Alza.cz
Zobrazit katalog

Jak používat Bitcoin anonymně?

Článek

Aktualizováno

Je právo na soukromí důležité? Jaká rizika přináší státní bezhotovostní formy peněz a jak zde dokáže pomoci Bitcoin? A jak si zachovat soukromí a bezpečí při používání Bitcoinu jakožto pseudonymní měny? Čtěte dále!

Jak používat Bitcoin anonymně? – OBSAH

  1. Měli bychom mít právo na soukromí?
  2. Bitcoin je pseudonymní a není zaměnitelný. Jak dosáhnout anonymity?
  3. Kolik máte bitcoinů, si radši nechte pro sebe
  4. Využívejte anonymní metody k nákupu a prodeji Bitcoinu
  5. Pro zakrytí IP adresy používejte VPN a Tor
  6. Co je Tor a jak jej používat?
  7. Nepoužívejte stále stejnou veřejnou adresu
  8. Pro ještě větší soukromí používejte ověřené CoinJoin služby
  9. Přicházející technologické novinky

Měli bychom mít právo na soukromí?

V souvislosti s čím dál větší digitalizací a postupným přechodem na výhradně bezhotovostní formu státních peněz je důležité si položit otázku, zda by mělo být soukromí chráněno, a pokud ano, jak velkou hrozbou pro naše soukromí představuje odstranění hotovosti.

  • Když nebudeme mít soukromí (v jakékoliv oblasti), jsme všichni plošně podrobeni masovému státnímu sledování a sběru dat.
  • Masivní sběr dat představuje velké bezpečnostní riziko úniku osobních informací do nesprávných rukou (dle mého názoru jsou i ty státní ruce nesprávné, zde jsem však spíše myslel hackery).
  • Neexistuje žádný morální argument pro to, aby stát masově sledoval své občany, takovýto režim již hraničí s totalitou.
  • „Kdo nemá co skrývat, nemusí se bát,“ není argument. U masového sledování nejde jen o předcházení zločinům. Pomocí masového sledování může stát jednodušeji odstřihnout své politické oponenty a kohokoliv špehovat. A přiznejme si, každý máme co skrývat.
    Avšak věci, které chceme skrýt, nemusí být ani nijak nelegální. Mezi záležitosti, které chceme udržet skryté, patří například konverzace s partnerem, kamarády a podobně. Pokud si opravdu myslíte, že nemáte co skrývat, proč neprozradíte heslo ke svému emailu každému, kdo o něj požádá?
  • Zachování finančního soukromí je také velice důležité. Pokud budou mít banky neomezenou moc zmrazit naše prostředky, odstavit naše účty, sledovat, komu posíláme transakce, pak tato forma sledování opět zavání určitou totalitou. A znovu, důvod k odstavení účtu nemusí být zrovna ten, že jsme spáchali něco špatného. Tato možná cenzura se nevztahuje pouze na banky, ale rovněž například na PayPal, který zrušil WikiLeaks účet, protože stránky WikiLeaks byly zařazeny na blacklist v Austrálii a na watchlist v USA. Akce PayPalu nereflektovala obvinění Assange z údajného znásilnění, jednalo se o čistě politické důvody. A právě zde může pomoci Bitcoin.

Jak Bitcoin pomáhá lidem vzít si zpátky své finanční soukromí

Již pouhým odkloněním od centralizovaného systému, kde musíme spoléhat na třetí stranu, dosahujeme vysokého stupně finanční svobody. U Bitcoinu jakožto decentralizovaného platebního systému, kde nemusíme věřit nikomu, se nemůže stát, že nám někdo z pověření vyšší autority odstaví účet nebo nám autorita zakáže někomu posílat či od někoho přijímat peníze.

i

Výhody Bitcoinu v porovnání s tradičním systémem nespočívají pouze ve větším soukromí. Další výhodou je například nemožnost umělé manipulace s peněžní zásobou. Pokud vás toto téma více zajímá, přečtěte si výborný článek od Dominika Stroukala: Proč potřebujeme kryptoměny?.

Bitcoin je pseudonymní a není zaměnitelný. Jak dosáhnout anonymity?

Bitcoin patří mezi pseudonymní kryptoměny. To znamená, že dokud si někdo nespojí naši identitu s veřejným klíčem (tzn. naším pseudonymem), jsme na síti anonymní.

Kvůli pseudonymitě však Bitcoin nesplňuje jednu z vlastností peněz – zaměnitelnost. Zaměnitelnost označuje stav, kdy nám je jedno, jakou stokorunu dostaneme.

Transparentnost blockchainu
Kvůli transparentnosti bitcoinového blockchainu je však každý bitcoin unikátní, protože má svou viditelnou historii.

Absence zaměnitelnosti je poměrně velký problém. Představme si například, že bitcoiny, které nám někdo poslal, mohou pocházet z kriminální aktivity. A pouze kvůli tomu, že lze dohledat původ těchto bitcoinů, se můžeme dostat do problémů se zákonem, přestože jsme nic špatného neprovedli.

i

Díky plné transparentnosti bitcoinového blockchainu je možné se podívat na to, jaká adresa kam a kolik prostředků posílala. Jakmile si tak někdo spojí naši adresu se jménem, získá o nás velké množství informací. Právě proto je tak důležité si zachovat soukromí a anonymitu při používání bitcoinu.

Jak se tedy vyhnout tomu, abychom byli jednoduše vysledovatelní a jaké praktické nástroje a triky se používají k tomu, abychom si zachovali anonymitu a z toho vyplývající zaměnitelnost při používání Bitcoinu?

Kolik máte bitcoinů, si radši nechte pro sebe

Pokud to není nutné, neříkejte ani nikomu nepište, kolik máte bitcoinů. A určitě nezveřejňujte svou veřejnou adresu na místě, kde je lehké najít si vaši reálnou identitu (např. Facebook). Tedy za předpokladu, že si chcete uchovat anonymitu.

Využívejte anonymní metody k nákupu a prodeji Bitcoinu

KYC (Know Your Customer) a AML (Anti Money Laundering) jsou zákony, které slouží k ověření identity na kryptoměnových burzách. Proces skenování občanky a sdílení osobních údajů s burzou – to všechno je součástí KYC/AML procesu.

Právě propojením účtu na kryptoburze s reálnou identitou se stáváme v kryptosvětě lehko vystopovatelnými. Vzhledem k tomu, že většina lidí nakupuje Bitcoin i jiné kryptoměny právě přes tyto KYC/AML burzy, není pochyb, že většinu z nás by dokázala společnost zabývající se analýzou blockchainu vypátrat.

Burza Binance  Burza Bisq
Dobrou alternativou k nákupu kryptoměn na KYC/AML burzách je například burza Binance, která v nižších objemech nevyžaduje toto ověření. Ještě lepší alternativou jsou však decentralizované burzy, jako je například Bisq.

Další možností je nakupovat/prodávat kryptoměny za hotovost. V České republice jsou velmi rozšířené Bitcoinmaty, které naleznete prakticky v každém větším městě. Pokud nechcete využít možnosti Bitcoinmatů, můžete nabídku na nákup/prodej zveřejnit například pod pseudonymním účtem do Facebookové skupiny.

!

KYC/AML nařízení jsou rovněž nebezpečná kvůli potenciálnímu úniku dat z centrálního serveru, kam jsou osobní dokumenty posílány. V minulosti již dokonce byl tento centrální server napaden a osobní údaje se dostaly k prodeji na darkmarket. Více informací o KYC/AML v článku od Pavola Luptáka.

Pro zakrytí IP adresy používejte VPN a Tor

Při posílání bitcoinové transakce je tato transakce vyslána ještě předtím, než si ji převezmou těžaři k ověření na mnoho nodů. V průběhu vysílání transakce na nody je možné vysledovat původ této transakce a z jaké IP adresy tato transakce byla odeslána.

i

Plánované technologické rozšíření Bitcoinu s názvem Dandelion chce zabránit tomu, aby mohly nody při vyslání transakce do sítě vysledovat IP adresu odesílatele transakce. Více informací zde.

Právě pro skrytí reálné IP adresy je dobré používat VPN (virtual private network). VPN klienti mohou být buď zdarma, nebo placení. Verze zdarma nedosahují takových rychlostí jako placené VPNky a občas zde bývá i datový limit.

Je velice důležité si prověřit, u jakého poskytovatele chceme VPNku používat. V minulosti se již nejednou stalo, že firma pod nátlakem vlády zveřejnila původní IP adresu svých uživatelů, čímž prozradila jejich identitu.

NordVPN
Mezi velmi spolehlivé placené VPN patří například NordVPN. Cena není nijak vysoká – pouze 3 dolary za měsíc. 

Dalším důvodem, proč si velmi dobře rozmyslet, kterého poskytovatele VPN chceme používat, je možný prodej dat o uživatelích třetím stranám. Vždy si důkladně prostudujte, zda poskytovatel VPN loguje, nebo ne!

Co je Tor a jak jej používat?

Tor je softwarový systém a označení pro celosvětovou síť serverů, která svým uživatelům umožňuje anonymně komunikovat a procházet internet.

Tor dokáže efektivně zakrýt vaši IP adresu. Stále je však nutné dodržovat zásady bezpečného chování na internetu, jako například nikde nezveřejňovat své vlastní jméno či jiné osobní údaje, jestliže chceme zůstat v anonymitě.

i

Pokud používáte full node Bitcoin Core, je možné jej napojit na Tor. Přesnější instrukce najdete zde.

Abychom mohli používat Tor, jediné, co musíme udělat, je stáhnout si Tor prohlížeč. Prohlížeč si vše sám automaticky nastaví. 

Nevýhodou je nízká rychlost Toru. To je zapříčiněno tím, že data nikdy nedochází k finálnímu uzlu tou nejkratší cestou. 

Nepoužívejte stále stejnou veřejnou adresu

S příchodem HD (hierarchical deterministic) peněženek začalo být možné vytvořit si z jednoho seedu pro každou transakci novou veřejnou adresu. 

i

Nakupte kryptoměny na Alza.cz! Na našich platebních terminálech můžete rychle a bezpečně nakoupit kryptoměny bitcoin (BTC) a litecoin (LTC).

Pokud budete používat stále stejnou veřejnou adresu, je o mnoho snazší dohledat si historii transakcí, celkový zůstatek v peněžence a podobně. Proto si vždy vygenerujte novou veřejnou adresu. Tuto funkci podporuje již většina nových peněženek včetně například hardwarové peněženky TREZOR.

Pro ještě větší soukromí používejte ověřené CoinJoin služby

CoinJoin jsou služby nazývané jako tzv. mixéry. Tyto mixéry dělají jednoduše to, že vezmou mnoho vstupů od různých uživatelů a uvnitř je zmixují tak, že jednotlivé výstupy jsou nevysledovatelné.

CoinJoin
Pomocí CoinJoin jsou zakryta všechna spojení mezi vstupy a výstupy a z několika menších transakcí se udělá jedna velká transakce. Tímto je skryta identita odesílatele.

Některé peněženky, jako například Samourai nebo Wasabi, mají možnost CoinJoinu při transakci již přímo v sobě zabudovanou.

Při výběru CoinJoin služby je však nutné dát si pozor na to, kterou službu vybereme. Mnoho z nich je totiž nedůvěryhodných (scamy). Mezi důvěryhodné CoinJoin služby patří například TumbleBit nebo JoinMarket.

i

U CoinJoinu však existuje riziko odhalení identity odesílatele, protože spojování jednotlivých transakcí do jedné dělá až těžař. Tento těžař plus každý, kdo provozuje full-node však dokáže ještě předtím, než transakce spojí dohromady, určit a zaznamenat jednotlivé vstupy transakcí. Právě proto je důležité používat VPN/Tor.

Přicházející technologické novinky

Problém s nedostatečnou anonymitou u Bitcoinu se snaží řešit i bitcoinoví vývojáři novými technologiemi.

Jednou z těchto technologií je například protokol MimbleWimble, který využívá Pederson commitments, range proof, CoinJoin a Dandelion pro zajištění anonymity. Tento protokol je použit v kryptoměnách Grin a Beam a v současnosti se diskutuje o jeho možném nasazení například na Litecoin.

Dalšími z technologií, které zvyšují anonymitu Bitcoinu, jsou Schnorr signatures a Tap root. Více se o těchto technologiích můžete dozvědět zde.

Na závěr dobré zmínit, že také Lightning Network fungující na druhé vrstvě Bitcoinu přináší na Bitcoin větší anonymitu.

i Mohlo by vás zajímat
1. Maker DAO. Decentralizovaná banka na blockchainu.
2. Těžba kryptoměn. Jak začít těžit kryptoměny?
3. Kryptoměny v účetnictví a v daních.. Jak to s nimi opravdu je.
4. Stellar (XLM). Finanční služby pro všechny.
5. Dogecoin (DOGE). Kryptoměna s nádechem recese!
6. Proč vůbec potřebujeme kryptoměny? Dává to smysl!
7. Co je deep web? A jak se liší od dark webu?
8. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.
9. Bitcoin – historie a budoucnost. Slavíme 10 let s Bitcoinem!

Bude velmi zajímavé sledovat, zda se Bitcoin vydá cestou úplné anonymity, nebo jen volitelné anonymity, jako je tomu například u kryptoměny Zcash. Dle mého názoru bychom ovšem nikdy neměli zapomínat na důležitost soukromí a finanční svobody.



Šimon Kozák

Šimon Kozák

Šimon Kozák je členem studentské organizace Students for Liberty. Je libertariánem a věří v budování paralelních společností po vzoru Paralelní Polis. S kryptoměnami se poprvé setkal v roce 2012, kdy chtěl nakoupit Bitcoin, ale rodiče mu to zatrhli. Kromě kryptoměn se věnuje IT, politické filosofii a kytaře.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon