Pokud máte zahradu a jen malou garáž, může se stát, že budete trochu bojovat s prostorem. Kam uložit všechnu výbavu potřebnou k péči o zahradu nebo třeba venkovní hračky pro děti? V těchto případech velmi dobře pomůže zahradní domek, který se může ostatně hodit i v případě, kdy si chcete vybudovat „zašívárnu“ pro ničím nerušený odpočinek. Zahradní domek zvládnete postavit i svépomocí, nejsnazší je využít některého z předpřipravených modelů. Ty můžete mít jak kovové, tak i dřevěné nebo plastové. Pojďme se podívat, jak na to.
Před výběrem konkrétního modelu je nezbytné si položit otázku, jaký vlastně bude účel vašeho zahradního domku. To totiž ovlivňuje prakticky vše, od materiálu přes rozměry až po samotnou konstrukci. Bude váš zahradní domek sloužit jako kůlna či sklad nářadí? Nebo se chystáte využívat zahradní domek jako místo, kde budete relaxovat a odpočívat, případně i přespávat? To vše ovlivňuje jeho budoucí podobu.
Na trhu je spousta předpřipravených modelů zahradních domků, vždy si předem ověřte, jestli dostanete vše, co k bezproblémové stavbě potřebujete.
Pokud si zvládnete odpovědět na všechny výše uvedené otázky, bude následná stavba výrazně jednodušší a vyhnete se nepříjemným překvapením.
Pokud se rozhodnete postavit si zahradní domek svépomocí, můžete si čas rozvrhnout podle potřeby. U stavby menších rozměrů počítejte zhruba s pěti dny aktivní práce pro dvě osoby, nepočítaje v tom instalaci elektřiny nebo instalatérské práce, budou-li třeba. Některé domky navíc vyžadují pevnou základnu, a to buď v podobě dlaždic, a nebo přímo vybetonovaných základů. I tuto dobu do přípravy započítejte.
Pokud nejste kutilové a na stavbu domku se necítíte a nebo se chystáte na rozměrnější stavbu, objednejte si raději specializovanou firmu. Celá řada jich dnes nabízí stavby zahradních domků na klíč. Ušetříte tak spoustu času a hlavně nervů. Při objednávání firmy se ujistěte, co je součástí služby. Může se stát, že dodavatel bude chtít mít připravené základy a podobně.
i
Ke stavbě zahradního domku nepotřebujete stavební povolení. Pokud se totiž jedná o jednopodlažní stavbu s výškou menší než 5 metrů, jejíž plocha zástavby nepřesáhne 25 m2, dle stavebního zákona jde o drobnou stavbu s doplňkovou funkcí ke stavbě hlavní. Jediné, co zákon vyžaduje, je ohlášení stavby příslušné obci.
V zásadě se na trhu setkáte se třemi typy zahradních domků podle použitého materiálu. Plastové a kovové jsou jednoduché na stavbu, zvládnete to snadno svépomocí, neočekávejte od nich ale jinou funkci, než je uložení zahradního vybavení. Pokud si chcete na zahradě vybudovat zmíněnou zašívárnu, poohlédněte se spíše po dřevěných zahradních domcích s okny a dalším komfortem.
Zahradní domky jsou užitečná věc. Velmi dobře poslouží jako odkládací prostor na nářadí nebo například i k vybudování letní kanceláře či zašívárny.
Zahradní domky Hobby