Nakupování budoucnosti HP + média Akční týden tabletů

Jak vyčistit a vložit uhlíkový filtr do digestoře

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chcete-li, aby vaše recirkulační digestoř správně a efektivně fungovala, je třeba věnovat zvýšenou pozornost filtraci. Filtry do digestoře se totiž starají o čištění vzduchu ve vaší kuchyni, a zároveň i o dobrou kondici samotného spotřebiče. Především pak uhlíkový filtr do digestoře hraje při recirkulaci vzduchu zásadní roli, a proto se mu budeme v našem článku podrobněji věnovat. Dozvíte se, jak nasadit uhlíkový filtr do digestoře, jak ho vyčistit a jak často uhlíkový filtr měnit.

Co je to uhlíkový filtr a Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře

Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře – OBSAH

 1. Filtry do digestoře
 2. Jak funguje uhlíkový filtr do digestoře
 3. Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře
 4. Jak vyčistit uhlíkový filtr

Filtry do digestoře

Existují dva základní typy filtrů do digestoře. Filtr tukový a filtr uhlíkový. Tukový filtr zachytává tukové i mechanické částice, aby se nedostaly do motoru a nezanášely ventilátor. Uhlíkový filtr pohlcuje pachy, výpary a vlhkost vznikající při vaření.

Tukovým filtrem jsou vybavené všechny digestoře – odtahové i recirkulační. Jsou většinou kovové a jsou konstruované tak, aby je bylo možné snadno umýt v dřezu nebo v myčce. Čištění tukových filtrů se doporučuje jednou za dva měsíce.

Pokud ale máte v kuchyni recirkulační digestoř, zcela jistě je vybavena nejen filtrem tukovým, ale i uhlíkovým, přes který nasátý vzduch prochází, aby se pak čistý a zbaven pachů vrátil zpět do místnosti. Čistý a plně funkční uhlíkový filtr je tedy u recirkulační digestoře zcela zásadní.

Jak funguje uhlíkový filtr do digestoře

Jak je známo, uhlík je nejlepší přírodní pohlcovač různých pachů, toxinů a plynných znečisťujících látek. Uvnitř uhlíkového filtru do digestoře se proto nachází granule či vlákna aktivního uhlíku, který je tak nejdůležitějším elementem v recirkulačním procesu digestoře. Ventilátorem nasátý vzduch prochází přes uhlíkový filtr, který všechny pachy a toxické látky absorbuje, avšak pouze do chvíle, než se zaplní. Pak jeho funkčnost prudce klesá a filtr je třeba vyměnit, případně vyčistit.

Typy uhlíkových filtrů do digestoře

Do recirkulačních digestoří si můžete vybrat celou řadu filtrů od různých výrobců podle typu vaší recirkulační digestoře, nebo se můžete rozhodnout pro univerzální filtr, který si přizpůsobíte rozměrům vaší digestoře.

Vlastnosti uhlíkových filtrů:

Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře
Uhlíkový filtr je odpovědný za čistý vzduch, který recirkulační digestoř vrací zpět do místnosti. Proto je jeho čištění a výměna velmi důležitá.

Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře

Jelikož uhlíkový filtr patří celkově mezi velmi namáhaný typ filtru, který je nejvíce zodpovědný za to, jaký vzduch se vám vrací zpátky do místnosti, je důležité ho pravidelně kontrolovat a udržovat ve funkčním stavu.

Výměna uhlíkového filtru do digestoře se doporučuje v rozmezí od 3 do 6 měsíců v závislosti na typu filtru, ale i dalších faktorech. Výjimkou jsou uhlíkové filtry HFH, které jsou omyvatelné a jejichž životnost je cca 2 roky. Výdrž uhlíkového filtru ovlivňují v zásadě 3 faktory:

 • Množství aktivního uhlí ve filtru

 • Kvalita uhlí a jeho „uklepání” tak aby mezery byly vždy stejné a nevznikaly vzduchové kapsy

 • Míra znečištění vzduchu, který má filtr vyčistit

Pokud máte uhlíkový filtr s indikátorem nasycení, snadno poznáte, že výměna filtru je nutná tehdy, když indikátor zčervená. Jinak doporučujeme měnit uhlíkový filtr do digestoře alespoň 2× za rok. Že je už nejvyšší čas uhlíkový filtr vyměnit, poznáte pak snadno podle toho, že sami začnete cítit, že digestoř pachy již nefiltruje.

Jak vyměnit uhlíkový filtr v digestoři – návod

Ať už potřebujete vědět, jak vložit uhlíkový filtr do digestoře při instalaci nebo jak vyměnit uhlíkový filtr v digestoři při pravidelné údržbě, zde je návod, jak vyměnit uhlíkový filtr do digestoře.

 1. Vyjměte tukový filtr z digestoře.

 2. Vyjměte rám držáku otočením knoflíků o 90°.

 3. Pokud máte univerzální uhlíkový filtr, vystřihněte nebo seřízněte filtr do požadované velikosti podle rozměrů vaší digestoře.

 4. Vložte uhlíkový filtr do rámu držáku tak, aby prachová část (světlá) zachycující hrubé nečistoty směřovala dolů a uhlíková část (černá) směřovala nahoru. Zapojíte-li filtr opačně, tedy budete vyfukovat vzduch skrze filtr, velké částečky ve vzduchu zanesou aktivní uhlí a výrazně tím sníží jeho životnost, stejně jako ventilátoru, který, raději natahuje čistý vzduch.

 5. Rám držáku a tukový filtr přimontujte zpátky do digestoře.

Doporučená doba pro výměnu uhlíkového filtru je uvedena vždy na obale výrobku, proto této informaci věnujte vždy pozornost. Standardní doba doporučená pro výměnu uhlíkového filtru je 2× za rok, vaříte-li však každý den, počítejte s tím, že filtr se zanese rychleji.

Jak vyčistit uhlíkový filtr

Některé typy uhlíkových filtrů do digestoře jsou omyvatelné a lze je vyčistit a prodloužit tak jejich životnost. Čištění uhlíkového filtru se doporučuje opět v závislosti na četnosti vaření každé 2-4 měsíce.

 1. Uhlíkový filtr vyjmete z recirkulační digestoře.

 2. Ručně ho umyjte v teplé vodě nebo v myčce na teplotu cca 65° C. Nedávejte však k němu žádné nádobí!

 3. Po umytí vložte filtr na 10 minut do trouby vyhřáté na 100°C. Pozor, pouze do elektrické trouby! Pokud nemáte elektrickou troubu, usušte filtr např. na topení. Nepokládejte ho na přímé slunce.

 4. Po důkladném usušení vložte uhlíkový filtr zpátky do digestoře.

i Mohlo by vás zajímat

Jen kvalitní a plně funkční uhlíkový filtr do digestoře zajistí zdravé ovzduší ve vaší kuchyni. Proto nezapomínejte na jeho pravidelnou výměnu.


0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi