Jak vybrat bezpečnostní systém BEDO Ajax (PRŮVODCE)

Zobrazit katalog

• Autor: Redakce

Zkušenosti ukazují, že jakkoliv mohou být mříže na oknech a bezpečnostní zámky na dveřích slušnou ochranou před nechtěným vniknutím do objektu, někdy je to málo. Účinným řešením je komplexní bezpečnostní systém sestavený z kamer a čidel a napojený na pult centrální ochrany. Takovým, ve formě volně rozšiřitelné „skládačky“ za rozumnou cenu, je BEDO Ajax.

Bezpečnostní systém BEDO Ajax

Zabezpečovací systém BEDO Ajax – OBSAH

Výhody systému BEDO Ajax

BEDO Ajax je profesionální elektronický bezpečnostní systém, který snese i ty nejnáročnější požadavky na ochranu. Co by mělo takové řešení splňovat a jak je splňuje BEDO Ajax?

 1. Pult centrální ochrany
  K pultu centrální ochrany (PCO) lze připojit pouze certifikovaná zařízení, která prošla náročnými testy. Certifikace je tak jasným indikátorem kvality systému. Pult centrální ochrany funguje tak, že po spuštění poplachu je z centrály PCO vyslána zásahová jednotka, která celou situaci na místě prověří. Systém BEDO Ajax má všechny potřebné certifikace a k pultu centrální ochrany jej lze připojit.
 2. Množství komunikačních kanálů
  Zde rozhodně platí, více je lépe. Čím více komunikačních kanálů, tím je i větší šance, že se k vám informace o narušení majetku zlodějem dostane. Bezpečnostní systém BEDO Ajax využívá pevného internetu, WiFi i GSM (mobilní internet), což znamená, že je odolný proti výpadku internetu.
 3. Provoz na záložní baterii
  Ochrana nesmí skončit ve chvíli, kdy vypadne proud. Tohle zloději moc dobře vědí, a pokud jim o váš objekt skutečně jde, proud bude to první, co vyřadí z provozu. BEDO Ajax má záložní baterie s dlouhou výdrží.
 4. Operační vzdálenost
  Pamatujte, že běžně se operační vzdálenost systému udává v otevřeném prostoru a v interiérech či zastavěných oblastech se může lišit. Systém BEDO Ajax pohodlně pokryje objekt o třech až čtyřech patrech.
 5. Ochrana systému
  Bezpečnostní systém musí chránit i sám sebe. BEDO Ajax využívá vlastního šifrovaného protokolu pro komunikaci mezi čidly a centrální jednotkou. Jmenuje se Jeweller a je jen velice obtížné jej zvenčí narušit.
 6. Omezení falešných poplachů
  U laciných bezpečnostních systémů může spustit poplach i domácí mazlíček. BEDO Ajax využívá algoritmu, který odfiltruje nevyžádané události (např. pohyb záclony ve větru, zvířata a podobně).
 7. Notifikace a vzdálená správa
  Bezpečnostní systém musí být intuitivní na údržbu a včas informovat uživatele o narušení. Správu BEDO Ajax zvládnete na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu. Upozorňovat může pomocí SMS, upozornění na telefonu nebo zavolání na předem navolená čísla, odešle navíc i informaci o tom, které čidlo bylo aktivováno. Zajímavá je i možnost ověření pomocí snímku z bezpečnostní kamery.
 8. Zdraví a ekologie
  Poslední bod ani tak nesouvisí s bezpečností, ale s pohodlím uživatele. Systém BEDO Ajax neemituje žádné škodlivé záření a navíc se jedná o zařízení citlivá k přírodě.
Centrální jednotky BEDO Ajax

Centrální jednotky

 • Záložní baterie s výdrží až 16 hodin
 • Čtyři rozdílné komunikační kanály – 2G, 3G, Ethernet, WiFi
 • Automatická změna frekvence pro předcházení rušení

Centrální jednotka (též HUB) je jádrem celého systému. Sem proudí veškeré informace z bezdrátově připojených čidel a odtud jsou odesílány veškeré informace směrem k uživateli. Podle své výbavy se rozdělují na tři typy – Hub, Hub Plus a Hub 2, k dispozici je i tzv. ReX, který rozšiřuje možnosti systému, zejména zvýšením dosahu.

Varianty HUBů

HUB

HUB podporuje 2G sítě a Ethernet. V pravidelných intervalech kontroluje stav všech čidel a na baterii vydrží fungovat 50 hodin. Lze k němu připojit až 50 uživatelů, 50 komponentů systémů, 10 bezpečnostních kamer a připravit až 5 scénářů.

HUB Plus

HUB Plus je novější variantou centrální jednotky BEDO Ajax a kromě Ethernetu a 3G sítí podporuje také WiFi. Umožňuje připojení až 99 uživatelů, 150 komponentů, 50 bezpečnostních kamer a lze připravit až 64 scénářů. Vydrží 16 hodin provozu na záložní baterii.

HUB 2

HUB 2 se k síti připojuje buď pomocí 2G, nebo Ethernetem. Oproti předchozím modelům nabízí ověření poplachu pomocí čidla MotionCam. K této variantě centrální jednotky je možné připojit až 50 uživatelů, 100 jednotlivých součástí systémů, 25 bezpečnostních kamer, připravit lze 32 scénářů. O vyšší úroveň zabezpečení se postará možnost použití dvou SIM karet pro připojení ke GRPS.

BEDO ReX

BEDO ReX (Range Extender) je opakovač signálu, jenž je schopen zdvojnásobit dosah HUBu. Podporuje komunikaci až na vzdálenost 1 800 m. Je vybaven svou vlastní záložní baterií, která v případě výpadku udrží funkčnost až 35 hodin.

Pohybová čidla BEDO Ajax

Pohybová čidla

 • Funkce filtrování pohybu zvířat
 • Ochrana proti sabotáži
 • Některé modely nabízí i vytvoření detekční zóny

Pohybová čidla jsou v rámci bezpečnostního systému nezbytností. Nejvíce funkční budou na místech, jako jsou schodiště, chodby nebo vstupní prostory.

Typy pohybových čidel

MotionProtect

MotionProtect je základní varianta pohybového čidla. Funguje bezdrátově, baterie nabídne výdrž až 5 let. Nabízí spolehlivou filtraci domácích mazlíčků menších než 50 cm a 20 kg. Je osazeno PIR senzorem, který se automaticky přizpůsobuje okolní teplotě.

MotionProtect Plus

MotionProtect Plus je kromě PIR senzoru doplněno o mikrovlnné čidlo, které eliminuje vznik falešných poplachů tím, že zaznamenává teplo vycházející z lidského těla. Nebude tak např. reagovat na pohyb záclon apod.

CombiProtect

CombiProtect sleduje nejen nežádoucí pohyb, ale také detekuje rozbití skla. Pohyb rozezná až na vzdálenost dvanácti metrů, rozbití skla až na devět metrů, přičemž se o tuto detekci postará citlivý mikrofon.

MotionProtect Courtain

MotionProtect Courtain nabízí tzv. záclonovou detekční charakteristiku. To znamená, že na určeném místě (např. okna nebo dveře, výlohy) vytvoří neviditelnou světelnou záclonu, a to až na vzdálenost 15 metrů. Ta nabízí plošnou ochranu větších ploch. Využívá dvojice infračervených čidel nastavených k detekci teploty blízké teplotě lidského těla.

MotionCam

MotionCam je čidlo pohybu s kamerou. Po vyvolání poplachu vyfotí sérii snímků, které okamžitě odešle uživateli. Je tak možné hned ověřit, co bylo příčinou poplachu. Kamera se vypíná ve chvíli, kdy se deaktivuje celý bezpečnostní systém, vaše soukromí je tak chráněno.

MotionProtect Outdoor

MotionProtect Outdoor je čidlo určené k venkovnímu použití. Pro zlepšenou detekci pohybu je vybaveno dvojicí citlivých PIR čidel, ignoruje domácí mazlíčky do výšky 80 cm, ptáky a ostatní zvířata. Nabízí zvýšenou ochranu proti vodě a prachu i provozní teplotu od −25 do +60 °C.

Požární čidla

Požární čidla

 • Poplach při detekci kouře nebo zvýšené teploty
 • Vybrané modely nabízí i ochranu proti oxidu uhelnatému
 • Bezdrátové připojení k hlavní jednotce

Požár objektu může vzniknout doslova lusknutím prstu. Tato čidla reagují na prudký vzestup teploty (o 30 °C během 30 minut) nebo kouř a včas vás varují. Jejich místo je určitě v blízkosti elektroinstalací a dalších zařízení.

Typy požárních čidel

FireProtect

FireProtect nabízí nepřetržitou 24hodinovou ochranu před požárem, a to i nezávisle na centrální jednotce. Je totiž vybaven vlastní sirénou, která vás v případě nebezpečí sama upozorní. Čidlo rovněž upozorní ve chvíli, kdy je potřeba vyčistit kouřovou komoru.

FireProtect Plus

FireProtect Plus nabízí, stejně jako předchozí model, dvoufázovou detekci požáru (zvýšení teploty a kouř samotný), kromě toho ale přidává i ochranu proti úniku oxidu uhelnatého. Centrální jednotka není k chodu nezbytná, detektor má zabudovanou vlastní sirénu, jen nelze zaslat upozornění na mobil.

Čdla úniku vody BEDO Ajax

Čidla úniku vody

 • Včas varují před rizikem záplavy
 • Malé rozměry
 • Možnost umístit např. pod pračku

S čidlem úniku vody můžete jednoduše předejít např. vytopení sousedů. Stačí jej umístit např. pod pračku a jakmile dojde k úniku vody, budete varováni. Tedy mnohem dříve, než když vám zavolá rozčílený soused, že mu ze stropu kape voda.

Čidla úniku vody

LeaksProtect

LeaksProtect je čidlo úniku vody, které je na své spodní straně vybaveno citlivými kontakty. Ty rychle identifikují přítomnost vody. Nabízí certifikovanou odolnost na úrovni IP65 a pracuje na principu vyhodnocování odporu mezi čtyřmi páry kontaktů. Únik vody je propojí a vyhlásí poplach.

Ovládání bezpečnostního systému BEDO Ajax

Ovládání

 • Praktické a do kapsy
 • Možné rozdat členům rodiny či kolegům
 • SOS mód

Nejjednodušším způsobem ovládání systému BEDO Ajax je mobilní aplikace. Své rodině nebo zaměstnancům však můžete rozdat pouze jednoduché klíčenky nebo tlačítka pro rychlou aktivaci a deaktivaci systému. K dispozici je i klávesnice pro aktivaci systému a tichého alarmu – například ke vstupu do objektu.

Typy ovládání

SpaceControl

SpaceControl je jednoduché ovládání v podobě elegantní klíčenky. Umožňuje aktivaci i deaktivaci systému, praktická je i možnost nenápadného spuštění tichého alarmu v případě ohrožení. Ochrana proti nechtěnému stisknutí vyžaduje podržení tlačítka déle než čtvrt vteřiny, nehrozí tak nechtěné spuštění systému nebo alarmu.

KeyPad

KeyPad je bezdrátová dotyková klávesnice určená k umístění na zeď, jež slouží k pohodlnému ovládání celého systému. Po zadání šestimístného kódu (může být jiný pro každého uživatele) se otevře menu, které umožní provést vybranou akci, např. aktivaci či deaktivaci systému, spuštění alarmu a podobně. Po dosažení tří chybných pokusů o zadání se klávesnice automaticky zablokuje.

Button

Button je dvouúrovňovým prvkem ovládání celého systému. Je možné jej umístit k ruce na pracovní stůl, případně poblíž dveří. Funguje jako SOS tlačítko, které spustí tichý nebo klasický alarm, ale i jako funkční tlačítko pro ovládání prvků vaší chytré domácnosti. Aktivujete tak např. předvolené scénáře nebo zásuvku. Ochrana před nechtěným stisknutím.

Sirény BEDO Ajax

Sirény

 • Odstrašení narušitele
 • Varování okolí
 • Nezbytná součást zabezpečení

Bez sirény by byl zabezpečovací systém poloviční. Má výrazný psychologický efekt: Pokud se ozve siréna, případného zloděje to může odradit, zároveň ale i zalarmuje sousedy, takže se mohou přijít podívat, co se děje, ještě dříve, než dorazíte vy nebo např. policie.

Varianty sirén

HomeSiren

HomeSiren je bezdrátová siréna určená k domácímu použití. Po aktivaci alarmu se spustí signál, který vás varuje před nebezpečím, ale zároveň odhalí i případného vetřelce. Na výběr jsou tři úrovně hlasitosti, zvolit si můžete i délku signalizace. Nenápadný design umožňuje montáž do každého interiéru.

StreetSiren

StreetSiren je alarm určený k venkovnímu použití. Kromě zvukového se spustí i světelný signál, který na nebezpečí upozorní široké okolí. Na baterii vydrží až pět let. Umožňuje volbu hlasitosti i délky trvání poplachu. K dispozici je stupeň ochrany IP54 proti prachu a vodě, provozní teplota zařízení je v rozsahu od −25 do 50 °C.

Automatické systémy BEDO Ajax

Automatizace

 • Chytré zásuvky, případně zařízení modifikující ty stávající
 • Ovládání z aplikace
 • Možnost aplikování scénářů

Součástí systému BEDO Ajax jsou i chytré zásuvky, které lze na dálku ovládat pomocí mobilní aplikace. Pomocí tzv. scénářů můžete nastavit čas zapínání některých přístrojů. Navolit lze i speciální reakce na určitý typ poplachu.

Podoby automatizace

Socket

Socket je chytrý zásuvkový adaptér s podporou scénářů. V podstatě se jedná o nástavec, jakousi druhou zásuvku v zásuvce, do které se připojuje dané zařízení. Přes aplikaci umožní zapínání a vypínání spotřebičů, monitoring spotřeby a díky barvě měnící se na LED diodě i zatížení jednotlivých spotřebičů. Zároveň chrání zařízení proti přepětí.

WallSwitch

WallSwitch je zařízení, které se montuje přímo do zásuvky. Umožňuje vzdálené zapínání a vypínání elektrických spotřebičů (do napětí 3 kW). Snadno jím přes připojené zásuvky na dálku ovládáte např. kuchyňské spotřebiče, garážová vrata apod.). Jedná se o tzv. silové relé, tedy zařízení určené k odborné instalaci. Nabízí také ochranu proti přepětí a sledování spotřeby v aplikaci.

Relay

Relay je proudové relé určené pro zařízení s napětím od 7 do 24 V. Je proto ideální pro elektrické zámky, brány, rolety, modemy apod. Jedná se o zařízení, které se montuje přímo do zásuvky, vyžaduje tudíž instalaci odborníkem.

Aplikace

Aplikace

 • Okamžité upozornění na poplach
 • K dispozici pro Android i iOS
 • Pokročilé nastavení systému
Aplikace v mobilním telefonu (k dispozici pro Android i iOS) vám umožní ovládat bezpečnostní systém BEDO Ajax odkudkoli. Co všechno umí?     
 • Okamžitá upozornění na poplach.
 • Notifikace všech událostí, které navíc můžete procházet i zpětně.
 • Upozornění při aktivaci a deaktivaci systému.
 • Přehled o stavu čidel.
 • Vzdálený přístup do systému a jeho nastavení.
Aplikace BEDO Ajax

Nejčastější otázky k bezpečnostnímu systému BEDO Ajax

Jak je to s instalací systému?

Bezpečnostní systém BEDO Ajax je vybudován na principu skládačky. K jedné centrální jednotce se jednoduše připojí veškerá čidla, která k ochraně svého majetku potřebujete. Samotná instalace je velice jednoduchá a obejdete se bez profesionální asistence. O propojení čidel s centrální jednotkou se postará průvodce v aplikaci.

Na jakou vzdálenost systém funguje?

Ve volném prostoru je to 2 000 m. Je ovšem pochopitelné, že v interiéru se vlivem stěn či jednotlivých podlaží sníží. Při montáži čidel je možné u každého z nich proměřit sílu signálu pomocí mobilní aplikace.

Jak dlouho vydrží baterie?

Vzhledem k tomu, že BEDO Ajax je bezdrátový systém, jeho jediným zdrojem energie je baterie. Buďte ale bez obav, čidla jsou nízkoenergetická a s jednou baterií vydrží bez problémů až sedm let. Navíc vás na nízkou úroveň baterie upozorní aplikace v telefonu. Záložní baterii pro případ výpadku proudu má i centrální jednotka, ta zvládne až 16 hodin provozu.

Jakými způsoby lze systém BEDO Ajax ovládat?

Nejsnáze pomocí aplikace v mobilním telefonu. Na jednom místě tak máte veškeré ovládání, možnost aktivace a deaktivace systému i některá nastavení.

Dalším způsobem je klíčenka SpaceControl a klávesnice KeyPad, která se nejčastěji umisťuje poblíž dveří. Elegantní kapesní klíčenkou můžete systém aktivovat i deaktivovat, spustit tzv. částečný režim nebo pomocí SMS tlačítka odeslat tichý alarm. Klávesnice KeyPad slouží k aktivaci/deaktivaci pomocí šestimístného kódu. Ten může být unikátní pro každého uživatele. I klávesnice umožní vyvolání tichého alarmu.

Kolik uživatelů se dá přidat do systému?

K jedné centrální jednotce (HUBu) je možné pomocí nastavení v aplikaci připojit až 99 osob, kterým chcete zajistit vstup do objektu, tedy např. členů rodiny nebo zaměstnanců. Postará se o to osoba s rolí administrátora s přístupovými právy.

Podporuje BEDO Ajax bezpečnostní kamery?

Ano, do systému je možné přidat bezpečnostní kamery třetích stran. Využít můžete všechny, které podporují tzv. RTSP – Real Time Streaming Protocol, tedy nic nebrání instalaci kamer od vašeho oblíbeného výrobce.

Jak rychle mi přijde upozornění?

Prakticky okamžitě. Pokud čidlo detekuje narušení, neprodleně odesílá informaci do centrálního HUBu a ta následně putuje k vám. Vše se děje v řádech milisekund.

Co se stane při výpadku internetu?

Pokud by HUB ztratil signál úplně – pro tyto případy je připojen jak k pevnému internetu, tak i k mobilnímu (GSM) – pouze spustí sirénu. I to ale může případného nenechavce odradit a zalarmovat např. sousedy.

Je systém odolný proti napadení?

BEDO Ajax využívá vlastní operační systém vyvinutý pouze pro toto zařízení, který díky pokročilým algoritmům brání narušení a selhání. Unikátní je i zašifrovaný komunikační protokol Jeweller s víceúrovňovou ochranou. Celý systém je imunní vůči virům i vůči zapojení do botnetových sítí. Samozřejmostí jsou pravidelné bezpečnostní aktualizace a testy.

BEDO Ajax je komplexní bezdrátový zabezpečovací systém, který nabídne jednoduché použití a vysokou úroveň zabezpečení. Je postaven na principu volně rozšiřitelné skládačky hlavní jednotky a řady nejrůznějších čidel pro různé účely použití. Velkou výhodou je jednoduchá instalace, kterou zvládnete svépomocí.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací