Vyneseme. Zapojíme. Každá koruna se počítá

Jak vybrat dětskou chůvičku

Zobrazit katalog

Dětské chůvičky jsou užiteční pomocníci pro hlídání dětí. V podstatě se jedná o vysílačky, které pomocí přenosu zvuku, popřípadě i obrazu, umožňují kontrolovat stav vašeho miminka. Existuje velké množství chůviček s různými vlastnostmi. Záleží jen na tom, jaké parametry jsou pro vás důležité.

Dětské chůvičky jsou užiteční pomocníci pro hlídání dětí. V podstatě se jedná o vysílačky, které pomocí přenosu zvuku, popřípadě i obrazu, umožňují kontrolovat stav vašeho miminka. Existuje velké množství chůviček s různými vlastnostmi. Záleží jen na tom, jaké parametry jsou pro vás důležité.

Jak vybrat dětskou chůvičku
Před výběrem si odpovězte na následující otázky
 • Kde chcete chůvičku používat (na cestách, doma)?
 • Chcete, aby chůvička přenášela jen zvuk nebo i obraz?
 • Potřebujete se vyhnout rušení přenosu od jiných zařízení (hustě zasíťované oblasti)?

Z jakých typů dětských chůviček můžete vybírat?

Klasická chůvička
Klasická (audio) chůvička

Přenáší pouze zvuk, nikoli obraz.

Vhodná na cesty

 • Skladná
 • Finančně méně náročná
 • Vybíráte mezi digitálním nebo analogovým přenosem zvuku.
Videochůvička
Video chůvička

Mimo přenos zvuku zajišťuje také přenos obrazu.

Ideální do domácího prostředí

 • Zvuková i vizuální kontrola miminka
 • Běžně má zabudovanou funkci noční vidění
 • Je potřeba dobře nastavit dětskou jednotku, aby miminko snímala

Co je důležité při výběru dětské chůvičky?

Způsob přenosu zvuku

Způsob přenosu zvuku

 • Analogové chůvičky - pracují na nižších frekvencích a menším počtu kanálů. Díky tomu mají lepší dosah, ale zároveň jsou náchylnější k rušení jiným zařízením.
 • Digitální chůvičky - pracují na vyšších frekvencích a vyšším počtu kanálů. Čím vyšší frekvence přenosu, tím více je přenos rušený různými překážkami v prostoru. Díky velkému počtu kanálů jsou ale vhodné do hustě zasíťovaných oblastí.
 • Internetové chůvičky - přenos probíhá přes internet.
Dosah přenosu

Dosah přenosu 

Vzdálenost, na kterou chůvičky přenáší signál, uvádí výrobci vždy ve volném prostoru a za ideálních podmínek. Počítejte tedy s tím, že reálný dosah bude nižší. Čím více překážek (například zdí) mezi dětskou a rodičovskou jednotkou je, tím nižší bude dosah. Někteří výrobci uvádí i maximální dosah v budově. Jestliže plánujete používat chůvičku v členitějším prostředí (např. hotel), pak se zaměřte na ty s větším dosahem.

Napájení

Napájení

Napájení může být buď na baterie, ze sítě, nebo oběma způsoby. Rodičovská i dětská jednotka mohou mít odlišné způsoby napájení. Pokud budete chtít nechávat dětskou jednotku v kočárku, pak se ujistěte, že nemusí být zapojená do sítě. Naopak, jestliže víte, že budete mít ve většině případů možnost nabíjení ze sítě, hledejte chůvičky, kde obě jednotky mají možnost napájení ze sítě, případně, že mají dobíjecí stanici.

Užitečné funkce

Užitečné funkce

 • Oboustranný provoz - možnost použít rodičovskou jednotku také jako vysílačku, takže na dítě můžete pomocí chůvičky i mluvit. Můžete tak zkusit miminko uklidnit na dálku, pouze hlasem.
 • Displej - některé chůvičky mají pro větší přehlednost LCD displej. Ten většinou přináší více dalších funkcí - například optickou indikaci hluku nebo zobrazení teploty.
 • Senzor teploty - dětská jednotka snímá teplotu, která se ukazuje na rodičovské jednotce. Chůvičky s touto funkcí většinou umožňují také nastavení minimálních a maximálních teplot, při jejichž překročení se spustí na rodičovské jednotce zvukový signál.
 • Optická indikace úrovně hluku - vhodné především v hlučném prostředí, kde by pouhý zvukový přenos mohl být přeslechnut.
 • Vibrační upozornění upozornění na aktivitu u dětské jednotky vibracemi rodičovské jednotky. Opět vhodné do hlučeného prostředí. 
 • Regulace hlasitosti - možnost nastavení úrovně hluku, kterou bude dětská jednotka zachytávat a přenášet.
 • Signalizace mimo dosah - upozorní na ztrátu signálu. Většinou velmi intenzivním nepříjemným zvukovým signálem.
 • Indikace slabé baterie - upozornění na slabou baterií jednotek.
 • Technologie DECT - zkratka pro Digital Enhanced Cordless Communications. Jde tedy o vylepšenou digitální bezdrátovou komunikaci. Přenos signálu je šifrovaný, takže je vyloučeno rušení jiným zařízením. Přenos probíhá na frekvenci 1,9 GHz, narozdíl od nejčastějšího 2,4 GHz.
 • Baby monitor/Monitor dechu - funkce, která umožňuje monitoring životních funkcí miminka. V případě potíží začne rodičovská jednotka vydávat zvukový signál.
 • ECO mode = úsporný režim - chůvička dokáže minimalizovat spotřebu energie v závislosti na vzdálenosti dětské a rodičovské jednotky (čím blíž, tím menší spotřeba energie a tedy vyšší úspora baterie).
 • VOX funkce - přenos signálu je aktivován až hlasem dítěte, neprobíhá tedy nonstop a šetří baterii.
 • Noční světlo - tlumené světlo na dětské jednotce. Nenahrazuje lampičku, ale může být uklidňující pro miminko a pomůže rodičům při orientaci v temné místnosti.
 • Uspávací rituál - některé chůvičky umožňují přehrávání ukolébavek či promítání obrázků.

Nejčastější otázky při výběru dětských chůviček

Kde chůvičku využijete nejčastěji?

Budete ji používat převážně doma? Pak pro vás pravděpodobně nebude tak důležitý dosah nebo senzor teploty, ale spíš další doplňkové funkce jako třeba noční světlo, hudba či promítání obrázků.
Chcete používat chůvičku na delší vzdálenost, například u spícího miminka v kočárku, který je na zahradě? Pak už pro vás pravděpodobně bude dosah chůvičky důležitý. Zvolíte spíše bateriové nabíjení a jistě využijete i senzor teploty.
Potřebujete chůvičku především na cesty, třeba na dovolenou? Nejdůležitějšími parametry pro vás bude dosah, napájení, velikost chůvičky, případně senzor teploty.

Nemohou se rušit dvě chůvičky zároveň?

Chůvičky se mohou rušit a záleží na typu chůvičky a technologii, pomocí které se přenáší zvuk. Hlavně u analogových chůviček, které mají menší počet kanálů se může stát, že budete chytat “jiné vysílání”. Naopak chůvičky s technologií DECT zaručují, že jejich signál nebude ničím rušen.

Pro koho se hodí video chůvička?

Videochůvičku pravděpodobně nejvíce využijete ve velkém domě, kde je dětský pokoj nebo místnost, kde miminko spí, například v jiném patře než místnost, kterou obýváte nejvíce. Díky obrazu můžete kontrolovat, zda je s miminkem všechno v pořádku. Pozor na překážky v prostoru, videochůvičky většinou fungují na vyšších frekvencích a jsou tedy náchylnější k rušení. Moderní videochůvičky mohou mít separovaný přenos zvuku a obrazu. 

Jsou chůvičky zdravotně nezávadné?

Chůvičky vysílají radiový signál, který je ovšem velmi slabý a nebylo prokázáno, že by byl zdraví škodlivý. Jestliže i přesto chcete signál co nejvíce eliminovat a přitom využívat výhody používání chůviček, pak oceníte chůvičky s funkcí VOX (aktivace hlasem) nebo ECO mode (úsporný režim).

Dětské chůvičky
 • Užiteční pomocníci při hlídání dětí.
0
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací