Dron je malý bezpilotní letoun používaný pro zábavu, komerční činnost nebo jako koníček. Mnoho z nich je vybaveno vestavěnou kamerou (nebo držákem pro uchycení přídavné kamery). Ovládají se dálkově – buď rádiově řízeným ovladačem, nebo chytrým telefonem či tabletem. Zpravidla mají čtyři vrtule (kvadrokoptéry), výkonnější až šest (hexakoptéry) nebo osm (oktokoptéry). Jak takový dron vybrat? To vám poradíme v našem průvodci.
Dnes existuje hned celá řada využití dronů: od amatérského natáčení videí z dovolené přes produkci hollywoodských filmů až po jiná, méně očividná nasazení. Pomocí profesionálních dronů je možné zachraňovat lidské životy – drony mohou vyhledávat ztracené osoby v lavinách nebo při záplavách, lze je ale využít i k monitorování zemědělské úrody, vyhledávání vody v krajině nebo například ke kontrole stavu lesních porostů.
Takto specifická využití dronů se ale příliš netýkají uživatelů běžně dostupných strojů – jejich možnosti využití se obvykle točí právě kolem pořizování videa. Drony bývají obvykle malé a lehké, přitom ale natáčejí profesionální 4K video a pořizují kvalitní fotografie. Kromě zachycování zážitků z výletů a dovolené můžete dron využít také třeba pro lepší orientaci v krajině – vlastní vyhlídku si můžete vytvořit kdekoliv, kde je létání s dronem povoleno, což vám pomůže s rozhodováním, kterým směrem se vydat.
Drony jsou poměrně složitá zařízení, která drží ve vzduchu aerodynamický vztlak generovaný jejich rotory. Aby se mohl dron bez náročné stabilizace vznášet na místě, rotory se otáčí v opačných směrech – dva po směru a dva proti směru hodinových ručiček. Náklon dronu, a tedy i směr jeho letu je kontrolován přesně řízenou rychlostí otáčení jednotlivých rotorů. Pohybu dronu pomáhají i další součásti jako akcelerometr, výškoměr a gyroskop.
Běžnou součástí dronů jsou obvykle senzory, které zajišťují funkce, jako je automatická detekce překážek, součástí je také bezdrátová konektivita, která umožňuje spojení dronu s pilotem. Ovládání dronu obvykle probíhá pomocí radiových vln na frekvenci 2,4 GHz (stejně jako WiFi). Dron se v prostoru orientuje také podle GPS.
Většina dronů je vybavena kamerou pro natáčení videa – levnější drony ji mají zabudovanou přímo v těle, u dražších modelů ji ale najdeme zavěšenou na 3osém gimbalu, který vedle stabilizace někdy zajišťuje také možnost pohybu kamerou bez hýbání tělem dronu (např. u Mavic 2 Pro a Zoom).
Některé kvadrokoptéry je třeba nejprve sestavit, jiné jsou však již zcela připravené k použití. Začátečníkům doporučujeme pořídit si menší a levnější dron nebo model s označením RTF (Ready to Fly), který k zákazníkovi dorazí již sestaven a připraven vzlétnout. V balení je vše potřebné, proto nemusíte dokupovat žádné příslušenství. Stačí nabít baterie, případně je dokoupit.
Naopak pro nováčky nejsou vhodné drony s označením ARF (Almost Ready to Fly), protože je nutné je před letem skládat. Rovněž drony se zkratkou BNF (Bind to Fly) si vyberou pokročilejší piloti. Dodávají se bez vysílače (ovladače), který je nutné dokoupit zvlášť.
Oba typy dronů se liší v konstrukci, hmotnosti a v neposlední řadě také v ceně. Indoorové drony jsou určeny k létání v uzavřených prostorách, tedy v halách, kancelářích nebo domácnostech. Jsou menší a lehčí a mají méně odolnou konstrukci než outdoor drony, které jsou stavěny na venkovní použití. Jsou také levnější, proto jsou vhodné pro začátečníky a pro děti na hraní.
Naproti tomu outdoorové drony jsou větší, odolnější a stabilnější než indoorové koptéry, hodí se tedy i na létání venku. Lépe se vypořádají s větrem a dalšími venkovními vlivy. Jsou vybaveny mimo jiné GPS systémem, automatickou regulací rychlostí nebo schopností mapování terénu pomocí senzorů.
Bohužel ne. Pro létání s drony platí určitá pravidla, jelikož se stáváte účastníky leteckého provozu. I malý letoun může někoho zranit nebo způsobit škodu, za kterou jste pak zodpovědní.
Jak létat s dronem a neporušovat předpisy, vám blíže řekne článek Pravidla pro létání s drony (LEGISLATIVA 2020).
Blíží se ale nová pravidla pro létání s drony vycházející z evropské legislativy, která přinesou hned několik novinek, přičemž mezi ty hlavní patří následující body:
Nová pravidla budou zavedena 1. 1. 2021, a to s celounijní platností, registrace v ČR vám tedy umožní létat s dronem například i v Chorvatsku bez nutnosti hlubšího studia tamních předpisů. O změnách se dočtete více ve výše zmíněném článku.
Současná hlavní pravidla pro létání s drony:
Povinnosti registrace podléhají pouze stroje nad 20 kg, takže pokud se váš dron vejde pod tuto hranici, nemusíte jej nikde registrovat. To však platí pouze pro letouny používané pro soukromé účely. Naopak pro všechna zařízení používaná ke komerčním účelům již zákon vyžaduje licenci.
Nicméně 1. 1. 2021 vejdou v platnost nová pravidla vycházející z legislativy EU, která požadují registraci po každém, i nekomerčním provozovateli, jehož dron:
Prvním dnem roku 2021 bude zahájeno dvouleté přechodné období, během kterého budou platit jak stará, tak nová pravidla. Na registraci je tedy ještě relativně dost času.
Bohužel se může někdy stát, že dron ztratíte, a to buď v důsledku kolize či pádu v nepřehledném terénu, nebo například po ztrátě signálu způsobené neočekávanými vlivy. Moderní drony sice mívají pro takové případy bezpečnostní pojistky (při ztrátě signálu buď zůstanou na místě, nebo se vrátí k pilotovi), i tak ale nelze ztrátě dronu na 100 % zamezit, zejména pokud s ním létáte až na hranici vizuálního dohledu.
Při hledání odpovědí na otázku „jak najít dron“ je obvykle základem prevence – buď dron vůbec neztratit, nebo učinit taková opatření, aby bylo jeho hledání co nejsnazší a úspěšné nalezení co nejpravděpodobnější. Můžete:
Běžné drony s kamerou nejsou stavěné na přenášení nákladu, a to ani lehkého. Dron nosnost využívá především pro nesení své vlastní konstrukce, baterie a kamery.
Nicméně i tak běžné drony něco málo unesou, a to od nákladu o hmotnosti 150 g (DJI Mavic Mini) až po zhruba 700 g (DJI Mavic 2 Pro/Zoom). Větší drony, jako například DJI Phantom 4, samozřejmě unesou ještě větší náklad.
Neúměrné zatížení dronu se vždy neblaze podepíše na jeho stabilitě, na výdrži baterie i na celkové bezpečnosti letu. Vyšší nosnost dronu obvykle nabízejí profesionální řady, jako je například DJI Matrice.
Pro drony, jejichž hmotnost je vyšší než 20 kg, nebo které jsou využívány za výdělečným, experimentálním nebo výzkumným účelem, je provozovatel povinen sjednat povinné ručení, některé pojišťovny ale poskytují další pojištění – typicky havarijní pojištění dronu. Obvykle se ale jedná o připojištění, které se taktéž týká profesionálně využívaných dronů.
Na Alza.cz máte možnost k dronu dokoupit prodlouženou záruku.
Pro občasnou zábavu
Drony pro příležitostné použití jsou vhodné pro začátečníky i nadšence, kteří si chtějí občas zalétat pro zábavu. Často bývají odolnější proti neopatrnému a nešetrnému zacházení, a tedy vhodné pro trénink.
Pro zkušenější uživatele
Dron pro hobby použití je určen pro zkušené uživatele, kteří jej mají jako koníček, létají s ním často a dokáží využít veškeré jeho akrobatické schopnosti. Kromě automatických může mít i manuální letové režimy, které již vyžadují zkušenosti. Vestavěná kamera zaznamenává videa v rozlišení až 4K.
Nejvýkonnější a nejvybavenější drony
Profesionální drony jsou výkonné stroje používané pro zachycení těch nejlepších záběrů z výšky. Umí natáčet vysoce kvalitní 4K videa a jejich konstrukce je vyrobená z lehkých a odolných materiálů, jako je hořčík nebo karbon.
V segmentu dronů dominuje značka DJI. Od levných modelů až po profesionální, DJI má v portfoliu vše. Dlouhodobě nejprodávanější jsou drony v kategorii hobby / prozument (konzument a producent obsahu zároveň), které obvykle stojí méně než 25 tisíc, nabízejí ale funkce využitelné i k profesionální produkci. Nejoblíbenějšími a nejlepšími zástupci této kategorie jsou nedávno uvedené drony DJI Mavic Mini a DJI Mavic Air 2. V případě prvního zmíněného modelu sice získáte „jen“ 2,7K kameru, ale také velmi nízkou cenovku. Mavic Air 2 má potom už 4K kameru a v mnohém může konkurovat výrazně dražším modelům.
Maximální rychlost se u řady dronů neuvádí, avšak výkonné drony létají rychlostí kolem 60 km/h, ty nejrychlejší až 100 km/h. Na rychlost, stejně jako na výdrž baterie, má vliv zatížení, např. použití přídavné kamery, kol, krytů apod.
Délka letu je u dronů zpravidla 15 až 30 minut a závisí na jejich rychlosti, zatížení a povětrnostních podmínkách. S nákladem a protivětrem se bude délka letu citelně snižovat. Průměrná rychlost dronů je kolem 32 km/h, ty nejvýkonnější modely dosahují až téměř 100 km/h.
V dronech se používá baterie typu Li-Ion (lithium-iontový článek) a Li-Pol (lithium-polymerový článek).
Li-Ion
- před nabíjením není nutné úplné vybití
- nízká míra samovybíjení
- levnější než lithium-polymerové baterie
- trpí opotřebením, i když nejsou používány
Li-Pol
- lze je vyrobit velmi ploché a tenké
- při stejné kapacitě jsou až o 15 % lehčí než lithium-iontové baterie, ale rozměrově také až o 20 % větší
- časem ztrácejí kapacitu rychleji než lithium-iontové baterie
Technologie použité baterie však není rozhodujícím parametrem při výběru dronu, proto neuděláte chybu ani s jednou z nich.
Pro výrobu koptér se používá plast a další materiály, jako je karbon nebo hořčík. Zejména levnější a méně výkonné modely jsou z plastu, který je lehký, což se příznivě projeví na rychlosti dronu a výdrži baterie. Kov se používá například pro vyztužení ramen zejména u dronů pro venkovní použití.
Drony jsou vhodné pro ty, kdo rádi natáčí nebo fotí objekty z výšky a neokoukaných úhlů. Oblíbené jsou při sportu, jako je jízda na MTB, surfování, lyžování apod. Při výběru koptéry pro pořizování fotek a videí si můžete zvolit buď model s vestavěnou kamerou, nebo s držákem pro připevnění přídavné kamery. Toto řešení je vhodné pro ty, kdo již vlastní akční kameru. Důležité je zkontrolovat, zda je držák kompatibilní s vaší kamerou.
Drony se ovládají speciálními vysílači s joysticky a dalšími tlačítky. U dražších modelů se můžeme také setkat s vysílači s dotykovým displejem. Mnoho dálkových ovladačů lze připojit k chytrým telefonům nebo tabletům pomocí WiFi či digitálního video přenosového systému.
Většina dronů je vybavena třemi letovými režimy – automatickým, režimem vznášení se a manuálním režimem. Automatické režimy jsou předprogramované módy a fungují pomocí GPS. Můžeme se setkat s těmito režimy:
Follow me – dron vás následuje.
Return home – letoun se po aktivaci této funkce vrátí na svou počáteční pozici.
Hover mode – dron se vznáší na místě, kde uživatel pustí joysticky.
Course lock – přímý let po stanoveném kurzu, nezáleží na poloze kamery nebo letounu, funguje i bez GPS.
Home lock – kvadrokoptéra se po aktivaci této funkce vrátí na místo vzletu, funguje pouze při zapnutém GPS.
Drony pro začátečníky mají jednodušší ovládání a speciální režimy pro nováčky, kteří se teprve s kvadrokoptérou seznamují. Při těchto režimech jsou rychlost, vzdálenost a výška omezeny tak, aby se minimalizovalo riziko ztráty kontroly nad modelem.
Koptéry lze také ovládat ve zcela manuálním režimu bez GPS s použitím dálkového ovladače. Tento mód však může být nebezpečný, proto vyžaduje obsluhu zkušenou osobou.
Gimbal je speciální stabilizační zařízení, které při focení a natáčení videa eliminuje otřesy a náklony. Kamerku udržuje ve stabilizované poloze ve třech osách, takže výsledná nahrávka není roztřesená a s pohupujícím se horizontem.
Pojem Ready to Fly znamená „připraven k letu“. Drony s tímto označením mají v balení vše potřebné k letu, takže není nutné dokupovat žádné příslušenství. Pouze u některých modelů je třeba dokoupit baterie do ovládání. Tyto kvadrokoptéry jsou určeny pro začátečníky i pokročilé.
Zkratkou BNF (Bind to Fly) se označují drony, které se dodávají bez vysílače (ovladače), jímž se letoun ovládá ze země. Vhodné jsou pro piloty, kteří již vlastní dálkové ovládání nebo chtějí létat s více modely. V případě, že žádný ovladač doma nemáte, bude nutné jej dokoupit. Důležité je, aby kupovaný ovladač byl s vaším modelem kompatibilní.
Dosah dálkového ovládání
Dosah dálkového ovládání vyjadřuje maximální vzdálenost, při které lze dron dálkově ovládat. Nejkratší dosah 20 m mají drony ovládané přes Bluetooth pomocí smartphonu nebo tabletu. Běžně se setkáme s rádiově řízeným ovládáním s dosahem 2–5 km.