Ceny všech druhů energií vyletěly za poslední dobu do nevídaných výšin. Spolu s rostoucími výdaji za potraviny, služby a nájmy (případně hypotéky) začínají nutné výdaje čím dál více ukrajovat z rodinných rozpočtů. Co s tím? Kromě úsporných opatření se můžete poohlédnout po nových produktech a technologiích, které se vám odvděčí nižšími provozními náklady, nebo se díky nim dokonce můžete stát zcela energeticky nezávislými. Projděte si s námi několik možností, jak dlouhodobě snížit svoji spotřebu energií používáním nových chytrých technologií a přestat se děsit výkyvů cen za ně.
i
5 rychlých tipů pro úsporu energií v domácnosti
Za současnou situací ohledně vysokých cen za energie je více důvodů – odklon od výroby elektřiny neekologickými způsoby, drahé emisní povolenky a nepřispívá ani nástup elektromobilů. Začátkem roku 2022 se pak vše zastínila agrese Ruské federace vůči Ukrajině, na kterou Evropa (mimo jiné) zareagovala sankcemi a snahou o vyřazení ruského plynu a ropy ze svého energetického mixu.
K problémům se navíc přidává nedostatek vstupních surovin omezující výrobu a výstavbu. Ač se pozornost evropského obyvatelstva soustřeďuje zejména na dění na Ukrajině, Asie se stále potýká s epidemií SARS-CoV-2. Zejména v Číně nyní stát zavádí přísná opatření proti šíření koronaviru. To má zásadní vliv na plynulost námořní přepravy mezi Čínou a zbytkem světa. Více informací najdete na webu ČT24: Přísná opatření proti koronaviru v Číně komplikují námořní dopravu.
Vše výše uvedené pak roztáčí inflační spirálu, kterou Evropa (a nejen ta) dlouho nepamatuje.
i
Co je inflace?
„Inflace je obvykle chápána jako opakovaný růst většiny cen v dané ekonomice. Jde o oslabení reálné hodnoty (tj. kupní síly) dané měny vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje - je-li v ekonomice přítomna inflace spotřebitelských cen, pak na nákup téhož koše zboží a služeb spotřebitel potřebuje čím dál více jednotek měny dané země.“ (Zdroj: ČNB: Co to je inflace?)
Inflace se utrhla z řetězu. Abychom to věděli, není třeba se dívat na zprávy, stačí pohled na cenovky zboží nebo služeb (ti odvážnější se mohou podívat na účty za energie). Česká národní banka (ČNB) z toho pochopitelně radost nemá, koneckonců její primární úkol je péče o cenovou stabilitu.
ČNB oproti jiným centrálním bankám neváhala a sáhla hned po své hlavní zbrani: úrokových sazbách. A rozhodně se nedá říct, že by se držela zpátky. 5. 11. 2021 zvýšila úrokové sazby o 1,25 % (největší jednorázové zvýšení od roku 1997) a pak v prosinci 2020 znovu o 1 procentní bod. Stejný příběh se pak opakoval i v únoru a březnu 2022. Nyní úroková sazba činí 4 %. Takto vysoká byla naposledy v roce 2001.
Další zvýšení úrokových sazeb nelze vyloučit. Mohlo by k němu dojít již na začátku května 2022. Začínají se ovšem objevovat názory, že ke zkrocení inflace bude potřeba posílit kurz koruny. K tomu má ČNB v rukávu nastřádané devizové rezervy ve výši 3,8 bilionu Kč.
V čem tkví důvod nervozity (nejen) centrálních bankéřů ČNB? V české ekonomice se nastřádal výbušný mix. Přehřátý trh práce, výpadky v zásobování v důsledku koronaviru a expanzivní fiskální politika před volbami. A zatímco poptávka domácností zůstala silná, soukromý sektor kvůli odstávkám po celém světě nedokázal adekvátně zvýšit nabídku.
i
Vysoká inflace automaticky neznamená zvyšování mezd. Například v Turecku se reálné příjmy domácností propadají. A opravdu není co závidět. Kupříkladu na nový telefon iPhone musí průměrný turecký zaměstnanec vydělávat hrozivých 9 měsíců. To je ale nic proti zaměstnancům, kteří vydělávají minimální mzdu. Ti by na zmíněný telefon museli šetřit 31 let (ano, let). Více o turecké inflaci očima běžných Turků ve videu Turkey's Lira is Crashing (video je v angličtině).
V této fázi se ale ještě jednalo o přechodnou inflaci. Problémy nastaly v druhé polovině minulého roku, kdy se blížilo dokončení plynovodu Nord Stream 2. Ač byla tehdejší situace složitější a důvodů více, mezi ty dominantní patřila politika Gazpromu (ruský, státem ovládaný plynárenský podnik). Ten ve snaze zajistit si hladké schválení nového plynovodu a zároveň tlaku vyvíjeného na evropské politiky začal omezovat objem plynu směřujícího do Evropy. Vedle zmíněného plynovodu bylo cílem Gazpromu navíc zvrátit postupné opuštění dlouhodobých přepravních smluv.
Jak s tím souvisí „nějaké“ přepravní smlouvy? Evropská unie totiž tlačila na vznik trhu s plynem, kde by se cena vyvíjela dle aktuální nabídky a poptávky. Motivace byla prostá: takto získaná cena by byla nižší a pro spotřebitele výhodnější (naopak by nebyla tak výhodná pro dodavatele). To vše ale za předpokladu, že by chování účastníků trhu bylo motivováno pouze tržními zákonitostmi. Gazprom ovšem byl (a stále je) státní podnik, kde má hlavní slovo Rusko. Dnešní optikou je nad slunce jasné, že takový podnik bude motivován i politickými zájmy. A právě to se stalo.
Gazprom tak začal plnit závazky vyplývající z dlouhodobých smluv a na volný trh začal posílat čím dál méně plynu. To bylo osudné pro ty tuzemské distributory plynu, kteří sázeli právě na nákupy na volném trhu a neměli uzavřené dlouhodobé smlouvy. To vše se navíc odehrálo ve chvíli, kdy se Evropa snažila omezovat produkci CO2. Na zemní plyn vsadila řadu států jako na zdroj stabilního zdroje elektrické energie, který měl nahradit neekologické spalování hnědého a černého uhlí.
i
Svůj díl viny mají i překotné změny v energetickém mixu Německa, které zvýšily závislost Německa na importu plynu.
Nárůst ceny plynu se tak propsal nejen do ceny za vytápění, ale také do ceny elektřiny. A zatímco domácnosti s hrůzou řešily skokový nárůst cen za teplo a elektrickou energii, podnikatelům začaly růst náklady, které se se zpožděním přelily do cen výrobků a služeb. Inflační spirála začala nabírat na obrátkách.
ČNB odhadovala, že to nejhorší nás čeká začátkem roku 2022, kdy inflace na krátko překročí 10 %. Po zbytek roku se pak měla situace uklidňovat. Centrální bankéři (a nebyli v tom sami) ovšem netušili, že Rusko zamýšlí bezdůvodně napadnout Ukrajinu.
Nyní se dostáváme do smutné přítomnosti, kdy čelíme závislosti na ruské ropě a plynu. Sankce a omezování importu ruských surovin dál ženou inflaci vzhůru, jenže současně přihlížíme katastrofě, která se odehrává nedaleko našich hranic a která je financována právě z prodejů zmíněných surovin.
Jak pomoci na Ukrajině? Poradíme vám.
Proč ČNB na inflaci reaguje právě zvyšováním úrokové sazby? Jednoduše řečeno, ČNB se snaží snížit množství peněz v oběhu. Vyšší úrokové sazby znamenají vyšší úroky z hypoték, spotřebitelských úvěrů atd. Vede to ale také k vyšším úrokům na spořicích účtech či státních dluhopisech, mělo by též dojít k posílení české koruny.
Makroekonomická teorie pak uvádí, že to vede také k řadě nepříjemností: vyšší splátky u hypoték (jak u nových, tak u hypoték, kterým končí fixace), firmám se prodraží úvěry a chuť investovat. Bohužel snížení poptávky a investic v kombinaci s horší dostupností firemních úvěrů pak vede ke zvyšování nezaměstnanosti, zpomalení ekonomického růstu a poklesu růstu mezd.
Na druhou stranu, pokud by tak ČNB neučinila, mohlo by to vést k situaci, ve které se dnes nachází například Turecko. V důsledku dlouhodobě nízkých úrokových měr a zásahů do činnosti tamní centrální banky se turecká lira jen letos propadla vůči dolaru o 45 %. Turecká inflace dosahuje 20 %, což nutí Turky zbavovat se úspor v domácí měně a odrazuje zahraniční podniky od investic na tureckém trhu.
Ač tedy zvýšení úrokových měr pravděpodobně povede krátkodobě k ochlazení české ekonomiky, dlouhodobě by to mělo české ekonomice pomoci. Slovy Pavla Peterky: „... pokud by centrální banka rostoucí inflaci nyní ignorovala, její krocení v budoucnosti by bylo mnohem nákladnější, měřeno ztrátami reálné produkce a růstem míry nezaměstnanosti.“ (Roklen24).
Příčiny inflace se však změnily. Zatímco v druhé polovině roku 2021 byly interní a externí (zahraniční) vlivy stejně důležité, nyní je již příčina inflace spíše „dovezená“. I proto růst úrokových měr sám o sobě nemusí být dostatečným nástrojem pro zvládnutí, nebo alespoň zmírnění vysoké inflace v ČR. Posílení kurzu české koruny se tak může ukázat jako poslední účinný nástroj měnové politiky, kterým ČNB disponuje.
Autor: Václav Závada
Text je osobním názorem autora a nevyjadřuje stanovisko společnosti Alza.cz.
Zdroje:
V současné situaci, kdy ceny energií rostou a ceny výrobků začínají pomalu růst také, je vhodná doba realizovat úsporná opatření. Pakliže aktivně investujete, možná znáte pořekadlo „hotovost je odpad“. Peníze samy o sobě jsou neproduktivní aktivum, kterého je vhodné držet se co nejméně, resp. pouze ve výši finanční rezervy pro nečekané situace, prostředky nad tuto částku je vhodné investovat. Buď do standardních spořicích produktů (stavební spoření), nebo do investičních nástrojů (akcie, dluhopisy, investiční fondy). Zmíněné příklady pojí určitá míra rizika. Existuje i možnost investovat do úsporných opatření. O co jde?
Pakliže stoupají ceny za energie, lze se bránit výměnou starých zařízení za moderní nízkoenergetické spotřebiče, nákup prvků chytré domácnosti, nahrazení starých výtopových systémů tepelnými čerpadly nebo dosažení energetické nezávislosti v podobě solárních systémů a bateriových úložišť.
Tím, že nové produkty nakoupíte v této době, stihnete je pořídit ještě před budoucím zdražováním. Navíc inflace si na vás nepřijde, neboť takto zamezíte ztrátě hodnoty svých peněz, které investujete tak, že vám v dlouhodobém časovém rámci sníží rodinné výdaje.
V případě nákupu solárních panelů a bateriových zdrojů se navíc můžete stát energeticky nezávislými a zvyšující se ceny energií vás zcela přestanou zajímat.
Před nějakým bezmyšlenkovitým nákupem nových spotřebičů a technologií je vhodné vše dopředu propočítat, abyste se před plánovanými úsporami zbytečně nezadlužili. Zjistěte si typickou denní spotřebu domácnosti i jednotlivých spotřebičů, zvláště pak těch, které plánujete vyměnit za nové. K tomu můžete využít měřiče spotřeby elektřiny nebo údaje, které najdete na typovém štítku.
Je ale potřeba upozornit, že výměna například zánovní lednice čistě z důvodů finanční úspory se nemusí vyplatit, viz naše příkladová tabulka. Něco jiného ovšem platí při pořizování nových spotřebičů do nové domácnosti nebo náhradě již vysloužilých výrobků. Tady vybírejte ty co možná nejekologičtější, z tříd A–B. Kromě již zmíněné nízké spotřeby využijete i přidané funkce zvyšující komfort obsluhy.
Kombinované lednice | LG GBB62PZJMN | SAMSUNG RB38T 600DSA | LG GBP62 DSNCN | LG GBP62 PZNBC | SAMSUNG Bespoke RB38A 7B6AS9 |
---|---|---|---|---|---|
Cena* | 12 490 Kč | 13 990 Kč | 15 990 Kč | 19 990 Kč | 31 990 Kč |
Energetická třída | E | D | C | B | A |
Roční spotřeba elektřiny | 257 kWh | 211 kWh | 172 kWh | 137 kWh | 108 kWh |
Roční náklady za provoz** | 1 542 Kč | 1 266 Kč | 1 032 Kč | 822 Kč | 648 Kč |
Celkové náklady za 10 let vč. pořízení** | 27 910 Kč | 26 650 Kč | 26 310 Kč | 28 210 Kč | 38 470 Kč |
Celkové náklady za 20 let vč. pořízení** | 43 330 Kč | 39 310 Kč | 36 630 Kč | 36 430 Kč | 44 950 Kč |
Náklady na provoz za 10 let** | 15 420 Kč | 12 660 Kč | 10 320 Kč | 8 220 Kč | 6 480 Kč |
*Cena k 11. 4. 2022 **Uvažovaná cena 6 Kč/kWh
V tabulce uvedené výše porovnáváme srovnatelně velké lednice s Total No Frost systémem s různými energetickými třídami. Je vidět, že ušetřené peníze při nákupu poputují vašemu dodavateli energií. Všeobecně se dá předpokládat, že se zvyšujícími se cenami elektřiny se nákup spotřebiče s lepší energetickou třídou vrátí rychleji.
Než se vrhnete do nakupování solárních panelů, je důležité znát typickou denní spotřebu domácnosti, od které se pak odvíjí množství a velikost potřebných panelů. Je dobré myslet i na budoucnost a na zvýšený odběr elektřiny, zvláště pokud si plánujete pořídit elektromobil.
i
Od 1. března 2021 platí nové energetické štítky, více v našem článku Nové energetické štítky od března 2021: jaké změny nás čekají?
V tomto ohledu se vyplatí oslovit specializovanou firmu, která se instalací ekologických zařízení zabývá. Ta vám přesně na míru připraví možné plány realizace a na vás zbyde si jen vybrat tu nejlepší variantu. Na nákup solárních panelů nebo tepelných čerpadel je možné využít i dotací od státu.
Svou domácnost můžete dovybavit celou řadou nových spotřebičů a technologií, které v konečném důsledku sníží celkový odběr energie a zpříjemní její používání.
Dříve se nízký tarif nazýval noční proud a stejně jako kdysi se jedná o označení snížené cenové sazby za elektrickou energii. Ovšem tato sazba neplatí jenom v noci, můžete ji využívat i během dne. Nárok na nízký tarif mají všichni majitelé bojlerů, elektromobilů, elektrických přímotopů, tepelných čerpadel a dalších druhů elektrického vytápění. Přesné doby spínání a podmínky, které musíte splňovat před zažádáním o využívání výhodnější ceny za elektřinu, naleznete na webu ČEZu.
Vyměnit staré spotřebiče za nové se vyplatí, pokud jejich stáří převyšuje 15 let, trpí závadou nebo již kapacitně nestačí domácnosti. Týká se to zejména bílé elektroniky (pračky, lednice, mrazáky, myčky na nádobí, …) nebo bojlerů či vysavačů. Před nákupem si zjistěte, kromě spotřeby elektřiny, vody nebo plynu, jakými různými přidanými funkcemi výrobek disponuje.
Velmi užitečná je funkce odloženého startu u pračky nebo myčky, s níž můžete posunout provoz do nočních hodin, kdy je cena proudu nejvýhodnější. Podobně to funguje u chytrých bojlerů, u nichž si můžete nastavit zahřívání vody jen tehdy, kdy máte nejnižší sazbu za elektřinu.
U lednic doporučujeme připlatit si za no frost, který sám automaticky odmrazuje mrazák a kromě ušetřených starostí s pravidelným odmrazováním taky snižuje výsledný odběr energie.
Ač se to nezdá, investicí do chytré domácnosti můžete dosáhnout nemalých úspor za elektřinu. Patrné je to hlavně u osvětlení a vytápění. Chytré žárovky nebo svítidla můžete ovládat na dálku a kontrolovat, jestli se v některé místnosti nesvítí zbytečně. Můžete si aktivovat automatické rozsvícení v určitý čas, propojit senzory pohybu a výrazně zvýšit komfort ve své domácnosti. V neposlední řadě se u většiny chytrých svítidel dá regulovat jas a teplota světla, což oceníte při brzkém ranním vstávání.
Snížení nákladů za energie docílíte pořízením chytrého termostatu, který kromě udržování vámi zvolené teploty v domácnosti dokáže dynamicky regulovat teplotu na základě vašich návyků a zvyků. Naučí se, v jakém čase nejste doma, a na tuto dobu sníží výkon topení. Nemusíte se ale bát, že přijdete domů a budete mrznout. Před vaším příchodem vrátí původní nastavenou teplotu. Tímto způsobem dokáže ušetřit nemalé náklady za vytápění.
K optimalizaci a zefektivnění využívání současných elektrických spotřebičů vám pomůžou chytré zásuvky mající hned dvě funkce. Jednak díky nim budete moct ovládat spínání zapojených spotřebičů dle přednastaveného plánu, čímž vám usnadní rutinní úkoly, jednak měřit spotřebu energie odebíranou zařízeními a odhalit tak energetické žrouty. S chytrými zásuvkami můžete jednoduše ušetřit až stovky korun ročně, investované peníze se vám proto rychle vrátí.
Jednou z možností, jak nejvíc ušetřit, je instalace solárních panelů na střechu doplněná bateriovým zásobníkem elektřiny pro vyrovnání výkyvů spotřeby. Touto možností dosáhnete až samotné energetické nezávislosti, avšak nejedná se o nejlevnější záležitost, jak jsme si už řekli v předchozí kapitole a jak je vidět z tabulky níže. Nicméně celá složitá instalace si na sebe vydělá v horizontu několika málo let a pak už budete jen využívat z ní vyplývajících výhod.
Instalovaný výkon panelů | 2 kWp | 4 kWp | 6 kWp | 10 kWp |
---|---|---|---|---|
Cena za panely | 78 000 Kč | 156 000 Kč | 234 000 Kč | 390 000 Kč |
Dotace* | 40 000 Kč | 60 000 Kč | 80 000 Kč | 120 000 Kč |
Cena za kWh | 4 Kč | 4 Kč | 4 Kč | 4 Kč |
Výroba energie solárními panely za rok | 1 900 až 2 200 kWh | 3 800 až 4 400 kWh | 5 700 až 6 600 kWh | 9 500 až 11 000 kWh |
Úspora při 100% spotřebě vlastní energie | 7 600 Kč až 8 800 Kč | 15 200 Kč až 17 600 Kč | 22 800 Kč až 26 400 Kč | 38 000 Kč až 44 000 Kč |
Návratnost při 100% spotřebě vlastní energie | 4 až 5 let | 5 až 6 let | 5 až 6 let | 6 až 7 let |
Úspora při 50% spotřebě vlastní energie | 3 800 Kč až 4 400 Kč | 7 600 Kč až 8 800 Kč | 11 400 Kč až 13 200 Kč | 19 000 Kč až 22 000 Kč |
Návratnost při 50% spotřebě vlastní energie | 8 až 10 let | 10 až 12 let | 11 až 13 let | 12 až 14 let |
*Dotace z programu Nová zelená úsporám
K uvedené tabulce se dá poznamenat, že návratnost investice bude spíše rychlejší, hlavně z důvodu předpokládaných vyšších cen za elektřinu. Navíc se zde nepočítá s doplňkovými prvky, jako jsou například bateriové zdroje, na které se také vypisuje dotace a které návratnost dalším způsobem urychlují.
Alternativou k fotovoltaice je fototermika, která také využívá slunečního záření, ale slouží pouze k ohřevu vody a vytápění. Mezi velké výhody patří právě mnohem vyšší účinnost na vytápění domu a ohřevu vody, delší životnost panelů a nižší pořizovací cena, která se dá dále snížit existujícími dotacemi.
Na druhou stranu fototermické panely váží víc než ty fotovoltaické, tudíž se nehodí na všechny typy střech. Instalace samotná je navíc náročnější, kromě zatížení střechy musíte myslet na výměnu trubek za měděné nebo nerezové provedení navíc opatřené izolací.
Ono se to nezdá, ale klasický stolní počítač je pěkný žrout elektřiny. Dokonce tak velký, že některým náruživým hráčům může při dlouhých zimních večerech sloužit jako malý přímotop. Na konzumaci webového obsahu nebo sledování videí je proto lepší si pořídit tablet, který má citelně nižší spotřebu energie. Navíc si oddělíte pracovní obsah od zábavy, a docílíte tak i lepší produktivity.
Vytápět letos elektřinou obytné prostory vyjde dost draho. Jestliže máte tu možnost, pořiďte si k vytápění kamna. Kromě toho, že mimo topnou sezonu budou skvěle sloužit jako bytový doplněk, postarají se teď i o skvělý tepelný komfort a ušetříte na nákladech za elektřinu.
Ano, je to sice pravda, ale tato spotřeba je velmi nepatrná. Dle nařízení Evropské unie č. 1275/2008 musí všechny výrobky vyrobené od roku 2013 spotřebovávat ve stand-by režimu méně než 0,5 W.
To znamená, že pokud bychom uvažovali 10 zařízení v domácnosti se spotřebou 0,5 W, výsledný odběr by byl 5 W. Toto číslo vynásobíme počtem hodin za rok, 24 × 365. Vyjde nám spotřeba 43 800 W/h, podělením 1 000 získáme 43,8 kW/h. Budeme-li uvažovat 5 Kč/kWh, výsledná částka bude 219 Kč/rok, což je naprosto zanedbatelná hodnota, a kompletně vypínat spotřebiče dokonce vytažením ze zásuvky nemá smysl. Platí to i o nabíječkách na mobily a jiná přenosná zařízení.
Pokud přesto trváte na vytahování síťových kabelů ze sítě, pořiďte si raději prodlužovací kabel se spínačem, který navíc v případě přepětí v síti ochrání připojené zařízení.
Platí to zejména při dlouhotrvajícím svícení v obytných nebo průmyslových místnostech, ale ve sklepě, v chodbě nebo jiné málo užívané časti domu či bytu je lepší se stále spoléhat na klasickou vláknovou žárovku. Jelikož v těchto prostorech svítíte jen po krátký čas, moc elektřiny s úspornými žárovkami neušetříte. Navíc při takových podmínkách i klasická žárovka vydrží velmi dlouho, protože LED žárovkám časté spínání úplně nesvědčí.
i
V našem magazínu pro vás máme i další články:
Závěrem lze jen dodat, že je správné a přirozené snižovat svou spotřebu energie, nicméně pokud si chceme udržet určitou míru komfortu a životní úrovně, nikdy nedosáhneme nulového odběru. Proto využívejte současné technologie co možná nejrozumněji, zbytečně jimi neplýtvejte. Kromě dobrého pocitu vám poděkuje i vaše peněženka.