Dotykový monitor vám umožní ovládat počítač i bez použití klávesnice a myši. Využijete ho jako reklamní kiosek, pokladní monitor, samoobslužný systém, ale také jako běžný monitor do domácnosti nebo kanceláře.
Kapacitní dotyková technologie se vyznačuje věrnějšími barvami a větší odolností. Reaguje i při jemném dotyku a zpravidla podporuje multi-touch, tedy podporu více dotyků najednou. Nevýhodou je nemožnost ovládání v rukavicích a horší ovladatelnost, pokud má uživatel mokré ruce. Oproti tomu monitory s rezistentní dotykovou technologií lze dobře ovládat i s mokrýma rukama nebo v rukavicích a bývají levnější. Nabízí však méně kvalitní reprodukci barev, nepodporují multi-touch a jsou méně odolné.
Pro domácí a kancelářské využití doporučujeme monitory s poměrem stran 16:9. Jako reklamní kiosky, pokladní monitory či samoobslužné systémy využijete modely s poměrem stran 16:9, ale i všechny ostatní varianty (5:4, 4:3 a další).
Typ panelu má velký vliv na vlastnosti obrazu monitoru. Nejvíce realistickou reprodukci barev a nejširší pozorovací úhly (až 178° horizontálně i vertikálně) mají monitory s IPS a S-IPS panely. Oproti monitorům s TN panely jsou však dražší a zpravidla neposkytují tak rychlou odezvu. Monitory s PVA a MVA panely jsou kvalitou obrazu i cenou na pomezí IPS/S-IPS a TN monitorů. Oproti TN obrazovkám věrněji reprodukují barvy a ve srovnání s IPS a S-IPS monitory jsou levnější.
Nejvíce syté a reálné barvy nabízí lesklý povrch obrazovky. Více však odráží světlo z okolí, a proto je hůře čitelný, pokud na něj svítí slunce. Oproti tomu matný povrch obrazovky světlo z okolí téměř neodráží. Jeho reprodukce barev však není tak sytá a reálná. Antireflexní povrch obrazovky představuje kompromis mezi lesklým a matným displejem. Na světle je obrazovka lépe čitelná než na monitoru s leklým povrchem a barvy jsou sytější než u matné obrazovky.
Pro připojení monitoru je důležité, aby měl alespoň jeden stejný obrazový konektor jako váš počítač. Pokud tomu tak není, monitor k němu nepřipojíte.
Základním obrazovým konektorem je analogový D-SUB (VGA). Naleznete ho zpravidla na starších počítačích (na starších grafických kartách). Oproti ostatním konektorům poskytuje horší kvalitu obrazu. Na nových počítačích, respektive nových grafických kartách již naleznete digitální DVI nebo HDMI konektor. Ve srovnání s D-SUB (VGA) poskytnou stabilnější obraz a živější barvy. U dražších modelů se v poslední době prosazuje také DisplayPort. Ten dokáže přenášet nekomprimovaný obraz ve velmi vysoké kvalitě.
Nejčastější poměry stran dotykových monitorů:
4:3 a 5:3 - hodí se zejména jako pokladní monitory.
16:9 - využijete je k hraní her, sledování filmů, surfování na internetu, kancelářské práci i jako reklamní kiosky, pokladní monitory či samoobslužné systémy.
Uvádí, do jaké míry monitor září při zobrazení bílé barvy. Vyjadřuje se v cd/m2 a čím je hodnota vyšší, tím jasnější obraz můžete na monitoru nastavit. Čím větší jas monitor má, tím lépe je čitelný při výrazném osvětlení nebo pokud na něj svítí slunce. Zatímco do tmavší místnosti postačí monitor s jasem do 225 cd/m2, do světlejší místnosti doporučujeme model s jasem vyšším.
Pozorovací úhel je maximální úhel, ze kterého je ještě možné sledovat obraz na monitoru, aniž by došlo ke změně barev nebo kontrastu. Čím větší pozorovací úhly, tím lépe. Velikost pozorovacích úhlů je spojená s typem panelu monitoru. Zatímco monitory s panely IPS a S-IPS mají pozorovací úhly největší (až 178 stupňů), PVA a MVA obrazovky jsou na tom o něco hůře. TN monitory mají pozorovací úhly nejmenší.
Označuje vzdálenost mezi protilehlým horním a spodním rohem monitoru. Udává se v palcích. Jeden palec je 2,54 cm.
Udává počet pixelů (obrazových bodů), které monitor dokáže v horizontálním a vertikálním směru vykreslit. Obecně platí, že čím vyšší maximální rozlišení monitor má, tím detailnější obraz a větší pracovní, respektive herní plochu dokáže poskytnout. V souvislosti s monitory je dnes běžným standardem Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 obrazových bodů).
Slovník pojmů
Dotyková technologie
Velmi výrazně ovlivňuje vlastnosti monitoru. Monitory s kapacitní dotykovou technologií mají reálnější barvy a jsou odolnější. Reagují i na jemné dotyky a zpravidla podporují multi-touch (dokážou zaznamenat více dotyků v jednom okamžiku). Jejich nevýhodou je, že je nelze ovládat v rukavicích a že jsou hůře ovladatelné, pokud má uživatel mokré ruce. Oproti tomu monitory s rezistentní dotykovou technologií lze ovládat s mokrýma rukama i v rukavicích. Bývají levnější. Mají však méně kvalitní reprodukci barev a nepodporují multi-touch. Jsou také méně odolné.