Jak vybrat digitální fotoaparát

Zobrazit katalog

Vybíráte digitální fotoaparát a nevíte, na co se zaměřit? Hledáte experta na nastavení expozice nebo kompakt do kapsy? Připravili jsme pro vás průvodce výběrem, který poradí, jak se vyznat v řadě typů, parametrů a fotografických pojmů. Vyberte si z naší nabídky to nejlepší právě pro vás.

Jak vybrat notebook

Několik tipů pro výběr fotoaparátu

  1. S digitální zrcadlovkou a možností ručního nastavení parametrů dovedete snímek k dokonalosti. 

  2. Kombinaci vysokého výkonu a kompaktních rozměrů představuje 

    bezzrcadlovka.
  3. Zrcadlovky a bezzrcadlovky přinášejí možnost vyměnitelných objektivů a použití nepřeberného množství příslušenství. 

  4. Pro nenáročné uživatele jsou zde malé kompaktní fotoaparáty, které snadno schováte do kapsy. 

  5. Chcete-li něco stylového, pak je tu instantní fotoaparát s možností okamžitého tisku snímků.

Základní parametry pro výběr digitálního fotoaparátu

Velikost snímače

Velikost snímače přímo ovlivňuje výslednou kvalitu fotografie. Čím větší je snímač (a tím i jeho pixely – obrazové body), tím kvalitnější obraz poskytne.

Důležité parametry snímače

  • Velikost (APS-C, Full Frame, micro 4/3,…)

  • Rozlišení (Mpx)

Tyto parametry snímače se navzájem ovlivňují. Důležitá je tak nejen velikost, ale i počet pixelů, ze kterých se snímač skládá. Čím větší jsou jednotlivé pixely, tím kvalitnější obrazovou informaci nesou. Lze tedy předpokládat, že snímač určité velikosti s menším rozlišením je složen z větších pixelů a vytvoří kvalitnější fotografii než snímač stejné velikosti s větším rozlišením.

Typy snímačů podle technologie výroby

  • CCD - čip starší technologie, postupně jej vytlačuje zdokonalený CMOS.

  • CMOS - méně energeticky náročný čip, zvyšuje citlivost na světlo, redukuje případný šum a podporuje sekvenční snímání.

Oba typy představují ideální variantu pro digitální fotoaparát a na uživatelské úrovni mezi nimi rozdíl nepoznáte.

Nejčastěji používané velikosti snímačů

  • Full Frame - obrazový snímač o velikosti políčka 35mm filmu je tím nejlepším, co můžete ve fotoaparátu získat. Najdete ho u pokročilejších zrcadlovek, rovněž ale i u některých bezzrcadlovek. 

  • APS-C - obrazový snímač APS-C je poloviční velikosti oproti Full Frame a je využíván u středně pokročilých modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek.

  • 4/3“ - obrazový snímač o velikosti mikro 4/3“ je běžným standardem u bezzrcadlovek. Oproti Full Frame snímači má čtvrtinovou velikost.

  • 1/2.3“ - nejčastěji používaná velikost snímače u kompaktních fotoaparátů. Svou kvalitou obrazu ale postačí pouze nenáročným uživatelům.

Rozlišení snímače

Rozlišení snímače nám udává počet obrazových bodů, ze kterých je složen výsledný snímek. Má zásadní vliv na kvalitu a rozměr snímku při tisku. Obecně platí – čím větší rozlišení, tím vyšší je úroveň detailů a možnost tisku do větších formátů – možnost většího přiblížení.

Rozlišení zapisujeme:

  • V megapixelech (Mpx) – celkový počet obrazových bodů, ze kterých se skládá výsledná fotografie.

  • Počtem vodorovných a svislých obrazových bodů – např. 3 872 × 2 592 pixelů.

  • Počtem bodů v délce jednoho palce (DPI) – používáno při tisku. 

Celkové rozlišení fotografie v pixelech (resp. v megapixelech) získáme vynásobením vodorovných a svislých bodů. Fotoaparát s rozlišením 10 Mpx zvládne vyfotografovat snímky v rozlišení 3 872 × 2 592 px (10 036 224 px). Takový snímek můžete ve velmi detailní kvalitně 300 dpi tisknout na rozměr přibližně 21,8 × 32,8 cm.

Rozlišení snímače Rozměr fotografie 200 dpi Rozměr fotografie 300 dpi
4 Mpx 31,0 × 20,8 cm 20,8 × 13,7 cm
6 Mpx 38,1 × 25,4 cm 25,4 × 17,0 cm
8 Mpx 43,9 × 29,2 cm 29,2 × 19,6 cm
10 Mpx 49,0 × 32,8 cm 32,8 × 21,8 cm
12 Mpx 53,8 × 35,8 cm 35,8 × 23,9 cm
14 Mpx 58,4 × 39,1 cm 39,2 × 25,9 cm
16 Mpx 62,2 × 41,4 cm 41,4 × 27,7 cm

Stabilizace obrazu

Stabilizátor obrazu zamezuje rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Stabilizace je užitečná při slabém osvětlení, při použití dlouhého ohniska a při natáčení videa, kdy je každý sebemenší pohyb fotoaparátu znát.

Techniky stabilizace obrazu

  • Mechanická stabilizace
    Mechanická stabilizace je umístěna přímo v těle fotoaparátu. Stabilizuje obraz pomocí pohybu samotného snímače – ten není pevně umístěn, svým posuvem tak vyrovnává pohyb fotoaparátu. Snímač stabilizuje ve více osách – v čím více osách stabilizuje, tím je stabilizace účinnější.

Výhody a nevýhody mechanické stabilizace

  • Stabilizuje ve více osách
  • Stabilizuje všechny nasazené objektivy
  • Uplatnění najde i při delších expozičních časech
  • Pohybu snímače lze využít např. i při čistění
  • Výsledek se nezobrazuje v hledáčku
  • Pohyb snímače je omezen prostorem v těle
  • Optická stabilizace
    Optická stabilizace, často udávána zkráceně OIS (Optical Image Stabilizer) je umístěna v objektivu a obraz stabilizuje posuvem optických členů uvnitř objektivu. Na senzor se tak dostává již stabilizovaný obraz, který lze vidět i v hledáčku.

Výhody a nevýhody optické stabilizace

  • Lze ji využít u všech dostupných rozlišení
  • Výsledek lze vidět v hledáčku
  • Větší spotřeba energie
  • Nebývá zabudovaná u širokoúhlých objektivů

Zoom a ohnisková vzdálenost

Zoom obecně definuje schopnost fotoaparátu přiblížit snímanou scénu. Často se setakáváme se záměnou optického a difgitálního zoomu. Zatímco optický zoom přibližuje pomocí pohybu optické soustavy uvnitř objektivu a nemávliv na výslednou kvalitu snímku, u digitálního zoomu dochází k umělému zvětšení na úkor kvality snímku, protože se přibližuje výřezem určité částí snímku. V případě optického zoomu je přiblížení definováno násobkem mezi nejkratší a nejdelší ohniskovou vzdáleností.

Typy zoomu

Digitálního zoomu pro přiblížení scény se využívá v případě, kdy je objekt natolik daleko, že nestačí optická soustava přístroje. Pro přiblížení vyžívá metodu interpolace, kdy dochází k umělému roztažení výřezu obrazu a tím ke ztrátě kvality. Dnešní pokročilé funkce fotoaparátu se snaží uměle přiblížený snímek doostřit, ale výsledek nikdy není takový, jako při optickém zoomu.

Mechanismus optického zoomu je umístěn v objektivech. K přiblížení obrazu dochází změnou ohniskové vzdálenosti a pohybem čoček v objektivu. S rostoucím přiblížením snímek neztrácí na kvalitě. Změna ohniskové vzdálenosti má ale vliv na světelnost – čím více přibližujeme, tím méně světla projde objektivem ke snímači. Výsledný obraz je tak při velkém přiblížení náchylnější k otřesům.
 

Největším optickým zoomem se vyznačují ultrazoom fotoaparáty, z nichž se některé pyšní až 80násobným přiblížením. Čím větší přiblížení fotoaparáty nabízí, tím složitější optiku obsahují, což se odrazí na větší hmotnosti a rozměrech.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je základním parametrem objektivů. Ovlivňuje úhel záběru, který je objektiv schopen pojmout a také zvětšení, které se s rostoucí ohniskovou vzdáleností zvětšuje.
 

S ohniskovou vzdáleností úzce souvisí přiblížení u optického zoomu. Ten je udáván poměrem ohnisek, v praxi se tak může stát, že objektiv s 10× zoomem a ohnisky 20–200 mm bude přibližovat více, než 10–160mm objektiv s optickým zoomem 16×.
 

Ohnisková vzdálenost u výměnných objektivů je odpovídající při nasazení na Full Frame snímač. Při jejich nasazení na tělo s menším snímačem (např. APS-C) dochází k přepočtu na ekvivalentní ohniskovou vzdálenost. Přepočtu ohniskové vzdálenosti vyjadřuje tzv. crop faktor.

Video

Možnost natáčení videa prostřednictví digitálního fotoaparátu je dnes již běžnou záležitostí. Kromě samotného rozlišení hodnotíme i snímkovou frekvenci, která udává možnost zpomalení videa bez ztráty plynulosti. Pokud má video například 60 sn./s, můžete ho zpomalit na poloviční rychlost a získat tak stále plynulé video se 30 sn./s. Důležité je také to, jaký má fotoaparát mikrofon a zda nahrává video s mono nebo stereo zvukem.
 

Rozlišení videa Počet obrazových bodů
HD 1280 × 720 px
Full HD 1 920 × 1 080 px
Ultra HD 3 840 × 2 160 px
4K 4 096 × 2 160 px

  • Full HD – v dnešní době standard, toto rozlišení používá většina zobrazovačů (televize, monitory, displeje telefonů). Jeden fyzický pixel obrazovky tak zobrazuje jeden pixel videa.

  • Ultra HD – moderní trend, který postupně začíná nahrazovat Full HD rozlišení. Oproti němu obsahuje čtyřnásobné množství obrazových bodů, což se pozitivně odrazí na kvalitě obrazu, ale i na velikosti konečného souboru

  • 4K – oproti Ultra HD rozlišení obsahuje více pixelů. Nemá poměr stran 16:9, nevykreslí tak celou plochu širokoúhlé obrazovky a proto při přehrávání vytvoří černé pruhy nad a pod obrazem

Konektivita

Datová rozhraní

  • USB

U fotoaparátů se v současné době setkáváme s konektory USB Type-C a USB Type-A, které slouží pro přenos dat mezi fotoaparátem a počítačem. V některých případch mohou sloužit také pro nabíjení. 

Tvar konektorů USB

Jak vybrat fotoaparát - konektory

Bezdrátová rozhraní

  • GPS

Funkce, kterou jsou vybaveny spíše profesionálnější zařízení. Napomáhá například při orientaci na noční obloze.

  • Bluetooth

Klasická bezdrátová technologie pro nízkoenergetické připojení k telefonu či tabletu.

  • NFC

Bezdrátová funkce pro snadné sdílení zachycených snímků s vašim chytrým telefonem.

  • Wi-Fi

Bezdrátová technologie, kterou využijete pro snadné sdílení.

Audio/ video

  • HDMI

Nejpoužívanější konektor pro přenos obrazu a zvuku ve vysokém rozlišení.

  • AV/TV výstup

Slouží pro připojení k televizi.

  • Externí mikrofon

Některé fotoaparáty nabízejí možnost připojení externího mikrofonu.

Možnost přímého tisku

Jedná se o přímý tisk fotografií bez jejich zpracování na počítači. Majitel digitálního fotoaparátu má díky této funkci možnost okamžitého obrazového výstupu na přímo propojené tiskárně.

  • PictBridge

Formát přímého tisku fotografií, který usnadňuje manipulaci se snímkem a umožňuje přímé vyvolání některými tiskárnami.

  • DPOF

Pokročilejší formát přímého tisku, který umožňuje navolení údajů pro objednávku tisku, přímé vyvolání tiskárnou i dálkové odeslání souboru.

Cena

Při výběru digitálního fotoaparátu je nedílným parametrem i cena. Fotoaparáty se pohybují v cenách od několika set korun – především dětské a jednorázové fotoaparáty, až po modely převyšující 100 000 Kč, což je opravdu velké rozpětí. Kde všude je tedy odlišná cena znát?

  • Obrazová kvalita

Fotoaparáty s vyšší cenovkou jsou zpravidla osazovány kvalitnějšími snímacími čipy. Obecně platí, že čím větší je snímač fotoaparátu, tím kvalitnější budou výsledné snímky. Královskou volbou je v tomto směru Full Frame snímač, který se svou velikostí nejvíce přibližuje 35mm políčku kinofilmu a výsledné fotografie tak nepodléhají téměř žádnému zkreslení. Na druhou stranu těmito snímači bývají osazeny fotoaparáty za desítky tisíc a běžní uživatelé jejich plný výkon ani nevyužijí.

Pro začínající i běžné fotografy jsou ideální snímače od velikosti 1/2,3" až po rozměr typu APS-C, které zaručí velmi dobrou kvalitu výsledných snímků. Najdete je u kompaktních fotoaparátů a základních digitálních zrcadlovek za rozumné ceny.

  • Kvalita konstrukce

Design fotoaparátu výslednou kvalitu snímku přímo neovlivní. S cenou ale souvisí samotné provedení těla fotoaparátu, odolnost použitých materiálů a často také rozložení tlačítek a ergonomie držení, která má zásadní vliv na pohodlí při delším focení.

Při výběru fotoaparátu je třeba si uvědomit, zda jej budeme chtít nosit do přírody, příležitostně fotit rodinné oslavy nebo fotografovat i pod vodní hladinou. K dostání jsou fotoaparáty s plastovou, nebo odolnější kovovou konstukcí, specialitou jsou pak voděodolné, mrazuvzdorné či proti pádu odolné fotoaparáty. Od materiálu konstrukce se pochopitelně odvíjí také hmotnost fotoaparátu.

Pro některé je vzhled těla fotoaparátu důležitý, což si uvědomují i samotní výrobci. Na trhu se objevují modely v různých barevných variantách. Od elegantně bílých těl, přes červená až po klasicky černá těla. Barevně nejrůznorodější jsou stylové instantní fotoaparáty.

  • Displej

Na trhu jsou k dostání základní fotoaparáty bez displeje, které patří pochopitelně k těm levnějším variantám. Jsou to většinou instantní fotoaparáty a fotoaparáty pro děti. Běžně jsou dnes ale fotoaparáty vybaveny alespoň malým displejem. Čím větší je uhlopříčka displeje, tím lépe se vám z něj informace budou číst. Větší displej má ale vyšší energetickou náročnost na baterii. Čím vyšší je rozlišení displeje, tím detailnější obraz poskytne. Dotyková vrstva pak usnadní pohyb v menu i volbu zaostření, možnost překlopení displeje o 180° stupňů přinese lepší kontrolu nad kompozicí při selfie snímcích nebo při focení z obtížných úhlů.

  • Baterie

Fotoaparáty v současné době používají většinou dobíjecí aktumulátory, stále se však setkáte s modely napájenými přes tužkové baterie. Oba druhy baterií je nutné po nějakém čase vyměnit či dobít, z dlouhodobého hlediska je tak výhodnější pořídit si fotoaparát s vlastním dobíjecím akumulátorem. Při výběru fotoaparátu na tužkové baterie je vhodné zainvestovat alespoň do nabíjecích baterií.

  • Stabilizace obrazu

Stabilizace zamezuje rozmazání obrazu při focení za slabého osvětlení, u videa redukuje otřesy. Lepší kompaktní fotoapráty mívají optickou stabilizaci v objektivu, ty levnější video stabilizují softwarově. Bezzrcadlovky často používají mechanickou stabilizaci snímače a stabilizují tak obraz se všemi nasazenými objektivy. Digitální zrcadlovky až na výjimky spoléhají na opticky stabilizované objektivy, které jsou obecně vždy dražší, než ty bez stabilizace.

  • Parametry videa

Fotoaparáty dnes bývají čím dál častěji využívány právě k natáčení videí. V případě, že si nechcete rovnou pořídit videokameru, je dobré dívat se na maximální možné rozlišení videa spolu s jeho snímkovou frekvencí. Dnes jsou běžně k dostání fotoaparáty s možností Full HD videa, objevují se i rozlišení Ultra HD nebo 4K. Profesionály bude zajímat také datový tok videa 

  • Režimy

Většina digitálních fotoaparátů nabízí automatické režimy. Usnadňují fotografování především začátečníkům, kteří si neví rady s manuálním nastavením. Fotoaparáty dnes běžně disponují například režimem focení v pohybu, makra nebo portrétové fotografie anebo nabízejí různé grafické úpravy. Pro ty, co rádi fotografují do rodinného alba, nesmí chybět samospoušť.

Pokročilejší uživatelé ale jistě ocení možnost manuálního nastavení hodnot jako je clona, expoziční čas a mnohé další. Možností manuálního nastavení parametrů disponují digitální zrcadlovky, bezzrcadlovky a některé výkonné kompakty. Pokročilejší fotoaparáty též nabízejí možnost fotografování do RAW formátu.

  • Paměťová karta

Nedílnou součástí fotoaparátu je možnost vložení paměťové karty. Při výběru fotoaparátu se díváme na maximální možnou velikost karty. Čím větší kapacitu karty podporuje, tím více fotografií se nám do zařízení vleze. Ušetříte si tak práci s častým zálohováním fotografií do počítače či jiné paměťové médium. Velikost paměťové karty je důležitá hlavně při focení digitální zrcadlovkou, kdy při focení do RAW formátu je datová náročnost na kartu opravdu velká.

  • Bezdrátové rozhraní

Bezdrátové funkce jako například WiFi, Bluetooth, NFC a GPS najdeme u pokročilejších zařízení. Tyto technologie nám velmi usnadní práci při zálohování dat. Díky funkci Bluetooth a WiFi jednoduše propojíte fotoaparát s chytrým telefonem či tabletem.

Digitální zrcadlovky

Pro náročné začátečníky i profesionální fotografy

  • Nejpokročilejší možnosti nastavení
  • Fotografování portrétů, sportu, noční focení
  • Vysoce kvalitní fotky v bezztrátovém formátu vhodné pro další úpravu
  • Spousta doplňkového příslušenství a objektivů

Digitální zrcadlovky - extra třída mezi fotoaparáty. Zaručují špičkovou kvalitu výsledných fotografií a plnou kontrolu nad snímkem díky možnosti manuálního nastavení parametrů. Hlavní výhodou jsou výměnné objektivy a široká nabídka doplňkového příslušenství. Zrcadlovky využívají optický hledáček, do kterého se odráží obraz z objektivu pomocí zrcadla. Fotografovaný cíl lze tedy vidět přímo bez zkreslení.

Výhody a nevýhody
  • Kvalitní snímací čip
  • Plně manuální režim
  • Plná kontrola nad expozicí a ostřením
  • Velmi dobrá ergonomie
  • Výměnné objektivy
  • Mnoho příslušenství
  • Větší rozměry a hmotnost
  • Ovládání vyžaduje zkušenosti
  • Vyšší cena

Nejdůležitější parametry při výběru digitální zrcadlovky

Jak vybrat fotoaparát - Velikost čipu

Velikost snímače

Digitální zrcadlovky jsou nejčastěji osazovány APS-C snímači, jejichž rozměry se drobně liší v závislosti na konkrétním výrobci. Ty profesionálnější kusy jsou vybaveny plnoformátovým Full Frame snímačem o rozměrech kinofilmu (35 mm).

Jak vybrat fotoaparát - Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost objektivu ovlivňuje úhel záběru. Rozlišeujeme objektivy s pevným ohniskem (pevné) a objektivy s proměnlivým ohniskem (zoom objektivy). 

Typy objektivů

  • Rybí oko (8–14 mm) - širokoúhlý záběr typický úmyslnou deformací do kruhu.
  • Širokoúhlé (10–35 mm) - perfektní pro fotografování krajiny, interiérů a architektury. Oproti rybím okům je deformace již z velké části potlačena.
  • Portrétní objektivy (50 mm) - malé prspektivní zkreslení, vysoká světelnost, tedy i malá hloubka pozadí. Hodí se pro focení portrétů
  • Základní objektivy (18–150 mm) - své využití najdou při focení běžných situací.
  • Teleobjektivy (100–300 mm a více) - vhodné zejména pro focení divokých zvířat a vzdálených objektů. Při rychlém ostření jsou ideální pro sportovní fotografii.
Jak vybrat fotoaparát - Světelnost

Světelnost

Světelnost je schopnost objektivu propouštět světlo a souvisí také s použitím clony. Objektiv s vyšší světelností propustí v daný okamžik více světla, což má pozitivní vliv na délku expozičního času. Naopak nedostatečná světelnost může předznamenat delší expoziční čas, který se projeví roztřesením (fotograf neudrží objektiv během expozice v neměnné pozici) a pohybovou neostrostí (fotografovaný objekt se během expozice pohne). Světelnost zároveň zásadně ovlivňuje hloubku ostrosti (schopnost objektivu rozmazat pozadí za fotografovaným objektem).

  • f/1,8 a nižší je vhodná pro portréty, kde je důležitá malá hloubka ostrosti. Nízkými hodnotami světelnosti se vyznačují zejména pevné objektivy.
  • Hodnota f/2,8 je dosažitelná u kvalitních objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Zajistí kratší expoziční časy při focení v šeru.
  • Vysoké clonové hodnoty (např. f/16) najdou své využití při focení krajiny a architektury. Oproti portrétní fotografii je zde žádoucí, aby bylo ostré vše.
Jak vybrat fotoaparát - Stabilizace

Stabilizace

Většina digitálních zrcadlovek nedisponuje stabilizací uvnitř těla. Minimalizovat neostrost způsobenou roztřesením rukou dokáže mechanismus optické stabilizace řešená v některých objektivech. Stabilizaci oceníte zejména u reportážní a portrétní fotografie.

Jak vybrat fotoaparát - Ostření

Ostření

Při focení rychlých pohybů, typicky sportu, ale i pobíhajících dětí a zvířat, je žádoucí rychlé a přesné ostření. Oproti kompaktu dokáže digitální zrcadlovka ostřit o poznání rychleji. Ostřící mechanismus pohání buď motor obsažený v těle digitální zrcadlovky, nebo v lepším případě ultrazvukový motor v objektivu, který je rychlejší, přesnější a tišší.

Jak vybrat fotoaparát - Odolné tělo

Odolné tělo

Z pohledu odolnosti konstrukce platí přímá úměra – čím dražší je fotoaparát, tím preciznější je jeho zpracování a tím odolnější je vůči rozmarům počasí a neopatrnému zacházení. Dražší typy digitálních zrcadlovek disponují konstrukcí odolnou vůči vodě i prachu.

Jak vybrat fotoaparát - Set s objektivem

Set s objektivem

Digitální zrcadlovky jsou výjimečné právě díky možnosti vyměnitelných objektivů. Každý objektiv vám poskytne trochu jinou perspektivu a jiné výsledky. Proto každý profesonální fotograf aktivně používá několik objektivů. Pokud jste začátečník, velmi výhodná pro vás bude koupě zrcadlovky v setu s jedním nebo dvěma objektivy.  

Jak vybrat fotoaparát - Příslušenství

Příslušenství

Jedním z důležitých parametrů při výběru je také rozsah nabídky kompatibilního příslušenství. Při výběru zrcadlovky vždy pamatujte na to, že s tělem fotoaparátu určité značky přicházejí omezení v ohledu kompatibility. Každý výrobce totiž nabízí příslušenství, které je plně kompatibilní pouze s jeho fotoaparáty. Přecházet po čase na jinou značku tak může znamenat výměnu nastřádaného "arsenálu", například objektivů. Na druhou stranu například fotografické filtry umožňují využití na libovolné značce objektivu, pohlídat je potřeba pouze průměr filtru, resp. objektivu.

Nejčastější otázky při výběru digitálních zrcadlovek

Proč zvolit právě digitální zrcadlovku?

Pro výběr digitální zrcadlovky hovoří mnoho důvodů. Pořád je králem fotoaparátů a jasnou volbou nejen profesionálů, ale i mnoha amatérů. Digitální zrcadlovky mají kvalitní snímač, rychlý obrazový procesor a nabízí mnoho možností, jak ovlivnit expozici a ostření. Umožňují kreativní přístup a optimální nastavení v konkrétní situaci.

Kromě nejvyšší obrazové kvality je zrcadlovkám vlastní velmi dobrá ergonomie a optický hledáček, umožňují také snímat do formátu RAW. K tomuto typu fotoaparátu také seženete velké množství nejrůznějších objektivů i dalšího příslušenství. Digitální zrcadlovky jsou pro lidi, které prvotně zajímá fotografie a focení jako takové.

Jak funguje digitální zrcadlovka?

Digitální zrcadlovky, jak už z názvu vyplývá, pracují se sklopným zrcátkem, které je umístěno těsně před snímacím čipem (nejčastěji typu CMOS nebo CCD). Světlo, které projde objektivem, zrcátko odráží přímo do optického hledáčku. V hledáčku vidíte snímaný objekt v takové kvalitě, jako na výsledné fotografii. Při stisknutí spouště se totiž zrcátko jen překlopí (tím narazí do zábrany, což zapříčiňuje typické cvaknutí při focení) a světlo projde až na snímací čip. U moderních digitálních zrcadlovek najdeme LCD displej s funkcí živého náhledu Live View

Jsou digitální zrcadlovky vhodné pro začátečníky?

Digitální zrcadlovky jsou specifické svou možností manuálního nastavení. Jsou dozajista vhodné i pro začátečníky, kteří mají o focení zájem. Jedině na zrcadlovce se naučíte principy fotografie. Vyzkoušíte si, jak se to či ono nastavení projeví na výsledku, což ve vás může doslova probudit vaše kreativní já. 

Nadšeným začátečníkům doporučujeme sáhnout po setu se Starter Kitem. Ten je cenově nejvýhodnější a do začátku obsahuje vše potřebné - tělo zrcadlovky s objektivem, praktickou brašnu, paměťovou kartu a další příslušenství.

Jak se dívat na cenu zrcadlovky?

Zrcadlovky lze koupit velmi výhodně v kitu s objektivem, nebo tělo a objektiv zvlášť. Obecně platí, že při koupi kitu ušetříte několik stovek korun. Při koupi zrcadlovky je nutné ke konečné ceně připočítat také užitečné doplňky, jako jsou stativy, blesky, fotobrašny či fotobatohy a čtečky paměťových karet.

Nevíte, čím začít?

Starter kity

Ideální nejen pro začínající fotografy. Kromě zrcadlovky a objektivu sety obsahují také drobné příslušenství, které je uloženo v praktické brašně. Pokud se rozhlížíte po nové zrcadlovce, ušetřete kapsu koupí zvýhodněného setu v podobě Starter Kitu.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Starter kity
Jak vybrat fotoaparát - Bezzrcadlovky

Bezzrcadlovky

Kombinace malých rozměrů a vysokého výkonu

  • Pokročilé funkce zrcadlovky v drobnějším těle
  • Velmi dobré schopnosti při natáčení videí
  • Nižší hmotnost oproti zrcadlovce 
  • Důraz na design, více barevných variant

Bezzracadlovky, označované též jako kompakty s výměnným objektivem, ve své konstrukci neobsahují zrcadlo a díky proto jsou poměrně lehké a malé. I přes to si ale zachovávají hlavní výhodu zrcadlovek v podobě výměnných objektivů. Bezzrcadlovky jsou ideálním fotoaparátem pro náročné začátečníky a pokročilé fotografy.

Výhody a nevýhody
  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Plná kontrola nad expozicí
  • Kvalitní optika i snímač
  • Většinou rychlejší sériové snímání
  • Video i ve 4K a 120 fps
  • Dražší objektivy
  • Horší ergonomie než u zrcadlovek
  • Chybí optický hledáček
  • Často kratší výdrž baterie

Nejdůležitější parametry při výběru digitální bezzrcadlovky

Jak vybrat digitální fotoaparát - Velikost čipu

Velikost snímače

Kvalitu pořízeného snímku a jeho hloubku ostrosti ovlivňuje právě rozměr snímacího čipu. Obecně lze říci, že čím větší má snímač velikost, tím méně šumu se na fotografiích projevuje při vyšší citlivosti a tím větší je dynamický rozsah. U bezzrcadlovek se nejčastějši setkáme se 4/3" a APS-C snímači, kategorii pak kralují Full Frame bezzrcadlovky.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je základní vlastností objektivu, kterým tělo bezzrcadlovky doplníte a udává, jaká část snímané scény se objeví v záběru. Například objektiv s ohniskovou vzdáleností 18 mm bude mít širší zorný úhel, než objektiv s ohniskem 24 mm. Významnou roli zde hraje výše zmíněná velikost snímače, od které se odvíjí tzv. Crop Faktor. Ten říká, kolikrát je vynásobena ohnisková vzdálenost při nasazení objektivu na jiné, než Full Frame tělo. Vynásobením získáme tzv. ekvivalent ohniskové vzdálenosti, tedy i skutečný úhel záběru.

Typy objektivů

  • Rybí oko (8–14 mm) - širokoúhlý záběr typický úmyslnou deformací do kruhu.
  • Širokoúhlé (10–35 mm) - perfektní pro fotografování krajiny, interiérů a architektury. Oproti rybím okům je deformace již z velké části potlačena.
  • Portrétní objektivy (50 mm) - malé prspektivní zkreslení, vysoká světelnost, tedy i malá hloubka pozadí. Hodí se pro focení portrétů
  • Základní objektivy (18–150 mm) - své využití najdou při focení běžných situací.
  • Teleobjektivy (100–300 mm a více) - vhodné zejména pro focení divokých zvířat a vzdálených objektů. Při rychlém ostření jsou ideální pro sportovní fotografii.
Jak vybrat digitální fotoaparát - Světelnost

Světelnost

Světelnost je schopnost objektivu propouštět světlo. Objektiv s vyšší světelností propustí v daný okamžik více světla, což má zásadní vliv na délku expozičního času. Při nedostatečném osvětlení je třeba použít delší expoziční čas, což se může na snímku projevit roztřesením (fotograf neudrží objektiv během expozice v neměnné pozici) a pohybovou neostrostí (fotografovaný objekt se během expozice pohne). Světelnost zároveň zásadně ovlivňuje hloubku ostrosti, tedy schopnost objektivu rozmazat pozadí za fotografovaným objektem. Čím menší je clonové číslo, tedy čím nižší je hodnota za lomítkem (např f/1,8), tím je světelnost větší.  

  • Světelnost f/1,8 a vyšší mají portrétní objektivy, kde je důležitá malá hloubka ostrosti. Nízké hodnoty světelnosti jsou dosažitelné zejména na pevných objektivech.
  • Hodnota f/2,8 je dosažitelná u kvalitních objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Zajistí kratší expoziční časy a tedy i lepší výsledky při focení v šeru.
  • Vysoké clonové hodnoty (např. f/16) najdou své využití při focení krajiny a architektury. Oproti portrétní fotografii je zde žádoucí, aby bylo ostré vše.
Jak vybrat digitální fotoaparát - stabilizace

Stabilizace

Většina bezzrcadlovek je opatřena mechanickou stabilizací snímače. Ta je prováděna v několika osách a kompenzuje mírné otřesy fotoaparátu způsobené chvěním rukou. Výsledkem jsou hladká videa bez otřesů a fotografie ostré i za zhoršeného osvětelní, při expozičních časech 1/10 s a delších. Výhodou mechanické stabilizace je, že funguje se všemi nasazenými objektivy, není tedy nutné hledat objektivy s mechanismem optické stabilizace. Kombinace obou technologií je spíše kontraproduktivní, proto je v nastavení fotoaprátu vždy umožněno vypnutí stabilizace pro případy, kdy bude uživatel chtít použít stabilizovaný objektiv.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Ostření

Ostření

Při focení rychlých pohybů, typicky sportu, je žádoucí rychlé a přesné ostření. Oproti kompaktu dokáže bezzrcadlovka nejen zaostřit o poznání rychleji, ale také během sekundy pořídí mnohem více snímků. Ostřící mechanismus je vždy poháněn buď motorem obsaženým v těle, nebo v lepším případě ultrazvukovým motorem umístěným v objektivu, který je rychlejší a také velmi tichý, což se hodí zejména při natáčení videa.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Set s objektivem

Set s objektivem

Velkou předností bezzrcadlovek je právě možnost výměnných objektivů. Každý objektiv vám poskytne trochu jinou perspektivu a jiné výsledky. Pokud si pořídíte tělo bezzrcadlovky v setu společně s jedním nebo se dvěma objektivy, můžete ušetřit i několik tisíc korun (oproti koupi samostatně) a dostanete všestranný nástroj, se kterým můžete fotit například krajinu, ale i portréty. Stačí vyměnit objektiv. 

Jak vybrat digitální fotoaparát - Příslušenství

Příslušenství

Důležitý parametr při výběru bezzrcadlovky je i rozsah nabídky kompatibilního příslušenství. Některé modely lze zakoupit přímo v setu s objektivem.

Příslušenství pro digitální zrcadlovky:

Nejčastější otázky při výběru bezzrcadlovek

Pro koho jsou určeny bezzrcadlovky?

Kompakty s výměnnými objektivy, neboli bezzrcadlovky, si často kromě nadšených začátečníků vybírají i zkušení fotografové, kteří už mají jasnou představu o tom, jak takový přístroj využít. Majitelé bezzrcadlovek chtějí vysoký výkon v kompaktních rozměrech. Rádi si nastavují parametry ručně a chtějí, aby jejich fotky z dovolené, výletů nebo momentky z oslav měly vysokou kvalitu či kreativnější vzhled.

Čím se liší bezzrcadlovky od kompaktů a zrcadlovek?

Jak je patrné již z jejich názvu, kompakty s výměnným objektivem vycházejí z kompaktních fotoaparátů. Oproti nim mají ale větší snímač, rychlejší obrazový procesor, rozšířenější možnosti nastavení pro plnou kontrolu nad expozicí, a taky relativně malou hmotnost a rozměry. Výhodou bezzrcadlovek je použití výměnných objektivů, stejně jako u zrcadlovek. Oproti zrcadlovkám mají bezzrcadlovky obecně nepatrně horší ergonomii a neumožňují tak rychlou změnu nebo přenastavení kompozice.

Proč si pořídit bezzrcadlovku?

Bezzrcadlovky jsou určeny přesně pro ty, kteří touží mít kvalitní fotografie z cest, ale nechtějí s sebou tahat těžké zrcadlovky. Kvalitou výstupu ani nabídkou doplňkového příslušenství rozhodně nezklamou. Dražší bezzrcadlovky se pro své výborné schopnosti při nahrávání videa těší velké oblibě u youtuberů a různých jiných videotvůrců.

Kompaktní fotoaparáty

Pro začínající fotografy a běžné nenáročné uživatele.

  • Nejdostupnější ze všech typů fotoaparátů
  • K zachycení zážitků z dovolených a výletů
  • Nízká hmotnost a malé, kapesní rozměry
  • Kvalita fotografií splňuje požadavky běžného uživatele

Malé a lehké fotoaparáty do kapsy disponují jednoduchým ovládáním, rychlým použitím a běžně i možností natáčení videa. Kompaktní fotoaparáty jsou ideální pro nenáročné fotografy, které zajímají výsledné snímky spíš, než samotné focení . Kompakty mají napevno zabudovaný objektiv a možnost automatických přednastavených režimů, které za vás zvolí správné nastavení.

Výhody a nevýhody
  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Jednoduché intuitivní ovládání
  • Automatické režimy
  • Nízká cena
  • Nižší kvalita fotografií
  • Omezené možnosti nastavení
  • Složité zachycení rychlých objektů bez rozmazání

Rozdělení kompaktních fotoaparátů

Ultrazoomy

Ultrazoomy jsou fotoaparáty vybavené objektivem, který disponuje velkým rozsahem ohniskových vzáleností a zvládne přiblížit i velmi vzdálené objekty, podobně jako dalekohled. Do kategorie ultrazoom fotoaparátů řadíme kompakty s 10× a vyšším optickým zoomem, ty nejpokročilejší modely překračují i 50násobné přiblížení. Své uplatnění najdou například při focení zvěře, ke které se nemůžete přiblížit, nebo vrcholků hor.

  • Velký zoom (10× a více) pro extra přiblížení vzdálených objektů

  • Oproti zrcadlovkám nižší hmotnost a menší rozměry

  • Relativně jednoduché ovládání

Jak vybrat fotoaparát - Ultrazoom

Profesionální kompakty

Profesionální kompakty lze srovnat s digitálními zrcadlovkami pro začátečníky. Jsou vhodné jak pro zkušenější fotografy, kteří při pořizování snímků vyžadují možnost manuálního nastavení, tak pro ty, kteří si nechtějí pořizovat drahou a těžkou zrcadlovku.

  • Odolné, většinou kovové tělo

  • Kvalitní snímky porovnatelné s nižší třídou zrcadlovek

  • Možnost plně manuálního nastavení a velká řada funkcí

Jak vybrat fotoaparát - Profesionální kompakty

Vodotěsné kompakty

Vodotěsné kompaktní fotoaparáty jsou ideální pro venkovní aktivity - na dovolenou k moři, na zahradu kolem bazénu apod. Odolají vodě, písku i prachu.

  • Fotoaparáty vodotěsné až do 12metrové hloubky

  • Odolné i vůči písku, prachu a extrémním teplotám

  • Vystužená konstrukce odolná proti pádu

Jak vybrat fotoaparát - Vodotěsné kompakty

Dětské kompakty

Dětské kompaktní fotoaparáty nejsou jen hračkou, ale zvládnou pořídit fotky a videa v základní kvalitě. Rozvíjí dětskou fantazii a tvůrčí schopnosti, jsou lehké a mají jednoduché ovládání. Děti zaujmou a potěší barevné motivy.

  • Hračka a opravdový fotoaparát v jednom

  • Odolné a veselé provedení - k moři, bazénu i do deště

  • Veselé barevné motivy

  • Snadné ovládání

Jak vybrat fotoaparát - Dětské kompakty

Selfie fotoaparáty

Selfie fotografie jsou dnes v módě a přizpůsobují se tomu i výrobci fotoaparátů. Fotoaparáty disponují výklopným a někdy o i 180° otočným displejem, se kterým budou selfie fotografie hračka. V porovnání s mobilním telefonem jsou snímky z fotoaparátu mnohem kvalitnější a to hlavně díky optické stabilizaci, která v mobilních telefonech není tak kvalitní.

  • Ostré a detailní snímky bez rozmazání

  • Možnost sledování záběru ve výklopném/ otočném displeji

  • Detekce tváří - v záběru zaostří všechny osoby

Jak vybrat fotoaparát - Selfie fotoaparát

Nejdůležitější parametry při výběru kompaktního fotoaparátu

Jak vybrat digitální fotoaparát - Rozlišení

Rozlišení

Rozlišení udává počet obrazových bodů na výsledné fotografii. Má vliv na kvalitu fotografie a rozměr při tisku. Drtivá většina dnešních kompaktů už disponuje alespoň 10Mpx rozlišením snímače . Obecně lze tvrdit, že čím větší je rozlišení snímače fotoaparátu, tím větší je kvalita výsledné fotografie a možnost většího rozměru při tisku. V běžném rozměru lze vytisknout fotografii v dobré kvalitě už s 10Mpx fotoaparátem.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Zoom

Zoom

V parametrech obvykle narazíte na optický a digitální zoom. Optický zoom přibližuje pomocí pohybu čoček objektivu a změnou ohniskové vzdálenosti, díky tomu zůstává obraz stejný a neztrácí na kvalitě Digitální zoom je jen zvětšený výřez, který zapříčiňuje pokles kvality snímku. Tzv. ultrazoomy nabízejí velký rozsah zoomu (10× až 80×), pro běžné focení je dostatečný zoom 3×.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Paměťová karta

Vnitřní paměť/ paměťové karty

V dnešní době mají fotaparáty pouze malou kapacitu vnitřní paměti v řádu desítek MB, což postačí pro uložení jednotek snímků. Vždy jsou ale vybaveny slotem na paměťové karty, nejčastěji typu SD a microSD. Ty jsou dnes běžně dostupné v kapacitě 4 až 64 GB a pojmou tak i několik tisíc snímků. Pro vytvoření přehledu, s rozlišením 10 Mpx se paměťovou kartu o velikosti 1 GB vejde přibližně 195 fotografií.

Nejčastější otázky při výběru kompaktního fotoaparátu

Má cenu si v dnešní době chytrých telefonů pořizovat kompaktní fotoaparát?

V chytrých telefonech bývají již stále kvalitnější fotoaparáty, které jsou dostačující k zachycení běžných situací. Kompakty mají pořád své místo a to hlavně proto, že na rozdíl od smartphonů jsou zcela přizpůsobeny svému účelu – fotografování. Svou ergonomií a vhodným umístěním ovládacích prvků nabízejí také komfortnější ovládání.

 

Majitelé nejnovějších top modelů smartphonů jsou pravděpodobně s výkonem fotoaparátu spokojeni a kompakt nepotřebují. Nejlepší smartphony jsou ale výrazně dražší než kompaktní fotoaparáty. Mobilní telefony cenově srovnatelné s kompaktními fotoaparáty se však již kvalitou fotografií rovnat zdaleka nemohou. Pokud tedy vlastníte levnější mobil a nebo chcete zařízení určené vyloženě pro fotografování, například na rodinnou dovolenou, vyplatí se vám přikoupit  kompaktní fotoaparát.

Pro koho jsou kompaktní fotoaparáty vhodné?

Kompaktní fotoaparáty poslouží k zachycení běžných situací s rodinou a přáteli, zážitků z dovolených, procházek po městě apod. Mají kapesní rozměry a tudíž jsou neustále v pohotovosti. Chcete-li nenápadné zařízení, které můžete mít všude s sebou, bude pro vás kompaktní fotoaparát to nejlepší.

Pokud chcete nebo rádi fotíte makro a detailní fotografii, sport nebo krajinu, uvažujte alespoň o profesionálním kompaktu či bezzrcadlovce.

Instantní fotoaparáty

Stylové provedení a fotka během několika sekund

  • Jednoduché ovládání, které zvládnou i děti
  • Okamžitý tisk pořízených snímků
  • Nápaditý stylový vzhled, se kterým se odlišíte
  • Odkaz starších Polaroid fotoaparátů

Instantní fotoaparát je spíše stylovou záležitostí, na obrazovou kvalitu moc zřetel nebere. Ta je však naprosto dostačující. Pořízené snímky okamžitě tiskne na relativně malý fotopapír. Můžete tak obdarovat své přátele fotkou ihned po jejím vyfocení. Některé modely navíc ukládají snímky na paměťovou kartu a umí zaznamenávat i HD videa.

Výhody a nevýhody
  • Okamžitý tisk pořízené fotografie
  • Retro vzhled snímků
  • Jednoduchost ovládání
  • Malé rozměry a hmotnost
  • Nízká cena
  • Jednoúčelovost
  • Horší ergonomie

Nejdůležitější parametry při výběru instantního fotoaparátu

Jak vybrat digitální fotoaparát - Minimální zaostřovací vzdálenost

Minimální zaostřovací vzdálenost

Popisuje, jak blízko můžete objektiv fotoaparátu přiblížit ke snímanému objektu, aniž by došlo k rozostření snímku.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Rychlost závěrky

Rychlost závěrky

Rychlost závěrky přímo ovlivňuje výslednou podobu snímku. Čím kratší je doba závěrky (tzv. expoziční čas), tím méně bude výsledná podoba snímku ovlivněna pohybem fotografovaných objektů nebo samotného fotoaparátu. Pokud se nejedná o záběry sportu či jiného pohybu, postačí expoziční čas do 1/100 s. Dynamické akce je třeba fotografovat zařízením s minimálním expozičním časem 1/400 s. Pro kreativnější tvorbu umožňují některé instaxy nastavit i časy delší než 1 minutu.

Jak vybrat digitální fotoaparát - Výdrž na baterii

Napájení

V nabídce jsou modely jak s akumulátorem, tak i s bateriovým napájením, které je častější.

Nejčastější otázky při výběru instantního fotoaparátu

Jak dlouho trvá vytisknutí snímku?

Tisk začíná téměř okamžitě po stisknutí spouště. Snímek je zcela vyvolán přibližně za 2 až 3 minuty.

Jak lze podobu snímku ovlivnit?

Instantní fotoaparáty s sebou nesou pravé kouzlo nedokonalosti snímků. Často se setkáme s pastelově vykreslenými snímky a vyhlazenou pletí. Nastavení fotoaparátu je velice jednoduché. Některé modely umožňují potlačit nebo si zvolit čas závěrky, případně vynutit blesk. Vše ale můžete nechat na automatu, který báječně zachytí kouzlo okamžiku.

Jak velké fotky fotoaparáty tisknou?

Velikost vytisknutého snímku je samozřejmě limitována velikostí těla aparátu.

 

Velikost snímků:

Řada Fujifilm Instax Mini – velikost fotografie 86 × 54 mm, z toho obrázek 62 × 46 mm.

Řada Fujifilm Instax Wide – velikost fotografie 86 ×108 mm, z toho obrázek 62 × 99 mm.

Řady Polariod Snap a Polaroid Z2300 – velikost fotografie 76 × 51 mm, bezokrajové.

Umí instantní fotoaparát uložit i digitální podobu snímku?

Instantní fotoaparáty Polaroid snadno zastoupí i běžný digitální kompakt. Jsou vybaveny displejem a snímky ukládají i na paměťové karty MicroSD a to až v rozlišení až 20 MPx. Kromě toho umí nahrávat HD video a díky Bluetooth se snadno spojí se smartphonem nebo tabletem.

Slovník pojmů - digitální fotoaparáty

Světelnost objektivu

Světelnost objektivu vyjadřuje kolik světla je objektiv schopen při fotografování využít pro vykreslení snímaného objektu. Světelnost se udává clonovým číslem, což je číslo vyjadřující poměr ohniskové vzdálenosti ku průměru vstupní pupily. V praxi to znamená, že čím menší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu a o to v horších světelných podmínkách můžeme fotografovat.

Crop faktor

Crop faktor představuje koeficient, kterým se přepočítává ohnisková vzdálenost objektivu pro získání údaje o skutečném zorném úhlu. Crop faktor udává, kolikrát je plocha snímače fotoaparátu menší, než než plocha Full Frame snímače, u kterého k žádnému cropu (výřezu) nedochází.

Bajonet

Bajonet slouží k uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Každý výrobce má většinou vlastní typ bajonetu, proto nejsou navzájem kompatibilní. Pro nekompatibilní objektivy a těla existují redukce a adaptéry, ty ale omezují některé funkce, jako například autofokus.

Hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího objektu, který se na finálním snímku lidskému oku jeví jako ostré.

Micro SDHC karta

Micro SDHC karta se využívá v mobilních telefonech, tabletech, digitálních fotoaparátech a dalších zařízeních. Jedná se o moderní paměťové médium s miniaturními rozměry. Micro SDHC karta se často dodává včetně SD redukce, která se vkládá do starších zařízení využívajících paměťovou kartu typu SD.

Full Frame

Full Frame označuje rozměr obrazového snímače, který svou velikostí odpovídá velikosti políčka 35mm filmu. Full Frame snímačem jsou osazeny pokročilé digitální zrcadlovky a také některé bezzrcadlovky. Ostatní zrcadlovky používají menší snímače APS-C, pro bezzrcadlovky je typický snímač velikosti 4/3" a většina kompaktních fotoaparátů používá 1/2,3" snímač. Jaké výhody přináší Full Frame snímač?

Slovník fotografických pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon