Hlavní rozdíl mezi pracím práškem, pracím gelem a pracími tabletami je v jejich složení a účinnosti v odstraňování skvrn. Prací prášky v sobě často obsahují bělidla a rozjasňovače, proto jsou účinnější při odstraňování silně zašpiněného prádla. Ovšem prací gely se lépe rozpouští, jsou tedy vhodné na praní při nízkých teplotách a jsou šetrnější k barvám oblečení. Prací tablety pak jsou pouze jinou podobou pracího gelu, kdy odpadá starost s dávkováním pracího prostředku. Nicméně obal pracích kapslí se nemusí vždy řádně rozpustit.
Používáním aviváže bude vaše prádlo nejen voňavé, ale také jemné a příjemné na dotek. Navíc u oblečení ze syntetických vláken zabraňuje vytváření elektrostatického náboje, který způsobuje, že se látka lepí na pokožku a více na ní ulpívají nečistoty. Ovšem aviváž není vhodná pro všechny druhy oblečení. Obzvláště u sportovního a funkčního oblečení se používání aviváže přímo nedoporučuje, protože snižuje účinnost funkčních vlastností oblečení.
TIP: Alternativu k avivážím představují vůně do prádla, které lze použít i při praní sportovního oblečení.
Pro účinné odstranění skvrn je důležité začít s čištěním co nejdříve po jejich vzniku. Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.
Pro bělení prádla je možné využít jeden z bělicích pracích přípravků nebo zvážit některou z babských rad. Podle nich je řešením, jak vybělit zaprané prádlo, hned několik ingrediencí, které najdete téměř v každé domácnosti.
Čím vybělit prádlo?
Praní a bělení záclon není žádná věda. Důležité je záclony před praním zbavit všech plastových a kovových prvků, a z okna je sundat ideálně až těsně před praním. Následné praní musí být co nejšetrnější, aby se jemné záclony nepomačkaly.
Jak se perou záclony v ruce?
Dobrým a vždy šetrným způsobem, jak vyprat záclony, je ruční praní v umyvadle. Použijte prací prostředek na jemné prádlo, přičemž správné množství najdete na obalu. Voda by měla být jen vlažná. Pak postupujte stejně jako při běžném ručním praní: záclony nechte chvíli odmočit, potom je důkladně properte a na závěr ještě vymáchejte v umyvadle s čistou vodou. Ždímejte jen šetrně a hned po praní záclony pověste zpět do okna.
Jak prát záclony v pračce?
Pokud se rozhodnete pro praní záclon v pračce, měli byste zvolit nejšetrnější možný režim s nízkou teplotou praní (30 °C). Podívejte se, zda má vaše pračka speciální režim na praní záclon. Pokud ano, využijte ho. Do pračky vkládejte jen malé množství – ideálně záclony pouze z jednoho okna. Záclony vložené do bubnu by nikdy neměly přesahovat polovinu jeho výšky.
Záclony v pračce buď nikdy neždímejte, nebo je jen krátce odstřeďte na nejnižší možné otáčky. Ihned po dokončení praní je pověste na okna, kde se usuší a vlastní vahou také vyžehlí.
Jak vybělit záclony?
Při bělení záclon pomůžou stejné rady jako při bělení ostatního prádla. Tak tedy: čím vybělit záclony? Citronem, práškem do pečiva nebo solí a jedlou sodou. Jak na to, se dočtete pod otázkou Jak vybělit prádlo?, kterou najdete výše v tomto článku.
Při praní bílého prádla můžete využít i vyšších teplot praní (60 °C a více), avšak pouze v případě bavlněných materiálů. U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů. Vždy je nejdůležitější řídit se pracími symboly na oblečení.
I praní černého prádla vyžaduje zvláštní přístup. Prvním krokem k tomu, aby si zachovalo svou barvu, je prát pouze černé prádlo s černým. Následně je důležité využít prací prostředek určený speciálně na černé prádlo. Stačí prát na 30–40 °C a ždímat dle konkrétního materiálu. Černé prádlo je lepší nesušit na přímém slunci, takže buď ve stínu, doma, nebo v sušičce.
Pokud máte ověřeno, že je bunda skutečně z peří, a ne z umělého materiálu, můžete ji vyprat doma v pračce. Použijte speciální prací prostředek na peří, který využijete i při praní peřin a polštářů. Při praní péřové bundy v pračce nastavte pouze nízkou teplotu (30 °C) a mírný režim. Bundu perte samostatně. Potom ji vložte do sušičky, ideálně společně s míčky na sušení, a využijte režim na peří.
Jestliže se vám nechce nic z toho řešit doma, způsob, jak vyprat péřovou bundu, představuje také její odnesení do čistírny oděvů. Za to ale zaplatíte několik set korun, takže pokud máte k dispozici byť běžnou pračku a běžnou sušičku, určitě se domácí praní péřové bundy vyplatí.
Praní peřin v pračce se spousta lidí bojí. Stejně jako u oblečení, i u praní polštářů a peřin je důležité postupovat podle pokynů výrobce, které najdete na přišité cedulce. Peřinu vždy pereme bez povlečení a před vložením do pračky zkontrolujeme, že nikde není protržená.
Jak prát peřiny v pračce?
Peřiny a polštáře perte při 30 °C na mírný režim, vždy jen po jednom kuse a využijte speciální prací přípravek na peří. Do sušičky potom peřinu vložte společně s míčky na sušení, které zajistí rovnoměrné rozmístění peří uvnitř peřiny. Několikrát během sušicího programu peřinu ze sušičky vyndejte a pořádně ji protřepejte. Pokud sušičku nemáte, sušte peřinu ideálně doma nebo venku ve stínu a na místě, kde se do ní nemůže dostat pyl ani roztoči.
Praní dětského prádla, zejména oblečení pro novorozence, vyžaduje speciální přístup. Základem je vysoká teplota nutná pro zahubení choroboplodných zárodků, pro novorozence proto perte alespoň při 60 °C. To by nemělo představovat problém, protože miminka by stejně měla mít bavlněné oblečení, které je šetrnější k jejich citlivé pokožce. Oblečení pro malé děti můžete vysušit v sušičce a pro další změkčení a dezinfekci ještě vyžehlit.
V čem prát pro miminka:
Právě protože je dětská pokožka tenká a citlivá, nejlepší odpovědí na otázku, v čem prát pro novorozence, jsou gely určené na praní dětského prádla. Při použití běžného pracího prášku by mohlo miminko reagovat vyrážkami či alergiemi. Nejméně do prvních narozenin se vyvarujte aviváže – jako náhradu můžete použít 50 ml octa.
Praní látkových plen:
Stejně jako při praní ostatního oblečení pro miminka, i při praní plen stačí použít režim s teplotou 60 °C. Pokud ale pleny po vyprání zapáchají nebo vaše miminko trpí průjmovým onemocněním, perte pleny v pračce na 90 °C. Pračku nepřeplňujte a vždy použijte nejdelší možný program. Před praním nezapomeňte z plen vytřít dětskou stolici.
Spodní prádlo bývá jemné, čemuž by měla odpovídat i volba pracího prostředku, nastavení teploty i ždímání. Perte na 30–40 °C s nízkými otáčkami. Použijte prací gel na spodní prádlo a vyvarujte se aviváže, případně použijte jen malé množství. Tento postup můžete aplikovat u pánských trenýrek a dámských kalhotek ze silnějšího materiálu. Velmi jemné kalhotky perte spíše jako podprsenky.
Praní podprsenek a jemných kalhotek
V pračce raději perte na 30 °C nebo se ujměte ručního praní. Při praní v pračce používejte sáček na praní a v tomto případě na aviváž úplně zapomeňte. Potom nechte podprsenku či kalhotky usušit na sušáku – určitě je nedávejte do sušičky.
Jak prát termoprádlo?
U funkčního prádla a termoprádla je velmi důležité sledovat instrukce od výrobce. Následkem nevhodného praní by mohla být ztráta vlastností materiálu. Obecně ale termoprádlo pereme maximálně při 40 °C a v šetrnějším programu. Opět se vyhněte aviváži a prádlo raději perte naruby se zapnutými zipy. Nesušte v sušičce.
Nevíte, jak prát boty v pračce a které do pračky vůbec mohou? Praní bot v pračce doporučujeme pouze pro látkové boty. U kožených použijte vlhký hadřík a u semišových jemný kartáč a speciální mýdlo. Postup jak vyprat boty v pračce je jednoduchý, je ovšem dobré u toho zohlednit, jaký typ boty máte, aby se bota nepoškodila. Stejný postup platí i pro praní botasek v pračce.
Vyčištění vložky do bot a tkaniček
Vložku vyndejte a umyjte ručně v teplé mýdlové vodě. Vložky se více vyčistí i provoní při ručním čištění. Tkaničky do bot vyndejte a vyperte s normálním oblečením stejné barvy, aby se vám neobarvily od bot. Tkaničky můžete zavázat do uzlu, aby nepropadly otvory v bubnu.
Boty před praním odmastěte
Samotnému praní bot v pračce by mělo předcházet jejich očištění od mastnost a nečistot z ulice. Stačí boty ponořit do vody s přípravkem na nádobí. Poté je omyjte vodou, aby v pračce přespříliš nepěnily.
Praní bot v pračce s opatrností
Aby se boty v pračce neotloukly je dobré je prát v pracím pytli či povlaku od polštáře. Nárazům můžete zabránit i tím, že s botami dáte vyprat i starý ručník či osušku.
Samotné praní bot v pračce
Pro praní bot je vhodnější použít tekutý prací prostředek, aby nezanechával stopy. Některé pračky mají k nastavení program na praní bot. Pokud takovýto program vaše pračka nemá, pak nastavte praní na jemné tkaniny, teplotu vody na 30 °C a co nejnižší otáčky. Příliš teplá voda by mohla boty pokroutit a vysoké otáčky by je mohly mechanicky poškodit.
Nejlepší prevencí je pozornost při praní prádla. Ideální je prádlo dělit na černé, bílé a barevné. U každé várky je třeba dávat pozor na vhodnou teplotu praní, a zda se nepřipletl jinak barevný kus prádla. Pokud se ovšem vloudí chybička a vy po praní vytáhnete obarvený kus prádla, můžete zkusit Odbarvovač na omylem obarvené prádlo. Odbarvovač funguje při teplotě 60 °C, je ovšem vhodný spíše na bílé prádlo.
S volbou správného pracího programu i možností následného sušení prádla vám pomohou symboly na cedulkách oblečení. S jejich pomocí zjistíte nejen materiál oblečení, ale také doporučenou teplotu praní a míru odstřeďování. Pokud se rozhodnete po praní vložit prádlo do sušičky, buďte také obezřetní a vždy sledujete označení sušičky na prádle. Pro lepší orientaci v jednotlivých symbolech využijte obrázku níže.
Prádlo označené tímto symbol nelze prát v pračce. Důvodem může být citlivost prádla na čištění vodou či přílišná velikost oblečení pro praní v pračce.
Takto označené prádlo lze prát pouze v ruce při maximální teplotě 40 °C. Prádlo namočte do vody s rozpuštěným pracím prostředkem a nechte odmočit. Oblečení se symbolem ručního praní nedrhněte, nenatahujte ani neždímejte.
Symbol vaničky je symbolem pro praní prádla v pračce. Číslo ve vaničce označuje maximální teplotu praní. Podtržení pak označuje jemné praní. Při volbě pracího programu je nutné nastavit mírné máchání a odstřeďování. Čím více podtržítek symbol má, tím jemnější praní je potřeba zvolit.
U oblečení označeném symbolem trojúhelníku lze používat bělidla. Šrafovaný trojúhelník povoluje při bělení použít oxygenová bělidla. Přeškrtnutý symbol pak zakazuje používání jakýchkoli chemických bělidel.
Tento symbol je důležitý především pro profesionální čistírny. Písmena v kolečku poskytují čistírnám informaci o tom, jaké čisticí prostředky lze použít.
U většiny prádla si vystačíte s pracím prostředkem na bílé či barevné prádlo a s teplotou 30 °C. Ovšem některým druhům oblečení je dobré věnovat větší pozornost.
Vlna a jemné prádlo
Pro tyto materiály je klasický prací prostředek příliš zásaditý, a tak může dojít k poškození vláken. Proto je vhodné při praní těchto materiálů používat přímo pro ně určené prací prostředky, které mají upravené složení. Tyto materiály perte při nízkých teplotách. Doporučuje používat i aviváž pro ještě jemnější efekt.
TIP: Podprsenky nebo oblečení s flitry, zipy a korálky perte v sáčcích na praní jemného oblečení. Zamezíte tak jejich poškození.
Funkční a sportovní oblečení
U praní sportovního či funkčního oblečení pečlivě dodržujte pokyny výrobce. Vyvarujte se používání běžných pracích prášků a aviváže. Na sportovní oblečení používejte pouze přípravky určené přímo pro ně. Jen tak budete mít jistotu, že si funkční oblečení uchová své vlastnosti. Při praní zvolte jemný program.
Obecně platí, že skvrnu je potřeba začít čistit co nejdříve po jejím vzniku. Ovšem pro správné odstranění skvrny je potřeba znát její původ. Existují 2 druhy skvrn, na které platí různé postupy čištění.
Bělitelné skvrny
Jedná se o skvrny rostlinného původu (z ovoce, kávy, trávy atd.), které jsou rozpustné ve vodě. K jejich odstranění by mělo stačit včasné namočení a následné vyprání v pračce. Pro větší prací efekt je dobré dle míry zašpinění přidat větší množství pracího prostředku.
Nebělitelné skvrny
Tyto skvrny jsou také přírodního charakteru, ale jsou těžko rozpustné nebo nerozpustné ve vodě. Proto je potřeba kromě vyprání použít i speciální přípravky k jejich odstranění. Zde je pár tipů na odstranění nejčastějších skvrn:
Make-up: Skvrnu namočte a naneste prací gel, popřípadě speciální odstraňovač skvrn a dejte vyprat jako silně zašpiněné prádlo.
Pot: Na skvrny od potu pomáhá potřít postižená místa kyselinou citronovou, vymáchat a následně dát vyprat v odpovídajícím pracím prostředku.
Máslo/krém: Na skvrnu naneste speciální odstraňovač skvrn a následně prádlo vyperte jako silně zašpiněné prádlo. Mastné skvrny mohou být odolnější, proto je potřeba někdy prádlo vyprat vícekrát.
Na mastné skvrny lze použít i mycí prostředek, který má odmašťovací účinek.
Výběr pracího prostředku a jeho dávkování
U pracích prostředků můžeme vybírat mezi klasickým pracím práškem, pracím gelem nebo pracími kapslemi. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Prací prášek je klasický prací prostředek. Je velmi účinný v odstraňování skvrn. Prací prášek také obsahuje bělicí složky, díky nimž je ideální na praní bílého prádla. Nicméně bělicí složky v prášku způsobují vymývání barev u barevného oblečení. Při nižších teplotách má prací prášek horší rozpustnost.
Prací gel představuje alternativu ke klasickému pracímu prášku. Díky své tekuté konzistenci je snadno rozpustný ve vodě i při nízkých teplotách. Od pracího prášku se liší i složením. Na místo bělicích složek obsahuje pouze rozjasňovače. Je tedy šetrnější k barvám na oblečení, ovšem není tak účinný v odstraňování zaschlých skvrn.
Prací kapsle jsou v podstatě dávkovaný prací gel. Díky tomu je dávkování pracího prostředku snazší. Navíc je obsah v kapslích oproti pracímu gelu koncentrovanější, tedy k vyprání je potřeba méně pracího prostředku. Prací kapsle jsou díky svému složení šetrnější k barevnému oblečení oproti klasickému prášku na praní. Nicméně při praní na nižší teplotu se může obal kapslí hůře rozpouštět.
Prací prostředky je ovšem nutné vybírat nejen s ohledem na jejich složení, ale také s ohledem na jejich určení. Různé druhy prádla vyžadují různé prací prostředky. Univerzální prací prostředky v sobě často obsahují zesvětlovače, které jsou vhodné na bílé prádlo, ovšem u barevného a tmavého prádla dochází k rychlejšímu blednutí barev. Proto je vhodné používat prací prostředky zvlášť na bílé, na barevné a tmavé prádlo. Kromě toho můžete využít i další prostředky určené na praní vlněného oblečení či jemného prádla.
Dávkování pracího prášku a gelu se liší, proto je dobré si před použitím přečíst návod na obalu pracího prostředku. Pokud to s pracím prostředkem přeženete, mohou jeho zbytky zůstat v prádle. Naopak malé množství neodstraní skvrny z oblečení dostatečně efektivně. Dávkování pracího prostředku závisí na míře zašpinění prádla, tvrdosti vody a množství prádla.