Jak vybrat 3D projektor

Zobrazit katalog

3D projektory dokáží promítat obraz nejen ve 2D, ale i ve 3D. Jedná se o trojrozměrný obraz, ze kterého postavy, ale i předměty vystupují. Získáte dojem, jako by se ocitly před vámi, a vy se jich můžete dotknout. Hodí se zejména ke sledování filmů a hraní her.

Jak vybrat 3D projektor
Výhody a nevýhody
 • Trojrozměrné promítání filmů a her
 • Zážitek jako v kině
 • Přehrávají i běžný 2D obsah
 • Součástí projektorů jsou 3D brýle
 • Vyšší cena

Otázky k výběru 3D projektorů

V čem se liší 3D projektory od běžného 2D projektoru?

Standardní 2D projektory promítají pouze klasický dvourozměrný obraz (stejný jako třeba v televizi), kdežto 3D projektory nejen dvoj, ale i trojrozměrný. Fungují na podobném principu jako 3D monitory, jen s tím rozdílem, že je obraz promítaný na projekční plátno nebo zeď. Některé 3D projektory umí dokonce převést klasický 2D obraz na 3D.
 


TIP: Trojrozměrný obraz si nejlépe užijete při sledování filmů a hraní her. Ve 3D promítejte v zatemněných místnostech, jelikož v tomto režimu klesá světelný výkon.

Co potřebuji k tomu, abych mohl konzumovat obsah ve 3D?

Kromě samotného 3D projektoru je zapotřebí mít nasazené ještě 3D brýle. Ty zpravidla bývají součástí balení.

Jaký je rozdíl mezi DLP 3D a Nvidia 3D Vision?

DLP 3D je označení pro klasické 3D projektory, které využijete primárně ke sledování filmů. Naproti tomu projektory s podporou Nvidia 3D Vision podporují herní kit (soupravu) od NVIDIE, který se skládá ze speciálních brýlí a ovladačů, které umožní trojrozměrné vidění u jakékoli Direct3D hry (soupravu je zpravidla nezbytné pořídit samostatně). Technologie spočívá ve vytváření iluze hloubky pomocí mnohonásobného zobrazení 2D obrázků.

Jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením obrazu?

Nativní rozlišení je to, ve kterém projektor promítá. Film, obrazovku počítače nebo jiný obraz projektor převede vždy do nativního rozlišení. Nativní rozlišení tak určuje výslednou kvalitu promítaného obrazu. Čím je vyšší, tím kvalitnější obraz projektor poskytne. Velmi vysokou kvalitu obrazu poskytne Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů) nebo vyšší. Maximální rozlišení je takové rozlišení, které ještě projektor umí převést do nativního.

Jaký je rozdíl mezi technologiemi DLP a LCD?

Rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi se projevovaly zejména v minulosti, dnes už je kvalita promítání dvou takových projektorů ve stejné cenové hladině srovnatelná. 
 

LCD projektory o něco lépe zobrazují barvy (kromě černé). Nevýhodou je nižší kontrast a větší náročnost na údržbu.

DLP projektory o něco lépe zobrazují černou barvu, a tak mají lepší kontrast. Bývají také méně náročné na údržbu, jelikož se nemusí čistit od prachu. Jejich nevýhodou je, že ve velmi rychlých scénách mohou někteří lidé pociťovat tzv. duhový efekt.

K čemu všemu lze připojit 3D projektor?

Projektory lze připojit k několika zařízením.


- pro připojení PC či notebooku volte konektory HDMI, DVI nebo VGA
- pro připojení herní konzole volte HDMI, komponentní nebo kompozitní konektor
- pro připojení DVD/Blu-Ray a dalších přehráváčů volte HDMI, komponentní nebo kompozitní konektor
 


TIP: Před nákupem si zkontrolujte, jaké typy připojení podporuje vaše zařízení. Pokud s projektorem nemají žádný společný konektor, použijte redukci.

3D projektory

 • Na 3D filmy i hry
 • Převod z 2D na 3D
 • 3D brýle v balení
3D projektory

Co je důležité při výběru 3D projektoru?

Rozlišení

Rozlišení, úhlopříčka a optimální pozorovací vzdálenost

Velikost úhlopříčky obrazu závisí u 3D projektorů primárně na projekční vzdálenosti (na tom, jak daleko budete mít projektor od zdi nebo plátna). Obecně lze říci, že čím dále projektor od plátna umístíte a čím blíže u něj budete sedět, tím větší byste měli volit nativní rozlišení.

Projekční vzdálenostÚhlopříčka obrazuVhodné nativní rozlišení
2 m1–1,6 mHD nebo vyšší
3 m1,6–2,4 mHD nebo vyšší
4 m2–3,2 mFull HD nebo vyšší
5 m2,5–4 mFull HD nebo vyšší

Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením projektoru.

Technologie promítání

Technologie promítání

V dnešní době jsou si obě technologie (DLP a LCD) kvalitou obrazu velmi podobné. Pokud byste porovnávali obraz ze dvou různých projektorů (jeden DLP, druhý LCD) za podobnou cenu, rozdíly by byly minimální.

DLP projektory díky kvalitnější reprodukci černé barvy mývají o něco lepší kontrast. Jsou také méně náročné na údržbu (nemusí se čistit od prachu). Jejich nevýhodou je duhový efekt, který někdy může vznikat na plátně za rychle se pohybujícími objekty. Jedná se však o efekt, který nepociťuje každý.

 • S halogenovou lampou mají větší rozměry, vyšší svítivost a vyšší spotřebu.
  S LED diodami (LED projektory) jsou zpravidla menší, mají nižší spotřebu, ale i nižší svítivost.

LCD projektory věrněji reprodukují barvy než DLP projektory (kromě černé). Bývají náročnější na údržbu (musí se čistit od prachu) a mají nižší kontrast.

Světelný tok

Světelný tok (svítivost)

Světelný tok se udává v lumenech (lm) a ovlivňuje výsledný jas promítaného obrazu. Výrobcem udávané hodnoty jsou maximální, při běžném režimu jsou nižší. Důležitá míra okolního osvětlení. Je-li místnost důkladně zatemněna, nároky na svítivost projektoru klesají.

 • Do 2 000 lm – projektor se hodí do zcela zatemněných místností s minimálním osvětlením.
  2000–3 000 lm – vhodné spíše do méně prosvětlených místností.
  Nad 3 000 lm – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.

Hlučnost

Hlučnost

Hluk tvoří u projektoru ventilátor. Přijatelná hodnota v menší místnosti je do 30 decibelů. Ve větší místnosti mohou být hodnoty vyšší.

Užitečné funkce a vlastnosti

Užitečné funkce a vlastnosti

Dálkové ovládání
Korekce lichoběžníkového zkreslení – není-li projektor umístěný kolmo k plátnu, vyrovyrovnává promítaný obraz tak, aby nebyl deformovaný.
Zoom – změní velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem.
PiP (Picture in Picture) – promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze 2 zdrojů.
Integrovaná baterie – díky ní, nebudete muset zapojovat projektor pokaždé do zásuvky.
Vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky. Náročnějším doporučujeme některou ze sestav domácího kina.

Slovník pojmů - projektory

Korekce lichoběžníkového zkreslení

Korekce lichoběžníkového zkreslení eliminuje deformaci v případě, že projektor není umístěn ve středu zobrazovací plochy, ale promítá ze strany, seshora či zespodu.

FOV

Field of view, neboli zorné pole. Jedná se o úhel svíraný mezi našima očima a promítaným obrazem. Čím blíže jsme k obrazu a čím větší je úhlopříčka, tím je úhel větší a naopak.

PiP

Picture in Picture, neboli obraz v obraze je promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze dvou různých zdrojů.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací