Pokud patříte mezi milovníky kvalitní kávy a její pití pro vás představuje oblíbený rituál, určitě vás už napadlo, jaké by to bylo vypěstovat si vlastní kávové boby a vychutnat si z nich kávu připravenou v pohodlí vašeho domova. Možná vás překvapí, že pěstovat kávovník arabský, jež plodí kávové třešně potřebné pro přípravu kávy, není vůbec náročné a péči o něj zvládne i méně zkušený pěstitel. Přinášíme vám užitečné rady pro pěstování kávovníku doma i tipy pro dosažení zdárného výsledku v pěstování kávy.
Kávovník arabský je rostlina pocházející původně z oblasti severovýchodní Afriky, která se až ze 70 % podílí na celosvětové produkci kávy. V přirozeném prostředí subtropického a tropického pásu jde o stálezelený keř, který může dorůstat až do výšky 8 metrů. Jeho květy mají žlutobílou barvu a většinou tvoří vícečetná květenství. Po jejich odkvětu dochází ke zrání samotných plodů. Tzv. kávové třešně obsahují po dvou semenech, která se v případě dozrání používají jako kávová zrna k přípravě kávy, případně se dají použít k výsadbě a k pěstování dalších keříků.
Jestliže se rozhodnete pro vlastní pěstování kávy doma, základem všeho bude samozřejmě vzrostlá rostlinka kávovníku arabského, kterou je třeba pravidelnou péčí dovést až do květu a následné tvorbě kávových třešní obsahující kávové boby. K samotné rostlince se můžete dostat několika způsoby, nejdelší a nejnáročnější je samozřejmě vypěstovat si vlastní rostlinku kávovníku z naklíčeného semene.
Nechcete čekat, až vám vyroste vlastní kávovník? V tom případě můžete zavítat do zahradnictví nebo do některého z hobby marketů, kde bývá celkem běžně rostlinka kávovníku k dostání. Pozor si však dejte na zažloutlé nebo pokroucené listy, které značí nevhodné zacházení s rostlinkou. Zdravý kávovník by měl mít jasně zelené tužší listy, který na první pohled působí navoskovaným dojmem. Po zakoupení doporučujeme rostlinku přesadit a lehce přihnojit vhodným hnojivem s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.
Kávovník arabský můžete vypěstovat také pěstitelskou metodou známou jako řízkování. Pokud znáte někoho, kdo se věnuje pěstování kávovníku, stačí si z postranní větévky vzrostlé rostlinky odloupnout řízky, tedy odnože, které zapíchnete do rašelinové směsi. Po třech měsících by odnože měly zakořenit, je však důležité udržovat je ve stabilní teplotě okolo 22–25 °C a dopřát jim potřebnou vysokou vlhkost (až 90 %).
Pokud berete pěstování kávy opravdu zodpovědně a máte dostatek trpělivosti, můžete si vyzkoušet pěstovat kávovník od úplného počátku. Potřebovat budete hlavně kvalitní semena, která však nesmí být starší více jak jeden měsíc. Po této době by totiž ztratila schopnost naklíčit a veškerá vaše snaha by skončila již na začátku.
Než se pustíte do samotného pěstování kávovníku, připravte se menší květináč s hlinitopísčitým substrátem, jehož Ph by mělo být lehce kyselejší. Také zvolte vhodné místo pro klíčení semen, které by mělo mít stálou teplotu okolo 24 °C a dostatečnou vlhkost.
Úspěšní pěstitelé si mohou svá kávová zrna sklidit a vyzkoušet si přípravu vlastní kávy. K voňavému šálku však vede ještě poměrně dlouhá cesta. Nejprve je nutné nasbíraná vyloupaná a vysušená zelená kávová zrna upražit. K tomu vám postačí klasická pánvička, případně můžete zkusit pražení v horkovzdušné troubě. Poté je dobré upražená kávová zrna uložit do obalu, do kterého nepronikne světlo ani vlhko, a počkat přibližně týden, dokud se naplno nerozvine charakteristická kávová chuť a aroma. Poté jsou již kávová zrnka připravena k umletí a k přípravě kávy.
Kávovník arabský je poměrně nenáročná rostlina a pokud budete respektovat její potřeby, přinese vám kromě úrody kávových zrn také pozitivní energii a oživí vaši domácnost. Abyste se z její krásy a úrody mohli těšit co nejdéle, vyvarujte se těchto základních chyb při pěstování kávovníku.
Kávovník bývá citlivý a změny místa a teplot. Vyberte pro něj takové místo, na kterém teplota nekolísá a pohybuje se v létě okolo 25 °C. V zimě by pak teplota v okolí kávovníku neměla klesnout pod 20 °C.
Ačkoliv kávovník vyžaduje umístění v prosvětlené místnosti, ostré slunce jeho listy snadno spálí.
Kávovník vám většinou sám prozradí, zda má zálivky dostatek, nadbytek, nebo by naopak potřeboval pořádnou dávku vláhy. V případě, že svěsí své listy, dává vám najevo, že potřebuje pořádně zalít. Pokud jeho listy žloutnou, jde o signál, že jej zaléváte příliš. V letních měsících můžete místo zálivky pouze rosit listy kávovníku.
Ideální voda pro zavlažování kávovníku je voda dešťová. Pokud nemáte možnost zalévat dešťovkou, nechejte vodu z kohoutku alespoň 24 hodin odstát na tmavém místě. Kávovník totiž špatně snáší chlór i jiné složky vyskytující se v čerstvé vodě z kohoutku.
Všem nadšeným pěstitelům držíme palce a přejeme, aby jim pěstování kávovníku přinášelo bohatou úrodu a následný požitek z vlastnoručně připravené kávy.