Jak vybrat americkou lednici

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Americké lednice jsou obdobou kombinované chladničky, vyznačují se ovšem nadstandardně velkým užitným objemem, přehledným vnitřním prostorem a špičkovou funkční vybaveností. Jejich hlavní předností je přehledně oddělená chladicí a mrazicí část. Oblíbenými funkcemi amerických lednic jsou dávkovač studené vody a výrobník ledu. Nabízí toho ale mnohem více. A podle čeho americkou ledničku vybírat?

Jak vybrat americkou lednici?

Pár tipů pro výběr americké lednice:

 1. Americké chladničky mívají větší spotřebu energie, věnujte proto tomuto parametru zvýšenou pozornost.

 2. Kapacitu ledničky vybírejte podle počtu lidí ve vaší domácnosti.

 3. Americké lednice jsou prostorově náročné, důkladně tedy zvažte její umístění i s ohledem na pohodlné otevírání dvířek do obou stran.

Základní parametry pro výběr ledničky amerického typu

Energetická třída a energetický štítek

Energetický štítek naleznete u každé chladničky a slouží jako jednoduchý přehled klíčových parametrů, který vám má usnadnit výběr. Najdete na něm informaci o energetické účinnosti spotřebiče doplněnou o údaj o roční spotřebě energie, dále informaci o užitném objemu chladicí i mrazicí části, i o jeho hlučnosti.

Energetický štítek

Energetická třída označuje zařazení chladničky do skupiny podle spotřeby energie. Spotřeba elektrické energie se odvozuje z provozu při ideálních podmínkách, tedy při teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Americké lednice se v dnešní době nejčastěji pohybují v třídách B nebo C. Některé dražší modely najdete i v nejúspornější třídě A.

Ilustrační roční spotřeba energie amerických chladniček podle energetických tříd**

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč/den* Náklady v Kč/rok*
A 294 3,90 1 424
B 382 5,04 1 840
C 429 5,70 2 081

* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
** Spotřebu energie ledničky ovlivňuje typ chlazení, velikost užitného objemu, způsob izolace a další parametry a doplňkové funkce.


Pozn.: Vyšší energetická náročnost amerických chladniček není jenom z důvodu jejich větších rozměrů. Důvodem je i zabudovaný výrobník ledu, který vyžaduje výkonnější motor a vyšší nároky na udržení chladu.

Užitný objem

Výběr americké lednice dle kapacity je velmi individuální, přesto lze uvést obecně platné doporučení. Pro jednoho člena domácnosti se obecně doporučuje kolem 70 litrů chladicího prostoru a 25 litrů mrazáku, ale je třeba přihlédnout i k vašemu individuálnímu životnímu stylu. Tedy jak velké zásoby potravin v lednici i v mrazáku děláte, zda nakupujete hodně zeleniny, zda uchováváte v chladničce limonády či alkohol. Důležité je i uspořádání vnitřního prostoru – množství poliček či typ použitých zásuvek.

Objemové rozpětí amerických chladniček je velké, takže je z čeho vybírat přesně podle vašich potřeb. Americké lednice s vnitřním objemem chladicí části cca 230 až 300 litrů patří k těm menším. Takovým běžným standardem jsou americké lednice s objemem cca 300-450 litrů. Ovšem na trhu najdete i americké ledničky poskytující vnitřní objem chladicí části až kolem 500 litrů a více. V takto prostorných chladničkách najdete už i vestavěnou vinotéku.


TIP: Pro lednici a její správné fungování není vhodné plnit ji úplně, nebo naopak nechávat ji poloprázdnou. Pro zachování dobrých chladicích vlastností je vhodné plnit ji ze dvou třetin.

Vnější rozměry

Americké lednice jsou na výšku podobné těm klasickým. Podstatně větší je ale jejich šířka i hloubka. Důkladně tedy zvažte umístění lednice a nezapomeňte na otevírání dvířek do obou stran, aby nikde nevadily rohy nábytku či stěny. Myslete i na rezervu, aby po stranách a v zadní části zůstal dostatečný prostor pro volné proudění vzduchu.

Rozmístění chladicí části a mrazáku

Uspořádání americké lednice z hlediska umístění chladicí a mrazicí části je různé a opět poskytuje několik možností pro výběr, aby vám lednice maximálně vyhovovala. Na trhu tak najdete americké lednice dvoudveřové, které mají mrazák a chladničku umístěné svisle vedle sebe. Pak také čtyřdveřové s mrazákem ve spodní části nebo americké lednice se šuplíkem, ve kterém se nachází mrazák.

V méně početném zastoupení najdete na trhu i třídveřovou lednici amerického typu, kdy chladnička sestává ze dvou částí a svislá úzká část představuje mrazák.

Klimatická třída

Každá lednice, tedy i ta amerického typu, funguje nejlépe při okolních teplotách, které udává klimatická třída. Při nevhodné teplotě může výrazně stoupnout spotřeba energie a lednice nemusí správně chladit. Existují 4 klimatické třídy, ale některé chladničky jsou uzpůsobené pro provoz ve více třídách, tedy v širším teplotním rozsahu.

Klimatická třída Teplotní rozsah okolního prostředí
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Mrazicí výkon a výkon mrazení

Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o ten samý parametr. Opak je ovšem pravdou.

 • Mrazicí výkon

Mrazicí výkon ledničky (někdy označovaný i jako mrazicí kapacita) udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za 24 hodin. Mrazicí výkon u amerických lednic bývá minimálně 12 kg / 24 hodin.

 • Výkon mrazení

Výkon mrazení uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit, a tedy k jakému skladování se hodí. O tomto parametru nejčastěji informuje počet hvězdiček pod názvem třída mrazení.

Počet hvězdiček Teplota Doporučená délka skladování potravin
* - 6 °C V řádech dnů
** - 12 °C V řádech týdnů
*** - 18 °C V řádech měsíců
**** - 24 °C Dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Akumulační doba udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu. V podstatě poukazuje na to, jak dobře je mrazák odizolovaný. Čím je tato doba vyšší, tím déle vydrží potraviny zmrazené.


Pozn.: Při výpadku energie otvírejte dveře chladničky co nejméně, aby nedocházelo k úniku studeného vzduchu.

Okruhy chlazení

Americké lednice bývají vybavené dvěma kompresory, které zajistí samostatný a nezávislý provoz mrazicí a chladicí části. To vám umožní kdykoliv vypnout pouze ledničku nebo mrazák. Lze to využít při čištění nebo také při odjezdu na dovolenou. Rozdělení chladicího mechanismu lednice má výhodu i v tom, že teploty v jednotlivých sekcích lednice jsou stálé, což příznivě ovlivňuje udržení kvality potravin.

Hlučnost

Hluk je u amerických lednic důležitý parametr, který je třeba zohlednit. Chladničky amerického typu jsou totiž hlučnější než ostatní typy lednic. Souvisí to především s jejich větším výkonem. Provozní hluk se u různých modelů amerických chladniček pohybuje v rozmezí od 36 dB až do 50 dB, což již odpovídá například pouličnímu hluku.

Pokud chcete tichou lednici, doporučujeme model s provozním hlukem do 40 dB.


TIP: Americké chladničky vybavené invertorovým kompresorem bývají méně hlučné. Navíc výrobci často poskytují na tento typ kompresoru až 10letou záruku.

Výdej chlazené vody a výrobník ledu

Lednice amerického typu jsou mimo jiné charakteristické i výdejem chlazené vody. Jsou dva systémy, které toto umožňují:

S výdejem vody úzce souvisí i výrobník ledu. Americké lednice s výrobníkem ledu jsou vybavené speciálním zařízením, které vám automaticky vyrobí kostky ledu nebo tříšť. Výdej ledu může být přístupný z vnější části dveří nebo uvnitř mrazicí části. S ohledem na vaše využití je třeba si všímat, jak velký výrobník ledu je a kolik užitného prostoru v mrazáku zabere.

Funkce a technologie

Americké chladničky se vyznačují velkým množstvím funkcí a nadstandardního vybavení. Moderní funkce vám pomohou nastavit lednici přesně podle vašich potřeb, významně usnadní údržbu, prodlouží trvanlivost potravin a dokáží ovlivnit i spotřebu elektrické energie.

 • No Frost – beznámrazový systém, který nevyžaduje odmrazování a zároveň i potraviny udrží déle čerstvé. Technologie No Frost totiž vytváří studený a suchý vzduch, který v lednici cirkuluje a je optimálně rozložený v celém jejím prostoru. Chladnička si tak udržuje konstantní teplotu a na potravinách ani na stěnách lednice nevzniká námraza. Neustálé proudění vzduchu zajišťuje i rychlejší chlazení/mrazení potravin. Nízká vlhkost v lednici minimalizuje výskyt bakterií a plísní.

 • Nulová zóna – nazývaná výrobci také perfektfresh, biofresh, fresh balance, vitafresh je speciální přihrádka, ve které můžete snížit teplotu až k 0 °C. Teplota kolem nuly minimalizuje rozmnožení nežádoucích bakterií a prodlužuje tak čerstvost potravin. Díky nulové zóně si potraviny uchovají déle své aroma a chuť a nedochází ke ztrátě vitamínů. V nulové zóně si můžete zvolit takovou vlhkost vzduchu až do výše 90 %, která vyhovuje právě skladovaným potravinám. Například zelenině a ovoci při skladování vyhovuje poměrně vysoká vlhkost, ale pro správné skladování masa a uzenin je třeba vlhkost kolem 50 %.

 • Super chlazení – nazývané rovněž funkce Super Cool, rychle ochladí vložené potraviny a ochrání i již zchlazené potraviny před oteplováním. Po aktivaci této funkce teplota v lednici rychle klesne na +2 °C a po dosažení této teploty nebo po určitém časovém intervalu se funkce automaticky sama vypne.

 • Super mrazení – zajistí rychlé zamrazení nově uložených potravin a zároveň zabraňuje roztání již zmražených potravin. Potraviny si tak lépe uchovají vitamíny i původní chuť. Toto krátkodobé prudké snížení teploty využijete nejen při vkládání nových potravin do mrazáku, ale i když v něm něco hledáte.

 • Ionizátor – obohacuje v lednici vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů a tím minimalizuje výskyt nežádoucích mikroorganismů. Ionizátor vytváří „zdravé“ mikroklima pro potraviny a prodlužuje tím jejich čerstvost. Zároveň účinně neutralizuje zápach z aromatických jídel.

 • Ventilace neboli ventilační systém lednice zabraňuje tomu, aby se v horní části udržoval teplejší vzduch a v dolní části vzduch chladnější. Ventilace rozvádí studený vzduch po celém vnitřním prostoru lednice a udržuje všude stejnou teplotu.

 • Displej  často v kombinaci s dotykovým ovládáním umožňuje pohodlné a přehledné ovládání spotřebiče. Na displeji vidíte důležité informace o provozu chladničky a mrazáku, i nastavení funkcí.

 • Twin Cooling – dvojitý chladicí systém zajišťuje proudění vzduchu v chladicí i mrazicí části zcela odděleně a zajišťuje optimální vlhkost a teplotu v obou částech. Navíc zabraňuje nežádoucímu mísení aroma potravin.

 • CrisperBox – speciální přihrádka na ovoce a zeleninu. Čerstvost zajistí nastavitelný stupeň vlhkosti a vlnkovitý profil dna uchrání potraviny před zkondenzovanou vodou.

 • 6. smysl – senzorová technologie, která ovlivňuje výkon kompresorů tak, aby byly zachovány ideální teplotní podmínky pro uchování potravin. Jakmile senzor naměří zvýšení teploty, aktivuje režim rychlého chlazení. Tato technologie prodlužuje čerstvost a trvanlivost potravin.

 • Zabudovaná vinotéka – vymoženost opravdu objemných lednic, ve kterých je prostor i pro vinotéku, která poskytne skvělé podmínky pro skladování vína. Dle modelu jsou vybavené například dvěma okruhy pro zajištění optimální teploty jak bílého, tak červeného vína nebo termoizolačním sklem s UV filtrem pro zachování kvality vína.

 • Minibar – malý prostor pro uchování oblíbených potravin nebo pití, který je přístupný bez nutnosti otevírání hlavních dveří lednice. Díky tomu nedochází při častém otevírání dveří k úniku chladného vzduchu a vyšší spotřebě energie.

 • Prázdninový režim – dokáže snížit výkon ledničky v době, kdy odjíždíte na dovolenou nebo budete mimo domov delší dobu. Vnitřní teplota zůstane díky této funkci udržována kolem 12 °C tak, aby se nezkazily trvanlivé potraviny a zároveň nedocházelo ke vzniku nepříjemného zápachu. Během prázdninového chodu ušetříte energii, aniž byste museli ledničku úplně vypnout.

 • Inteligentní ovládání – jedná se o tzv. chytré lednice, které lze ovládat pomocí mobilní aplikace prakticky odkudkoliv. Můžete na dálku nastavit např. teplotu chladničky, ovládat jednotlivé funkce nebo provést celkovou diagnostiku spotřebiče a další. Velmi praktické je doručení zprávy o nedovření dvířek na mobil. Zvukový alarm nedovřených dveří totiž začne varovat po určitém časovém intervalu a někdy se stane, že vy už jste mimo domov nebo alarm prostě neslyšíte.

Typy amerických lednic

Americké lednice s výrobníkem ledu

Americké lednice s výrobníkem ledu

 • Led nebo ledovou tříšť máte k dispozici kdykoliv chcete
 • Velký užitný objem
 • Oddělená mrazicí a chladicí část

Pokud jste milovníky letních drinků plných ledu nebo ledové tříště, určitě se vám bude hodit americká lednice vybavená ledovačem. Výrobník ledu je plně schopný pokrýt běžnou spotřebu v domácnosti a během 24 hodin zamrazí cca 1 kg ledu. Lednička má i s integrovaným výrobníkem ledu stále velký užitný objem. Americké lednice bývají vybaveny celou řadou moderních funkcí, které zajistí tu nejlepší kvalitu chlazení a mrazení vašich potravin. Při pořizování pečlivě zvažte prostor, do kterého budete lednici umisťovat, nejen k vůli velikosti, ale také k vůli jejich obecně větší hlučnosti.

Výhody a nevýhody
 • Led a ledová tříšť kdykoliv potřebujete
 • Obvykle nutné připojení k vodě
 • Vybaveny moderními technologiemi
 • Velké rozměry
 • Nutnost péče a čištění výrobníku ledu
 • Vyšší pořizovací cena
Americké lednice s připojením na vodu

Americké lednice s připojením na vodu

 • Chlazená voda přímo z lednice bez nutnosti doplňování zásobníku
 • Vodní filtr zajistí čistou vodu bez nežádoucích složek

Lednice s připojením na vodovodní řad vám poskytne doušek chlazené vody kdykoliv budete chtít, aniž byste museli doplňovat zásobník vody. Výdej vody je přímo ve dveřích, takže není nutné ani otevírání chladničky. Díky vodnímu filtru, kterým je lednička vybavená, je voda z vodovodu zbavená nežádoucích složek, mimo jiné i chuti a aroma chlóru. Americké ledničky s připojením na vodu disponují i výrobníkem ledu, který vám připraví kostky ledu nebo tříšť.

Výhody a nevýhody
 • Odpadá tahání balené vody
 • Vodní filtr zajistí čistou vodu
 • Výrobník ledu nebo tříště
 • Složitější instalace
 • Pravidelná výměna filtru
Americké lednice se šuplíkem

Americké lednice se šuplíkem

 • Mrazák je umístěný v jedné nebo ve dvou zásuvkách
 • Designově zajímavé lednice známé i jako French doors

Americké lednice se zásuvkami jsou typické tím, že mrazák je umístěný pod chladničkou ve formě jednoho velkého šuplíku nebo dvou menších. Chladicí část je rozdělená do dvou částí, z nichž každá má svoje dveře. Proto se také někdy tomuto typu ledniček říká americká volně stojící chladnička s francouzskými dveřmi. Jedná se o velmi zajímavý a moderní design, ovšem ne každému zásuvkové provedení mrazáku vyhovuje.

Výhody a nevýhody
 • Mrazák v dolní části omezuje ohýbání
 • Elegantní a zajímavý design
 • Mnoho moderních funkcí
 • Zásuvkové provedení nemusí každému vyhovovat
Americké dvoudveřové lednice

Americké dvoudveřové lednice

 • Nejrozšířenější typ amerických ledniček
 • Kombinace někdy zvaná Side By Side

Americké dvoudveřové lednice jsou určené pro milovníky velkého a přehledného prostoru. Tyto modely někdy zvané také lednice Side By Side mají mrazák a chladničku svisle vedle sebe. Obvykle jsou jedny z dveří užší (mrazák) a ty druhé širší (chladnička). K dostání jsou s připojením na vodu nebo bez připojení. Ve výbavě mohou mít i výrobník ledu, který se vždy nachází na straně mrazáku. Čím dál tím častěji se začínají objevovat i chytré modely, které lze ovládat přes mobilní aplikaci.

Výhody a nevýhody
 • Velký a přehledný vnitřní prostor
 • Jednoduchá údržba
 • Velký výběr velikostí, vnitřního uspořádání i vnějšího designu
 • Mnoho moderních funkcí
 • Časté ohýbání se do spodní části lednice
Americké třídveřové lednice

Americké třídveřové lednice

 • Mrazák a lednice svisle vedle sebe
 • Chladicí část rozdělená do dvou částí se samostatně otevíratelnými dveřmi

Další variantou jsou americké třídveřové lednice, které jsou velmi podobné těm dvoukřídlým, ale s tím rozdílem, že chladicí část je rozdělená na dvě samostatné sekce. Kombinace dvou chladniček a jednoho mrazáku vám umožní lépe roztřídit potraviny a menší samostatná dvířka sníží únik studeného vzduchu při otevírání.

Výhody a nevýhody
 • Praktické roztřídění potravin
 • Samostatně otevíratelné sekce mají vliv na nižší spotřebu energie
 • Mnoho moderních funkcí
 • Je třeba vědět, co kde máte uložené
 • Ohýbání se do spodní části lednice
Americké čtyřdveřové lednice

Americké čtyřdveřové lednice

 • Chladnička i mrazák jsou rozdělené na dvě části
 • Samostatné otevírání dveří snižuje energetickou náročnost

Čtyřdveřové americké lednice jsou rozdělené na horní chladicí a spodní mrazicí část, přičemž každá z těchto částí se otvírá dvěma dveřmi. Fakt, že mrazák je umístěný dole znamená, že se nemusíte tak často ohýbat, protože ho neotvíráte tak často jako lednici. Díky tomu, že máte možnost otevřít vždy jen jednu konkrétní část lednice, šetříte spotřebu energie. Musíte ovšem přesně vědět, co kde máte uložené, aby to pak nemělo spíše opačný efekt.

 • Prakticky rozdělený vnitřní prostor
 • Mrazák v dolní části omezuje ohýbání
 • Samostatně otevíratelné sekce mají vliv na nižší spotřebu energie
 • Mnoho moderních funkcí
 • Je třeba vědět, co kde máte uložené
Bílé americké lednice

Bílé americké lednice

 • Stylová a designová ozdoba vaší kuchyně
 • Matná nebo lesklá povrchová úprava

Je kuchyň vaším výstavním prostorem a chcete velkou lednici amerického stylu, která zaujme na první pohled? Pak se nabízí designově krásné lednice v bílém provedení. Můžete si vybrat z povrchové úpravy v matu, lesku nebo s černými doplňky a doladit tak vaši kuchyň k dokonalosti. Tyto lednice jsou nejen krásné na pohled, ale disponují řadou funkcí, které zajistí tu nejlepší kvalitu vašich chlazených i mrazených potravin.

Výhody a nevýhody
 • Elegantní a zajímavý design
 • Mnoho moderních funkcí
 • Bílá barva opticky zvětšuje prostor
 • Snadná kombinovatelnost s doplňky i kuchyňskou linkou
 • Mohou na nich být vidět nečistoty
Černé americké lednice

Černé americké lednice

 • Designová ozdoba vaší kuchyně
 • Praktická a jednoduchá údržba povrchu

Nejste milovníky bílé ani nerezu? Pak pro vás budou ideální volbou americké lednice v černé barvě. Máte na výběr z provedení v lesku nebo matu a také v tmavém nerezu. Černá lednice tak bude dokonalou ozdobou vaší kuchyně, navíc se dá lehce kombinovat s jakýmikoliv doplňky a hodí se ke každé kuchyňské lince. Také tyto lednice nabízí ty nejužitečnější a nejosvědčenější funkce, aby vaše potraviny zůstaly po celou dobu v té nejlepší kvalitě.

Výhody a nevýhody
 • Stylová ozdoba vaší kuchyně
 • Hodí se ke všem typům kuchyňských linek
 • Bohatá nabídka moderních funkcí 
 • Náročnější na údržbu 
Americké lednice s NO FROST

Americké lednice s NO FROST

 • Odmrazování lednice bude minulostí
 • Potraviny nejlepší možné kvality

Americké lednice vybavené systémem NO FROST jsou perfektní volbou pro vás i vaše potraviny. Tato praktická funkce představuje beznámrazový systém, který nejenže nevyžaduje obtížné odmrazování, ale také uchová potraviny déle čerstvé a plné vitamínů. Tvorbě námrazy brání zabudovaný ventilátor uvnitř lednice, který všude rozhání suchý vzduch, čímž eliminuje vznik vlhkosti. Lednice vybavené systém NO FROST bývají vybaveny dvěma oddělenými okruhy pro chladicí a mrazicí část, které lze samostatně vypnout.

Výhody a nevýhody
 • Rozmrazování lednice již není třeba
 • Omezuje a neutralizuje pachy v lednici
 • Udržení delší čerstvosti potravin
 • Větší nároky na prostor
 • Vyšší hlučnost
Vestavné americké lednice

Vestavné americké lednice

 • Zajistí jednotný minimalistický design
 • Nejvyšší kvalita a čerstvost vašich potravin
 • Velký užitný objem chladicí i mrazicí části

Pokud jste milovníky jednotného stylu a designu a máte velkou rodinu, pro kterou potřebujete dostatečně velkou lednici, jsou přesně pro vás to pravé vestavné americké lednice. Tento typ můžete plně integrovat do kuchyňské linky, takže nebude působit nijak rušivě. Určitě ale dobře změřte prostor, kam budete chtít lednici umístit. Vestavné americké lednice jsou vybaveny řadou špičkových technologií a funkcí, které vám zajistí uchování potravin v nejlepší možné kvalitě.

Výhody a nevýhody
 • Jednotný vzhled vaší kuchyně
 • Velký objem lednice
 • Udržení delší čerstvosti potravin
 • Větší nároky na prostor
 • Potřeba odborné instalace
 • Vyšší pořizovací cena

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi americkou lednicí a lednicí Side By Side

Americká lednice je někdy taky nazývaná jako volně stojící kombinovaná chladnička Side By Side (záleží na výrobci, jak svůj produkt označí). V takovém případě se jedná o dvoudveřovou lednici amerického typu, kdy mrazák a chladnička stojí svisle vedle sebe. Tyto dvě části nelze od sebe oddělit. Tento typ amerických lednic je nejrozšířenější.

Existují ale také monoklimatické lednice, ke kterým výrobci dodávají i samostatně stojící mrazák stejného typu a designu. Umístěním těchto dvou samostatně stojících spotřebičů vedle sebe sestavíte po vzoru americké lednice Side By Side kombinovanou lednici. Výhodou této kombinace pak je, že v případě potřeby je můžete rozmístit zvlášť.

Jak vyčistit lednici?

Každá lednice se musí pravidelně čistit, protože při skladování jídla se do ní dostanou různé nečistoty a mikroby. Ledničku doporučujeme vyčistit cca 1× za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem na lednice. Jsou bezpečné pro styk s potravinami, výborně likvidují nečistoty a pohlcují nežádoucí pachy. Pomoci vám ale mohou i přírodní čistidla, například voda s jedlou sodou. Vhodný je i ocet, který se uplatní i jako účinný pomocník proti pachům. Při mytí chladničky vždy vyndejte všechny potraviny a při čištění postupujte odshora dolů. Poté všechny poličky i stěny lednice vytřete dosucha.

Přibližně 2× do roka je vhodné důkladné umytí lednice, a pokud je v lednici či mrazáku námraza, je třeba ji odstranit (námraza způsobuje výrazný nárůst spotřeby energie a může vést i k poškození spotřebiče). Vyhraďte si na to chladnější den. Vyndejte nejen potraviny, ale také poličky a šuplíky, které důkladně umyjte třeba ve vaně. Pozor, myjte je ve vlažné vodě, abyste předešli teplotnímu šoku a prasknutí poličky. Nezapomeňte na těsnění kolem dveří, které je ideálním místem pro tvorbu plísní. Vše pak důkladně vysušte suchým a čistým hadříkem a ukliďte zpět na místo.


Pozn.: Více o tom, jak vyčistit chladničku nebo také jak odstranit zápach z lednice, se dozvíte v našem článku Jak se starat o ledničku.

Mají lednice povrchovou úpravu proti otiskům prstů?

Ano, některé nerezové modely jsou vybavené speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje otiskům prstů a usnadňuje tak jejich údržbu. Není to ovšem samozřejmostí. 

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací