AlzaBoxy Q1 Alza pro firmy

Jak si chytře hlídat zdraví

Zobrazit katalog

Zdraví je to nejcennější, co v životě máme. Oblíbeným mýtem, kterým se často omlouvá nezdravý životní styl, je, že zdraví se dědí. Ale není tomu tak. Za své zdraví si totiž z velké části můžeme sami. Málo se hýbeme, špatně jíme, nepravidelně a málo spíme a téměř vůbec neodpočíváme. To často vede k obezitě a s ní spojenými onemocněními, jako je cukrovka, nemoci srdce, jater a cévní příhody. Dále dochází také k větší psychické zátěži, stresu a předčasným úmrtím. Recept na prevenci je tedy poměrně jasný – pohyb, správně zvolený jídelníček a dostatečný odpočinek. A s tím nám mohou pomoci chytrá zařízení.

Zdravý životní styl

Co se v článku o chytrém zdraví neboli Smart Health dozvíte?

 1. Zdravý životní styl jako prevence onemocnění
 2. Jaká chytrá zařízení použít pro zdravý pohyb
 3. Jak fungují chytré kartáčky a jak se starat o zuby
 4. Jak správně jíst a jak rychle zhubnout
 5. Jaká chytrá zařízení použít ke zdravému spánku bez ranní únavy
 6. Když už prevence nestačí aneb telemedicína

i

Pozor: chytré hodinky ani další produkty v nabídce Alza.cz nenahradí lékaře ani pravidelné vyšetření.

Zdravý životní styl jako prevence onemocnění

Říkáte si, proč byste měli měnit svůj životní styl k lepšímu, když se teď cítíte dobře? Prevence je ale daleko jednodušší a také mnohem levnější než následná léčba.

i Z veřejného průzkumu portálu Ordinace.cz vyplývá, že na cestě k lepšímu zdraví lidem chybí podpora a motivace. Jen třetina z dotazovaných prý nemá problém začít se změnou životního stylu a dlouhodobě ho udržet.

A proto je důležité pustit se do zdravého životního stylu s někým, kdo vás v začátku podrží a bude vás denně hlídat, abyste opět nesklouzli do starých kolejí. Perfektními parťáky jsou chytrá zařízení. Na rozdíl od lidí na vás nezapomenou a jejich nejdůležitějším posláním je motivovat vás na cestě za pevným zdravím. Které vychytávky vám pomohou udržet vaše tělo v úplné tělesné i duševní pohodě?

Pro zdravý pohyb a dlouhověkost

Pohyb je jeden z nejúčinnějších prostředků prevence onemocnění, a to zejména srdečních a cévních chorob. Má vliv nejen na fyzický stav člověka, ale i na psychickou pohodu. Ta se obvykle projeví daleko rychleji než snížení hmotnosti, a proto vás pohyb začne velice brzy bavit.

Krokoměry vám spočítají každý krok

Pravidelná chůze je perfektním pomocníkem při hubnutí a udržování fyzické kondice. Aby se pro vás stala i zábavou, zapojte do hry krokoměr. Pomůže vám sledovat denní výkon, překonávat osobní rekordy a hlídat denní a týdenní minima. Optimálně byste měli denně ujít kolem 10 000 kroků. Absolutním minimem by mělo být 6 000 kroků. Krokoměr se stane vaším osobním motivátorem na cestě za zdravím. Mimo jiné je oblíbenou pomůckou seniorů, kteří o své zdraví musí pečovat daleko více než mladí.  

Krokoměry a fitness náramky

Fitness náramky zhodnotí vaši pohybovou aktivitu

Hitem posledních let jsou fitness náramky neboli activity trackery. Přístroje obepínající zápěstí vypadají jako hodinky, umí ale mnohem více než jen zobrazovat čas. Jsou vybaveny krokoměrem, měří tepovou frekvenci, délku vašeho spánku i spálené kalorie. Chytřejší náramky umí přehrávat hudbu, zaznamenávat ušlou trasu, vystoupaná patra, upozorňují na hovory i sms a mají spoustu dalších funkcí.

Lámete si hlavu, jaký fitness náramek pořídit? Naše průvodce Jak vybrat fitness náramek a Jak vybrat sporttester vám pomohou v rozhodování. Více informací o fitness náramcích a sporttesterech najdete i v našem článku Fitness náramky a sporttestery vám pomohou dostat se do formy.

Sporttestery vám pomohou efektivně hubnout

Přizpůsobte běh, jízdu na kole, na bruslích a další aktivity své tepové frekvenci a dosahujte snadněji svých cílů. To, jak rychle vaše srdce pracuje, totiž ovlivňuje spalování tuků v těle.

Při jaké tepové frekvenci budete snadněji hubnout? Orientačně ji můžete vypočítat takto:

 1. Od čísla 220 odečtěte svůj věk. Výsledkem je vaše maximální tepová frekvence.
 2. Nejlépe pálíte tuky při 55–65 % své maximální tepové frekvence.

Např. maximální tepová frekvence 38letého člověka je podle výpočtu přibližně 182 tepů za minutu. Nejlépe tedy pálí své tuky při tepové frekvenci cca 100–118 tepů za minutu. Je však nutné dodat, že hodnota maximální tepové frekvence se u každého liší a výše zmíněná hodnota je jen orientační.

i Pro zvýšení vytrvalosti a zlepšení kondice se doporučuje sportovat při 65–75 % maximální tepové frekvence. Starším osobám je doporučeno cvičit při 40–55 %.

Nejlépe si pohlídáte svou tepovou frekvenci s tzv. sporttestery (hrudní pás nebo senzor přímo na ruku). Ty na základě měření času, rychlosti, vzdálenosti, srdečního tepu a případně dalších veličin vyhodnotí vaši aktivitu, a vy zároveň budete mít jistotu, že sportujete efektivně. S výběrem sporttesteru vám poradíme v průvodci Jak vybrat sporttester.

Chytré hodinky; Fitness náramek

Chytré hodinky jsou inteligentními parťáky na cestě za zdravým životním stylem

Chytré hodinky nejsou jen elegantní kombinací sporttesteru a fitness náramku, ale i perfektním parťákem při sportu i každodenních činnostech. Obrovskou výhodou je totiž propojení hodinek s chytrým telefonem. V základní výbavě je samozřejmě zobrazení času, stopky, monitor aktivity jako u fitness náramku a GPS senzor. V pokročilých funkcích pak najdete i snímač tepové frekvence, rozpoznání jednotlivých sportovních aktivit, výškoměr, barometr, kompas i teploměr, ovládání hudby a monitor spánku.

Chytré hodinky vám zároveň umožní číst SMS a upozorní vás na hovory z mobilního telefonu. Jejich možnosti můžete rozšířit i speciálními aplikacemi určenými pro chytré hodinky. I s výběrem chytrých hodinek vám rádi pomůžeme v našem průvodci Jak vybrat chytré hodinky.

Chytré telefony vám ihned zobrazí, jak si vedete

Některé chytré telefony dokážou zastoupit předchozí chytré pomocníky. Jsou vybaveny akcelerometrem, který monitoruje rychlost pohybu a náklon telefonu. Díky speciálním aplikacím pak můžete zaznamenávat počet kroků, uběhnutou nebo ujetou vzdálenost, rychlost a počet spálených kalorií. Chytré telefony dokáží zobrazovat trasu a sdílet i porovnávat vaše sportovní úspěchy s přáteli, což je často největší motivací k pohybu.

i Vyšší přesnosti vždy dosáhnete připojením chytrých zařízení k telefonu.

V aplikaci "Zdraví" u telefonů iPhone nebo aplikace Google Fit u telefonů s operačním systémem Android se sdružují data z chytrých hodinek, fitness náramků, chytrých vah, chytrých meřidel aj. na jednom místě. Vy tak máte kompletní přehled o svém pohybu a vitálních funkcích.

Aplikace Zdraví

Aplikace pro sledování sportovních aktivit

S monitorováním různých sportovních aktivit vám pomohou například aplikace:

Ne každá aplikace vyhovuje každému a je potřeba vyzkoušet, která sedne přímo vám. Všechny jsou zdarma a nabízí i placené rozšíření s dalšími funkcemi.

Aplikace pro trénink a cvičení

Obrovskou výhodou chytrých telefonů jsou tréninkové a fitness aplikace, které vás provedou cviky na posílení svalů, zvýšení tělesné kondice, jógou nebo pilates cviky. Oblíbené jsou například:

 • Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout app (iOS, Android) – ke cvičení vám stačí židle a 7 minut denně
 • Lose it! (iOS, Android) – aplikace na počítání kalorií a cvičení s neuvěřitelně silnou komunitou lidí, kteří se navzájem podporují
 • aplikace od Runtastic (iOS, Android, Windows Phone) – nabízí široký záběr aplikací na trénink různých partií těla 

Diagnostika správného držení těla vás upozorní na hrbení

Osobní trenéři správného držení těla, jak se říká specializovaným měřidlům pro tuto diagnostiku, jsou ideální pro lidi se sedavým zaměstnáním. Měřidlo jednoduše připevníte na spodní část zad pomocí pásu se suchým zipem a nakalibrujete ve vaší vzpřímené poloze. Senzor vás pak vždy upozorní, jakmile se začnete hrbit a vy tak konečně z práce začnete odcházet s radostí a ne s bolestmi zad. V aplikaci v mobilním telefonu si pak vyberete tréninkový program, který vám pomůže posílit jednotlivé svaly okolo páteře a správně sedět.

Osobní trenér správného držení zad

Pro zdravé zuby bez kazů

Průzkumy Oral-B ukázaly, že 60 % lidí si vůbec nečistí zadní zuby a průměrná délka čištění zubů není ani jednu celou minutu. Abychom se vyhnuli zkaženým zubům a onemocnění dásní, je nutné se o zuby správně starat.

Chytré kartáčky vědí, kde jste si ještě nečistili zuby

Chytré kartáčky na vás v průběhu čistění dohlédnou. Pohlídají čas čištění a upozorní vás na nedostatečně vyčištěná místa. Navíc pohlídají i správný tlak kartáčku na zuby, který výrazně ovlivňuje účinnost čištění. Speciální aplikace pro Android i iOS zpracuje data ze senzoru v kartáčku a upraví špatné návyky při čištění zubů. Možnost propojení s mobilním telefonem máte jak u oscilačně rotačních elektrických zubních kartáčků, tak u sonických kartáčků.

Aplikace pro správné čištění zubů pomohou hlídat čas i správnou techniku čištění

Chytré telefony umožňují plnou kontrolu nad čištěním nejen majitelům chytrých kartáčků, ale i ostatních elektrických kartáčků. Speciální aplikace měří čas a zobrazují jednotlivé části chrupu, které si máte v daný čas čistit.

Aplikace pro správné čištění zubů

Pravděpodobně se vám doba strávená v koupelně o pár minut prodlouží, proto vám aplikace nabídne například novinky z domova i ze světa, hudbu nebo třeba přehled počasí.

Chytrý elektrický kartáček

Jak správně jíst a jak rychle zhubnout

Pravidelná a vyvážená strava je pro zdravý životní styl nezbytná. A protože je každý jinak stavěný a má jiné cíle, potřebuje také jiný přísun kalorií. K nastavení správného jídelníčku a pohybového plánu potřebujete znát některé údaje, jež vám běžné přístroje neumí změřit. Abyste se nemuseli chodit vážit do lékárny nebo k výživovému poradci, pořiďte si chytrou osobní váhu.

Chytré váhy ví o vašem těle téměř vše

Chytré osobní váhy vám pomohou nejen změřit hmotnost, ale také procenta tělesného tuku, svalů i vody, BMI, hmotnost kostí a mnoho dalších zajímavých a užitečných údajů. Denně pak můžete sledovat, jak se zdravá strava a pohyb příznivě podepisují na vašem těle. Chytré váhy se dají propojit s mobilními telefony, a vy tak získáte dlouhodobý přehled svých pokroků bez tužky a papíru.

Chytré lahve a chytré hrnky dohlédnou na dodržování pitného režimu

Voda je základ života. A proto i dodržování pitného režimu dokáže udělat zázraky. Zlepší vaši fyzickou kondici, zbaví vás neustálé únavy, zbystří vaši mysl a v neposlední řadě prospěje vašemu vzhledu. Chytré lahve a chytré hrnky vám pomohou vypít tolik vody, kolik vaše tělo potřebuje.

Aplikace pro vyváženou stravu pohlídají kalorie a sestaví jídelníček

I v této kategorii hrají chytré telefony důležitou roli. Aplikace zdravého stravování a pitného režimu vám umožní sledovat, kolik kalorií denně sníte i kolik tekutin vypijete.

Aplikace pro zdravé stravování

 • Kalorické tabulky (iOS, Android) – nejznámější česká aplikace s rozsáhlou databází potravin a sportovních aktivit umožňuje sledování i vytváření jídelníčků a sledování pitného režimu
 • MyFitnessPal (iOS, Android) – americká alternativa našich Kalorických tabulek, nabízí propojení s různými fitness náramky a má příjemnější design
 • Fit recepty (iOS, Android) – česká aplikace s recepty a jídelníčky napoví, jak dlouho vám vaření potrvá, co budete na přípravu potřebovat i jaké nutriční hodnoty má jídlo jako celek

Chytrá váha

Pro zdravý spánek bez ranní únavy

Spánek je základním pilířem zdraví. když budete zdravě jíst a pravidelně cvičit, nebude vám to k ničemu, když nebudete dostatečně spát.

Monitory spánku sledují nejen spánkové fáze 

Jak spát „správně“ vám poradí monitory spánku. Sledují vaše tělesné funkce, zaznamenávají zvuky, tepovou frekvenci a hlavně jednotlivé fáze spánku a údaje z okolního prostředí. Všechna tato data pak odešlou do chytrého telefonu, který vám prostřednictvím mobilní aplikace prozradí, proč jste unavení nebo kdy se vám spí nejlépe.

Na trhu existují tři typy monitorů spánku:

 • podložky – jsou nejpřesnějším spánkovým monitorem, umisťují se na postel přímo pod vás
 • náramky – fitness náramky, které krom jiného monitorují i spánkové fáze
 • lampy – spánkové monitory s funkcí inteligentního svícení navodí spánek nebo simulují ranní východ slunce, a vy se tak probouzíte přirozeně

Sluchátko proti chrápání vyřeší vaše trápení

Trápí vás chrápání? Nechoďte spát do jiné místnosti a vyřešte to jednou provždy. Sluchátko proti chrápání je šetrnou léčbou, která pomocí zvukových a vibračních signálů chrápání omezí. Navíc poskytne přesnou analýzu chrápání pomocí aplikace v chytrém telefonu, která pomůže chrápání předcházet.

Aplikace pro zdravý spánek vám prozradí, proč jste unavení

Chytré telefony nemají jen funkci budíku, ale pomohou vám zdravě a vydatně spát.

Aplikace pro zdravý spánek

Obě aplikace poskytují přesnou analýzu vašeho spánku. Pomocí senzoru v telefonu sledují váš pohyb během noci nebo pomocí mikrofonu analyzují zvuky během spánku. Vy tak víte, jak je váš spánek kvalitní a kdy se budíte. Hlavní výhodou je ale funkce nejlepšího probuzení, která vás vzbudí vždy v tu nejlepší dobu. Vy tak nebudete po probuzení tolik unavení, jako když vás klasický budík vytrhne z hlubokého spánku.

Monitor spánku - lampa

Domácí lékař aneb telemedicína

Ať už podceněním prevence, špatným životním stylem nebo z různých jiných důvodů, občas musíme řešit i zdravotní problémy. A tak na řadu nastupují chytré zdravotnické pomůcky, které vám pomohou sledovat stav vašeho onemocnění.

Horečku rychle změří chytrý teploměr

Základním vybavením domácností (hlavně těch s dětmi) by měl být chytrý teploměr, který měří nejen teplotu těla, ale dokáže naměřené hodnoty také promítnout v aplikaci v chytrém telefonu. Vy tak máte dokonalý přehled o svém stavu i stavu svých dětí, aniž byste ho museli nosit v hlavě. Seniorům jsou často doporučovány budíky pro připomenutí času na léky. I takovou funkci některé chytré teploměry mají. Ženy zase ocení bazální a ovulační teploměr s možností propojení s aplikací menstruačního kalendáře a předvídání plodných a neplodných dnů.

Chytrý teploměr

Chytrý tlakoměr může ihned po měření předat výsledky vašemu lékaři

Máte problémy s tlakem? Chytré tlakoměry ho budou hlídat za vás. A díky propojení s mobilní aplikací už si nikdy nebudete muset pamatovat, kdy jste si měřili tlak a jaké hodnoty vám vyšly. Váš lékař vám pak nebude dělat diagnózu jen z odhadů, ale ze skutečných dat.

Chytrý glukoměr měří rychle a přesně

Cukrovkáři neboli diabetici si nemohou vynachválit chytré glukometry, které mají nejen moderní design, ale přesně a rychle měří. Po propojení s mobilní aplikací pak dokážou ihned zasílat výsledky měření lékaři a zaznamenávat údaje v cukrovkářském deníku. Některé navíc pohlídají i čas na inzulín nebo jiné léky.

Chytrý oxymetr nasadíte jednoduše na prst a změříte hodnotu kyslíku v krvi

Astmatici a lidé s problémy s dýcháním často využívají chytré oxymetry, které měří nasycení krve kyslíkem a tepovou frekvenci neinvazivně na prstu. Chytrý oxymetr je navíc propojitelný s mobilním telefonem, ve kterém pomocí aplikace můžete sledovat statistiky denního i nočního rytmu.

4,1 10×
iHealth View BP7s
Tlakoměr na zápěstí, automatické zapnutí, detekce arytmie, dotykové ovládání, grafické znázornění tlaku, kontrola správné polohy měření, led displej, oscilometrická metoda měření, paměť a sdílení naměřených dat s chytrým telefonem, délka manžety 22 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS
2 199,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EAIH010f2
3,8 39×
Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor
Měřič kvality vzduchu - na stůl, měří teplotu, hluk a vlhkost, funkce propojení s mobilní aplikací, napájení ze sítě, růžová barva, rozměry 115 × 45 × 45 mm (V׊×H), hmotnost 173 g
3 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NET001e
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací