DNY LEGO 7 dní Samsung

Jak nenaletět podvodníkům na internetu

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Vzrůstající obliba online nakupování vytváří živnou půdu pro nejrůznější podvodníky, kteří se snaží zneužít důvěry a dostat se k citlivým údajům zákazníků nebo rovnou k jejich bankovnímu kontu. Finanční podvody na internetu v posledních dvou letech rapidně narůstají – podle expertů jde o nárůst až o desítky procent. Může za to z velké části pandemie koronaviru, kvůli níž lidé trávili mnohem více času v online prostředí. Podvod na internetu tak, jak vyplývá i ze statistik policie, není vůbec nic neobvyklého. 

Podvody na internetu

i

Co dělat, když se stanete terčem online podvodníků?

V případě, že se stanete terčem internetového podvodu, nahlaste jej Policii ČR. Společnost Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.

Jak nenaletět podvodníkům na internetu – OBSAH

 1. S podvodnými SMS se už setkal skoro každý
 2. Jak se tedy bránit?
 3. Další internetové podvody
 4. Jak se vyhnout ztrátě peněz?

S podvodnými SMS se už setkal skoro každý

Asi každý se už někdy setkal s e-maily a SMS zprávami lákajícími na fantastickou výhru či snadný výdělek nebo narazil na falešné weby napodobující zavedené firmy či banky. Tzv. scam či phishing má však čím dál sofistikovanější podoby a už dávno se nejedná jen o maily z pochybných adres psané špatnou češtinou (i když i to je jeden z nejčastějších varovných znaků k odhalení podvodného jednání).

Z dat nadnárodních společností zabývajících se kybernetickou bezpečností vyplývá, že za poslední roky počet phishingových útoků výrazně vzrostl. Např. platforma PhishLabs uvádí, že při meziročním srovnání let 2021 a 2020 to bylo o celých 32 %. Nejčastějším cílem takových útoků je finanční a bankovní sektor a sociální média. Nevyhýbají se ale ani oblasti e-commerce.

Alza.cz není výjimkou, za uplynulé měsíce a roky čelila hned několika útokům, které zneužívaly dobré jméno společnosti. Před podobnými zprávami a e-maily vždy důrazně varujeme a radíme zákazníkům na ně nijak nereagovat, zejména neotvírat žádné odkazy a nezadávat své osobní údaje na pochybně vypadající stránky. Alza o všech probíhajících akcích vždy transparentně informuje přímo na svém webu nebo svých oficiálních komunikačních kanálech. Na konkrétní formy podvodů, se kterými jsme se za poslední dobu setkali, se nyní můžete podívat. 

Podvodné SMS a e-maily

Klasickým příkladem podvodných taktik jsou podvodné SMS zprávy a e-maily. V minulosti tisíce lidí obdržely SMS s informací o nevyzvednuté výhře od našeho e-shopu. Obsažený link přitom vedl na podvodný web, který se snažil z lidí vylákat údaje k jejich platební kartě pod záminkou zaplacení poštovného za doručení slibované výhry.

Podvody na internetu
Ukázka podvodné SMS.

Podobné SMS a e-maily se zpravidla rozšiřují nejčastěji během vánoční sezóny a v době velkých slevových akcí, kdy útočníci spoléhají na to, že v záplavě různých nákupních a akčních pobídek lidé nejsou tak ostražití. Přitom odhalit takový podvod není nic složitého. Stačí si osvojit pár základních postupů, jak se na podezřelé zprávy dívat.

Např. na těchto „výherních“ SMS či slevových e-mailech by hned na první pohled mělo varovat jméno odesílatele. Dále by příjemce měl věnovat pozornost 3 varovným znakům: jazyková nepřesnost, odkaz vedoucí jinam než na web e-shopu, a navíc ještě směřující na pochybnou nezabezpečenou doménu. Varovat by nás měla už absence https. Útočníci však mohou adresu stránky pod nevinně vypadajícím linkem maskovat. Proto se doporučuje na linky neklikat, ale adresu případně ručně přepsat do prohlížeče nebo zkontrolovat, kam link skutečně vede.

Podvody na internetu Podvody na internetu
Podvodná SMS a e-mail. Často se v příjemci snaží vyvolat strach, že je něco v nepořádku nebo je třeba situaci urychleně vyřešit.

Příspěvky na sociálních sítích

Čím dál častěji se setkáváme s podvodnými příspěvky na některé ze sociálních sítí. Ty slibují produkty prodávané pod záštitou naší firmy za zlomek původní ceny, například Samsung QLED 4K televize za necelá 2 €, vysavač Dyson za 3 €. Po otevření odkazu falešná stránka požaduje vyplnit platební údaje. Věrohodnost příspěvku mají zajistit komentáře zákazníků, kteří již v rámci akce nakoupili, a logo naší společnosti.

Při bližním ohledání obrázků jsou však patrné nesrovnalosti. Logo mívají podvodné e-shopy deformované, je poměrně dobře vidět, že se nejedná o některou z prodejen Alzy, jednotlivé prvky k sobě jazykově nesedí – popisky na produktech bývají v jiném jazyce, v pozadí fotografie jsou viditelné další nápisy, které se neshodují s těmi na akčních cedulích apod. O veškerých akcích vždy informujeme přímo na našich sociálních sítích. Pravost, v tomto případě tedy spíše nepravost příspěvku tak lze snadno ověřit.

Podvody na sociálních sítích Podvody na sociálních sítích
Příspěvky na sociálních sítích lákají na nejrůznější zajímavé akce.

i

Pravidelně aktualizovaný seznam podvodných e-shopů uvádí na svém webu Česká obchodní inspekce.

Messenger

V poslední době se objevují případy podvodných zpráv zasílaných v aplikaci Messenger. Uživatel obdrží zdánlivě od svého kontaktu žádost o zaslání svého mobilního čísla, která je následovaná nabídkou „dárkového poukazu“ s logem naší společnosti. Odesílatel následně požaduje předání kódu z doručené SMS. To může vést k dalšímu zneužití a peněžním ztrátám. V případě takto podezřelého kontaktu doporučujeme nejprve ověřit totožnost pisatele telefonátem nebo kontrolní otázkou, na kterou může znát odpověď pouze váš domnělý kontakt. Alza.cz žádné podobné poukazy nevydává. I v tomto případě dochází ke zneužití jejího jména a značky.

Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger
I přes Messenger se podvodníci snaží nalákat na výrazné slevy.

Vyskakovací okna

Stejná pravidla platí i u fantasticky vypadajících internetových reklam, vyskakujících oken a webů. Než se necháte zlákat neodolatelnou nabídkou nebo údajnou výhrou např. nového iPhonu, vždy se párkrát zhluboka nadechněte, vydechněte, odolejte nutkání a zaměřte se na detaily, které vám pomohou podvod odhalit. V následujícím případu to je opět podezřelá URL adresa, nezabezpečená doména, časový tlak a pochybný poplatek za zpracování. Žádný renomovaný e-shop by nic takového od zákazníků neměl požadovat.

Podvody na internetu
U agresivních vyskakovacích oken se zaměřte na detaily, jako je podezřelá doména či důraz na omezenost nabídky.

Jak se tedy bránit?

V době, kdy jsou všechny naše důležité informace (údaje o platební kartě, osobní adresy, telefonní čísla apod.) uloženy online, by se každý uživatel internetu měl chránit alespoň tím, že stále sofistikovanějším kyberútočníkům možnost krádeže maximálně ztíží. Sestavili jsme proto s našimi IT odborníky 10 jednoduchých pravidel, která vám pomohou vyzrát na virtuální nástrahy a ochránit sebe a svá data.

10 triků, jak vyzrát na internetové podvodníky

 1. Dejte si pozor na phishingové SMS a e-maily – všímejte si varovných signálů jako neznámá adresa odesílatele, špatná jazyková úroveň, podezřelý poplatek nebo odkazy vedoucí na neznámé stránky.
 2. Na tyto odkazy neklikejte a nikdy nezadávejte své osobní ani platební údaje na neprověřené stránky.
 3. Pokud si nejste jisti, můžete si odkaz zkontrolovat pomocí veřejně dostupné databáze, např. virustotal.com. Pokud se snažíte zjistit, jestli vámi vybraný obchod nepatří mezi podvodné e-shopy, ČOI (Česká obchodní inspekce) nabízí aktualizovanou databázi.
 4. Nakupujte u prověřených obchodníků, poradit mohou recenze jejich zákazníků i zkušenosti známých.
 5. Pravidelně aktualizujte všechna svá zařízení připojená k internetu.
 6. Používejte silná a pro každou stránku či uživatelský účet jiná hesla.
 7. Kde je to možné, volte dvoufázové ověření při přihlášení, např. pomocí zaslání dodatečného kódu SMS.
 8. Nakupujte na zabezpečených sítích, veřejná WiFi není vhodná.
 9. Pro internetové nákupy zvažte použití kreditní karty, případně si na platební kartě nastavte limit pro online transakce.
 10. Věnujte pozornost zprávám z internetového bankovnictví a pravidelně kontrolujte svůj účet, jestli se na něm neděje něco podezřelého.

i

V případě potřeby kontaktujte naši nonstop informační linku na tel. 225 340 111.

Pokud ale máte podezření, že jste se stali obětí internetového podvodu, informujte o tom Policii ČR. Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným a až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.

Jak poznat podvodný e-shop?

Nákup na podvodném e-shopu se vám může výrazně vymstít. O peníze můžete snadno přijít. Jak poznat podvodný e-shop? Jak postupovat? Rámcově je to velmi podobné jako v bezpečnostním desateru výše. Rizikové e-shopy vám pomohou odhalit následující tipy.

 • Špatná úroveň češtiny, pravopisné chyby, strojový překlad.
 • Neúplné údaje o zboží.
 • Schází obchodní podmínky.
 • Podivné reference – zkuste obrázek spokojeného zákazníka vyhledat pomocí Googlu.
 • Chybí kontakty na e-shop. A takzvaný odpovědní formulář by vás taky měl varovat v případě, že je to jediný způsob, jak obchod kontaktovat.
 • Podezřele široký sortiment.

Další internetové podvody

Častým způsobem, jak podvodníci získávají finanční prostředky nebo citlivé údaje, je inzerování zboží za zajímavé ceny na některé z populárních inzertních platforem, například Bazoši nebo Marketplace. Žádají zájemce o úhradu zboží předem nebo o zálohu na účet. Podvodník zájemci posílá číslo účtu Alzy s variabilním symbolem na svou předem vytvořenou zakázku. Podvedený tak zaplatí jeho objednávku v Alze a podvodníkovi nic nebrání si zboží vyzvednout. Po převzetí zakázky přestává s podvedeným komunikovat.

Podobným způsobem někteří podvodníci lákají na zboží za lepší ceny, kdy se vydávají za zaměstnance Alza.cz. Tvrdí, že díky tomu mají přístup k výhodnějším nabídkám, a působí naprosto důvěryhodně. Zpravidla chtějí úhradu pomocí PayPal. Stejně tak jako v předchozím případě po obdržení peněz ukončují kontakt. Další formou zneužití jména naší společnosti je zaslání falešného reklamního e-mailu s akční nabídkou jménem Alzy a odkazem na podvodný web, skrze který se podvodníci snaží o získání osobních a platebních údajů zákazníka.

Jak se vyhnout ztrátě peněz?

V první řadě je vhodné ověřit si prodejce přes Google. Existuje velké množství webů i stránek na sociálních sítích zaměřených na evidenci podvodných kontaktů. Neznámého prodejce tak lze během pár kliknutí prověřit. Snadným způsobem, jak nepřijít o peníze, je objednávání věcí na dobírku. Neznámým nebo neověřeným prodejcům neposílejte peníze předem!

Variabilní symbol slouží k přiřazování plateb k zakázkám. Pokud tedy jednáte s fyzickou osobou, která zašle platební údaje s nutností vyplnění variabilního symbolu, je velmi pravděpodobné, že vaše peníze budou hradit objednávku na externí platformě. Zaplatíte podvodníkovi zboží a ten se vám již neozve.

i Mohlo by vás zajímat

Pokud jste se stali terčem podobných podvodů, musíte tuto skutečnost nahlásit na policii. Společnost Alza.cz v takových případech není přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti policie smí Alza.cz poskytnout veškeré informace, které mohou pomoci k objasnění celé záležitosti a dopadení pachatele.

Domácí spotřebiče Mobilní telefony
4,8 66×
Samsung Galaxy A34 5G 8GB/256GB grafitová - CZ distribuce
Mobilní telefon - 6,6" AMOLED 2340x1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 256 GB, hybridní slot, procesor MediaTek Dimensity 1080, fotoaparát: 48Mpx (f/1,8) hlavní + 8Mpx širokoúhlý + 5Mpx makro, přední kamera 13Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP67, rychlé nabíjení 25W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
Cenová bomba
8 990,- Ušetříte 1 000,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0249c3
4,8 227×
AlzaPower Core Charge 2.0 USB-C 1m černý
Datový kabel USB Hi-Speed 480 Mb/s, Sync & Charge až 3A, pozlacené konektory, pro mobilní telefony, tablety a jiná zařízení s USB-C konektorem, Velcrostrap+
Super cena
od  87,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWCB119j
4,8 778×
AlzaPower Smart Charger 2.1A černá
Nabíječka do sítě univerzální, 1x USB-A 5V/2.1A, výkon 10W, 4Safe - ochrana proti zkratu, přepětí, přetížení a přehřátí, Smart IC - automatická detekce připojeného zařízení a optimální distribuce výkonu, bez kabelu v balení
Super cena
od  165,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AEY0150
4,7 92×
Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB černý
Mobilní telefon - 6,43" AMOLED 2400 × 1080 (90Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 256 GB, dual SIM + paměťová karta, procesor MediaTek Helio G96, fotoaparát: 108Mpx (f/1,9) hlavní + 8Mpx širokoúhlý + 2Mpx makro, přední kamera 16Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, Bluetooth, WiFi, Jack (3,5mm) a USB-C, voděodolný dle IP53, rychlé nabíjení 33W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
Zlevněno -8 %
5 499,- 5 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XI268b1
4,7 192×
AlzaErgo Table ET1 NewGen černý
Výškově nastavitelný stůl - bez pracovní desky, elektricky nastavitelný, šířka 1000 - 1700 mm, výška 620 - 1280 mm, 2 motory, LED dotykové ovládání, paměť až na 3 polohy, inovovaný 2senzorový antikolizní systém, časovač připomenutí změny pracovní pozice, doporučená velikost desky (1100 - 2200) × (750 - 1000) mm, nosnost 125 kg, 100 - 240 V
+Dárek Služba AlzaPlus+ roční členství jako dárek v hodnotě 299,-
Super cena
10 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AEY0806d
5,0
AlzaGuard Magsafe Silicone Case pro iPhone 14 Pro černé
Kryt na mobil - pro Apple iPhone 14 Pro, materiál silikon, odolný a měkký, snadno se nasazuje a sundává, vyvýšená záda pro ochranu fotomodulu, MagSafe, kompatibilní s bezdrátovým dobíjením, výřezy pro konektory a tlačítka, tloušťka 1,8 mm, certifikace MFI
Super cena
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AGDMFMS0006a
4,8 76×
AlzaTools 40LBP20V BatteryONE 20V
Nabíjecí baterie pro aku nářadí s indikátorem stavu nabití - 20 V, 4,0 Ah, 12,6×8,4×7,1 cm, kompatibilní se systémem BatteryONE 20V, hmotnost 0,8 kg, 3 roky záruka
Super cena
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ATPT020
4,6 142×
AlzaEco All in 1 12v1 (140 ks)
Eko tablety do myčky - pevné, přírodní složení, 140 ks - 2,99 Kč/tableta
Super cena
419,-
1 balení
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EKO0017
4,7 1887×
AlzaCafé, zrnková, 1000g
Káva zrnková, 100 % Arabica, původ Brazílie, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Kolumbie a Nikaragua, místo pražení Česká Republika, 1000 g - 459 Kč/1 kg
Super cena
459,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ALZcafe01
4,8 286×
Bery Jones Pistácie pražené solené 1kg
Ořechy - pistácie pražené a solené, balení 1000 g ve znovuuzavíratelném obalu - 459 Kč/1 kg
Super cena
459,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTbery043
4,7 48×
Siguro Sada vakuovacích skleněných dóz, 0,37 l + 0,64 l + 1,05 l + 1,52 l + pumpa, 5 ks
Sada dóz - sada 4 obdélníkových dóz a ruční vakuovací pumpy, dózy z borosilikátového skla, lze využít jako zapékací mísy, odolné do 500 °C, určené pro uchovávání a prodloužení životnosti potravin, sklo neabsorbuje pachy ani barvy, vzduchotěsná víka se silikonovým těsněním a ventilem, s víkem možnost použití v mrazáku, bez víka v troubě a mikrovlnné troubě, skleněné nádoby lze mýt v myčce nádobí, tloušťka stěny 4 mm, tloušťka dna 5 mm, objem 370, 1050, 1520 a 1640 ml
Super cena
799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SGR_FO_G590Y
4,7 104×
Rapture VENOM černá
Herní myš - drátová, optický senzor INSTANT A825, 800 - 1600 – 3200 – 6400 – 10000 DPI, odezva 1 ms, tracking speed 60 IPS, akcelerace 20G, frame rate 7000 fps, RGB podsvícení (14 režimů podsvícení), 7 programovatelných tlačítek, Omron spínače, životnost až 10 000 000 kliknutí, Plug & Play, délka kabelu 1.8m, opletený kabel, USB-A konektor, hmotnost myši 112 g, přizpůsobení hmotnosti pomocí závaží (6x4g), software (změna DPI, podsvícení, makra)
Super cena
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RPTGM001a
4,8 62×
FERRIDA sada přesných šroubováků 52ks
Sada šroubováků - obsahuje bity ploché (1, 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 3,5, 4,0 mm), křížové PH (000, 00, 0, 1), Torx (T-3, T-4, T-5, T-6, T-7, T-8, T-9, T-10, T-15, T-20), imbusové (0,9, 1,3, 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 4,0 mm), Triangle (2,0, 3,0), Tri-wing (Y2,0), U (U2,6), Oval (R0,8), Pentalobe (0,8, 1,2, 1,5 mm), materiál chrom-vanadová ocel, v balení 36 jemných bitů, 6 nástrčných hlavic, držák bitů s rukojetí, nástavec držáku, 2 ruční šroubováky (křížový PH00, Pentalobe 0,8), pinzeta, otevírací páčidla, přísavka, pin na simku, trojúhelníkové páčidlo, krabička na šroubky a plastový úložný box
Super cena
299,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: FRDGT068
4,5
LA PROROMANCE Židle zahradní skládací T10B
Zahradní židle - skládací, ocelová konstrukce s práškovým nástřikem, výplň z odolné tkaniny (textilen), nosnost až 120 kg, pro použití v exteriéru i interiéru, rozměry: 46 × 54 × 86 cm, ve složeném stavu 55 × 8,5 × 103 cm, hmotnost 3 kg
Super cena
149,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: LPRGT22
4,6 11×
La Proromance ohniště 3l
Ohniště - přenosné, kvalitní ocel, 3 nohy pro perfektní stabilitu, 2 madla pro snadné přenášení, žáru odolná povrchová úprava, rozměry: 69 × 59,5 × 27 cm, průměr 59,5 cm, tloušťka stěny 0,6 mm, hmotnost 2,35 kg
Super cena
1 290,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: LPRGT51
4,4 94×
WowME Vita silver
Chytré hodinky - dámské, s ovládáním v češtině, TFT displej, měření tepu, monitoring spánku, tlakoměr, krokoměr, oxymetr, hledání telefonu, ovládání přehrávače hudby v mobilu, režim spánku/nerušit a vlastní ciferníky, vhodné na běh, cyklistiku, jógu, vodotěsnost IP68, max. výdrž baterie 360 h, materiál pouzdra nerezová ocel
Super cena
1 190,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: wowmVSTs
4,7 85×
Eternico Smart Watch Charging Data Cable pro Garmin Fenix 5 / 6 / 7 / Vívoactive 3 / 4 / 4S 1m
Napájecí kabel USB Hi-Speed 480 Mb/s, maximální napětí 5V, pro chytré hodinky značky Garmin
Super cena
od  167,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AETXCHGAR5
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací