Zobrazit katalog

Jak poznáte, že váš mobil stárne?

Jak poznáte, že váš mobil stárne?

Článek

Aktualizováno

Telefon tráví v nabíječce více času než mimo ni, na malém displeji lze spočítat počet pixelů a o nějakém výkonu už ani nelze mluvit? Pokud vám to zní povědomě, čtěte dále. Připravili jsme totiž hned 7 momentů, ve kterých je nutné se zamyslet, zda nebude lepší investovat do nového chytrého telefonu. Které to jsou?

7 situací, ze kterých poznáte, že váš mobil stárne

  1. Baterie vydrží už sotva jeden den
  2. Máte v telefonu citlivá data? Používejte čtečku otisků prstů
  3. Chcete mobilem fotit i na dovolené?
  4. Starý Android nespustí některé aplikace
  5. Drahá výměna prasklého displeje
  6. Láká vás přechod na jinou platformu?
  7. Už jste utopili minimálně jeden mobil?
  8. BONUS: Chcete platit mobilem?
  9. Závěrečné shrnutí a tip na službu alzaNEO

Baterie vydrží už sotva jeden den

Důležitou vlastností každého smartphonu je výdrž baterie. Je až s podivem, že za poslední dva roky se samotná kapacita akumulátorů nijak zvlášť neposunula, přesto ale moderní telefony vydrží déle. Samozřejmě v první řadě díky zcela nové a neopotřebované baterii, velký vliv má ale i technologický pokrok. Navzdory nárůstu výkonu procesorů totiž klesla jejich spotřeba. Standardní osmijádrový procesor má dnes klidně spotřebu pod úrovní dva roky starého dvoujádrového modelu. Citelný vliv na delší výdrž baterie má i modernější operační systém, který lépe nakládá s dostupnou energií. U platformy Android lze do této skupiny úsporných OS zařadit telefony vybavené Androidem ve verzi 7 Nougat.

i Výběr chytrého telefonu není snadný. Pro všechny zatím nerozhodnuté máme přehledný článek, který vám poradí, jak vybrat mobil.

Celou věc ještě zhoršuje skutečnost, že baterii si svépomocí nevyměníte. Ve většině případů je totiž nedílnou součástí telefonu a choulostivá operace by měla proběhnout ve specializovaném servisu. Tato akce vás vyjde klidně i na 2 tisíce a zároveň se vystavujete riziku, že po rozebrání telefonu a jeho opětovném složení dojde k poškození některé jiné součástky.

iPhone X; bezdrátové nabíjení

Jak iPhone X, tak modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus půjdou nabít i bezdrátově. Apple proto rozšířil nabídku o bezdrátovou podložku mophie a bezdrátovou nabíječku AirPower.

Naše doporučení tedy zní – pokud baterie vyžaduje připojení k nabíječce i 2× za den, je ten správný čas se poohlédnout po novém chytrém telefonu. Klidně i s podporou populárního bezdrátového nabíjení. Většina nových telefonů navíc obsahuje nějaký stupeň rychlonabíjení. Nejznámnější technologie v této oblasti pochází z lůna společnosti Qualcomm a nazývá se Quick Charge. V poslední generaci 4+ vám zajistí nabití telefonu z nuly na 50 % za 15 minut, což je fantastický výsledek.

Máte v telefonu citlivá data? Používejte čtečku otisků prstů

Protože svůj telefon používáte pro celou řadu každodenních činností, bude nutné myslet na bezpečnost uložených dat. V tomto směru mají velký náskok majitelé iPhonů. Jejich telefon je už z výroby špičkově zašifrovaný takovým způsobem, že stáhnout data mají údajně problém i agenti FBI. Společnost Apple totiž extrémně chrání soukromí svých uživatelů a kromě již zmíněného šifrování nabízí skvělý senzor otisků prstů Touch ID. iPhone X však jde ještě dále a nabízí zcela novou úroveň autentifikace majitele. Tento nový způsob odemykání telefonu se nazývá Face ID. Funguje na principu skenování obličeje infračervenou kamerou, která na něj vyšle až 30 000 neviditelných bodů. Skenování navíc funguje i v naprosté tmě a zcela tím překonává veškerá konkurenční řešení.

i Cítíte, že váš mobil je každý den pomalejší a pomalejší? Zřejmě nestíhá procesor a bude nutné vybrat nový telefon například s 8jádrovým CPU. Pro inspiraci jsme pro vás nachystali recenzi telefonu Huawei Mate 10 Pro, v jehož útrobách se ukrývá procesor s umělou inteligencí Kirin 970. Jak se takový procesor chová v praxi?

Na platformě Android je bezpečnost dat přeci jen trošku nižší. Telefony často nemají zašifrovanou paměť a zastaralá verze operačního systému dává útočníkům řadu možností ke zcicení vašich dat. Důrazně tak nedoporučujeme instalovat aplikace, které ručně stáhnete z nějakých pochybných zdrojů. Instalujte aplikace výhradně z obchodu Google Play, který je pod kontrolou společnosti Google. Starší telefony také většinou nemají vůbec čtečku otisků prstů a spoléhají pouze na zadání PINu nebo gesto.

Pokud máte v telefonu citlivá data, určitě sáhněte po modelu se čtečkou otisků prstů. V dnešní době se nejedná o nic cenově nedostupného, čtečkou výrobci vybavují již mobily okolo 2 tisíc Kč. Čtečka otisků prstů se typicky nachází na čelní straně pod displejem nebo na zadní straně. Právě na zadní straně je zejména u telefonů s větší úhlopříčkou dobře dostupná. Oproti tomu čtečka pod displejem se dobře používá, když telefon leží na stole.

Chcete mobilem fotit i na dovolené?

K výraznému zamyšlení nad novým telefon vás bezpochyby donutí kvalita fotek. Dnešní telefony v cenové hladině už okolo 6 tisíc fotí lépe než tři roky staré vrcholové modely. A nejlepší fotomobily si dokonce troufnou i na starší zrcadlovky.

Přestože na první pohled zůstalo rozlišení kamery podobné, uvnitř se změnilo prakticky vše. Nově vás celá řada fotomobilů potěší nízkou světelností pod f/2.0 i využitím optické stabilizace. Kolem 10 tisíc pak seženete klidně i telefony s duální kamerou, kde si lze hrát s hloubkou ostrosti.

Huawei Mate 10 Pro, fotoaparát
Fotoaparát Huawei Mate 10 Pro nabídne rekordní světelnost f/1,6 a mimořádnou kvalitu pořízených fotografií.

V oblasti videa je pak jasným standardem Full HD rozlišení a pomalu se prosazuje i 4K. V tomto případě pak jde spíše o problémy s malou kapacitou paměti. 4K video totiž zabere přibližně 350 MB na jednu minutu záznamu.

Starý Android nespustí některé aplikace

U iPhonů je vše jasné a přehledné – máte vždy nejnovější operační systém, aktuálně iOS 11. Letošní aktualizaci nedostal iPhone 5, který však byl představen už v roce 2012. Jeho majitelé už jistě mají objednaný například podobně laděný iPhone SE.

Na platformě Android je však situace nepřehledná. Řada výrobců se vůbec netrápí s vydáváním aktualizací na nový systém. Raději vydají několikrát za rok o číslo vyšší model, který už aktualizovaný systém obsahuje. Tento přístup se přestal líbit i společnosti Google, která se rozhodla výrobcům pomáhat alespoň s pravidelnou distribucí bezpečnostních záplat pro starší systémy.

OnePlus 5T

Chytrý telefon OnePlus 5T již bude od výrobce vybavený nejnovější verzí operačního systému Android 8.0 Oreo.

Až během roku 2017 se několik výrobců rozhodlo nabízet zcela čisté telefony bez mnohdy zbytečné grafické nadstavby. Tento směr razí zejména znovuzrozená Nokie. Případně některé telefony značky Lenovo nebo OnePlus. Na tomto místě musíme připomenout, že operační systém Android má aktuálně nejnovější verzi 8 Oreo. Jistotu, že budete získávat nejnovější systémové aktualizace minimálně po další 2 roky vám však dá v podstatě jen telefon řady Google Pixel 2.

Drahá výměna prasklého displeje

Upadl vám starší mobil na zem a objevil se typický pavouk? Pak bude nutné zamáčknout slzu. Náklady na výměnu se pohybují v rozpětí 2–5 tisíc, což ve většině případů převyšuje zůstatkovou hodnotu mobilu. Za takovou částku totiž koupíte moderní chytrý telefon a ještě vám zbyde na pořízení tvrzeného skla.

Ochranné sklo, PanzerGlass

Ochranné sklo PanzerGlass vám zajistí vysokou ochranu proti poškrábání displeje libovolným předmětem. Cenová náročnost je proti novému displeji zcela minimální.

Láká vás přechod na jinou platformu?

Co se týče volby operačního systému, v dnešní době existují pouze dvě možnosti. Android, nebo iOS. Platforma Windows je už v rámci chytrých telefonů mrtvá a nikdo třetí není zatím ani na obzoru. Pokud nyní máte například starší Nokii se systémem Windows Phone, nezbyde vám nic jiného než se poohlédnout po nové platformě.

i Přečtěte si, jaké novinky přináší operační systém iOS 11. Pro všechny majitele iPhonů je dostupný zcela zdarma a během pouhých 3 měsíců se dostal již na více než 52 % aktivních zařízení. Až úsměvně působí fakt, že nejnovější Android 8 Oreo se dostal za podobný čas jen na 0,3 % telefonů.

Telefony s Androidem vám dávají svobodu při úpravě uživatelského rozhraní. Populární jsou zejména interaktivní widgety na jednotlivých plochách. Pihou na kráse je u platformy Android citelná roztříštěnost systému, kterou výrobci ještě násobí vlastními grafickými nadstavbami. Dlouholetý majitel chytrého telefonu od Samsungu se pak při přechodu na jinou značku musí naučit trošku jiné postupy při ovládání.

Pokud máte omezený finanční rozpočet na nový telefon, tak se pokuste velkým obloukem vyhnout telefonům, které avizují ve své výbavě Android 5.1 nebo operační paměť s kapacitou 1 GB RAM. Obě hodnoty jsou dnes již dávno překonané a nehodí se pro seriózní používání. S vyšším rozpočtem vřele doporučujeme mířit na moderní a plně vybavený telefon. Nejlépe s operačním systémem Android 8 Oreo. Jednotliví výrobci se snaží předhánět mezi sebou a neustále vznikají nové a nové modely. Vždy tedy budete mít dostatečně širokou nabídku k výběru.

iOS 11, iPhone, iPad

Operační systém iOS 11 přináší poměrně velké systémové změny.

Oproti tomu společnost Apple uvolňuje nové iPhony typicky jednou za rok, na začátku září. Aktuální generace dorazila teprve nedávno v podobě iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Díky tomu, že navrhuje nejen hardware, ale i software v podobě operačního systému iOS, jsou všechny telefony dokonale odladěné, funkční a jednoduché na používání. Celá platforma je sice uzavřená, ale relativně bezpečná. Na pořízení nového iPhonu si však musíte připravit přibližně 21 tisíc, případně si lze koupit některý model ze starších generací.

Už jste utopili minimálně jeden mobil?

Odolnost proti vodě a prachu aktuálně patří mezi žádané vlastnosti. Vodotěsnost se totiž hodí v mnoha případech. Třeba na sjezdovce, kdy vám telefon upadne do mokrého sněhu. Klasickému telefonu také nesvědčí nízké teploty a následný přechod do vyhřáté místnosti. Náročnější výroba se musí pochopitelně projevit ve vyšší pořizovací ceně, ale nejedná se o žádný drastický nárůst. Certifikace IP67 znamená úplnou odolnost vůči prachu a vodotěsnost na 30 minut v jednom metru hloubky, což je pro každodenní použití zcela dostačující. Některé telefony jsou vyrobené dokonce ještě ve vyšším standardu IP68. Odolné telefony jsou zkrátka hitem poslední doby.

BONUS: Chcete platit mobilem?

Konec roku 2017 je ve znamení mobilních plateb. V listopadu totiž oficiálně odstartovala služba Android Pay. Že nevíte, o co se jedná? V zásadě jde o nahrazení platební karty chytrým telefonem s čipem NFC. Tím však disponuje již drtivá většina telefonů v pořizovací ceně nad 5 tisíc Kč. V obchodě u kasy pak stačí přiložit mobilní telefon místo platební karty a máte zaplaceno. Z názvu služby je patrné, že mezi podporovaná zařízení patří výhradně platforma Android. Majitelé iPhonů mají v tomto případě smůlu a musí čekat na příchod platformy Apple Pay

Závěrečné shrnutí a tip na službu alzaNEO

Chytrý telefon je již naprosto nedílnou součástí našeho života. Jeho používáním strávíte mnoho času, a právě z toho důvodu doporučujeme zamyslet se nad pravidelnou výměnou za nový. Tato doba by typicky neměla přesáhnout dva roky. Použitý telefon navíc můžete poslat dále do rodiny nebo jej výhodně prodat. Například iPhony neztrácí prakticky nic ze své prodejní ceny.

Nechcete investovat najednou větší finanční částku? Máme pro vás službu alzaNEO, ve které získáte nový telefon za poplatek začínající na částce 590 Kč měsíčně.

Vytisknout
P-DC1-WEB25
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon