Péče o trávník na podzim je stejně důležitá jako po zbytek roku. Na podzim se doporučuje trávník ozdravit, provzdušnit, dosít potřebným travním osivem, patřičně zavlažit, provést podzimní hnojení, a tím trávník dobře připravit na zimu. Pro kvalitní údržbu a péči o trávník se hodí mít v garáži nebo zahradním domku sekačku, nůžky na trávník pro hůře přístupná místa, hrábě nebo fukar listí, starou dobrou konev nebo celý zavlažovací systém. Díky našemu článku získáte informace o tom, jak se starat o trávník v podzimním období, jaká jsou pravidla pro hnojení na podzim i kdy naposledy sekat trávník před zimou.
Začátek podzimu je ideální dobou pro úpravu terénu zahrady. Při běžné údržbě a sekání trávníku v průběhu roku vzniká řada drnů, boulí, výmolů nebo jiných nevzhledných děr. Na podzim vše můžete snadno opravit a upravit terén do původní podoby. Drny, výmoly a díry skopněte a upravte rýčem nebo menší lopatou a dosypte humusem nebo kvalitní zeminou.
Shrabávání spadaného listí patří mezi jednu z nejčastějších podzimních činností. Spadané listí se díky podzimní vlhkosti a ranním rosám stává živnou půdou pro rozvoj různých druhů plísní. Pro manuální odstranění listí na malé ploše postačují hrábě. Pokud je vaše zahrada větších rozměrů, doporučujeme foukače na listí nebo vysavače, které listí posbírají do praktického vaku. Spadané listí můžete dát do kompostéru a připravit si tak kvalitní hnojivo na další rok. Sběr spadaného podzimního ovoce z trávníku je také velmi důležitý. Ovoce začne hnít, což může přilákat různé škůdce nebo vést k rozvoji plísní na trávníku.
Trávník je potřeba pravidelně sekat vhodnou sekačkou na trávu, aby dobře prospíval a byl hustý. Na podzim stačí, když budete trávník sekat zhruba jednou týdně. Poslední sekání si naplánujte ke konci října a trávník posekejte na cca 3 centimetry. Tráva během zimy již neroste, ale není dobré nechávat trávník zbytečně přerostlý, abyste nedávali prostor ke vzniku plísní.
Vertikutace trávníku je velmi prospěšná pro jeho zdravý růst. Co vůbec vertikutace trávníku znamená? Jde v podstatě o prořezání trávníku pro odstranění hrubé trávy, plevele a mechu. Vertikutace se provádí pomocí vertikutátoru. Na menší zahradě postačí vertikutační hrábě. Ve větších zahradách se vyplatí investovat do nákupu vertikutačního přístroje. Stejně jako na podzim se provádí také vertikutace trávníku na jaře, která je důležitá pro snadnější obnovu a kvalitní růst jarního trávníku.
Dosev trávníku na podzim je ideální pro vysokou vlhkost a stále příznivé denní i noční teploty. Nově zasetý trávník se tak snadno a rychle ujme. Dosypejte místa, kterým jste během letního pobytu venku na zahradě dali zabrat. Pro jednolitý vzhled použijte travní osivo, které už máte vyseté.
Podzimní hnojivo na trávník vybírejte velmi pečlivě. Na trhu existuje dusíkaté hnojivo na trávník určené na hnojení trávníku na jaře a v létě. Dusík v hnojivu je na podporu rychlejšího růstu a sytější barvy. Tento typ hnojiva není ale vhodný pro hnojení trávníku na podzim. Podzimní hnojení trávníku bychom měli provádět hnojivem bohatým na draslík. Tráva díky němu zesílí, zocelí se a zpevní, a snadněji tak přečká zimu bez úhony.
Zavlažování a zalévání trávníku nepodceňujte ani na podzim. Obzvlášť pokud budete trávník a zahradu opravovat, upravovat, vertikutovat a sít nové travní semeno, je pořádná zálivka důležitá. Práci se zaléváním vám usnadní zavlažovací systémy. S intenzivní zálivkou přestaňte na konci října po posledním sekání trávy.
Máte upraveno, opraveno, provzdušněno, pohrabáno, zaseto, pohnojeno, zalito a posekáno? Pak přichází čas odpočinku pro váš trávník i vás. Trávník jste na zimní odpočinek připravili, jak nejlépe jste mohli. Odměnu v podobě zdravého a hustého trávníku si užijete na jaře.
Pravidelná péče o trávník zahrnuje nejen správné zavlažování, ale také hnojení trávníku na podzim, vertikutaci a další nezbytné kroky, díky kterým váš trávník přečká dlouhé zimní měsíce a na jaře se vám odmění bohatou a hustou trávou.