Pokud si vybíráte mobilní telefon, na zaplněném trhu s mobily nelze přehlédnout společnost Samsung. Smartphony této značky patří mezi to nejlepší, ať už si vybíráte levný mobil, nebo nadupaný top model. Portfolio je ale rozsáhlé a v případě, že si hodláte koupit telefon Samsung a mobilní svět nesledujete, není těžké se ztratit. Tento článek vám pomůže se v portfoliu korejského výrobce zorientovat a vybrat ten správný telefon. Co nabídnou a jak se od sebe liší řady Samsung Galaxy A, S nebo Z?
Korejský výrobce Samsung se specializuje především na chytré telefony, takže ty klasické tlačítkové na našem trhu prakticky už nenabízí. Své smartphony označuje Samsung názvem Galaxy. Je to pozůstatek z dob, kdy vyráběl ve velkém množství klasické telefony a ty chytré s Androidem začal označovat právě vesmírným názvem.
Za názvem Galaxy ve všech případech narazíte na písmeno A, M, S nebo Z. Tím výrobce pojmenovává své řady, které se od sebe liší výbavou, výkonem i cenou. Dodejme, že řada M již byla zrušena, takže takovéto telefony objevíte už jenom v bazaru. Kromě toho Samsung údajně uvažuje o opuštění názvu Galaxy u svých prémiových modelů, aby je mohl více odlišit od ostatních. To však zatím není jisté.
Situace tedy na první pohled není příliš přehledná, tento článek vám ale pomůže se v nabídce korejského výrobce zorientovat. Pojďme se na jednotlivé řady telefonů Samsung Galaxy podívat podrobněji.
Řada Samsung Galaxy A se zaměřuje na ty uživatele, kteří chtějí designový a vybavený telefon renomované značky, ale nepožadují ty nejlepší specifikace za vysokou cenu. V minulosti se sloučila s dřívější sérií Galaxy J a nyní zahrnuje několik zajímavých smartphonů. Nejnovější modely z roku 2024 (A05s, A15 LTE, A15 5G, A25 5G, A35 5G a A55 5G) zaujmou svou bohatou výbavou, dlouhou výdrží baterie a poměrně rozumně nastavenou cenou.
Samsung Galaxy A05s patří do nižší cenové kategorie, přesto se jedná o designově pěkný telefon s 5 000mAh baterií a slušným fotoaparátem. Hlavní snímač nabídne 50 Mpx a objektiv se světelností f/1,8, což jsou parametry, které potěší všechny občasné fotografy.
O něco vybavenější Samsung Galaxy A15 nabízí 6,5" AMOLED panel a skvělou trojici fotoaparátů. Mluvíme o 50Mpx (f/1,8) hlavní kameře, 5Mpx širokoúhlém snímači (f/2,2) a 2Mpx makro fotoaparátu. Tento model je osazen čipem Mediatek Helio G99, k dispozici je však i Samsung Galaxy A15 5G, který díky Mediatek MT6835 podporuje v současnosti nejrychlejší mobilní síť (5G).
Mezi Galaxy A15 a A35 se aktuálně zařadila novinka Samsung Galaxy A25 5G, která vyplňuje mezeru mezi těmito modely a cenově se přibližuje spíše k vyššímu z nich. Oproti A15 nabízí 120Hz obnovovací frekvenci displeje, což je dnes velice zásadní parametr pro moderní mobil. Má také vylepšený fotoaparát, takže po něm sáhněte, pokud vám A15 v těchto ohledech nestačí. Od tohoto modelu výše také dostáváme možnost pořizovat video v rozlišení 4K.
Nadupanější střední třídu představuje již zmíněný Samsung Galaxy A35 5G. Ten chce zabodovat větším 6,6" AMOLED displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz. Oproti minulému roku zde výrobce volí vlastní Samsung Exynos 1380, a oproti A25 se 4 GB přidává i na paměti RAM (6 GB). Ve vyšší konfiguraci má mobil až 8 GB, takže vystačí i na náročnější použití včetně her. Trojnásobný fotoaparát je podobný nižšímu modelu, obohacuje ho ale optická stabilizace na hlavní čočce. K dobru si A35 5G může připsat také 25W rychlonabíjení nebo odolnost vůči prachu a vodě dle certifikátu IP67.
Vrcholem áčkové série je v roce 2024 Samsung Galaxy A55. Nástupce jednoho z nejpopulárnějších telefonů Samsung vůbec staví na ověřeném základu. Nesnaží se nijak vystoupit z řady a uživatelům zkrátka přináší v každém směru velmi solidní parametry, kterými jakoby spojuje všechny nižší modely v jeden vyladěný každodenní smartphone.
Samsung Galaxy A55 staví na trojnásobném fotoaparátu nižšího modelu, vylepšuje však širokoúhlou kameru na 12 Mpx se světelností f/2,2. Za zmínku stojí i přední fotoaparát, osazený 32Mpx (f/2,2) snímačem. Mobil dále potěší 120Hz obnovovací frekvencí na svém 6,6" AMOLED panelu nebo čtečkou otisků prstů v displeji.
Když se představí nové modely, neznamená to nutně, že ty dřívější se automaticky přestanou prodávat. Starší telefony mohou ztrácet výbavou či výkonem jen trochu, jejich trumfem ale bývá nižší cena. Samsung, jako to běžně dělají i ostatní výrobci, často vylepší jenom některé parametry. Pokud tedy chcete pořád slušný telefon, rozhodně nebudou špatnou volbou ani dřívější generace.
Na konci roku 2024 na trh přišla novinka řady A. Samsung Galaxy A16 5G má 6,7“ AMOLED displej, takže je oproti A15 o něco větší a také jeho procesor je rychlejší. V ostatních ohledech si je se svým předchůdcem velice podobný, cenově však není výrazně nevýhodnější, a tak je skvělou volbou pro méně náročného uživatele.
Telefony Samsung Galaxy S jsou vrcholnou řadou korejské značky. U nich si můžete být jisti, že dostáváte to nejlepší nejen od tohoto výrobce, ale i mezi ostatními telefony.
Nejnovější řada Samsung Galaxy S24 se na českém trhu objevuje v únoru roku 2024. Skládá se ze tří modelů. S24, S24+ a S24 Ultra. Všechny dostaly skvělý Dynamic AMOLED 2X displej s obnovovací frekvencí 120 Hz a špičkový fotoaparát. Mohutný výkon zajišťují v případě S24 a S24+ procesory Samsung Exynos 2400 a S24 Ultra se může chlubit jedním z nejlepších čipsetů na trhu – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Celkově je výkon celé série zhruba stejný, takže se nemusíte obávat, že by odlišnosti použitého procesoru byly zásadní.
Základní model Galaxy S24 má displej s úhlopříčkou 6,2" (předchůdce S23 měl 6,1"). Je tak kompaktnější než ostatní modely ze stejné série, zatímco další parametry zůstávají, až na některé odlišnosti, zhruba stejné. Podobně je to i se zabudovanou umělou inteligencí Galaxy AI, která je ve všech třech vlajkách řady S stejná.
Samsung Galaxy S24+ láká na prostorný 6,7" displej s vyšším rozlišením 3 120 × 1 440 bodů (S24 má 2 340 × 1 080 px, ale i menší plochu displeje) a také větší kapacitu baterie 4 900 mAh oproti 4 000 mAh v případě menšího bratra. Vede taky možností pořídit si úložiště s kapacitou 512 GB, což při S24 není možné.
Nejvyšší Samsung Galaxy S24 Ultra pak, stejně jako loňský model, nabízí stylus využitelný například na ovládání gesty. Tentokrát je v zasunutém stavu o něco lépe zarovnán k tělu telefonu. K tomu ale S24 Ultra uživateli nabídne i lepší parametry. Jmenovitě třeba vyšší kapacitu RAM (12 GB) nebo fotoaparát s obřím rozlišením 200Mpx na hlavním snímači a prostorný 6,8" displej.
i
Dalším příslušníkem série S je Samsung Galaxy S24 FE, což je verze, která má být cenově výhodnější a na trh přichází vždy dodatečně. Jedná se o designově povedený kousek s pár kompromisy ve výbavě, ale stejným výkonem. Také tento model disponuje displejem s obnovovací frekvencí 120 snímků za sekundu a technologií Super AMOLED. Zajímavý je zde i trojitý fotoaparát s optickou stabilizací a trojnásobným zoomem. Procesorem je Samsung Exynos 2400e, který je jenom o malou kapičku méně výkonný než Exynos 2400.
Mezi další starší dostupné modely patří například řada Samsung Galaxy S23 nebo Samsung Galaxy S22. Všechno jsou to vynikající telefony, které s novou generací rozhodně nepatří do říše zapomenutých, a právě proto je stále možné pořídit i starší a levnější generace řady S.
Nevýhodou telefonů řady Samsung Galaxy S může být právě vyšší cena, ovšem o výkon, podporu (například v podobě aktualizací Androidu) i odolnost telefonu máte postaráno. Ocení je technologičtí fajnšmekři, ale také uživatelé, kteří si kupují telefon na 4 a více let.
Modelová řada Samsung Galaxy Z nabízí po konstrukční stránce netradiční telefony. Zatímco ostatní smartphony mají klasickou konstrukci, telefony řady Galaxy Z se díky ohebnému displeji dají složit napůl. Vzhledově tak připomínají starší skládací telefony, výbavou se však rovnají dnešním vlajkovým lodím.
Prvním skládacím telefonem výrobce byl Samsung Galaxy Fold z února roku 2019. Díky speciální konstrukci lze telefon složit vertikálně napůl, takže se vejde případně i do náprsní kapsy u košile. Poháněn výkonným procesorem Qualcomm Snapdragon 855+ ukazoval, že se může rovnat i těm nejvýkonnějším telefonům na trhu.
Jelikož se v té době jednalo o unikátní telefon, nepatřil do žádné specifické modelové řady. První mobily do řady Galaxy Z přišly až později s dalšími modely.
Společnost rok poté přišla s modelem Samsung Galaxy Z Flip, který šlo nově otevírat podobně horizontálně jako staré véčkové telefony, a zahájila tak modelovou řadu Galaxy Z. O další půlrok později ukázala vylepšenou verzi Samsung Galaxy Z Flip 5G s podporou 5G připojení díky čipsetu Qualcomm Snapdragon 865+, který dodal zařízení ještě větší výkon.
Nejnovější ohebné smartphony řady Z jsou Samsung Galaxy Z Flip6 a Samsung Galaxy Z Fold6. Zatímco Flip se otevírá jako klasické véčko, Fold jako kniha. Mají dokonce i jeden vnější displej „navíc“. Oba telefony pohání špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 s 12 GB RAM a mimo jiné se chlubí 120Hz obnovovací frekvencí displeje, kvalitními fotoaparáty a v případě Z Fold6 působivou terabajtovou kapacitou úložiště.
S příchodem řady Galaxy S24 Samsung uvedl na trh také unikátní funkce, které se sebou nese umělá inteligence. Funkce dostaly souhrnný název Galaxy AI a po tom, co měly úspěch v nejnovějších telefonech Galaxy S24, se začaly postupně rozšiřovat i do starších generací. Takže si je můžete užít i v Galaxy S22 a Galaxy S23, a to včetně modelů FE.
Tím to ale neskončilo a generativní umělou inteligenci už mají i telefony řady Galaxy Z. Konkrétně jde o Z Flip5 a Z Flip6, také o Z Fold5 a Z Fold6. Aby toho nebylo málo, Samsung integroval svou umělou inteligenci také do tabletů Galaxy Tab S9, S9+ a S9 Ultra.
Například v simultánním překladu do a z cizích jazyků během hovorů, přepisováním zvukových záznamů do textové podoby nebo asistencí při práci s poznámkami. Mimořádně oblíbená je funkce „circle to search“, kterou Samsung vyvinul ve spolupráci s Google. V podstatě cokoliv vidíte na displeji, můžete prstem zakroužkovat a zařízení vám k němu nalezne dostupné informace.
Populární je také práce s obrázky a fotografiemi, kde můžete například jednoduchým způsobem odstranit nežádoucí předměty nebo osoby na záběru. Galaxy AI prázdné místo prostě vyplní, jako by tam nikdy nebyly.
Parametry | Samsung Galaxy A55 5G | Samsung Galaxy S24 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip6 | Samsung Galaxy Z Fold6 |
---|---|---|---|---|
Displej | 6,6" (19,5 : 9) | 6,8" (19,5 : 9) | 6,7" + 3,4" | 7,6" (5 : 4) + 6,3" |
1080 x 2340 px, 390 ppi
|
1440 x 3120 px, 505 ppi
|
vnitřní: 1080 x 2640 px, 426 ppi
vnější: 720 x 748 px, 306ppi |
vnitřní: 1856 x 2160 px, 374 ppi vnější: 968 x 2376px,410 ppi |
|
Super AMOLED, 120Hz
|
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz
|
Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz
|
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz
Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz |
|
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 30 fps
|
hlavní: 200 Mpx, f/1,7, IOS, 8K video s 30 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 30 fps
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
|
širokoúhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
|
|
makro: 5 Mpx, f/2,4
|
makro: 10 Mpx, f/2,4
|
–
|
– | |
–
|
periskopický teleobjektiv: 50 Mpx, f/3,4, OIS, 5násobný optický zoom
|
–
|
teleobjektiv: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3násobný optický zoom |
|
Přední fotoaparát |
32 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps
|
12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
|
10 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
|
4 Mpx, f/1,8 + 10 Mpx, f/2,4, 4K video s 60 fps
|
Čipset |
Exynos 1480 (4 nm)
|
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
|
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4nm) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4nm) |
GPU |
Xclipse 530 |
Adreno 750
|
Adreno 750
|
Adreno 750 |
RAM | 8 GB | 12GB | 12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 128/256 GB | 1256/512GB / 1T GB | 256/512 GB | 256/512 GB / 1T |
Operační systém | Android 14 | Android 14 | Android 14 | Android 14 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 5 000 mAh | 5 000 mAh | 4 000 mAh | 4 400 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 45 W / 15W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ |
✕
|
✕ | ✕ |
Stupeň krytí | IP67 |
IP68
|
IP48
|
IP48
|
Audio | stereo | stereo | stereo | stereo |
Rozměry |
161.1 x 77.4 x 8.2 mm
|
162.3 x 79 x 8.6 mm
|
rozložený: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm
složený: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
rozložený: 153.5 x 132.6 x 5.6 mm
složený: 153.5 x 68.1 x 12.1 mm |
Hmotnost |
213 g
|
232 g
|
187 g
|
239 g
|
Cena | od 9 999 Kč | 29 990 Kč | od 24 990 Kč | od 48 990 Kč |
Telefony Samsung Galaxy patří mezi nejoblíbenější na trhu. Modely řady Galaxy A jsou stylové a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Řada Galaxy S je špičkou a po všech stránkách přináší tu nejlepší výbavu tvořenou nejnovějšími technologiemi a výkonnými komponenty. Ohebné telefony Samsung Galaxy Z pak nabízejí inovativní skládací displeje, které umožňují přizpůsobitelnost a větší flexibilitu pro uživatele.