Jak vybrat autosedačku

Zobrazit katalog

Mnoho rodičů při koupi autosedačky řeší, jak vybrat nejlepší autosedačku. Parametry autosedaček pro novorozence nebo pro starší děti jsou však dost rozdílné, proto vám přinášíme komplexního rádce, jak vybrat autosedačku pro dítě. Přečtěte si, jaké typy autosedaček jsou na trhu, jakou autosedačku zvolit pro novorozence, jakou autosedačku koupit po vajíčku nebo kdy lze použít pouze podsedák.

Jak vybrat autosedačku

Tipy, jak vybrat autosedačku

 1. Zjistěte si, zda autosedačka splňuje bezpečnostní normy, zda byla testovaná a jak si stojí.
 2. Ujistěte se, zda je vybraný model autosedačky nebo sedáku kompatibilní s vaším automobilem.
 3. Pro správný výběr autosedačky je nutné znát váhu i výšku dítěte.
 4. Je užitečné, když je autosedačka výškově variabilní.
 5. Vyberte autosedačku s kvalitním polstrováním pro větší komfort dítěte.

  Klíčové parametry pro výběr nejlepší dětské autosedačky

  Váha a výška dítěte

  Důležitým kritériem pro výběr vhodné autosedačky není věk dítěte, ale jeho váha a výška (hlava dítěte nesmí přesahovat opěrku hlavy a nožičky nesmí ze sedačky vyčnívat). U všech autosedaček bývá uvedeno, do jaké váhy je dítě může využívat, zda má nastavitelnou výšku a pro jaké věkové rozmezí je autosedačka vhodná.

  Jaké mají autosedačky kategorie, jak se dělí  a jak se v nich vyznat?

  Dětské autosedačky se oficiálně dělí na 5 základních skupin: 0, 0+, I, II, III. Na trhu ale v mnohem větším zastoupení najdete autosedačky, které svým určením spojují více váhových skupin najednou – říká se jim rostoucí autosedačky. Jsou regulovatelné a výškově nastavitelné, umožňují odejmutí či připevnění některých svých komponent. Rostoucí autosedačky jsou velmi oblíbené, neboť dítěti slouží delší dobu a cenově tak vyjdou výhodněji. Proto se autosedačky některých základních skupin s malým váhovým rozpětím už prakticky ani nevyrábí – týká se to autosedaček skupiny 0 (váha 0-10 kg) a skupiny II (váha 15-25 kg). Pro lepší orientaci v oficiálních skupinách i podskupinách (rostoucí autosedačky) uvádíme přehlednou tabulku.

  Oficiální dělení dětských autosedaček dle váhy dítěte

  Základní kategorie autosedaček podle váhy dítěte Váha dítěte Přibližný věk
  Skupina 0 0-10 kg od narození do 1 roku
  Skupina 0+ 0-13 kg od narození do 12-18 měsíců
  Skupina I 9-18 kg od 9 měsíců do 4 let
  Skupina II 15-25 kg od 3 let do 7 let
  Skupina III (PODSEDÁKY) 22-36 kg 6 až 12 let (nebo do výšky 150 cm)

  Kategorie rostoucích autosedaček vyskytujících se běžně na trhu

  Spojené kategorie – rostoucí autosedačky Váha dítěte Přibližný věk
  Kombinace skupin 0, 0+ 0-13 kg od narození do 2 let
  Kombinace skupin 0, 0+, I 0-18 kg od narození do 4 let
  Kombinace skupin 0, 0+, I, II 0-25 kg od narození do 7 let
  Kombinace skupin 0, 0+, I, II, III 0-36 kg od narození do 11 let
  Kombinace skupin I, II 9-25 kg od 9 měsíců do 7 let
  Kombinace skupin I, II, III 9-36 kg od 9 měsíců do 12 let
  Kombinace skupin II, III 15-36 kg od 3 let do 12 let


  Pozn.: Dítě smí sedět bez dětské autosedačky, pokud je jeho váha minimálně 36 kg nebo výška nad 150 cm. Stačí, aby dítě splňovalo jednu z těchto podmínek. V případě, že je menší než 150 cm, ale těžší než 36 kg, je nutné zkontrolovat, zda bezpečnostní pás nevede přes krk dítěte. Jestli ano, určitě použijte podsedák!

  Bezpečnost

  Vždy si ověřte, zda autosedačka prošla testy evropské normy a zda má příslušné certifikáty. Bezpečné autosedačky splňují bezpečnostní standard ECE R44/04, případně ECE R44/03 (taková autosedačka má na konstrukci oranžový štítek, ze kterého mimo jiné vyčtete, jakým způsobem se sedačka upíná k sedadlům a pro jak těžké dítě je vhodná. Od roku 2013 je v platnosti i novější směrnice ECE R129, které podléhají autosedačky s označením i-Size. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že bezpečná a certifikovaná autosedačka musí mít označení ECE R44 nebo nově i-Size.

  Norma i-Size (ECE R129) je v platnosti od července 2013. Standardy ECE R44 a i-Size nyní platí současně, ale je v plánu, že i-Size bude do budoucna jediným platným předpisem pro bezpečnost autosedaček. Samozřejmě i autosedačky s certifikací ECE R44 jsou stále velmi bezpečné. Hlavním rozdílem je povinnost umísťovat dítě v autosedačce proti směru jízdy až do jeho 15 měsíců a také povinnost zahrnout při testování autosedaček i test bočního nárazu.


  TIP: Při výběru autosedačky doporučujeme zohlednit i výsledky různých nezávislých testů, např. ADAC nebo dTest. Zde naleznete informace o tom, jaká autosedačka získala ocenění nejlepší dětská autosedačka, nejlepší autosedačka vajíčko, nejlepší autosedačka pro miminko nebo nejlepší autosedačka 2020, což vám rozhodně pomůže v rozhodování, jak vybrat dětskou autosedačku.

  Zabezpečení dítěte v autosedačce

  Dítě je v autosedačce zabezpečeno upínáním bezpečnostních pásů. Bezpečné autosedačky disponují tříbodovým nebo pětibodovým upínáním.

  • Tříbodový pás – uchycení do tvaru Y. Bývá nejčastěji v autosedačkách typu vajíčko, ale najdete ho i v jiných modelech.

  • Pětibodový pás – pás drží ramena dítěte dvěma kotevními body, boky dítěte dvěma kotevními body a rozkrok jedním kotevním bodem. Tímto způsobem se doporučuje pásat děti již v autosedačkách od skupiny I, tj. od 9-18 kg.

  ISOFIX

  Autosedačku můžete v autě ukotvit buď bezpečnostním pásem nebo kotvicím systémem ISOFIX. Při poutání bezpečnostním pásem je riziko, že autosedačku neupevníte správně a bezpečně. Se systémem ISOFIX autosedačku jednoduše přicvaknete k jistícím bodům auta a nehrozí, že byste ji ukotvili špatně. Bezpečnostní pásy při tomto způsobu ukotvení vůbec nepoužijete.

  U autosedaček v kategorii 0 a 0+ systém ISOFIX není jejich součástí. Pokud ho chcete používat, musíte dokoupit základnu. Nezapomeňte si ale ověřit kompatibilitu s vaším vozidlem.

  Autosedačky vyšší váhové kategorie mohou být vybavené systémem ISOFIX, nebo také nemusí.

  • Autosedačky bez ISOFIXU jsou levnější, ale musíte je kotvit klasickými bezpečnostními pásy. Mohou vám vyhovovat v případě, kdy autosedačku často přemisťujete z auta do auta nebo ji využíváte jen někdy.

  • Autosedačky s ISOFIXEM jsou sice dražší, ale jejich ukotvení je bezpečnější.


  Pozn.: Autosedačky s bezpečnostním standardem i-Size mají ISOFIX kompatibilní se všemi novějšími automobily.

  Pohodlí dítěte

  Vaše dítě bude v autosedačce sedět poměrně často a mnohdy to mohou být i hodiny. Věnujte tedy pozornost i pohodlí, které mu autosedačka poskytne. Pokud nejde o nákup autosedačky pro novorozence, doporučujeme vzít při nákupu dítě s sebou a zkusit ho do ní posadit. A čeho si všímat?

  • Vyhovující šířka – není dítě v autosedačce příliš stísněné nebo naopak „netopí“ se v ní?

  • Způsob upínání – nepřekáží dítěti pásy, netlačí ho někde zámek bezpečnostního pásu?

  • Potah autosedačky – je příjemný na dotek, nebude pokožku dítěte dráždit?

  • Polstrování – je umístěno na správných místech?

  • Opěrka hlavičky – vyhovuje dítěti?

  • Dostatek místa pro nožičky – má dostatek prostoru?

  • Výhled z okénka – umožňují náklon a polstrování sedačky dítěti výhled z okna úměrně jeho věku a zvídavosti?


  POZOR: Pásy nesmí vést dítěti přes krk, protože hrozí nebezpečí udušení, ale nesmí vést ani příliš nízko, aby dítě nemohlo vyklouznout.

  Výbava a příslušenství autosedačky

  Poté, co si vyberete autosedačku, která vyhovuje bezpečnostním předpisům i pohodlí vašeho dítěte, věnujte pozornost i další výbavě a praktickým vychytávkám autosedačky.

  • Vyměnitelný potah – velkou výhodou je vyměnitelný a pratelný potah. Dítě se v autosedačce zpotí, ušpiní potah od jídla a vy ho pak můžete jednoduše vyprat.

  • Naklápění sedačky do lehu – velmi praktické pro pohodlí dítěte, když usne. Některé sedačky nabízí více úrovní poloh a snadné ovládání pouze jednou rukou.

  • Ochrana proti bočnímu nárazu – některé modely poskytují vylepšenou ochranu boční strany, což zvyšuje bezpečnost vašeho dítěte v případě, že dojde k bočnímu nárazu.

  • Nastavitelná opěrka hlavy – nepostradatelná funkce u rostoucí autosedačky, která pomůže k vyšší bezpečnosti i k ochraně krční páteře.

  • Nastavitelná poloha opěrek – většinou se jedná o nastavitelnou opěrku hlavy, ale některé autosedačky dovolují výškově nastavit i opěradlo a vodící prvky pro správnou polohu pásu přes ramena dítěte.

  • Nastavitelný bezpečnostní pás – umožní nastavení pásu podle aktuální výšky dítěte.

  • Držák na nápoje – dítě má pití stále u sebe a může se kdykoliv samo napít a nerušit tak řidiče.

  • Opěrky na ruce – zvyšují pohodlí dítěte při sezení v sedačce.


  Pozn.: U autosedaček skupiny I a výše jsou nastavitelný pás a výškově nastavitelná opěrka hlavy velmi užitečnými funkcemi. Zámky bezpečnostního pásu by nikdy neměly tlačit dítě do lopatky a měly by být umístěné vždy mírně nad jeho ramenem. Pokud hlavička začíná přesahovat opěrku hlavy, je čas na posunutí opěrky do vyšší polohy nebo na zakoupení nové autosedačky.

  Typy autosedaček

  Autosedačka pro děti 0-13 kg

  Autosedačky 0-13 kg

  • Skupina 0 a 0+ 
  • Autosedačky zvané také vajíčko 
  • Určené od narození do cca 18 měsíců

  Nejlepší autosedačky pro novorozence mají s trochou představivosti tvar skořápky vajíčka. Miminko je v sedačce v pololeže, protože ještě samo nesedí, neudrží samo hlavičku a jeho kosti jsou křehké. Bývá v ní připoutané tříbodovým bezpečnostním pásem ve tvaru Y a leží vždy proti směru jízdy. Autosedačka se umísťuje na zadní sedadlo, lze ji ale ukotvit i na přední sedadlo spolujezdce, ovšem za podmínky deaktivace airbagu. K některým modelům si můžete dokoupit základnu, která zůstává v autě a samotná autosedačka se na ni vždy jen zacvakne.

  Výhody a nevýhody
  • Snadná manipulace i přenášení
  • Poskytuje maximální ochranu novorozencům a kojencům
  • Některé autosedačky jsou kompatibilní s kočárkem
  • Dítě rychle z autosedačky vyroste
  Autosedačka 0-18 kg

  Autosedačky 0-18 kg

  • Skupina 0, 0+, I
  • Rostoucí autosedačky pro novorozence, kojence i batolata
  • Umísťují se vždy na zadním sedadle

  Dětská autosedačka, která zahrnuje skupiny 0, 0+ a I. Jedná se o pokročilejší autosedačky, které zajišťují bezpečí pro úplná miminka, ale také pro batolata. Nejsou ovšem vhodné pro předčasně narozené děti nebo novorozence s nízkou porodní váhou. Sedačka je umístěna na zadním sedadle a dítě je v ní posazené nejprve proti směru jízdy, od přibližně jednoho roku věku po směru jízdy. Autosedačku můžete ukotvit bezpečnostními pásy pro dospělé, ale některé modely nabízí bezpečnější připevnění pomocí systému ISOFIX. Autosedačka bývá často polohovatelná, což vám umožní dopřát miminku pohodlí při spánku.

  Výhody a nevýhody
  • Některé modely nabízí velmi bezpečné připevnění pomocí systému ISOFIX
  • Rostoucí varianta pro delší využití
  • Většinu modelů lze polohovat pro sezení nebo spánek
  • Dítě už nelze přenášet současně s autosedačkou
  • Není vhodná pro novorozence s nízkou porodní hmotností
  Autosedačka 0-25 kg

  Autosedačky 0-25 kg

  • Skupina 0, 0+, I a II
  • Vhodné pro děti od narození do 7 let
  • Rostou spolu s dítětem

  Tyto typy autosedaček využijete pro skupiny 0, 0+ I a II,  poslouží tedy jak autosedačka pro novorozence, tak jako autosedačka pro dítě předškolního věku. Jejich velkou výhodou je snadná polohovatelnost opěrky hlavy i celé sedačky, často až do polohy ležmo. Autosedačka tak plně respektuje aktuální potřeby dítěte a dokáže mu poskytnout maximální komfort. V hodnocení autosedaček bývají tyto typy autosedaček hodnoceny jako kvalitní a bezpečné autosedačky, které rostou spolu s vaším dítětem a můžete je s ohledem na věk dítěte využívat po směru i proti směru jízdy. Stejně jako předchozí kategorie autosedaček pro děti, také tento typ autosedačky není příliš vhodný pro předčasně narozené děti nebo novorozence s nízkou porodní váhou. 

  Výhody a nevýhody
  • Využití až do 7 let dítěte
  • Rostoucí varianta
  • Široké možnosti polohovatelnosti dětské autosedačky
  • Poskytují žádaný komfort
  • V průběhu času dochází k opotřebení sedačky
  • Nevhodná pro novorozence s nízkou porodní váhou
  Autosedačky 0-36 kg

  Autosedačky 0-36 kg

  • Pokrývají všechny skupiny dětských sedaček
  • Rostoucí autosedačky od narození až do 12 let nebo do výšky 150 cm
  • Nejsou vhodné pro všechny děti

  Rostoucí autosedačka, která zahrnuje všechny skupiny. Nastavitelná novorozenecká vložka umožní i přepravu novorozence. Téměř všechny modely jsou vybavené systémem ISOFIX a pětibodovým bezpečnostním pásem. Umisťují se po směru jízdy a do hmotnosti dítěte 13 kg je lze umístit i proti směru jízdy, což je pro miminko bezpečnější způsob. Dětské sedačky 0-36 kg bývají polohovatelné až do úplného lehu pro maximální pohodlí dítěte. Nutno ale zdůraznit, že tento typ autosedačky nemusí být vhodný pro miminka s nízkou porodní hmotností nebo pro děti s poruchou v psychomotorickém vývoji. Dlouhodobé používání může vést k opotřebení, které se může projevit nižší bezpečností.

  Výhody a nevýhody
  • Univerzální autosedačky
  • Umístitelné po směru i proti směru jízdy (do 13 kg)
  • Nastavitelná výška sedátka i opěrky hlavy
  • Polohovatelné až do úplného lehu
  • Nevhodná pro novorozence s nízkou porodní váhou
  • Nevhodná pro děti s růstovými odchylkami
  • Dlouholeté používání vede k opotřebení materiálu a nižší bezpečnosti
  • Dítě nelze přenášet v autosedačce
  Autosedačka 9-18 kg

  Autosedačky 9-18 kg

  • Skupina I
  • Vhodné pro děti od 9 měsíců až do 4 let
  • Možnost využití systému ISOFIX

  Tyto autosedačky jsou určené pro batolata a děti ve věku od 9 měsíců až do 4 let, jež váží 9-18 kg. Sedačky využívají systém tzv. kalhotových šlí, které dítě bezpečně poutají popruhovým systémem. Sedačka sama je umístěna na zadním sedadle a dítě v ní sedí po směru jízdy. Můžete ji ukotvit v autě buď bezpečnostními pásy pro dospělé, ale většinou jsou vybavené systémem ISOFIX. Tyto autosedačky jsou velmi oblíbené pro svou bezpečnost. Často jsou polohovací pro větší pohodlí dítěte při spánku.

  Výhody a nevýhody
  • Většina modelů se systémem ISOFIX
  • Dítě ze sedačky dobře vidí na cestu
  • Vícebodový bezpečnostní systém
  • Možnost polohovat dítě
  • Dítě už nelze přenášet současně s autosedačkou
  Autosedačka 9-25 kg

  Autosedačky 9-25 kg

  • Skupiny I a II
  • Rostoucí autosedačky od 9 měsíců do 7 let
  • Instalace po směru jízdy

  Rostoucí autosedačky zahrnující skupiny I a II jsou vhodné pro děti o hmotnosti 9 až 25 kg, tedy od kojeneckého věku až do začátku školní docházky. ISOFIX a nastavitelné bezpečnostní pásy i opěrka hlavy bývají tedy samozřejmostí. Tyto autosedačky se zpravidla umisťují po směru jízdy a jsou polohovatelné. V nabídce najdete autosedačky, které vašemu dítěti poskytnou nejen bezpečí, ale i pohodlí v podobě nastavitelných opěrek rukou, regulace úhlu sklonu nebo držadla na pití.

  Výhody a nevýhody
  • Dlouhodobé využití
  • Systém ISOFIX
  • Nastavitelné bezpečnostní pásy i opěrky
  • Regulace úhlu sklonu
  • Praktické vychytávky
  • Dítě již nelze v autosedačce přenášet

  Autosedačka 9-36 kg

  Autosedačky 9-36 kg

  • Kombinace skupin I, II, III
  • Rostoucí autosedačka pro batole až do 12 let věku nebo do výšky 150 cm
  • Není vhodná pro všechny děti

  Dětská autosedačka pro skutečně dlouhodobé využití. Můžete ji pořídit dítěti v jeho 9 měsících a autosedačka s ním „poroste“ až do jeho školních let. Dovoluje totiž nastavit pásový systém i jednotlivé opěrky nebo zcela vyndat některé její části (vložky). Nicméně tento typ autosedačky nemusí být pohodlný pro dítě na dolní hranici určené hmotnosti, doporučujeme ji tedy určitě vyzkoušet. Navíc dlouholeté používání autosedačky vede k jejímu opotřebení.

  • Dlouhodobé využití
  • Výškově nastavitelné opěrky i pásy
  • Během delší doby používání lze počítat s vyšším opotřebením
  • Nemusí poskytovat dítěti dostatečné pohodlí

  Autosedačka 15-36 kg

  Autosedačky 15-36 kg

  • Skupina II a III
  • Rostoucí autosedačka pro děti od 3 do 12 let věku nebo do výšky 150 cm
  • Bez vlastního popruhového systému

  Rostoucí autosedačky využívající tříbodový pásový systém bez vlastního popruhového systému. Dítě je tedy uchyceno a zajištěno klasickým tříbodovým popruhem vozidla. Jsou určené pro děti o váze 15 až 36 kilogramů, tedy ve věku od šesti do 12 let. Tuto poslední skupinu autosedaček je možno využívat až do momentu, kdy dítě již nebude potřebovat žádný speciální zádržný systém. U některých modelů lze po úpravě využít pouze samostatný podsedák. Dávejte ale pozor, aby popruhy byly vedeny dítěti ve správné pozici, tedy v oblasti pánve a přes klíční kost. Popruh nikdy nesmí vést kolem krku.

  • Zvýšená ochrana proti bočnímu nárazu
  • Dlouhodobé využití
  • Nastavitelné opěrky
  • Samostatné využití podsedáku
  • Během delší doby používání lze počítat s vyšším opotřebením
  Autosedačky 22–36 kg (podsedák)

  Autosedačky 22-36 kg (PODSEDÁKY)

  • Skupina III
  • Pro starší děti do váhy 36 kg
  • Pro děti do výšky 150 cm

  Podsedáky jsou vhodné pro starší děti do váhy 36 kilogramů a do výšky 150 cm. Slouží k tomu, aby se dítě dostalo do požadované výšky pro bezpečné zajištění bezpečnostními pásy pro dospělé. Zákon přímo neurčuje, od kdy přesně mohou děti na podsedáku sedět, určuje to výrobce. Na trhu tak naleznete podsedáky vhodné pro děti již od 15 kg. Nutno ale zdůraznit, že ačkoliv jsou podsedáky levnější, skladnější a lépe se s nimi manipuluje, neposkytují takovou bezpečnost a ochranu proti bočnímu nárazu jako autosedačky, a ani příliš velkou stabilitu. Odborníci tedy doporučují používat autosedačky co nejdéle, případně vybrat dle hodnocení nejlepší podsedák do auta.

  Výhody a nevýhody
  • Finančně nenáročné řešení
  • Snadná manipulace a skladování
  • Výrazně nižší bezpečnost pro přepravované dítě

  Tipy ke správnému používání autosedačky

  Naše tipy ke správnému používání autosedačky

  • Vždy využívejte autosedačku vhodnou pro váhu a věk dítěte.
  • Při instalaci autosedačky do vozu se řiďte návodem a ujistěte se, že je autosedačka správně umístěna.
  • Ideálně mějte stabilně kopii návodu uloženou ve voze v přihrádce.
  • Správně umístěná sedačka drží pevně a nehýbe se.
  • Před jízdou vždy zkontrolujte správnost a vhodnost připoutání dítěte.
  • Ani na krátké trasy a popojíždění nevyrážejte s dítětem bez autosedačky.
  • Před dětmi sami využívejte bezpečnostní pás, dáváte jim tak dobrý příklad.

  Často kladené otázky

  Proč je nová autosedačka lepší než autosedačka z bazaru?

  Autosedačky hrají velmi důležitou roli pro bezpečnou přepravu dítěte. Při prudkém zabrzdění, nebo dokonce nárazu autosedačka dítě zadrží a může ho ochránit před zraněním. Dopravní nehodě se vyhnout nemusíte, ale vhodným a správným připoutáním dítěte ve voze můžete minimalizovat jeho případná zranění.

  U použité autosedačky nemáte stoprocentní přehled o její celkové kvalitě. Použitá autosedačka může mít skryté mechanické vady, které mohly vzniknout nesprávným používáním, opotřebením materiálu nebo při autonehodě. Sedačka, vajíčko nebo podsedák tak může vypadat na první pohled v pořádku, plně funkční ale být nemusí.

  Navíc každá autosedačka by měla být pro miminko nebo dítě nejen bezpečná, ale i pohodlná a příjemná a u použité autosedačky může být polstrování poničené.


  U každé autosedačky vždy chtějte český návod, abyste věděli, jak ji správně používat. To platí, ať už se rozhodnete pro novou, nebo použitou autosedačku.

  Jak zjistím, zda je autosedačka vhodná do mého auta?

  Pro bezpečnost dítěte je velmi důležité i správné uchycení a posazení autosedačky v autě. Autosedačky na pásy jsou univerzální, to znamená, že jsou vhodné do všech aut. Nicméně u kotvicího systému ISOFIX je třeba ověřit, zda je autosedačka kompatibilní s vaším vozem, respektive modelem auta. Pokud není na zkušební značce uveden symbol Univerzal, je nutno vybrat takovou, která se hodí i označením do typu vašeho vozu. Seznam vozidel kompatibilních pro daný typ autosedačky byste měli dostat k nahlédnutí u prodejce. Získáte ho taky na internetových stránkách výrobce.

  Jak se pozná kvalitní autosedačka?

  Bezpečné a kvalitní autosedačky mají vždy označení ECE R44 nebo i-Size a štítek ISOFIX. ECE R44 nebo i-Size je certifikát bezpečnostních evropských norem. ISOFIX je jistota, že autosedačka bude v autě uchycená správně. O kvalitě dětské autosedačky napoví i hodnocení autosedaček či nezávislé testy, jejichž výsledky doporučujeme před nákupem sledovat, např. ADAC nebo dTest. Nabízí se zde srovnání autosedaček, takže můžete porovnat nejlepší autosedačky 2020 a nejlepší autosedačky 2019 a zjistit, jaké značky autosedaček každoročně obsazují přední příčky a podle toho se rozhodnout, jakou vybrat autosedačku.

  Jak se testují dětské autosedačky?

  Nejpřínosnější, a zároveň nejpřísnější, jsou testy německého autoklubu ADAC. Během nich jsou autosedačky vystaveny crash testům čili bočním a čelním nárazům v některém z oblíbených rodinných aut při standardních rychlostech (obvykle 50-70 km/hod). Kromě toho autokluby hodnotí, jak jednoduše se sedačky v autě instalují, jak se s nimi manipuluje, kolik místa v autě zaberou a zda materiály, z nichž jsou vyrobeny, neobsahují škodliviny. Tyto testy jsou přísnější než homologace předepsaná EU, tudíž se rozhodně vyplatí je před koupí autosedačky sledovat a při výběru tyto výsledky zvážit. 

  Jak na samotný nákup?

  Při nákupu je nejdůležitější důkladně si prostudovat parametry autosedačky.

  • zda autosedačka odpovídá současné váze a výšce vašeho dítěte

  • zda splňuje vaši představu, do jakého věku dítěte má sloužit

  • zda má označení ECE R44 nebo i-Size

  • jakým způsobem se ukotvuje v autě

  • možnost polohování autosedačky

  V druhé řadě se zaměřte na výbavu autosedačky – typ polstrování, pratelný potah, případně držák pro nápoje a nezapomeňte si ověřit, zdali má autosedačka návod v českém jazyce. Až jako posledním kritériem pro výběr by měl být design autosedačky. Pokud je pro vás důležité si autosedačku před koupí osahat, vezměte s sebou na nákup i vaše dítě, aby si ji mohlo rovnou vyzkoušet.

  Co je zkušební značka autosedačky?

  Je to označení, které je umístěné na autosedačce na viditelném místě. Tato značka obsahuje souhrnné základní informace o autosedačce.

  Co konkrétně je na zkušební značce uvedeno?

  • Číslo zkušební značky (má osm čísel a první dvě znamenají sériové číslo a normu), doporučujeme i-Size normu.

  • Jméno výrobce a celý název produktu, tedy autosedačky.

  • Zkušební symbol a kód země výroby (je uveden v kroužku, kde je velké písmeno E a číslo, kdy např. E8 znamená ČR).

  • Rozsah použití autosedačky (pro jakou váhu a výšku dítěte je vhodná).

  • Typ autosedačky („Universal“ znamená, že je využitelná u všech typů vozidel).

  Slovník pojmů
  Vytisknout
  P-DC1-WEB01
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací