MS hokej Pampers

Jak vybrat 3D tiskárnu

Zobrazit katalog

3D tiskárny prošly za svou krátkou existenci obrovským vývojem a dnes jich existuje již celá řada. Před koupí je třeba řádně si prostudovat problematiku, aby pro vás byl následný výběr co možná nejjednodušší. 

Nejčastější otázky při výběru 3D tiskárny

K čemu 3D tiskárna slouží?

3D tiskárna slouží zejména ke zhmotnění 3D grafických návrhů. 3D tisk umožňuje vytvářet složité funkční tvary s méně materiály než tradiční výrobní metody. Základní princip je ve své podstatě velmi jednoduchý. Prostorový model, který odešlete z počítače, tiskárna nejčastěji skládá z postupně nanášených horizontálních vrstev roztaveného plastu. 

Kolik investovat?

Nejlevnější modely lze dnes koupit již za nižší tisíce korun, domácí tiskárny však mohou stát i desítky tisíc. Cena se obvykle odvíjí od toho, co tiskárna umí. Domácí 3D tiskárny slouží především k vytváření malých 3D modelů, prototypů a nejrůznějších doplňků. Specializované firmy však používají 3D tiskárny i za miliony korun, které dokáží vymodelovat i skutečně velké věci.

Pro koho jsou 3D tiskárny určeny?

Doba, kdy 3D tiskárny používali jen opravdoví nadšenci, je již minulostí. 3D tiskárny dnes slouží také designerům, k práci s prototypy, návrhářům či architektům. Oblibě se ale těší i u domácích kutilů, kteří si mohou na 3D tiskárně kdykoliv vytvořit libovolnou součástku na míru. Vlastní 3D tiskárnu má i spousta škol a organizací ke studijním účelům.

Kde najdu další informace a rady ohledně 3D tisku?

Pokud máte jakékoliv otázky nebo naopak nápady ohledně 3D tisku, rádi vás uvidíme v naší facebookové skupině Alza.cz – 3D tisk: Rady & Triky. Přijďte za námi diskutovat!

FDM tiskárny

FDM tiskárny

 • Tisk taveným filamentem
 • Skvělá volba i pro začátečníky
 • Levné a univerzální tisknutí

Ze všech 3D tiskáren jsou FDM (nebo také FFF) tiskárny jednoznačně nejrozšířenější. K tisku používají tenké vlákno plastu, které taví a vytlačují přesně řízenou tiskovou hlavou, čímž „staví“ výrobek. Filament může být vyroben z velkého množství různých materiálů s různými vlastnostmi – tyto vlastnosti později získají samotné výrobky. Můžete si tedy vybrat barvu výrobku, jeho ohebnost, odolnost, či dokonce vodivost. Ceny FDM tiskáren začínají na nižších tisících, takže jde o skvělou volbu i pro úplné začátečníky.

Výhody a nevýhody
 • Nízké pořizovací i provozní náklady
 • Výběr z mnoha filamentů s různými vlastnostmi
 • Ve srovnání s SLA nižší přesnost tisku na vertikální ose
SLA tiskárny

SLA tiskárny

 • Tisk vytvrzováním fotoreaktivní pryskyřice (resinu)
 • Kvalitní tisk výrobků s drobnými detaily
 • Vhodné spíše pro pokročilejší tiskaře

SLA tiskárny používají k tisku tzv. resin (pryskyřici), který je fotoreaktivní. Tisk funguje následovně: tekutá pryskyřice se nalije do nádoby, do níž je ponořena také tisková platforma. Ta se zespoda ozáří řízeným světlem (ve tvaru jedné vrstvy výrobku), na což pryskyřice zareaguje ztvrdnutím. Potom se platforma o nepatrný kousek zvýší a stejným způsobem dochází k vytvrzení další vrstvy. Tímto způsobem je navrstven celý výrobek. Výrobky SLA tiskáren mají potenciál být dokonalejší než výrobky FDM, výběr resinů ale není tak široký jako výběr filamentů.

Výhody a nevýhody
 • Přesný tisk jemných detailů
 • Výrobky mají dokonale hladký povrch
 • Pořizovací i provozní náklady jsou vyšší
 • Menší výběr tiskových materiálů
3D pera

3D pera

 • Vhodné (především) pro děti
 • Technická a kreativní činnost zároveň
 • Ceny začínající na stokorunách

Chcete smysluplně zabavit dítě nebo si i sami něco jednoduchého vyrobit? S ohledem na 3D tisk není nic jednoduššího a levnějšího než si pořídit 3D pero. O pravý 3D tisk se sice nejedná, neboť výrobky jsou jen tak přesně tvarované a komplexní, jak schopná je vaše ruka. A ani nejcvičenější ruka se nemůže rovnat přesně řízené tiskové hlavě tiskárny. Práce s 3D perem procvičí vaši trpělivost i jemnou motoriku, zároveň ale uvidíte, jak vám výrobek roste před očima.

Výhody a nevýhody
 • Velmi nízká pořizovací cena
 • Skvělá činnost pro děti
 • Stejné filamenty jako používají FDM tiskárny
 • Nevhodné k přesnému tisku

Důležité parametry

Tiskový prostor

Tiskový prostor

Tiskový prostor se nejčastěji udává v milimetrech a třech osách. Poslední z nich označuje výšku. Všechny tyto rozměry bývají často podobné nebo stejné. Tiskárna určená pro domácnost by měla disponovat tiskovým prostorem o rozměru nejméně 100 × 100 × 100. 

Materiály

Materiály 

Tiskových materiálů je celá řada a v první řadě je třeba rozlišit filamenty FDM tiskáren a UV resiny používané SLA tiskárnami. Filamenty jsou tenká vlákna plastového materiálu, kdežto resin je tekutý a dodává se v nádobách různých objemů. Filamentů máme ve srovnání s resiny více druhů a díky popularitě FDM tiskáren jsou také mnohem rozšířenější. Nejpoužívanějšími filamenty jsou ABS, PLA a PETG. Ty se liší řadou vlastností, jako je pevnost, ohebnost, odolnost či ekologická odbouratelnost. Mezi materiály jsou také rozdíly v teplotě, která musí být při tisku pro jejich tavení vyvinuta.

Rozlišení

Rozlišení

Rozlišení se udává horizontální a vertikální, v desetinách milimetru. Horizontální rozlišení se vztahuje k osám X a Y, zatímco vertikální k ose Z. Jeho hodnota označuje minimální možnou tloušťku jedné vrstvy. V současné době se doporučuje horizontální rozlišení pod 0,1 mm a vertikální do 0,2 mm. Čím drobnější vrstvy tiskárna zvládne, tím detailnější budou vytištěné objekty, zároveň však bude také pomalejší. U složitějších modelů je také třeba počítat s různými podpůrnými konstrukcemi, což je pro tiskárnu práce navíc. Tisk většího objektu ve vysoké kvalitě tak může trvat klidně i celý den. SLA tiskárny jsou schopny tisknout tenčí vrstvy než tiskárny typu FDM.

Rychlost

Rychlost

Rychlost tisku závisí na parametrech tiskárny, ale také na složitosti zpracovávaného objektu a typu použitého materiálu. Udává se v milimetrech za sekundu. U 3D tiskáren je vždy udávána maximální rychlost tisku, je ale třeba pamatovat na to, že s vyšší rychlostí tisku klesá jeho kvalita. To znamená, že i když máte tiskárnu, která zvládá tisknout rychlostí 250 mm/s, pravděpodobně budete chtít tisknout pomaleji a přesněji.

Základna

Tisková podložka

Tisková podložka je deska, na které tiskárna staví výrobek. Nejdůležitější je vědět, že pořádná tisková podložka by měla být vyhřívaná. Proč? Protože při FDM tisku je běžné, že se materiály při chladnutí nepatrně srážejí. Náhlé a nekontrolované zchladnutí materiálu na podložce by mohlo zhoršit přesnost tisku, a dokonce i způsobit deformaci výrobku. Vyhřívaná podložka zaručuje, že je chladnutí kontrolované. Teplota podložky by se měla lišit v závislosti na zvoleném tiskovém materiálu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i články o 3D tisku:

Slovník pojmů – 3D tiskárny

Tryska

Jedná se o zařízení 3D tiskárny, které realizuje 3D tisk tak, že vlákno roztaví a upraví na potřebnou tloušťku. Teploty v trysce se nejčastěji pohybují okolo 250–260 °C. Většina spotřebitelských modelů je vybavena pouze jednou tryskou. Dvě trysky u vyšších modelů pak umožňují dvoubarevný tisk.

FDM vs. SLA

Jedná se o dvě rozdílné technologie tisku. SLA používá namísto trysek laser, v současné době je však již na ústupu právě ve prospěch FDM, která pracuje s tryskami.

Virtual Reality Modeling Language

Tzv. VRML je standardní souborový formát třírozměrné vektorové grafiky využívaný pro webovou grafiku, ale také pro 3D tisk barevných modelů.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací