Vzrůstající obliba online nakupování vytváří živnou půdu pro nejrůznější podvodníky, kteří se snaží zneužít důvěry a dostat se k citlivým údajům zákazníků nebo rovnou k jejich bankovnímu kontu. Finanční podvody na internetu v posledních dvou letech rapidně narůstají – podle expertů jde o nárůst až o desítky procent. Může za to z velké části pandemie koronaviru, kvůli níž lidé trávili mnohem více času v online prostředí. Podvod na internetu tak, jak vyplývá i ze statistik policie, není vůbec nic neobvyklého.
i
V případě, že se stanete terčem internetového podvodu, nahlaste jej Policii ČR. Společnost Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.
Asi každý se už někdy setkal s e-maily a SMS zprávami lákajícími na fantastickou výhru či snadný výdělek nebo narazil na falešné weby napodobující zavedené firmy či banky. Tzv. scam či phishing má však čím dál sofistikovanější podoby a už dávno se nejedná jen o maily z pochybných adres psané špatnou češtinou (i když i to je jeden z nejčastějších varovných znaků k odhalení podvodného jednání).
Z dat nadnárodních společností zabývajících se kybernetickou bezpečností vyplývá, že za poslední roky počet phishingových útoků výrazně vzrostl. Např. platforma PhishLabs uvádí, že při meziročním srovnání let 2021 a 2020 to bylo o celých 32 %. Nejčastějším cílem takových útoků je finanční a bankovní sektor a sociální média. Nevyhýbají se ale ani oblasti e-commerce.
Alza.cz není výjimkou, za uplynulé měsíce a roky čelila hned několika útokům, které zneužívaly dobré jméno společnosti. Před podobnými zprávami a e-maily vždy důrazně varujeme a radíme zákazníkům na ně nijak nereagovat, zejména neotvírat žádné odkazy a nezadávat své osobní údaje na pochybně vypadající stránky. Alza o všech probíhajících akcích vždy transparentně informuje přímo na svém webu nebo svých oficiálních komunikačních kanálech. Na konkrétní formy podvodů, se kterými jsme se za poslední dobu setkali, se nyní můžete podívat.
Klasickým příkladem podvodných taktik jsou podvodné SMS zprávy a e-maily. V minulosti tisíce lidí obdržely SMS s informací o nevyzvednuté výhře od našeho e-shopu. Obsažený link přitom vedl na podvodný web, který se snažil z lidí vylákat údaje k jejich platební kartě pod záminkou zaplacení poštovného za doručení slibované výhry.
Podobné SMS a e-maily se zpravidla rozšiřují nejčastěji během vánoční sezóny a v době velkých slevových akcí, kdy útočníci spoléhají na to, že v záplavě různých nákupních a akčních pobídek lidé nejsou tak ostražití. Přitom odhalit takový podvod není nic složitého. Stačí si osvojit pár základních postupů, jak se na podezřelé zprávy dívat.
Např. na těchto „výherních“ SMS či slevových e-mailech by hned na první pohled mělo varovat jméno odesílatele. Dále by příjemce měl věnovat pozornost 3 varovným znakům: jazyková nepřesnost, odkaz vedoucí jinam než na web e-shopu, a navíc ještě směřující na pochybnou nezabezpečenou doménu. Varovat by nás měla už absence https. Útočníci však mohou adresu stránky pod nevinně vypadajícím linkem maskovat. Proto se doporučuje na linky neklikat, ale adresu případně ručně přepsat do prohlížeče nebo zkontrolovat, kam link skutečně vede.
Čím dál častěji se setkáváme s podvodnými příspěvky na některé ze sociálních sítí. Ty slibují produkty prodávané pod záštitou naší firmy za zlomek původní ceny, například Samsung QLED 4K televize za necelá 2 €, vysavač Dyson za 3 €. Po otevření odkazu falešná stránka požaduje vyplnit platební údaje. Věrohodnost příspěvku mají zajistit komentáře zákazníků, kteří již v rámci akce nakoupili, a logo naší společnosti.
Při bližním ohledání obrázků jsou však patrné nesrovnalosti. Logo mívají podvodné e-shopy deformované, je poměrně dobře vidět, že se nejedná o některou z prodejen Alzy, jednotlivé prvky k sobě jazykově nesedí – popisky na produktech bývají v jiném jazyce, v pozadí fotografie jsou viditelné další nápisy, které se neshodují s těmi na akčních cedulích apod. O veškerých akcích vždy informujeme přímo na našich sociálních sítích. Pravost, v tomto případě tedy spíše nepravost příspěvku tak lze snadno ověřit.
i
Pravidelně aktualizovaný seznam podvodných e-shopů uvádí na svém webu Česká obchodní inspekce.
V poslední době se objevují případy podvodných zpráv zasílaných v aplikaci Messenger. Uživatel obdrží zdánlivě od svého kontaktu žádost o zaslání svého mobilního čísla, která je následovaná nabídkou „dárkového poukazu“ s logem naší společnosti. Odesílatel následně požaduje předání kódu z doručené SMS. To může vést k dalšímu zneužití a peněžním ztrátám. V případě takto podezřelého kontaktu doporučujeme nejprve ověřit totožnost pisatele telefonátem nebo kontrolní otázkou, na kterou může znát odpověď pouze váš domnělý kontakt. Alza.cz žádné podobné poukazy nevydává. I v tomto případě dochází ke zneužití jejího jména a značky.
Stejná pravidla platí i u fantasticky vypadajících internetových reklam, vyskakujících oken a webů. Než se necháte zlákat neodolatelnou nabídkou nebo údajnou výhrou např. nového iPhonu, vždy se párkrát zhluboka nadechněte, vydechněte, odolejte nutkání a zaměřte se na detaily, které vám pomohou podvod odhalit. V následujícím případu to je opět podezřelá URL adresa, nezabezpečená doména, časový tlak a pochybný poplatek za zpracování. Žádný renomovaný e-shop by nic takového od zákazníků neměl požadovat.
V době, kdy jsou všechny naše důležité informace (údaje o platební kartě, osobní adresy, telefonní čísla apod.) uloženy online, by se každý uživatel internetu měl chránit alespoň tím, že stále sofistikovanějším kyberútočníkům možnost krádeže maximálně ztíží. Sestavili jsme proto s našimi IT odborníky 10 jednoduchých pravidel, která vám pomohou vyzrát na virtuální nástrahy a ochránit sebe a svá data.
i
V případě potřeby kontaktujte naši nonstop informační linku na tel. 225 340 111.
Pokud ale máte podezření, že jste se stali obětí internetového podvodu, informujte o tom Policii ČR. Alza.cz není v takovém případě přímým poškozeným a až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti Policie ČR smí Alza.cz poskytnout veškeré informace k případu, které mohou pomoci k jeho objasnění a dopadení pachatele.
Nákup na podvodném e-shopu se vám může výrazně vymstít. O peníze můžete snadno přijít. Jak poznat podvodný e-shop? Jak postupovat? Rámcově je to velmi podobné jako v bezpečnostním desateru výše. Rizikové e-shopy vám pomohou odhalit následující tipy.
Častým způsobem, jak podvodníci získávají finanční prostředky nebo citlivé údaje, je inzerování zboží za zajímavé ceny na některé z populárních inzertních platforem, například Bazoši nebo Marketplace. Žádají zájemce o úhradu zboží předem nebo o zálohu na účet. Podvodník zájemci posílá číslo účtu Alzy s variabilním symbolem na svou předem vytvořenou zakázku. Podvedený tak zaplatí jeho objednávku v Alze a podvodníkovi nic nebrání si zboží vyzvednout. Po převzetí zakázky přestává s podvedeným komunikovat.
Podobným způsobem někteří podvodníci lákají na zboží za lepší ceny, kdy se vydávají za zaměstnance Alza.cz. Tvrdí, že díky tomu mají přístup k výhodnějším nabídkám, a působí naprosto důvěryhodně. Zpravidla chtějí úhradu pomocí PayPal. Stejně tak jako v předchozím případě po obdržení peněz ukončují kontakt. Další formou zneužití jména naší společnosti je zaslání falešného reklamního e-mailu s akční nabídkou jménem Alzy a odkazem na podvodný web, skrze který se podvodníci snaží o získání osobních a platebních údajů zákazníka.
V první řadě je vhodné ověřit si prodejce přes Google. Existuje velké množství webů i stránek na sociálních sítích zaměřených na evidenci podvodných kontaktů. Neznámého prodejce tak lze během pár kliknutí prověřit. Snadným způsobem, jak nepřijít o peníze, je objednávání věcí na dobírku. Neznámým nebo neověřeným prodejcům neposílejte peníze předem!
Variabilní symbol slouží k přiřazování plateb k zakázkám. Pokud tedy jednáte s fyzickou osobou, která zašle platební údaje s nutností vyplnění variabilního symbolu, je velmi pravděpodobné, že vaše peníze budou hradit objednávku na externí platformě. Zaplatíte podvodníkovi zboží a ten se vám již neozve.
Pokud jste se stali terčem podobných podvodů, musíte tuto skutečnost nahlásit na policii. Společnost Alza.cz v takových případech není přímým poškozeným. Až na základě vašeho oznámení a oficiální žádosti policie smí Alza.cz poskytnout veškeré informace, které mohou pomoci k objasnění celé záležitosti a dopadení pachatele.
Domácí spotřebiče Mobilní telefony