AD homeoffice AD homeoffice

Jak odmrazit mrazák a ledničku (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pokud lednička nebo mrazák nedisponuje funkcí No Frost, čas od času je budete muset odmrazit. Hledáte způsob, jak odmrazit mrazák a ledničku rychle a efektivně? Tak čtěte dále. V našem článku najdete podrobný návod, jak na to a také další užitečné informace, díky kterým efektivně snížíte spotřebu vašeho spotřebiče.

Jak odmrazit mrazák

Jak odmrazit mrazák a ledničku – OBSAH

 1. Jak odmrazit mrazák krok za krokem
 2. 3 hlavní důvody, proč se zbavit námrazy v mrazáku
 3. Lednice nechladí, mrazák mrazí
 4. A co když je to naopak? Lednice chladí, mrazák nemrazí
 5. Nemáte času nazbyt? Jak rychle odmrazit mrazák
 6. S funkcí No Frost nemusíte námrzání lednice a mrazáku vůbec řešit

Jak odmrazit mrazák krok za krokem

Pokud musíte se šuplíky v mrazáku doslova zápasit, než se vám je podaří otevřít, váš mrazák vám velmi nápadně naznačuje, že je nejvyšší čas jej odmrazit. Dalším signálem jsou také velké kusy ledu na stěnách a skladovaných potravinách. Pokud šuplíky nejdou otevřít vůbec, na nic nečekejte a dejte se do odmrazování hned. Nic už neodkládejte. S naším návodem vám to půjde samo.

Než začnete, měli byste vědět:

Mrazáky, které nedisponují funkcí No Frost, je nutné odmrazovat pravidelně. Doporučuje se odmrazovat minimálně 1 – 2× za rok. Ideální je plánovat odmrazování na zimní měsíce. Pokud jste nuceni odmrazovat v letních měsících, můžete potraviny uložit do chladícího boxu. V případě, že chladící box nemáte, poslouží vám i chladící taška. Nemáte ani jedno? Nevadí. Uložte potraviny do nejchladnější místnosti těsně na sebe, aby se vzájemně ochlazovaly. V rámci odmrazování máte skvělou příležitost udělat revizi uskladněných potravin.

i

Jste si jistí, že víte, jak dlouho skladovat jednotlivé druhy potravin? I když jsou potraviny dokonale zmražené, neznamená to, že je můžete mít v mrazáku roky. Libové maso vydrží až 12 měsíců, steaky ale jen 6 měsíců. Pečivo byste měli spotřebovat maximálně do dvou měsíců. Máslo po 6 měsících ztrácí chuť. Řiďte se doporučením výrobce. Příliš dlouho uskladněné potraviny bez milosti vyhoďte.

Jednoduchý návod, jak odmrazit mrazák

 1. Pokud je mrazák součástí kombinované lednice, máte dvě možnosti. Buď vypnete pouze mrazící část, nebo rovnou odmrazíte i ledničku. Pokud odmrazujete samostatný mrazák, stačí jej vypnout ze zásuvky.
 2. Otevřete šuplíky a vyndejte veškerý obsah. Pokud jsou šuplíky zamrzlé, nesnažte se je otevřít násilím. Mohli byste je poškodit. Raději chvilku počkejte, až led povolí.
 3. Pokud váš mrazák nemá odtokový kanálek, připravte si dostatek ručníků nebo hadr. Uložte je pod mrazák, abyste neměli v kuchyni potopu. Vodu průběžně vytírejte.
 4. Když už se veškerý led rozpustil, můžete mrazák důkladně vyčistit. Vytáhněte všechny šuplíky a umyjte je. Nepouštějte na ně ale rovnou horkou vodu. Mohly by prasknout. Umyjte je nejprve jen teplou vodou s trochou saponátu. Můžete si pořídit speciální čisticí prostředky, ale vystačíte si i s klasickými čisticími prostředky na nádobí. Pokud máte pocit, že váš mrazák zapáchá, vsaďte na přírodní pohlcovače pachu. Vyzkoušejte jedlou sodu nebo ocet. Šuplíky i stěny mrazáku pak velmi pečlivě utřete do sucha. Až poté můžete šuplíky vrátit zpět.
 5. Při čištění mrazáku a ledničky nezapomeňte na těsnění. Zkontrolujte také, jestli těsní dobře po celém obvodu. Pokud je uvolněné, budete jej muset vyměnit.
 6. Pokud máte hotovo, zapněte mrazák. Počkejte půl hodiny, než do něj vrátíte všechny potraviny. Nezapomeňte nastavit správnou teplotu. Teplota v mrazáku by měla být vždy alespoň -18 °C. Pokud je v mrazáku teplota vyšší, může dojít k množení bakterií a rychlejšímu znehodnocení potravin.
Námraza v lednici
Pokud vaše kombinovaná lednice nedisponuje funkcí No Frost nebo Total No Frost, musí se pravidelně odmrazovat.

3 hlavní důvody, proč se zbavit námrazy v mrazáku

Možná doteď pořádně netušíte, proč je vlastně námraza v mrazáku problém. Není to jen o tom, že kvůli ledu nemůžete otevřít šuplíky. Hned vám vysvětlíme, proč je nutné pravidelně odmrazovat.

Pravidelné odmrazování mrazáku se vám vyplatí

 • Námraza zvyšuje spotřebu energie – už 3 mm námrazy zvýší spotřebu o 30 %. Pokud máte v mrazáku 1 cm námrazy, spotřebovává váš mrazák až o 75 % více energie. Námraza se tak projeví i na vašem účtu za elektřinu. Námraza nad 1,5 cm už je kritická. Mrazák nepracuje správně. Uložené potraviny nedokáže efektivně zmrazit a ty se tak mohou rychle kazit.
 • Zamrzlé šuplíky – námraza zhoršuje manipulaci se šuplíky. Pokud je velmi silná, může šuplíky úplně zablokovat.
 • Kusy ledu zabírají místo – čím více námrazy a ledu, tím méně místa pro uložení potravin. Kusy ledu mohou být i na potravinách. Při rozmrazování může velké množství vody danou potravinu znehodnotit (především bobulovité ovoce).

Lednice nechladí, mrazák mrazí

Zjistili jste, že lednice nechladí, ale mrazák mrazí a zdá se, že funguje naprosto bez problému? Proč lednice nefunguje normálně? Příčin může být hned několik.

Lednice nechladí, mrazák ano. Proč?

 1. Do lednice neproudí žádná energie – jako první otevřete dveře a přesvědčte se, že žárovka svítí a kompresor funguje. Pokud žárovka nefunguje a kompresor neběží, došlo pravděpodobně k porušení přívodního kabelu. To se může stát, když například posunete ledničku při úklidu.
 2. Kompresor lednice potřebuje opravu – pokud dojde k poškození kompresoru, budete nuceni zavolat opraváře. Kompresor se může poškodit během špatné manipulace se spotřebičem během stěhování. Problém je, že oprava kompresoru může být velmi drahá. Pokud vlastníte starší model lednice, vyplatí se vám investovat do nové.
 3. Nefunguje termostat nebo se poškodil motor – v případě, že je přívodní kabel i termostat v pořádku, nezbude vám nic jiného než zavolat servis. Pokud se vše zdá v pořádku a lednice přesto vůbec nechladí, bude pravděpodobně poškozený termostat nebo motor. Obojí vyžaduje profesionální opravu a opět je nutné zvážit, zda se vám investice do opravy vyplatí.
Lednice nechladí, mrazák mrazí
Mrazák mrazí, ale lednice nechladí? Na vině může být porouchaný kompresor, termostat nebo motor.

A co když je to naopak? Lednice chladí, mrazák nemrazí

Než zavoláte technika, zkontrolujte si, zda je teplota v mrazáku nastavená správně. Optimální teplota v mrazáku je -18 °C. Může se stát, že jste teplotu nastavili nižší, a proto máte pocit, že mrazák nemrazí dostatečně. Dále zkontrolujte přívodní kabel. Pokud se všechno zdá v pořádku, ale potraviny se vám začínají rozmrazovat, na nic nečekejte a zavolejte servis. Pokud technik neobjeví závadu na termostatu nebo motoru, ve většině případu se jedná o drobné opravy, které nejsou finančně náročné.

Nemáte času nazbyt? Jak rychle odmrazit mrazák

Odmrazování je časově náročné. Jak rychle odmrazit mrazák, aniž byste ho poškodili? Pokud chcete postupovat správně a tedy co nejšetrněji k vašemu spotřebiči, neměli byste tento proces uspěchat. Může ale nastat situace, kdy prostě čekat nemůžete.

Jak rychle rozmrazit mrazák?

 • Můžete si pomoct stěrkou. Odstraňte opatrně kusy ledu. Pozor! Pokud vám zamrzly šuplíky, neotvírejte je násilím. Může se vám stát, že vám zůstane kus šuplíku v ruce.
 • Namísto stěrky můžete použít také utěrku, kterou jste namočili v teplé vodě. Voda může být teplá, ale ne vařící. Pokud byste na plastové šuplíky nalili vařící vodu, mohly by popraskat.
 • Pokud se vám podařilo odstranit všechny šuplíky, můžete k odmražení mrazáku použít hrnec s vařící vodou. Ten jen postavíte dovnitř. Horká pára pomůže rozpustit námrazu rychleji.
 • Velmi účinný je také solný roztok, který urychluje tání ledu.
 • Pokud opravdu spěcháte, zkuste námrazu rozpustit horkým vzduchem z fénu. Nefoukejte na plastové šuplíky. Platí stejné pravidlo jako v případě vřící vody. Vlivem teplotního šoku by mohly popraskat.

S funkcí No Frost nemusíte námrazu v lednici a mrazáku vůbec řešit

No Frost je technologie, která zabraňuje vytváření námrazy v mrazáku. Pokud spotřebič disponuje touto funkcí, odpadne vám pravidelné odmrazování mrazáku i lednice. Díky funkci No Frost se v mrazáku nevytváří vlhkost. Ventilátor rozvádí uvnitř spotřebiče suchý vzduch. Pokud lednice tuto funkci nemá, vlhkost uvnitř časem vytvoří námrazu a kusy ledu. Může se také vytvořit námraza na zadní stěně lednice. Proto se musí pravidelně odmrazovat. Námraza zvyšuje energetickou spotřebu. Lednice s funkcí No Frost jsou tedy úspornější.

Lednice, které nedisponují technologií No Frost, je nutné pravidelně odmrazovat, protože námraza velmi výrazně zvyšuje energetickou spotřebu. Pravidelným odmrazováním snižujete energetickou spotřebu a prodlužujete životnost vašeho spotřebiče. Nenechávejte odmrazování na poslední chvíli. Odmrazování je lepší plánovat a provádět v zimních měsících.

4,6 23×
AMICA VD 1442 AB
Lednice - s mrazákem, energetická třída E, objem ledničky 162 l, objem mrazáku 44 l, panty vpravo, 4 police, 2 přihrádky v mrazáku, 1 chladicí okruh, retro design, LED osvětlení, rozměry 144 × 55 × 62 cm (V׊×H)
11 490,-
Skladem > 5 ks
Dovezeme, vyneseme, zapojíme.
Info
Objednací kód: AMICH26
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací