Jaro je tady a společně s ním i noční můra všech studentů – maturitní zkoušky a státnice. Ať už právě tobě klepe jedno z toho na dveře nebo máš ještě trochu času, v každém případě můžeš ledacos zachránit díky důsledné přípravě a pomůckám, které ti učení usnadní. Připravili jsme si pro tebe pár zaručených rad, jak úspěšně zvládnout nejen zkoušku dospělosti.
Učit se na poslední chvíli není dobrý nápad – látky je hodně a přes noc ji do hlavy nenacpeš. Odkládání je základ neúspěchu. Začni proto včas a s dobrým plánem, pak se nemusíš učit zbytečně dlouho dopředu a budou ti stačit i tři týdny před ostrou zkouškou. Pokud plán poctivě dodržíš, zvládneš všechno pohodlně nalít do hlavy i zopakovat.
Důležitá je i motivace. Mysli na to, že zkouškové období netrvá věčně a že se každý den trápení v budoucnu bohatě zúročí. Už za pár dní budeš mít státní zkoušku nebo maturitní vysvědčení v kapse. Kromě toho si občas dopřej drobnou odměnu za práci a zasloužený odpočinek.
i
Jak se připravit na maturity a přijímačky? Vybrali jsme ty nejpraktičtější publikace pro každého, od páťáků mířících na gymnázium po ty, kteří se chystají na vysokou.
Plán je hotový, motivace jasná, ale jakmile usedneš k učení, myšlenky se ti rozutečou všemi směry a za chvíli zjistíš, že vlastně ani nevíš, co se učíš? Podívej se na pár tipů, které ti se soustředěním pomohou:
Na učení se opravdu soustřeď, nenech se nikým a ničím rušit. Potřebuješ pohodu a pohodlné prostředí. Popřemýšlej o novém kousku do svého pokoje a udělej z něj toho pravého partnera k učení. Pohodlných kancelářských židlí máme dost pro všechny, ale můžeš zkusit i ergonomické doplňky – i menší změna pomůže.
Sežeň si co nejvíc podkladů. Ochotně pomůžou spolužáci, hodní budou i učitelé, kteří navíc ocení zájem. Dej si dohromady všechny učebnice, skripta i vlastní poznámky a pečlivě hledej na internetu.
Materiály si co nejvíc přizpůsob. Nerad se učíš z obrazovky? Tak se zásob kancelářským papírem a tiskni jako o život. A že tiskárně došla barva? Novou najdeš v našem průvodci výběrem náplní. Pokud ti víc vyhovují digitální texty, nahraj všechno do čtečky e-knih, ze které nerozbolí oči a můžeš ji brát všude s sebou.
Nejefektivněji si zapamatuješ to, co si sám zapíšeš. Zjednoduš si složitý text pomocí vlastních slov. Hodně pomůžou i barevná pera a zvýrazňovače – mozek si pak líp vzpomene na zvýrazněnou nebo jinou barvou napsanou informaci než na změť černých odstavců, takže mrkni do psacích potřeb.
Na poznámky se ti budou nejlépe hodit nové bloky, ke kterým ti dáme i osvěžující dárek. K zahození nejsou ani digitální zápisníky, díky kterým můžeš text a náčrtky sdílet a později upravovat. Fajn alternativou na poznámky ke zkouškám je i diktafon.
Chaos v papírech znamená i chaos v hlavě. Všechno přehledně uspořádat pomůžou sešívačky a děrovačky, k přehlednému uložení papírů pak skvěle poslouží barevné šanony. Rychlou orientaci v papírech na stole zajistí i praktické drátěné stojany, a k bezpečnému přenášení učiva pak využiješ desky na dokumenty, díky nimž se ti papíry v tašce či v batohu nesmíchají dohromady.
Vyhraď si denně čas i na zopakování už probraného učiva. Vytvoř si lístečkový systém podobný tomu u zkoušek a losuj si otázky. Pokud se ke každé otázce naučíš dobře její začátek a pak se zaměříš na podstatné věci, budeš mile překvapen, jak snadno zvládneš odpovědět.
U zkoušek si budeš jistější a budeš vypadat připraveně, to zkoušející ocení a nebudou tě zbytečně trápit. Pokud tě čeká matematika, přenechej technice, co můžeš - vyber si svou novou kalkulačku a zkušební komise to má spočítané.
Ověř si, jestli víš dost na to, abys dokázal mluvit celých 15 minut. Nebuď zbytečně ve stresu, mluv srozumitelně, pomaleji a využívej intonace vět, zaujmeš publikum a čas se ti o dost zkrátí. Naučený začátek ti dá základ pro další odraz, pak se věnuj každé prioritní skutečnosti, na kterou si vzpomeneš.
Zkus svůj přednes pojmout zábavnější formou a nenech se rozhodit, pokud se dostaví okno - zkus popřemýšlet nahlas nebo se svých zkoušejících klidně zeptej. Většinou tě přivedou do správných kolejí a hlava zase naskočí. Pro prezentaci si dobře připrav textový podklad – do úhledné podoby ti ho pomohou přeměnit vazače.
Bezva finta je zahrát si na učitele. Pokud učení pojmeš tak, že látku vysvětluješ svým imaginárním studentům či kolegům, líp si všechno zapamatuješ. Podtrhnout tu pravou atmosféru pomohou stylové tabule dodávané s veškerým potřebným příslušenstvím.
Jak ti může sport pomoci s učením? Velmi! Vyčistíš si při něm hlavu a do těla se ti vyplaví hromada endorfinů, které ti zlepší náladu a zmírní stres. Nemusíš hned shánět běžecké boty či trenéra do fitka, postačí procházka v rychlejším tempu nebo jóga, při níž si mozek dokonale odpočine. Uvidíš, že po skončení cvičení budeš zase plný energie a učení ti půjde lépe od ruky. A s délkou cvičení to nemusíš přehánět – kýžený efekt přinese i pouhá půlhodinka pohybu. A když nemáš na cvičení čas, alespoň se k učení správně posaď.
Zkus odbourat co nejvíc stresu – neber zkoušky tak vážně, o život nejde. Pamatuj, že polovina dobré přípravy je relaxace a odpočinek. Na to neexistuje jediný návod, najdi si v plánech místo na odreagování, zajdi do přírody, zahraj si hru a na školu na chvilku zapomeň, zkrátka občas i vypni. A při tom všem si hlavně věř a zůstaň sám sebou. Hodně štěstí!
PS: Až to všechno skončí, máme tajný tip na slavnostní rituál – patřičně výkonný skartovač ti pomůže s dokonalou pomstou. Dej prokletým papírům, co pro to!