone méněkrát, jsou ale velikostně menší a snadněji přenositelné. Velkokapacitní modely naopak vyžadují objemnější kapsu nebo zavazadlo.
Pokud budete o baterii svého iPhonu správně pečovat, vydrží vám možná i déle, než tvrdí výrobce. Apple uvádí výdrž baterie u každého zařízení na 1 000 nabíjecích cyklů. Jeden cyklus znamená vybití ze 100 % na 0 %. Životnost baterie ale samozřejmě závisí i na její kapacitě. Jak prodloužit životnost baterie?
Mezi uživateli mobilů iPhone, ale i dalších chytrých telefonů, koluje několik mýtů. Jeden z nich se týká kalibrace baterie. Valná většina telefonů je nakalibrovaná již z výroby. Jedná se o opakované nabití do 100 % a vybití až do vypnutí. Pokud ovšem nezaznamenáte potíže s baterií, není tato procedura nutná.
Dalším zažitým mýtem je, že opakované zapojování a vypojování z nabíječky ničí baterii. Vhodné to samozřejmě není, ovšem škody nejsou ani zdaleka tak fatální, aby stály za řeč. Liché jsou i obavy, že nabíjení přes noc je nebezpečné. Když kapacita baterie dosáhne svého maxima, iPhone si začne brát elektřinu přímo ze zásuvky, čímž baterii chrání před poškozením.
Baterii v iPhonu bychom neměli zatěžovat příliš častým vybíjením do nuly a měli bychom dodržovat pár základních pravidel. V dnešní době již potěší možnost bezdrátového nabíjení a užitečného rychlonabíjení.