Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ Bazarové zboží

Jak nenaletět podvodníkům na internetu

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Vzrůstající obliba online nakupování vytváří živnou půdu pro nejrůznější podvodníky, kteří se snaží zneužít důvěry a dostat se k citlivým údajům zákazníků nebo rovnou k jejich bankovnímu kontu. Finanční podvody na internetu v posledních dvou letech rapidně narůstají – podle expertů jde o nárůst až o desítky procent. Může za to z velké části pandemie koronaviru, kvůli níž lidé trávili mnohem více času v online prostředí. Podvod na internetu tak, jak vyplývá i ze statistik policie, není vůbec nic neobvyklého. 

Podvody na internetu

i

Co dělat, když se stanete terčem online podvodníků?

V případě, že se stanete terčem internetového podvodu, nahlaste jej Policii ČR. Společnost Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.

Jak nenaletět podvodníkům na internetu – OBSAH

 1. S podvodnými SMS se už setkal skoro každý
 2. Jak se tedy bránit?
 3. Další internetové podvody
 4. Jak se vyhnout ztrátě peněz?

S podvodnými SMS se už setkal skoro každý

Asi každý se už někdy setkal s e-maily a SMS zprávami lákajícími na fantastickou výhru či snadný výdělek nebo narazil na falešné weby napodobující zavedené firmy či banky. Tzv. scam či phishing má však čím dál sofistikovanější podoby a už dávno se nejedná jen o maily z pochybných adres psané špatnou češtinou (i když i to je jeden z nejčastějších varovných znaků k odhalení podvodného jednání).

Z dat nadnárodních společností zabývajících se kybernetickou bezpečností vyplývá, že za poslední roky počet phishingových útoků výrazně vzrostl. Např. platforma PhishLabs uvádí, že při meziročním srovnání let 2021 a 2020 to bylo o celých 32 %. Nejčastějším cílem takových útoků je finanční a bankovní sektor a sociální média. Nevyhýbají se ale ani oblasti e-commerce.

Alza.cz není výjimkou, za uplynulé měsíce a roky čelila hned několika útokům, které zneužívaly dobré jméno společnosti. Před podobnými zprávami a e-maily vždy důrazně varujeme a radíme zákazníkům na ně nijak nereagovat, zejména neotvírat žádné odkazy a nezadávat své osobní údaje na pochybně vypadající stránky. Alza o všech probíhajících akcích vždy transparentně informuje přímo na svém webu nebo svých oficiálních komunikačních kanálech. Na konkrétní formy podvodů, se kterými jsme se za poslední dobu setkali, se nyní můžete podívat. 

Podvodné SMS a e-maily

Klasickým příkladem podvodných taktik jsou podvodné SMS zprávy a e-maily. V minulosti tisíce lidí obdržely SMS s informací o nevyzvednuté výhře od našeho e-shopu. Obsažený link přitom vedl na podvodný web, který se snažil z lidí vylákat údaje k jejich platební kartě pod záminkou zaplacení poštovného za doručení slibované výhry.

Podvody na internetu
Ukázka podvodné SMS.

Podobné SMS a e-maily se zpravidla rozšiřují nejčastěji během vánoční sezóny a v době velkých slevových akcí, kdy útočníci spoléhají na to, že v záplavě různých nákupních a akčních pobídek lidé nejsou tak ostražití. Přitom odhalit takový podvod není nic složitého. Stačí si osvojit pár základních postupů, jak se na podezřelé zprávy dívat.

Např. na těchto „výherních“ SMS či slevových e-mailech by hned na první pohled mělo varovat jméno odesílatele. Dále by příjemce měl věnovat pozornost 3 varovným znakům: jazyková nepřesnost, odkaz vedoucí jinam než na web e-shopu, a navíc ještě směřující na pochybnou nezabezpečenou doménu. Varovat by nás měla už absence https. Útočníci však mohou adresu stránky pod nevinně vypadajícím linkem maskovat. Proto se doporučuje na linky neklikat, ale adresu případně ručně přepsat do prohlížeče nebo zkontrolovat, kam link skutečně vede.

Podvody na internetu Podvody na internetu
Podvodná SMS a e-mail. Často se v příjemci snaží vyvolat strach, že je něco v nepořádku nebo je třeba situaci urychleně vyřešit.

Příspěvky na sociálních sítích

Čím dál častěji se setkáváme s podvodnými příspěvky na některé ze sociálních sítí. Ty slibují produkty prodávané pod záštitou naší firmy za zlomek původní ceny, například Samsung QLED 4K televize za necelá 2 €, vysavač Dyson za 3 €. Po otevření odkazu falešná stránka požaduje vyplnit platební údaje. Věrohodnost příspěvku mají zajistit komentáře zákazníků, kteří již v rámci akce nakoupili, a logo naší společnosti.

Při bližním ohledání obrázků jsou však patrné nesrovnalosti. Logo mívají podvodné e-shopy deformované, je poměrně dobře vidět, že se nejedná o některou z prodejen Alzy, jednotlivé prvky k sobě jazykově nesedí – popisky na produktech bývají v jiném jazyce, v pozadí fotografie jsou viditelné další nápisy, které se neshodují s těmi na akčních cedulích apod. O veškerých akcích vždy informujeme přímo na našich sociálních sítích. Pravost, v tomto případě tedy spíše nepravost příspěvku tak lze snadno ověřit.

Podvody na sociálních sítích Podvody na sociálních sítích
Příspěvky na sociálních sítích lákají na nejrůznější zajímavé akce.

i

Pravidelně aktualizovaný seznam podvodných e-shopů uvádí na svém webu Česká obchodní inspekce.

Messenger

V poslední době se objevují případy podvodných zpráv zasílaných v aplikaci Messenger. Uživatel obdrží zdánlivě od svého kontaktu žádost o zaslání svého mobilního čísla, která je následovaná nabídkou „dárkového poukazu“ s logem naší společnosti. Odesílatel následně požaduje předání kódu z doručené SMS. To může vést k dalšímu zneužití a peněžním ztrátám. V případě takto podezřelého kontaktu doporučujeme nejprve ověřit totožnost pisatele telefonátem nebo kontrolní otázkou, na kterou může znát odpověď pouze váš domnělý kontakt. Alza.cz žádné podobné poukazy nevydává. I v tomto případě dochází ke zneužití jejího jména a značky.

Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger Internetoví podvodníci zneužívají i komunikaci přes Messenger
I přes Messenger se podvodníci snaží nalákat na výrazné slevy.

Vyskakovací okna

Stejná pravidla platí i u fantasticky vypadajících internetových reklam, vyskakujících oken a webů. Než se necháte zlákat neodolatelnou nabídkou nebo údajnou výhrou např. nového iPhonu, vždy se párkrát zhluboka nadechněte, vydechněte, odolejte nutkání a zaměřte se na detaily, které vám pomohou podvod odhalit. V následujícím případu to je opět podezřelá URL adresa, nezabezpečená doména, časový tlak a pochybný poplatek za zpracování. Žádný renomovaný e-shop by nic takového od zákazníků neměl požadovat.

Podvody na internetu
U agresivních vyskakovacích oken se zaměřte na detaily, jako je podezřelá doména či důraz na omezenost nabídky.

Jak se tedy bránit?

V době, kdy jsou všechny naše důležité informace (údaje o platební kartě, osobní adresy, telefonní čísla apod.) uloženy online, by se každý uživatel internetu měl chránit alespoň tím, že stále sofistikovanějším kyberútočníkům možnost krádeže maximálně ztíží. Sestavili jsme proto s našimi IT odborníky 10 jednoduchých pravidel, která vám pomohou vyzrát na virtuální nástrahy a ochránit sebe a svá data.

10 triků, jak vyzrát na internetové podvodníky

 1. Dejte si pozor na phishingové SMS a e-maily – všímejte si varovných signálů jako neznámá adresa odesílatele, špatná jazyková úroveň, podezřelý poplatek nebo odkazy vedoucí na neznámé stránky.
 2. Na tyto odkazy neklikejte a nikdy nezadávejte své osobní ani platební údaje na neprověřené stránky.
 3. Pokud si nejste jisti, můžete si odkaz zkontrolovat pomocí veřejně dostupné databáze, např. virustotal.com. Pokud se snažíte zjistit, jestli vámi vybraný obchod nepatří mezi podvodné e-shopy, ČOI (Česká obchodní inspekce) nabízí aktualizovanou databázi.
 4. Nakupujte u prověřených obchodníků, poradit mohou recenze jejich zákazníků i zkušenosti známých.
 5. Pravidelně aktualizujte všechna svá zařízení připojená k internetu.
 6. Používejte silná a pro každou stránku či uživatelský účet jiná hesla.
 7. Kde je to možné, volte dvoufázové ověření při přihlášení, např. pomocí zaslání dodatečného kódu SMS.
 8. Nakupujte na zabezpečených sítích, veřejná WiFi není vhodná.
 9. Pro internetové nákupy zvažte použití kreditní karty, případně si na platební kartě nastavte limit pro online transakce.
 10. Věnujte pozornost zprávám z internetového bankovnictví a pravidelně kontrolujte svůj účet, jestli se na něm neděje něco podezřelého.

i

V případě potřeby kontaktujte naši nonstop informační linku na tel. 225 340 111.

Pokud ale máte podezření, že jste se stali obětí internetového podvodu, informujte o tom Policii ČR. Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným a až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.

Jak poznat podvodný e-shop?

Nákup na podvodném e-shopu se vám může výrazně vymstít. O peníze můžete snadno přijít. Jak poznat podvodný e-shop? Jak postupovat? Rámcově je to velmi podobné jako v bezpečnostním desateru výše. Rizikové e-shopy vám pomohou odhalit následující tipy.

 • Špatná úroveň češtiny, pravopisné chyby, strojový překlad.
 • Neúplné údaje o zboží.
 • Schází obchodní podmínky.
 • Podivné reference – zkuste obrázek spokojeného zákazníka vyhledat pomocí Googlu.
 • Chybí kontakty na e-shop. A takzvaný odpovědní formulář by vás taky měl varovat v případě, že je to jediný způsob, jak obchod kontaktovat.
 • Podezřele široký sortiment.

Další internetové podvody

Častým způsobem, jak podvodníci získávají finanční prostředky nebo citlivé údaje, je inzerování zboží za zajímavé ceny na některé z populárních inzertních platforem, například Bazoši nebo Marketplace. Žádají zájemce o úhradu zboží předem nebo o zálohu na účet. Podvodník zájemci posílá číslo účtu Alzy s variabilním symbolem na svou předem vytvořenou zakázku. Podvedený tak zaplatí jeho objednávku v Alze a podvodníkovi nic nebrání si zboží vyzvednout. Po převzetí zakázky přestává s podvedeným komunikovat.

Podobným způsobem někteří podvodníci lákají na zboží za lepší ceny, kdy se vydávají za zaměstnance Alza.cz. Tvrdí, že díky tomu mají přístup k výhodnějším nabídkám, a působí naprosto důvěryhodně. Zpravidla chtějí úhradu pomocí PayPal. Stejně tak jako v předchozím případě po obdržení peněz ukončují kontakt. Další formou zneužití jména naší společnosti je zaslání falešného reklamního e-mailu s akční nabídkou jménem Alzy a odkazem na podvodný web, skrze který se podvodníci snaží o získání osobních a platebních údajů zákazníka.

Jak se vyhnout ztrátě peněz?

V první řadě je vhodné ověřit si prodejce přes Google. Existuje velké množství webů i stránek na sociálních sítích zaměřených na evidenci podvodných kontaktů. Neznámého prodejce tak lze během pár kliknutí prověřit. Snadným způsobem, jak nepřijít o peníze, je objednávání věcí na dobírku. Neznámým nebo neověřeným prodejcům neposílejte peníze předem!

Variabilní symbol slouží k přiřazování plateb k zakázkám. Pokud tedy jednáte s fyzickou osobou, která zašle platební údaje s nutností vyplnění variabilního symbolu, je velmi pravděpodobné, že vaše peníze budou hradit objednávku na externí platformě. Zaplatíte podvodníkovi zboží a ten se vám již neozve.

i Mohlo by vás zajímat

Pokud jste se stali terčem podobných podvodů, musíte tuto skutečnost nahlásit na policii. Společnost Alza.cz v takových případech není přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti policie smí Alza.cz poskytnout veškeré informace, které mohou pomoci k objasnění celé záležitosti a dopadení pachatele.

Domácí spotřebiče Mobilní telefony
Google Pixel 6 5G 8GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,85) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 8 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 21W, baterie 4614 mAh, Android 12

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

17 490,-
Můžete mít ihned na 36 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GPX1067c1
iPhone 13 Pro 128GB grafitově šedá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, 120Hz, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3095 mAh, iOS 15

28 990,-
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 05.07.2022
Objednací kód: RI038b3
Samsung Galaxy A52 modrá
Mobilní telefon - 6,5" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 720G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, Micro SD až 1000 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

7 499,-
Můžete mít ihned na 30 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0213b4
65" Samsung UE65TU7092
Televize SMART LED, 165cm, 4K Ultra HD, PQI 2000 (50Hz), HDR10, HDR10+, HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 2× HDMI, 1× USB, LAN, WiFi, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, Netflix, Disney+, HBO Max, Apple TV, Voyo, O2 TV, Steam Link, Apple Airplay 2, Tizen, repro 20W, Dolby Digital+, en. třída G

14 990,-
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WR179e0b
65" Sony Bravia OLED KD-65AG8
Televize SMART ANDROID OLED, 165cm, 4K Ultra HD, 100Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision, duální tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, CI+, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, Miracast, HbbTV, herní režim, hlasové ovládání, Netflix, Disney+, HBO Max, Apple TV, VESA 300×300, repro 40W, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround

36 999,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WS1019x7d
43" Thomson 43UG6400
Televize SMART ANDROID LED, 109cm, 4K Ultra HD, PPI 1500 (50Hz), Direct LED, HDR10, HLG, lokální stmívání, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 2× HDMI, 1× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Netflix, Disney+, HBO Max, Apple TV, Voyo, Steam Link, Google Assistent, Amazon Alexa, párování s mobilním zařízením, VESA 200×200, repro 16W, Dolby Digital Plus, en. třída E

+ ZDARMA Předplatné SledovaniTV na 6 měsíců na 4 zařízení

7 489,-
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WK680l3
Apple AirPods Pro 2021
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.0, aktivní potlačení hluku (ANC), Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, přepínání skladeb, přijímání hovorů, certifikace IPX4, výdrž baterie až 24 h (4,5 h+19,5 h)

5 990,-
Můžete mít ihned na 30 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JA940i4a
Sony Hi-Res WH-1000XM4, černá, model 2020
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, 3,5 mm Jack, Bluetooth 5.0, pro PC, podpora AAC, LDAC a SBC, aktivní potlačení hluku (ANC), hlasový asistent, NFC, přepínání skladeb, přijímání hovorů, frekvenční rozsah 4 Hz-40000 Hz, měnič 40 mm, výdrž baterie až 38 h

8 090,-
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RO972j0b1
AfterShokz Aeropex černá
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, na lícní kosti, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.0, přepínání skladeb, přijímání hovorů, certifikace IPX7 - voděodolná a potuodolná, frekvenční rozsah 20 Hz-20000 Hz, citlivost 105 dB/mW, výdrž baterie až 8 h

3 219,-
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AKZ120o53
WHIRLPOOL OAS KC8V1 BLG
Vestavná trouba energetická třída A+, objem 71 l, gril, pravý horký vzduch, stupeň na pizzu, ventilátor a statické pečení, teleskopické vysouvání plechu, čištění trouby katalytické, 2vrstvé sklo dvířek, časovač, dětská pojistka, displej, dotykové ovládání, ochlazovací systém, studené dveře trouby a vnitřní osvětlení, síťový kabel bez zástrčky, V׊×H 59,5 × 59,5 × 55,1 cm, černá

6 999,-
Můžete mít ihned na prodejně Prostějov
Skladem 4 ks
Objednací kód: WHTR015
Honor 50 5G 128GB černá
Mobilní telefon - 6,57" OLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 108 Mpx (f/1,9) + 8 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 32 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 66W, baterie 4300 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

9 990,-
Můžete mít ihned na 11 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: UM311b1
0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací