Tlakový hrnec, jinak zvaný Papinův hrnec či papiňák, je běžnou součástí českých kuchyní. Výrazně totiž umí uspořit čas i energii a potravinám zachovat jejich chuť i živiny. Moderní tlakové hrnce jsou vybaveny několika pojistkami, proto je vaření v papiňáku dnes naprosto bezpečné. A jak vařit v tlakovém hrnci? Přečtěte si, jak vlastně Papinův hrnec vznikl, k čemu všemu se dá využít a jaká velikost papiňáku je vhodná do vaší domácnosti. Užitečná bude pro vás i tabulka doby vaření v tlakovém hrnci, abyste věděli, jak dlouho v něm jednotlivé potraviny vařit. A pro inspiraci máme pro vás recepty z papiňáku, které určitě stojí za to vyzkoušet.
Tlakový hrnec vznikl pod rukama francouzského vynálezce Denise Papina již před 341 lety. Jednalo se tak trochu o vedlejší produkt při prozkoumávání oblasti fyziky a páry. Vznikla tlustostěnná nádoba s pevnou poklicí a tlakovým ventilem. Z těsně uzavřeného hrnce nemůže unikat pára, a tak se uvnitř rychle zvyšuje tlak. Pokrmy jsou díky tomu připravovány rychleji a zachovají si velkou část původní chuti včetně živin a vitamínů. Je otázkou, jak napadlo vynálezce, který se dosud zabýval spíše fyzikou a vynálezem prvního výbušného motoru, přidat do vynalezeného hrnce kus masa a zkusit ho uvařit. Za tento nápad by panu Papinovi jistě poděkovala nejedna kuchařka.
Tlakový hrnec slouží k rychlejšímu a šetrnějšímu vaření. Obecně se dá říct, že doba vaření v tlakovém hrnci je až trojnásobně rychlejší. Papiňák má širokou škálu využití a uvaříte v něm téměř cokoliv, třeba kompletní oběd včetně dezertu a můžete v něm dokonce i zavařovat. Tlakové hrnce existují ve dvou variantách, a to klasický tlakový hrnec na sporák a elektrický tlakový hrnec.
Moderní klasické papiňáky lze použít na všechny druhy sporáků, fungovat bude také tlakový hrnec na indukci. U klasického papiňáku se setkáte se dvěma typy uzavírání pokličky, a to pákovým uzávěrem, který funguje na principu páky, a bajonetovým uzavíráním, kde poklici nasadíte na hrnec a uzamknete pootočením. Pro větší bezpečnost a komfort se můžete setkat také s patentovaným typem otevírání pomocí jedné ruky.
Elektrický papiňák využívá vlastní zdroj tepla a při vaření nevypouští páru. Není nutné elektrický tlakový hrnec hlídat, protože si tlak reguluje automaticky. Disponuje také několika přednastavenými programy.
Důležitým kritériem pro úspornější a rychlejší vaření je velikost tlakového hrnce. Je tedy namístě zvážit, jaké recepty z papiňáku /pokrmy v něm/ budete připravovat nejčastěji a kolik porcí by měl váš papiňák připravit. Při výběru velikosti berte ohled také na to, že tlakový hrnec lze naplnit pouze do dvou třetin jeho objemu.
Nejčastěji se tlakové hrnce vyrábějí v těchto velikostech:
Vaření v moderním tlakovém hrnci je snadné a bezpečné. Papinův hrnec v dnešní podobě je vybaven několika pojistkami, které zajistí, že víko na tlakový hrnec dokonale přilne a v průběhu varu se neotevře. Navíc je vybaven indikátorem tlaku, který nás upozorní, kdy je bezpečné papiňák po dovaření pokrmu otevřít. Nehrozí tak ani opaření. Před samotným vařením je vhodné zkontrolovat ventily, kterými uniká pára. Nesmí být ucpané ani znečištěné. Stejně tak těsnění do tlakového hrnce, u kterého kontrolujeme, zda není zpuchřelé nebo špatně nasazené.
Aby bylo vaření šetrné a efektivní, je důležité dodržet pár základních pravidel.
Doba vaření jednotlivých surovin je závislá na více faktorech, například na typu sporáku, výchozí teplotě nebo množství vody v hrnci. Po několika uvařených pokrmech jistě svůj papiňák a dobu vaření vychytáte, ze začátku je však dobré řídit se obecně doporučenými časy vaření. Skvělým pomocníkem může být časovač, který je součástí některých papiňáků. Po uplynutí nastavené doby vaření budete upozorněni zvukovým signálem.
Potravina | Orientační doba přípravy v minutách |
---|---|
Brambory krájené | 5-6 |
Brambory celé | 12-14 |
Rýže | 6 |
Zelí kysané | 7-12 |
Celer | 3-6 |
Mrkev | 6-8 |
Červená řepa v celku | 10-15 |
Předem namočené luštěniny | 15-20 |
Hovězí kýta | 30-40 |
Hovězí guláš | 20 |
Vepřová kýta | 30-35 |
Kuře | 15-20 |
Ryby | 10-20 |
Pozn.: Doba vaření v tlakovém hrnci se začne odpočítávat až od chvíle, kdy dosáhneme v hrnci plného tlaku, tedy až poté, co snížíme výkon sporáku.
Ideální jsou pro tlakový hrnec recepty, které by v běžném hrnci trvaly dlouhou dobu, zatímco tlakový hrnec či elektrický tlakový hrnec recepty zkrátí i na polovinu. Ale v papiňáku uvaříte téměř cokoliv a můžete ho používat prakticky každý den. Pro inspiraci jsme pro vás připravili recepty na polévku, hlavní chod i zdravou svačinku pro nejmenší či lahodné dezerty. Najdete zde osvědčené recepty z papiňáku, které jsou starou dobrou klasikou a nikdy se neomrzí. Takový kuřecí vývar v tlakovém hrnci si zachová všechny své zázračné vlastnosti, svíčková v papiňáku bude hračka i pro začátečníky a vepřové na houbách v papiňáku stihnete k obědu připravit ještě poté, co se vrátíte z lesa.
Co víc chtít od polévky, než aby byla rychlá, vydatná, zdravá a na přípravu vám stačilo pár ingrediencí. Taková je i naše kapustová polévka, která obsahuje typické české suroviny, a především neprávem opomíjenou kadeřavou kapustu, která patří mezi klenoty zeleniny.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Zeleninu nakrájejte na drobné kousky. Kapustu vložte do hrnce, přilijte 1 l vody a přiveďte k varu. Spařenou kapustu sceďte a nechte okapat. Následně v hrnci rozpalte máslo a vložte mrkev a kapustu. Opékejte dokud nepustí šťávu, trvá to asi 2 minuty. Základ zalijte 0,5 l vody, přidejte brambory, osolte a opepřete dle chuti. Hrnec uzavřete a postavte na plotnu. Jakmile začne unikat pára, zmírněte ohřev plotny a nechte vařit 20 minut. Polévku můžete podávat s topinkami. |
Poctivý domácí vývar je elixír pln síly, který by neměl chybět v jídelníčku žádné domácnosti. Jeho zlatavá barva a podmanivá vůně probudí všechny vaše chuťové smysly a jeho síla dokáže zázraky i ve chvílích, kdy se necítíte ve své kůži. Poctivý vývar se vaří dlouho a velmi pomalu, ale kuřecí vývar v tlakovém hrnci bude hotový během chviličky, a přitom si zachová všechny své živiny a benefity.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Skelet umyjte, mrkev, celer, petržel očistěte, cibuli oloupejte. Pokrájejte na větší 2-3 kusy. Všechny ingredience na vývar vložte do papiňáku a uzavřete. Vařte 30 minut. Po uvaření maso oberte (mělo by odpadat od kostí). Zeleninu přeceďte a vyhoďte. Do talíře půjde nová zelenina nakrájená na menší kousky, kterou buď uvaříte v hrnci zvlášť, nebo ji přidáte do vývaru 10 min před koncem vaření. Nudle uvařte dle návodu ve slané vodě, sceďte, přidejte na talíř a zalijte vývarem. TIP: Pokud chcete, aby byl vývar tmavší, zeleninu nejdříve orestujte a teprve pak přidejte zbylé ingredience a vařte. |
Některé polévky jsou doslova životabudič a o hovězí polévce to platí zcela určitě. Vaří se pomalu a dlouho, podobně jako kuřecí vývar, aby se z kostí vyluhovaly všechny prospěšné látky a vývar byl plný živin a silné chuti. Tradiční recept na hovězí polévku obnáší 2,5 hodiny vaření. Recept v papiňáku je výrazně kratší, přesto bude polévka silná a poctivá jako od babičky.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Zeleninu očistíme (pokud možno nekrájíme, třeba jen dle potřeby rozpůlíme). Do tlakového hrnce vložíme kosti, zeleninu a koření. Zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Poté plamen stáhneme na nejnižší stupeň a vaříme 35-40 min. Uvařenou hovězí polévku po vypnutí necháme ještě cca 10 minut stát, aby se vše usadilo. Poté polévku přecedíme a zeleninu nakrájíme na kostičky. Maso obereme a použijeme do polévky nebo do jiného pokrmu. Uvaříme polévkové nudle, které jako první servírujeme do talíře. Doplníme nakrájenou zeleninou a masem, přelijeme vývarem a hojně dozdobíme čerstvou petrželkou. |
Klasika všech klasik, která má své kořeny ve Francii. Šťavnaté maso v silné omáčce podávané s bramborovou kaší chutná malým i velkým milovníkům masa.
Počet porcí: 4-5 Ingredience:
|
Postup přípravy: Maso nakrájejte na kostky, česnek a cibuli nasekejte. Houby pokrájejte na čtvrtky. V hrnci rozpalte olej a máslo, přidejte na kostky nakrájený špek a orestujte, poté jej vyjměte a dejte stranou. Do hrnce vložte kousky masa, osmahněte dorůžova, přidejte cibuli a opékejte dozlatova. Zaprašte moukou a osmahněte. Do hrnce přilijte červené víno, přidejte česnek, houby a svazek bylinek. Dochuťte solí a pepřem a uzavřete hrnec. Jakmile začne unikat pára, zmírněte ohřev plotny a nechte vařit 30 minut. Hrnec otevřete a vyndejte svazek bylinek. Podávejte s bramborovou kaší nebo těstovinami. |
Svíčková na smetaně je symbolem české kuchyně, který se v pozměněné formě připravuje snad v každé domácnosti i hospodě. Recept na svíčkou se dědí z generace na generaci a každá rodina má ten svůj osvědčený. Jsme ovšem přesvědčeni, že i naše svíčková v papiňáku vám bude chutnat. Má ty správné ingredience a hovězí v tlakovém hrnci krásně změkne a zachová si svoji chuť.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: V tlakovém hrnci na oleji zpěníme nakrájenou cibuli a přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu. Krátce osmahneme. Maso rozdělíme na 3-4 kusy a vložíme do papiňáku. Osolíme, promícháme a až do úplného vysmahnutí otáčíme (dle velikosti masa by to mělo trvat 10-15 min.). Jakmile se na dně začne vytvářet hnědý povlak, nasypeme do hrnce koření, promícháme a podlijeme 1 litrem horké vody. Vše dobře ode dna promícháme a tlakový hrnec uzavřeme. Hovězí maso v papiňáku vaříme do změknutí (cca 45 min.). Po 45 minutách doplníme do hrnce 1 litr převařené horké vody, v otevřeném hrnci přivedeme k varu a odstavíme z plotny. Maso z hrnce vyndáme a nakrájíme na plátky. Vývar z hrnce přelijeme přes hrubší sítko. Zeleninu ze síta rozmačkáme a přepasírujeme zpátky do vývaru. Omáčku v otevřeném tlakovém hrnci přivedeme k varu a mezitím připravíme zavářku (v hrnečku rozmícháme 1 smetanu se špetkou soli a 2 vrchovatými polévkovými lžícemi hladké mouky). Důkladně zamícháme a za stálého míchání lijeme do omáčky v papiňáku. Na mírném ohni vaříme 1 minutu. |
Klasika, která nezklame a vždy se povede. Jsme národ houbařů a houby do naší kuchyně prostě patří. Hovězí na houbách je dobrota, která barvou možná vypadá obyčejně, ale chutná výtečně a nezaměnitelně. Navíc hovězí na houbách v papiňáku bude mít ještě silnější aroma i chuť a hotové bude za hodinu. Podávat pak můžete s rýží, těstovinami nebo bramborovým knedlíkem.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Maso nakrájíme na plátky, po obvodu nařízneme, naklepeme, osolíme, opepříme, poprášíme moukou a prudce opečeme na tuku v tlakovém hrnci. Vyjmeme a do tuku po mase přidáme nakrájenou cibuli a houby a mírně osmahneme. Zaprášíme paprikou, přilijeme trochu vývaru, provaříme a přidáme zpět opečené plátky masa. Můžeme dochutit houbovým kořením. Dle potřeby přidáme ještě vývar, tlakový hrnec uzavřeme a dusíme do změknutí. Hovězí v tlakovém hrnci vařte cca 40 minut. Poté papiňák otevřete, plátky masa vyndejte na teplý talíř a omáčku zahustěte hladkou moukou rozmíchanou ve smetaně nebo s jíškou. |
Hovězí roštěná v tlakovém hrnci může být připravovaná „na přírodno”, na česneku či na žampionech. Naše přírodní roštěná v papiňáku je velmi jednoduchá a pokud máte rádi pikantnější chuť, můžete ji právě přidáním česneku nebo žampionů dochutit – stačí je osmahnout s cibulkou na začátku receptu.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Hovězí roštěnou nakrájíme na plátky a po okrajích nařízneme. Naklepeme, osolíme, opepříme. V tlakovém hrnci rozpálíme olej, přidáme plátky roštěné a zprudka opečeme z obou stran, aby se maso zatáhlo. Poté maso vyjmeme do teplého talíře a přiklopíme pokličkou, aby se uchovalo v teple. Do výpeku po mase osmahneme cibuli nakrájenou na kostičky. Necháme ji mírně zesklovatět. Poté zaprášíme moukou a podlijeme trochou vývaru nebo vody. Směs zapražíme, aby vznikla jakási cibulová jíška. Plamen zmírníme a maso vrátíme zpátky do tlakového hrnce. Zalijeme vývarem (nebo vodou s přidáním jednoho bujonu) tak, aby bylo maso ponořené. Dosolíme, dopepříme. Roštěná v papiňáku by se měla vařit na mírném plamenu do úplného změknutí (cca 35 min). Podáváme ideálně s rýží. TIP: Pro lepší a výraznější chuť můžete plátky masa po osolení a opepření potřít z obou dvou stran plnotučnou hořčicí a poté obalit v mouce. |
Levné, jednoduché, a především výtečné jídlo. Ať už použijete čerstvé houby z vaší ranní procházky po lese nebo sušené houby ze zásob, určitě si pochutná celá rodina. Pro náš recept vepřové na houbách v papiňáku jsme použili základní ingredience, ale kdo má rád slaninu, doporučujeme ji k receptu přidat. Stačí jí nakrájenou na kostičky lehce osmahnout na sádle a poté na ní zpěnit nakrájenou cibulku a osmažit maso. Pokrmu dodá neodolatelnou vůni a pořádný šmrnc.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Vepřové maso nakrájíme na plátky (případně na větší kousky). Nakrájenou cibuli v tlakovém hrnci zpěníme na sádle, poté přidáme maso, které necháme z obou stran opéct. Osolíme, přidáme kmín, pepř, houby, a nakonec mletou papriku. Zalijeme vodou tak, aby bylo maso ponořené. Pro silnější chuť můžeme přidat bujón. V papiňáku dusíme na minimum 25-30 minut do úplného změknutí masa. Poté si připravíme jíšku, kterou omáčku zahustíme. Necháme projít varem a podáváme ideálně s houskovým knedlíkem nebo s rýží. |
Jablečné pyré chutná snad všem bez rozdílu věku, ale nejvíce potěší ty nejmenší. Navíc je to výborný a zdravý způsob, jak zpracovat podzimní úrodu. Jablečná přesnídávka z papiňáku je velmi jednoduchá a můžete ji i zavařit nebo zamrazit.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Jablka oloupejte a nakrájejte na kostky. Vložte do tlakového hrnce, zalijte vodou a přidejte cukr. Hrnec uzavřete. Jakmile začne unikat pára, zmírněte ohřev plotny a nechte vařit 8-10 minut. Hrnec otevřete a pyré rozmixujte. |
Rýžový puding je výborný jako dezert nebo jako snídaně. Tak jednoduchá a zároveň tak geniální kombinace zcela obyčejných surovin vytvoří dokonale lahodnou chuť a texturu, která se vám bude rozplývat na jazyku. Recept na tradiční rýžový puding si můžete doladit dle svého gusta a neobyčejný půvab mu dodá křupavá krusta po zapečení.
Počet porcí: 5 Ingredience:
|
Postup přípravy: Vyjměte trojnožku a košík. V otevřeném hrnci rozpusťte tuk. Přidejte mléko a rychle přiveďte k varu. Vmíchejte rýži a cukr. Za občasného míchání znovu přiveďte k varu. Snižte teplotu tak, aby se mléko dál pomalu vařilo, ale aby nevzkypělo. Nastavte úroveň tlaku 2. Přikryjte pokličkou a nechejte natlakovat. Snižte teplotu a 12 minut pomalu vařte. Odstavte hrnec ze sporáku a nechejte ho zchladnout na pokojovou teplotu, aniž byste měnili nastavení hodnoty tlaku. Jakmile ukazatel tlaku klesne, zvedněte pokličku. Pudink promíchejte. Chcete-li, aby se na pudinku vytvořila vypečená krusta, přemístěte ji do vymazané zapékací nádoby. Posypte muškátovým oříškem a nechejte několik minut zapékat pod rozpáleným grilem. Recept vhodný pro tlakové hrnce Tefal Clipso a Secure |
Připravte si výtečný, šťavnatý dezert našich babiček, který svou svěží kořeněnou chutí a lehkostí obměkčí srdce i těch nejzarytějších odpůrců sladkých dezertů. Uvařte si kořeněná plněná jablka v papiňáku. Tepelnou úpravou jablka příjemně změknou a zvýrazní svou přirozenou sladkost a skořice s citronem jim dodají podmanivou vůni a výjimečnou chuť.
Počet porcí: 4 Ingredience:
|
Postup přípravy: Jablka omyjte a odstraňte z nich jádřince. Slupku po obvodu jablka nakrojte nožem, aby jablka nepukla. Smíchejte cukr, sušené ovoce a skořici. Do košíku vložte kruh z alobalu. Jablka naskládejte do košíku a naplňte je směsí sušeného ovoce. Do hrnce vlijte vodu s citronovou šťávou a vložte trojnožku. Vložte košík dovnitř. Nastavte úroveň tlaku 1. Přikryjte pokličkou a nechejte natlakovat. Vařte 7-8 minut. Odstavte ze sporáku. Otočte volič tlaku do polohy vypuštění páry a postavte hrnec pod proud studené tekoucí vody. Pokud jablka ještě nejsou uvařená, přiklopte pokličku, nechejte znovu natlakovat a vařte ještě 1 až 2 minuty. Jablka vyjměte a potřete je máslem, aby se pěkně leskla. Recept vhodný pro tlakové hrnce Tefal Clipso a Secure |
Přesto, že byl Papinův hrnec vynalezen už hodně dávno, těší se dodnes velké oblibě a není divu. Tento geniální, a tak trochu náhodný vynález umí ušetřit v kuchyni čas i energii. Ukázali jsme si, jak vařit v tlakovém hrnci a dali vám pár tipů na chutné recepty, se kterými doma jistě zazáříte. Dobrou chuť!