Dvouletá záruka pro firmy Samsung boost březen

Jak pěstovat kávu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pokud patříte mezi milovníky kvalitní kávy a její pití pro vás představuje oblíbený rituál, určitě vás už napadlo, jaké by to bylo vypěstovat si vlastní kávové boby a vychutnat si z nich kávu připravenou v pohodlí vašeho domova. Možná vás překvapí, že pěstovat kávovník arabský, jež plodí kávové třešně potřebné pro přípravu kávy, není vůbec náročné a péči o něj zvládne i méně zkušený pěstitel. Přinášíme vám užitečné rady pro pěstování kávovníku doma i tipy pro dosažení zdárného výsledku v pěstování kávy.

Jak pěstovat kávovník

Jak pěstovat kávovník – OBSAH

  1. Kávovník arabský
  2. Pěstování kávy doma
  3. Jak pěstovat kávovník – návod
  4. Jak zpracovat vlastní kávová zrna
  5. Nejčastější chyby při pěstování kávy

Kávovník arabský

Kávovník arabský je rostlina pocházející původně z oblasti severovýchodní Afriky, která se až ze 70 % podílí na celosvětové produkci kávy. V přirozeném prostředí subtropického a tropického pásu jde o stálezelený keř, který může dorůstat až do výšky 8 metrů. Jeho květy mají žlutobílou barvu a většinou tvoří vícečetná květenství. Po jejich odkvětu dochází ke zrání samotných plodů. Tzv. kávové třešně obsahují po dvou semenech, která se v případě dozrání používají jako kávová zrna k přípravě kávy, případně se dají použít k výsadbě a k pěstování dalších keříků.

i Pro přípravu malého šálku kávy budete potřebovat sklidit přibližně 52 kávových zrnek, tedy plody z 26 kávových třešní. Z nich připravíte asi 7 gramů namleté kávy, což je množství odpovídající kavárenskému espressu.
Jak pěstovat kávovník
Kávové třešně jsou zpočátku zelené, později dozrají a zčervenají.

Pěstování kávy doma

Jestliže se rozhodnete pro vlastní pěstování kávy doma, základem všeho bude samozřejmě vzrostlá rostlinka kávovníku arabského, kterou je třeba pravidelnou péčí dovést až do květu a následné tvorbě kávových třešní obsahující kávové boby. K samotné rostlince se můžete dostat několika způsoby, nejdelší a nejnáročnější je samozřejmě vypěstovat si vlastní rostlinku kávovníku z naklíčeného semene.

Pořiďte si již vzrostlou rostlinku

Nechcete čekat, až vám vyroste vlastní kávovník? V tom případě můžete zavítat do zahradnictví nebo do některého z hobby marketů, kde bývá celkem běžně rostlinka kávovníku k dostání. Pozor si však dejte na zažloutlé nebo pokroucené listy, které značí nevhodné zacházení s rostlinkou. Zdravý kávovník by měl mít jasně zelené tužší listy, který na první pohled působí navoskovaným dojmem. Po zakoupení doporučujeme rostlinku přesadit a lehce přihnojit vhodným hnojivem s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Vyzkoušejte řízkování

Kávovník arabský můžete vypěstovat také pěstitelskou metodou známou jako řízkování. Pokud znáte někoho, kdo se věnuje pěstování kávovníku, stačí si z postranní větévky vzrostlé rostlinky odloupnout řízky, tedy odnože, které zapíchnete do rašelinové směsi. Po třech měsících by odnože měly zakořenit, je však důležité udržovat je ve stabilní teplotě okolo 22–25 °C a dopřát jim potřebnou vysokou vlhkost (až 90 %).

Začněte od samotného semene

Pokud berete pěstování kávy opravdu zodpovědně a máte dostatek trpělivosti, můžete si vyzkoušet pěstovat kávovník od úplného počátku. Potřebovat budete hlavně kvalitní semena, která však nesmí být starší více jak jeden měsíc. Po této době by totiž ztratila schopnost naklíčit a veškerá vaše snaha by skončila již na začátku.

i Čerstvé kávové semeno musí mít okolo sebe tzv. endokarp, tedy vrchní obal pergamenového vzhledu poskytující semenu potřebnou ochranu.
Jak pěstovat kávovník
Kávové třešně červené barvy jsou připraveny na sklizeň.

Než se pustíte do samotného pěstování kávovníku, připravte se menší květináč s hlinitopísčitým substrátem, jehož Ph by mělo být lehce kyselejší. Také zvolte vhodné místo pro klíčení semen, které by mělo mít stálou teplotu okolo 24 °C a dostatečnou vlhkost.

  1. Kávová semena vložte do připraveného květináče. Myslete na to, abyste vždy do jednoho květináče nevsazovali více jak pět kávových semen. Kávové boby dostatečně zahrňte zeminou a postarejte se o stálý přísun zálivky, nemělo by dojít k vyschnutí zeminy.
  2. Třetí až šestý týden po zasazení můžete očekávat, že kávová semena začnou klíčit. Přibližně po deseti dnech o prvního klíčení vám v květináči vyroste miniaturní rostlinka vysoká asi 4 cm. Malý kávovník tvoří stonek se dvěma lístky, který je nutné přesadit do většího květináče. Po přesazení nezapomeňte rostlinku každý den lehce přihnojovat a pokračujte v pravidelné zálivce.
  3. Každý rok kávovník přesaďte a udržujte jej ve stálé teplotě. Zalívejte kávovník pravidelně, pokud by měl vody nadbytek, poznáte to podle zažloutlých listů. Jestliže se mu naopak nedostává potřebného množství zálivky, svěsí své listy, které postupně začnou ztrácet svoji sytě zelenou barvu a následně usychají.
  4. Při pěstování kávovníku doma můžete počítat s tím, že vám rostlinka může dorůst až do výšky tří metrů. Na první žlutobílé květy kávovníku se můžete těšit přibližně po třech letech v jarním období. Jakmile kávovník odkvete, nechte jej odpočinout a omezte také zálivku i přihnojování.
  5. Po odkvětu a následném opadání začnou na kávovníku za 9 až 14 měsíců dozrávat první kávové třešně. Postupně zvětšující se bobule změní několikrát barvu, až se nakonec zabarví do červena, což signalizuje jejich zralost a zároveň vysvětluje, proč se zralým plodům říká kávové třešně. Tyto plody kávovníku obsahují vždy po dvou semenech, tedy po dvou kávových zrnech. Ta se dají v dostatečném množství použít buď na přípravu vlastní kávy, nebo je můžete využít k dalšímu pěstování kávovníku.
i Přijde vám pěstování kávovníku jako běh na dlouhou trať? Pokud se vám nechce několik let čekat na vlastní kávová zrna, vyzkoušejte prémiovou zrnkovou kávu Alzacafé.

Jak zpracovat vlastní kávová zrna

Úspěšní pěstitelé si mohou svá kávová zrna sklidit a vyzkoušet si přípravu vlastní kávy. K voňavému šálku však vede ještě poměrně dlouhá cesta. Nejprve je nutné nasbíraná vyloupaná a vysušená zelená kávová zrna upražit. K tomu vám postačí klasická pánvička, případně můžete zkusit pražení v horkovzdušné troubě. Poté je dobré upražená kávová zrna uložit do obalu, do kterého nepronikne světlo ani vlhko, a počkat přibližně týden, dokud se naplno nerozvine charakteristická kávová chuť a aroma. Poté jsou již kávová zrnka připravena k umletí a k přípravě kávy.

Jak pěstovat kávovník
Teprve po pražení získávají kávové boby charakteristické aroma a chuť pravé kávy.
i Mlýnků na kávu existuje několik typů a při jejich výběru je třeba zvážit určitá kritéria. Pokud se potřebujete lépe zorientovat, jaký mlýnek na kávu bude vyhovovat právě vám, poradí vám náš průvodce: Jak vybrat mlýnek na kávu.

Nejčastější chyby při pěstování kávy

Kávovník arabský je poměrně nenáročná rostlina a pokud budete respektovat její potřeby, přinese vám kromě úrody kávových zrn také pozitivní energii a oživí vaši domácnost. Abyste se z její krásy a úrody mohli těšit co nejdéle, vyvarujte se těchto základních chyb při pěstování kávovníku.

Kávovník nepřemísťujte

Kávovník bývá citlivý a změny místa a teplot. Vyberte pro něj takové místo, na kterém teplota nekolísá a pohybuje se v létě okolo 25 °C. V zimě by pak teplota v okolí kávovníku neměla klesnout pod 20 °C.

Opatrně se světlem

Ačkoliv kávovník vyžaduje umístění v prosvětlené místnosti, ostré slunce jeho listy snadno spálí.

Zalívejte s rozumem

Kávovník vám většinou sám prozradí, zda má zálivky dostatek, nadbytek, nebo by naopak potřeboval pořádnou dávku vláhy. V případě, že svěsí své listy, dává vám najevo, že potřebuje pořádně zalít. Pokud jeho listy žloutnou, jde o signál, že jej zaléváte příliš. V letních měsících můžete místo zálivky pouze rosit listy kávovníku.

Pozor na kvalitu vody

Ideální voda pro zavlažování kávovníku je voda dešťová. Pokud nemáte možnost zalévat dešťovkou, nechejte vodu z kohoutku alespoň 24 hodin odstát na tmavém místě. Kávovník totiž špatně snáší chlór i jiné složky vyskytující se v čerstvé vodě z kohoutku.

Všem nadšeným pěstitelům držíme palce a přejeme, aby jim pěstování kávovníku přinášelo bohatou úrodu a následný požitek z vlastnoručně připravené kávy.

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací