Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Všechny dárky jako na dlani Výhodné nákupy pro živnostníky

Jak vybrat diagnostiku potravin

Zobrazit katalog

Dusičnany patří k obávaným látkám v potravinách. Jejich nadměrná konzumace vážně ohrožuje zdraví nejen dospělých, ale zejména malých dětí. Jak zjistit obsah dusičnanů v zelenině, ovoci a mase? Použijte diagnostiku potravin. Náš průvodce vám pomůže vybrat tu správnou diagnostiku potravin přímo pro vás, poradí, jak s měřidlem pracovat, co konkrétně můžete z testované potraviny zjistit, pro koho je měřidlo určené, jak poznat i kolik mg dusičnanů je ještě v normě.

Aktualizováno

Dusičnany v potravinách vážně ohrožují lidské zdraví. Ve velké míře je najdete nejen v chemicky ošetřovaném ovoci a zelenině, ale také v salámech, masných výrobcích a dalších průmyslově zpracovávaných potravinách. Jak je včas odhalit? Pomůže vám diagnostika potravin. Jak se diagnostiky potravin používají, co všechno dokáží zjistit, jak vám pomohou dodržovat zásady zdravého životního stylu a komu by doma rozhodně neměly chybět?

Jak vybrat diagnostiku potravin

Komu se diagnostika potravin hodí?

 1. Lidem, kteří dodržují zásady zdravého životního stylu.

 2. Lidem, kteří se chtějí lépe starat o své děti a blízké.

 3. Lidem, kteří chtějí mít jistotu, že jedí zdravotně nezávadné potraviny.

 4. Drobným zemědělcům, majitelům obchodů i restaurací a dalším lidem, kteří chtějí prodávat a vařit jen ze zdravých potravin.

Nejčastější otázky ohledně diagnostiky potravin

Co diagnostika potravin měří?

Diagnostika potravin Greentest detekuje v potravinách ionty různých solí, z nichž největší podíl tvoří dusičnanové ionty. Ostatní soli (např. dusitany) tvoří méně než 2 % celkového množství solí v potravinách. A proto jsou započítány také do výsledku měření. Odchylka je totiž zanedbatelná. 

Jakou metodou diagnostika potravin měří?

Diagnostika potravin Greentest měří hodnotu dusičnanů pomocí elektrod. Ty se zapíchávají přímo do testované potraviny a na základě její vodivosti se pak na displeji zobrazí výsledky. Naměřené výsledky závisí na několika parametrech:

 • Na koncentraci solí v mezibuněčném prostoru potraviny
 • Na stavu buněčných membrán v potravině

Diagnostiky potravin Greentest jsou kalibrovány s výsledky změřenými v laboratoři Shenzhen Academy of Metrology & Quality Inspectio v Číně.

Jak dlouho trvá analýza dusičnanů pomocí diagnostiky potravin?

Díky inovativní technologii vyvinuté pro Greentest zobrazí přístroj výsledek během několika málo sekund. Vy tak nemusíte čekat na žádné rozbory potravin, ale do minuty víte, jestli je testovaná potravina kvalitní a zdravotně nezávadná.

Jak poznám, že je množství dusičnanů ještě v normě?

Výsledky analýzy testované potraviny jsou zobrazeny na displeji měřidla Greentest včetně srovnání s povolenou koncentrací v dané potravině (podle doporučení Světové zdravotnické organizace WHO a standardů pro Spojené státy, Evropu a Asii). Na základě porovnání výsledku a doporučené koncentrace se displej měřidla zbarví do jedné ze tří barev:

 • Zelené barvy – nízký obsah dusičnanů
 • Žluté barvy – zvýšený obsah dusičnanů
 • Červené barvy – nadměrný obsah dusičnanů

Krátké video o dusičnanech a diagnostice potravin Greentest

Diagnostika potravin Greentest

 • Měří obsah dusičnanů v potravinách
 • Pro měření ovoce, zeleniny a masa
 • Vyhodnocuje doporučenou koncentraci dusičnanů u 64 druhů potravin

Diagnostiky potravin Greentest jsou na rozdíl od kvantitativních chemických analýz a rozborů potravin cenově dostupné a rychlé. Obsah dusičnanů v potravinách vyhodnotí během několika sekund a vy se tak včas dozvíte, zda jsou ovoce, zelenina a maso vhodné ke konzumaci, nebo plné nebezpečných dusičnanů. Modely ECO dokáží navíc měřit radiaci a model ECO5 i tvrdost vody. Pečujte o zdraví své rodiny a hlavně dětí, které jsou k onemocněním způsobených dusičnany nejcitlivější. Více informací o dusičnanech najdete v našem článku.

Výhody a nevýhody
 • Analýza potravin kdykoliv a kdekoliv
 • Levnější než laboratorní rozbory
 • Možné použít na ovoce, zeleninu a maso
 • Uživatelské rozhraní v češtině
 • Analýza není 100% přesná

Časté otázky k měření diagnostikou potravin Greentest

Jaká je přesnost měření?

Laboratoře v Číně, Hong Kongu a na Tchaj-wanu prokázali přesnost běžného měření s diagnostikami potravin Greentest okolo 77,5 %. Proto je důležité si pamatovat, že naměřený výsledek je odhad a nenahradí drahou kvantitativní chemickou analýzu ve specializovaných laboratořích. K domácímu použití ale úplně stačí.

Lze v různých částech potravin naměřit rozdílné hodnoty?

Ano, je to možné. Dusičnany jsou v potravinách rozloženy nerovnoměrně. Vyšší koncentrace najdete např. u stonku nebo semen zeleniny a ovoce. Proto se doporučuje část potravin s nadměrným obsahem dusičnanů odstranit.

Modely diagnostik potravin Greentest

Na trhu najdete tři modely diagnostik potravin Greentest:

 • Tester Greentest A – měří množství dusičnanů v ovoci, zelenině a mase
 • Tester Greentest ECO A – měří množství dusičnanů v ovoci, zelenině a mase včetně radiace
 • Tester Greentest ECO5 – měří množství dusičnanů v ovoci, zelenině a mase včetně radiace a tvrdosti vody

Měření radiace u modelů Greentest ECO

Modely ECO měří úroveň radiace na pozadí, v předmětech, jídle, stavebních materiálech a dalších materiálech, které mohou být kontaminovány radiací. Protože ta je pro tělo obzvlášť nebezpečná. Z dlouhodobého hlediska představuje pro tělo největší riziko vzniku rakoviny.

Měření tvrdosti vody u modelu ECO5

Kromě měření dusičnanů a radiace má model ECO5 ještě navíc i měření tvrdosti vody, a to v 5 stupních:

 • Měkká voda
 • Středně tvrdá voda
 • Tvrdší voda
 • Tvrdá voda
 • Velmi tvrdá voda

Znalost tvrdosti vody vám pomůže i ušetřit. Pokud máte v domácnosti měkkou vodu, nemusíte kupovat speciální přípravky do pračky, žehličky, kávovarů atd., aby se vám ve spotřebičích neusazoval vodní kámen. Pokud máte naopak tvrdou vodu, můžete včas nakoupit vhodné přípravky na její změkčení, aby nedošlo k poškození spotřebičů.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi