Alza days prosinec VIP LENOVO boost

Jak se naučit cizí jazyk? Pomůžou audioknihy

Zobrazit katalog
Jak se naučit cizí jazyk? Pomůžou audioknihy

Článek

Aktualizováno

V dnešním globálním světě je snad už nemyslitelné, aby se člověk za celý svůj život nesetkal s jiným jazykem než svou mateřštinou. Proto také současný trh nabízí celou řadu jazykových kurzů, nespočet učebnic a jiných materiálů. Pro laika je mnohdy nemožné si z takové palety možností informovaně vybrat. Výuka cizích jazyků za pomoci audioknih a jazykových audiokurzů skýtá mnoho výhod, které vám textové materiály samy o sobě nenabídnou. V následujícím článku se na tyto výhody podíváme zblízka.

Co se v článku o audioknihách dozvíte?

  1. Učte se cizí jazyky v hluchých místech dne
  2. S audioknihou máte rodilého mluvčího v kapse
  3. Poslechem audioknih ke skutečné komunikaci
  4. Čím více smyslů zapojíte do výuky jazyků, tím lépe
  5. Audioknihy zlepšují schopnost soustředění
  6. Komunikujeme ve frázích
  7. Jak se naučit cizí jazyk? To nejlepší na konec

Učte se cizí jazyky v hluchých místech dne

Nespornou výhodou audioknih, ať už beletrie, nebo jazykových kurzů, jsou nízké nároky na manuální činnost. Těžko si například budete listovat knihou nebo učebnicí, když řídíte auto, jste na procházce se svým čtyřnohým přítelem nebo se věnujete domácím pracím. Každý den zažijete řadu momentů, kdy nejste mentálně příliš vytíženi, a přestože tyto chvíle mají v životě své opodstatněné místo, v celkovém součtu často zabírají příliš mnoho našeho drahocenného času. Proč si tedy nepustit cestou do práce jazykový audiokurz, a spojit tak potřebné s užitečným?

i Co všechno k poslechu audioknihy potřebujete? Mrkněte na náš článek, kde se dočtete vše, co potřebujete o audioknihách vědět!

S audioknihou máte rodilého mluvčího v kapse

Angličtina jakožto světový jazyk má dnes nesčetně dialektů a přízvuků. Při spolupráci na mezinárodní úrovni, především pak v obchodu, je kladen hlavní důraz na to, aby si obě strany porozuměly, a mohly tak obchod úspěšně uzavřít, nehledě na přesnost a formu vyjadřování. V angličtině – a nejinak tomu je u němčiny, italštiny a ostatních jazyků – ale zároveň platí, že všichni tak nějak toužíme dosáhnout úrovně rodilého mluvčího. Na lidi zkrátka zapůsobí, když má někdo skvělou výslovnost, ať už to dotyčný dá na odiv mezi kamarády nebo třeba při pracovním pohovoru.

muž, člověk, sluchátka
Cizí jazyk se můžete učit třeba i po cestě do školy nebo z práce.

Proto je rozumné, abychom se od samého počátku studia vystavovali správné výslovnosti rodilých mluvčích a neosvojovali si v případě angličtiny chyby typické pro tzv. „czenglish“. Jednou z obzvláště problematických oblastí v osvojování cizích jazyků je pro nás Čechy správné umístění přízvuku. Čeština totiž klade přízvuk vždy na první slabiku, což neplatí pro mnoho jiných jazyků. Správné umístění přízvuku přitom mnohdy rozhoduje o tom, jestli vám druhá strana bude rozumět, nebo ne.

Dnes nemáte ani v jazykových kurzech záruku rodilého mluvčího, a nepřesnou výslovnost tak můžete pochytit i od svého učitele. Jazykové audiokurzy vám zprostředkují řeč rodilého mluvčího, aniž byste museli opustit pohodlí svého křesla, nemluvě o tom, že je to výrazně levnější.

Poslechem audioknih ke skutečné komunikaci

Osvojování cizího jazyka lze rozložit do pěti základních kategorií: psaní, čtení, gramatika, mluvený projev, poslech. Jazykové audiokurzy cílí zejména na poslední dva vzdělávací okruhy a do jisté míry je procvičena i gramatika. Tento přístup vám tedy během studia druhého jazyka může pomoci ve více oblastech.

muž, sluchátka, město, audioknihy
Chystáte se na dovolenou a potřebujete oprášit slovíčka, fráze a jejich správnou výslovnost? Jazykové audiokurzy jsou ideálním řešením. Stačí přibalit mobilní telefon a sluchátka.
 

Mluvený projev a poslech jsou naprosto klíčovými dovednostmi pro komunikaci v cizím jazyce, takže pokud vám jde především o to, domluvit se, nikoliv psát formální pracovní emaily a číst romány v originále, jsou pro vás jazykové audiokurzy tou pravou volbou. A jelikož jste to vy, kdo v ruce drží taktovku, můžete si nejasné pasáže pouštět opakovaně a společně s nahrávkou si je zkoušet, dokud danou látku opravdu nezvládnete. Odpadá tedy strach z přímé výuky v učebně, kde se bojíme učitele požádat, aby něco komplikovaného zopakoval, protože bychom tím zdržovali ostatní.

Čím více smyslů zapojíte do výuky jazyků, tím lépe

Poznatky z kognitivní psychologie naznačují, že čím více smyslů zapojíme při přijímání nových informací, tím silnější vazby v mozku se pro získané informace vybudují, a my je tak snadno nezapomeneme. Jazykové audiokurzy jsou proto skvělým doplňkem k četbě cizojazyčné literatury či učebnicím a cvičebnicím, které používáte doma nebo ve škole. Jako doplněk se samozřejmě hodí i k jazykovým kurzům všeho druhu.

Audioknihy zlepšují schopnost soustředění

Multitasking je oblíbené slovo i činnost dnešní uspěchané doby. Emaily, telefonáty a notifikace ze sociálních sítí nás bombardují každou chvíli, a opakovaně nás vytahují od práce na daném úkolu. Schopnost soustředit se je však jako jakákoliv jiná: trénováním ji lze zdokonalit, zanedbáváním se zhoršuje. Při poslechu audioknih musíme neustále udržovat pozornost na hlase mluvčího, jinak se v obsahu ztratíme.

Audioknihy, sluchátka, kniha
Pořiďte si své oblíbené dílo jako audioknihu a nechte profesionální hlasové herce, aby vás vtáhli do středu dění.
 

Znáte to, když si po přečtení dvou odstavců najednou uvědomíte, že nemáte nejmenší ponětí, o čem se v knize psalo, protože jste se zamysleli nad něčím, co se vám ten den stalo nebo co vás třeba ještě čeká? Audioknihy pomáhají trénovat schopnost udržení pozornosti na jedné konkrétní aktivitě, což je dovednost, která se hodí ve všech sférách života.

Komunikujeme ve frázích

Člověk často používá víceslovné celky neboli fráze, samozřejmě zejména v mateřském jazyce. Když například několikrát za den řekneme „Dobrý den“ nebo „Jak se máte?“, používáme ustálenou frázi pro danou situaci. Lidský mozek si tyto fráze na základě jejich častého výskytu zapisuje do tzv. mentálního slovníku jako jednotky (nikoliv kombinace slov), a my k nim pak máme jednoduchý, ekonomicky výhodný přístup – zkrátka a dobře ze slovníku vytáhneme patřičnou frázi a nemusíme ji dávat dohromady slovo po slově.

i Cizí jazyk se ve volných chvílích můžete učit i jinak než pomocí audioknih. Co si takhle v televizi, tabletu nebo i chytrém telefonu pustit oblíbený film v původním znění a s českými titulky? Na Alza Media pro vás máme nachystánu spoustu filmů různých žánrů k online zhlédnutí.

Tuto skutečnost lze zohlednit i při učení cizích jazyků. Proto se dnes mnoho jazykových materiálů zaměřuje spíše na víceslovné celky než na izolovanou slovní zásobu. Většina jazykových audiokurzů tento poznatek o osvojování jazyka zohledňuje a procvičuje s vámi frekventovaná spojení slov. Lépe vás tak učí pohotovosti i tomu, jak se slova v daném jazyce obvykle kombinují. A to je nezbytným předpokladem pro plynulost projevu.

Jak se naučit cizí jazyk? To nejlepší na konec

Jazykové audiokurzy ovšem nejsou jedinou cestou, jak se můžete v druhém jazyce zdokonalovat. Pokud zrovna nemáte náladu na procvičování frází či slovní zásoby a v druhém jazyce už si více věříte, můžete zavítat do naší sekce anglické a německé beletrie a vybrat si příběh podle svého vkusu. Zpříjemněte si cestu do zaměstnání nebo běh v parku a nechte se zcela nenásilnou, ba naopak velmi zábavnou formou posouvat na své cestě k dokonalosti.

5,0
Stories of Sherlock Holmes
Audiokniha MP3 Sir Arthur Conan Doyle, čte Rodilý mluvčí, 1hod. 24min.
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKZ539
4,5
Italština do ucha
Audiokniha MP3 Různí autoři, čte Různí interpreti, 5hod. 22min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKZ522
4,5
Ruština do ucha
Audiokniha MP3 Různí autoři, čte Různí interpreti, 6hod. 11min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKI106
4,7
Francouzština do ucha
Audiokniha MP3 Eddica, čte Eddica, 9hod. 12min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKI095
The Great Gatsby
Audiokniha MP3 Francis Scott Fitzgerald, čte Rodilý mluvčí, 2hod. 26min.
149,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKI054
4,2 30×
Angličtina nejen do auta – pro začátečníky
Audiokniha MP3 - V autě, na zahradě, na kole nebo při relaxaci můžete rozvíjet svou slovní zásobu angličtiny. - Iva Dostálová, čte různí internpeti. Učte se bez omezení!, 4hod. 33min.
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKA914
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací