Aby vám zahradní nábytek vydržel více než jen pár sezón, je třeba o něj vhodně pečovat včetně pravidelné údržby i uskladnění. Ať už máte dřevěný zahradní nábytek, ratanový nábytek na terasu či kovový balkonový nábytek, přečtěte si, jak dbát na jeho správnou péči, aby vám sloužil co možná nejdéle.
Zahradní nábytek je během užívání vystaven působení okolních vlivů, ať už jde o chlad a déšť, nebo intenzivní sluneční paprsky. Aby vám mohl dělat radost i několik sezón, je důležité o něj správně pečovat. Víte, kdy je ten pravý čas na údržbu a čím se v tomto ohledu od sebe jednotlivé materiály liší?
Dřevo je přírodní materiál a postupem času dochází k jeho vysychání, což u zahradního nábytku výrazně ovlivní vzhled i životnost. Jak tomu můžete předejít?
Nábytku z exotického dřeva dominují zajímavé barevné odstíny, k jejichž zachování je třeba používat speciální prostředky. Základní údržba je jinak velice obdobná jako u nábytku z evropských dřevin.
Plast se vyznačuje vysokou odolností vůči vlivům počasí a své oblibě se těší také skrze nenáročnou údržbu. Na rozdíl od přírodních materiálů jej totiž není potřeba natírat speciálními prostředky. Bohatě postačí, když jej před sezónou oprášíte, omyjete jarovou vodou a utřete do sucha nebo necháte uschnout na slunci. K údržbě nepoužívejte ocelový kartáč, který by mohl povrch nábytku poškrábat. Silné znečištění můžete odstranit pomocí speciálních čisticích prostředků – jen si dejte pozor na ty s abrazivním účinkem.
Abyste předešli lámání plastu v důsledku jeho zkřehnutí během zimních mrazíků, uskladňujte jej mimo sezónu v prostorech s teplotou nad nulu.
Podobně jako plast je na tom zahradní nábytek z umělého ratanu. Je odolný vůči vlivům počasí a na údržbu není nijak zvlášť náročný. Vzhledem ke specifickému designu budete při údržbě potřebovat kartáček, kterým odstraníte nečistoty ze záhybů imitovaných ratanových prutů.
Na odolnější nečistoty můžete použít speciální čistič, rozhodně se vyvarujte použití vysokotlakých čističů a tvrdých ocelových kartáčů. V zimě je vhodnější ratanový nábytek z umělého ratanu uskladnit, za což se vám odvděčí delší životností. Dle četnosti užívání pak také nezapomeňte prát podsedáky a textilní dekorace.
Pro skladování mimo sezónu používejte krycí plachty, které zahradní nábytek ochrání před nečistotami a působením UV záření.
Kovový zahradní nábytek se vyrábí buď z hliníku, nebo oceli, případně ušlechtilé oceli, která nerezaví. Typicky bývá již z výroby opatřen práškováním nebo lakováním, díky kterému se hodí pro venkovní použití. Pro vyšší odolnost ale můžete ochranný nátěr vždy před sezónou obnovit. Stejně tak doporučujeme pravidelně kontrolovat konstrukci a případně dotahovat jednotlivé šrouby. K umytí můžete používat jarovou vodu i speciální čisticí prostředky a při rezivění používejte odstraňovač rzi.
Zahradní nábytek vyrobený ze slitiny oceli, hliníku a nerezu se těší oblibě hned z několika důvodů. V první řadě jde o téměř bezúdržbový nábytek, dále pak jistě zaujme i jeho dlouhá životnost, lehkost a schopnost udržet si konstantní teplotu jak v zimě, tak létě. Bývá totiž ošetřen speciální ochrannou vrstvou thermosint, díky které se vám nestane, že byste se na slunci posadili do rozpáleného křesla, stejně tak v zimě povrch nábytku z tahokovu nestudí.
Budete-li o zahradní nábytek náležitě pečovat, vydrží vám po dlouhá léta a bude vypadat stále jako nový.