Vážení zákazníci, kvůli povodním jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Pro dotazy je k dispozici náš zákaznický servis.

Jak vybrat elektrický sporák

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Elektrické sporáky mají varnou desku i troubu napájenou elektřinou. Plotýnky si můžete vybrat ze třech variant – litinové, sklokeramické a indukční. U elektrické trouby máte na výběr z široké nabídky pečicích programů a vlastností. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou dnes možnosti na trhu a podle čeho vybrat elektrický sporák vhodný pro vaši domácnost.

Jak vybrat elektrický sporák

Pár tipů při výběru elektrického sporáku:

  1. Dle dispozic kuchyňské linky si zjistěte, jakou šířku sporáku hledáte – 50 nebo 60 cm?

  2. Objem trouby vybírejte s ohledem na počet lidí v domácnosti.

  3. Při častém vaření je indukční varná deska nejefektivnější. Vyžaduje sice vyšší počáteční investici, ta se vám ale časem vrátí.

  4. Sledujte nabídku funkcí. Některé jsou velmi užitečné a usnadní vám vaření i údržbu sporáku.

  5. Věnujte pozornost i designu a způsobu ovládání – vyhovuje vám víc mechanické nebo dotykové ovládání?

Důležité parametry pro výběr elektrického sporáku

Šířka sporáku

Šířka elektrického sporáku je první parametr, podle kterého byste měli zúžit okruh výběru. Vybírejte dle dispozic vaší kuchyně a kuchyňské linky. Nejčastěji se setkáte s šířkou sporáku 50 cm, v menším zastoupení najdete na trhu elektrické sporáky o šířce 60 cm.


Pozn.: Užší model elektrického sporáku neznamená, že se musíte smířit s malou troubou. I sporáky o šířce 50 cm disponují velkou pečicí troubou o objemu 60-70 litrů.

Energetický štítek a třída energetické účinnosti

Každý elektrický sporák je opatřen energetickým štítkem, na kterém najdete informaci o objemu trouby, o spotřebě elektřiny na jeden statický i horkovzdušný cyklus, a pak také údaj o celkové energetické náročnosti daného modelu. Čím vyšší třída, tím je spotřebič úspornější a efektivnější. Téměř všechny elektrické sporáky spadají do energetické třídy A. Rozdíl je pak v tom, že některé mají nadstandardní úsporné funkce.

Průvodce světem energetických štítků

Příkon

Příkon má vliv na to, jak výkonný váš sporák bude. Čím vyšší příkon, tím je sporák výkonnější (rychleji rozehřívá). Ačkoliv příkon úzce souvisí i se spotřebou energie (s vyšším příkonem stoupá spotřeba), není nutné se vyššího příkonu bát. Kvalitní spotřebič třídy A s úspornými technologiemi a funkcemi může mít i s velkým příkonem celkovou spotřebu energie nižší než sporák s menším příkonem.

Celkový příkon u elektrických sporáků se nejčastěji pohybuje od 6 do 10 kW, přičemž elektrické sporáky s příkonem nad 8 kW jsou již hodně výkonné. V nabídce najdete ale i sporáky s příkonem nižším než 6 kW.

Napájení

Elektrický sporák je nejčastěji přizpůsoben pro napájení třífázovým střídavým proudem (380 V-400 V). Je to z toho důvodu, že v případě provozu třech a více varných ploch nebo varné plochy současně s elektrickou troubou, je příkon zvláště v době rozehřívání velmi vysoký. Odběr elektřiny se výrazně zvýší a dochází k velkému zatížení elektrického obvodu. U některých modelů je možné sporáky přizpůsobit i pro napájení jednofázovým proudem (230 V), ale za cenu omezení jejich výkonu. Nicméně některé sporáky (nejčastěji litinové) umožňují napájení 230 V i bez omezení provozu. Doporučujeme tedy před koupí elektrického sporáku důkladně si prověřit možnosti zapojení i v produktovém listu vybraného modelu.

Typ varné desky

U elektrického sporáku máte na výběr ze třech typů varných desek – litinová, sklokeramická a indukční.

Elektrické sporáky s litinovou varnou desku jsou nejstarší variantou elektrických sporáků. Jedná se o nejméně efektivní vaření, protože mají nejvyšší spotřebu energie, pomalu se rozehřívají a vykazují velké tepelné ztráty. Přesto mají i svá pozitiva a své přívržence. Litinové elektrické sporáky totiž patří k těm nejlevnějším a některé modely nabízí možnost napojení na nižší elektrické napětí 230–240 V. Lidé si je s oblibou pořizují na chatu nebo do domácnosti, kde není možnost třífázového zapojení.

Jedná se o odolnou varnou desku se zabudovanými topnými spirálami, které se rozehřívají, a tak přenáší teplo i na přiložené hrnce. Elektrické sporáky se sklokeramickou varnou deskou dnes patří mezi nejrozšířenější a představují zlatou střední cestu. Poměrně rychle totiž dosáhnou požadované teploty (výrazně rychleji než litinové plotýnky, ovšem ne tak rychle jako indukce), vykazují menší tepelné ztráty, jsou cenově dostupné a díky hladkému povrchu se snadno udržují. Jejich nevýhodou ovšem zůstává nevyužité zbytkové teplo a teplo unikající mimo obvod hrnce. O horkou plotnu se můžete při nepozornosti spálit a při přetečení obsahu hrnce se jídlo okamžitě na varnou desku připálí.

Indukce dnes představuje nejmodernější způsob vaření. Design indukční varné desky je stejný jako u sklokeramické, princip ohřevu je ovšem odlišný. Indukce využívá k ohřívání elektromagnetickou technologii, kdy působením magnetického pole na magnetické dno hrnce se v ohřívané nádobě indukuje elektrické napětí, které se díky elektrickému odporu mění na teplo. Proto je indukce účinná pouze ve spojení s nádobím z magnetického kovu. Po zapnutí indukční plotny dojde k ohřevu hrnce až ve chvíli, kdy ho na desku položíte. Dno hrnce se zahřívá téměř okamžitě a teplo vzniká pouze a přímo na jeho ploše (tepelné ztráty jsou maximálně 10 %). Varná deska mimo plochu hrnce zůstává chladná a vy se tak o ní nespálíte.

Někdy při vaření na indukční varné desce můžete pozorovat mírné bzučení či vibrování. Může se to stát při vaření na vysokém stupni ohřevu nebo když položíte na varnou zónu prázdný hrnec. Při snížení intenzity ohřevu nebo doplnění hrnce obsahem tento zvuk zmizí nebo se sníží. Příčinou vznikajícího hluku bývá i nekvalitní nádobí na indukci.


TIP: Pokud stále váháte mezi dvěma nejoblíbenějšími varnými deskami, při rozhodování vám možná pomůže i náš článek Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou

Počet varných zón a jejich výkon

Standardem bývají sporáky se 4 varnými zónami, tedy se 4 plotýnkami různých velikostí i výkonů. Pro běžnou domácnost je to jasná volba. V nabídce ale najdete i elektrické sporáky se 3 varnými zónami, jejichž výhodou může být připojení na 230 V.

Průměrný výkon plotýnek:

Nejmenší varná zóna – 1 000 až 1 200 W
Středně velká varná zóna – 1 700 W
Největší varná zóna – 2 300 W


Pozn.: Výkon varných zón zvyšují funkce Booster, specifikace Hi-Light nebo Flexi-zóna, kterou oceníte, používáte-li velké hrnce například při zavařování.

Ovládání a funkce varné desky

Litinové varné desky představují klasiku, která vám nic nového nenabídne. Naproti tomu při výběru sklokeramické nebo indukční varné desky si můžete vybírat z funkcí, díky kterým bude pro vás vaření jednodušší, komfortnější a časově méně náročné.

  • Displej – díky němu přesně vidíte, co nastavujete, a i během vaření máte přehled o nastavení a průběhu vaření.

  • Dotykové ovládání – uživatelsky velmi příjemné ovládání, které oceníte i kvůli snadnému čištění (oproti knoflíkovému ovládání)

  • Časovač – ohlídá čas vaření za vás. Nastavíte potřebnou dobu pro přípravu jídla a po uplynutí nastavené doby vás informuje zvukový signál. U některých modelů se plotýnka i sama vypne.

  • Booster – umožňuje krátkodobě zvýšit výkon spotřebiče na maximum a docílit tak rychlého rozehřátí varné zóny.

  • Varná zóna Hi-Light – tento typ varných zón má speciálně upravené topné spirály, které rozehřívají varnou desku rychle a rovnoměrně. Umožňují tak rychlé zahřátí již za několik vteřin. Hi-Light také prodlužuje životnost desky a snižuje spotřebu energie.

  • Flexi zóna – dovoluje spojení dvou varných zón v jednu. Jednoduše řečeno, z dvou plotýnek vytvoříte jednu velkou, na kterou můžete postavit velký hrnec.

  • Funkce Pauza – některými výrobci nazývaná také jako funkce Stop and go. Umožňuje zastavit vaření a opětovným stiskem tlačítka se vrátit ke stejnému nastavení (programu i výkonu).

  • Rozpoznání velikosti hrnce – toto dokáže indukční varná deska, která sama rozpozná velikost hrnce a teplo využívá pouze pro tuto plochu. Nedochází tak k zbytečným únikům energie.

  • Dětská pojistka – neboli dětský zámek je bezpečnostní ochrana, která po aktivaci zablokuje možnost ovládání varné desky. Vaše dítě tak nemůže zapnout varnou zónu ani nepřeprogramuje zvolený program či nastavení.

Vnitřní objem trouby

Vnitřní objem by měl vyhovovat počtu členů v domácnosti a jejich potřebám. Menší objem se rychleji a levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase umožní péct objemnější pokrmy.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem trouby kolem 45 litrů. Pro 3člennou domácnost doporučujeme sáhnout po troubách s objemem 50 až 65 litrů. Pro 4 a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem kolem 70 litrů.

Vybavení a funkce elektrické trouby

Elektrická trouba vám kromě snadného a přesného ovládání nabídne i různé pečicí programy a funkce, díky kterým můžete dosáhnout lepších výsledků při pečení a můžete si výrazně usnadnit i údržbu trouby. Jaké možnosti tedy trouba u elektrického sporáku nabízí?

Funkce a programy elektrické trouby

  • Tradiční pečení – běžná funkce, při které se aktivuje horní i spodní topné těleso. Funkce je vhodná pro pečení všech druhů jídel na jedné úrovni.

  • Horký vzduch – ventilátor s kruhovým topným tělesem zajistí rovnoměrnou cirkulaci horkého vzduchu uvnitř trouby, díky čemuž se její vnitřek rychleji ohřeje a během pečení bude dosaženo rovnoměrného opečení pokrmu. Díky pravému horkému vzduchu vaše pokrmy získají lepší chuť i vzhled. Při horkovzdušném pečení můžete péct několik plechů najednou.

  • Gril – funkce s otočným roštem, která vám pomůže dosáhnout šťavnatého masa s křupavou kůrkou.

  • Rozmrazování – lze použít k urychlení rozmrazování jídel na pokojovou teplotu. Průběh rozmrazování je maximálně šetrný, aby si pokrm ponechal svou chuť i aroma.

  • Funkce parního pečení – zvaná rovněž PlusSteam nebo SteamBake, umožní docílit lepší výsledky při přípravě jídla. Např. pokud pečete domácí chleba, přidání páry zajistí jeho lesklejší barvu, křupavější kůrku a chutnější texturu.

Doplňkové vybavení elektrické trouby

  • Samočištění – velice usnadní údržbu a čištění trouby. Setkat se můžete s katalytickým nebo pyrolytickým čištěním, ale také s čištěním pomocí vodní páry.

  • Tlumené zavírání dvířek – zaručuje velmi tiché a šetrné zavírání dvířek trouby s tlumeným dovíráním, a to i bez vaší asistence. Stačí pouze jemný dotek.

  • Termosonda – kontroluje vámi nastavenou teplotu uvnitř pokrmu, například velkých porcí pečeně. Stačí ji vpíchnout do masa a nastavit požadovanou teplotu. V návodu je vždy uvedeno, jaká teplota je optimální pro přípravu jednotlivých druhů masa. Po skončení pečení se trouba automaticky vypne, případně se spustí i zvukový signál.

  • Push knoflíky – představují speciální designovou i praktickou vychytávku. Knoflíky s Push (= zamačkávací) úpravou bývají velmi pohodlné na ovládání a dodávají troubě elegantní vzhled. Zamáčknutím totiž získáte hladký rovný panel, který se snadno čistí.

  • Teleskopické vysouvání plechu – usnadní manipulaci s plechem při pečení, protože vám dovolí vysunout téměř celý pekáč, aniž byste jej museli přidržovat. Podlévání a dochucování jídel během přípravy je tak mnohem pohodlnější a bezpečnější.

  • Vícevrstvé sklo dvířek – minimalizuje možnost popálení.

Design elektrického sporáku

Elektrický sporák je volně stojící spotřebič, který budete mít stále „na očích“. Je tedy důležité, aby ladil s kuchyňskou linkou a dobře zapadl co celkového designu kuchyně. Nejčastější výrobní materiály jsou kov a nerezová ocel. Co se barvy týče, největší zastoupení mají klasické bílé sporáky. Elektrické sporáky v nerezovém provedení jsou taktéž velmi oblíbené. Chcete-li svůj sporák sladit do černé kuchyňské linky, vhodnou volbou bude pro vás černý elektrický sporák. Do rustikální a retro kuchyně nejlépe zapadne sporák v retro stylu.

Typy elektrických sporáků

Litinové sporáky

Litinové sporáky

  • Nejlevnější varianta elektrického sporáku
  • Vhodné všude tam, kde je nutný zdroj nižšího elektrického napětí

Litinové sporáky jsou nejlevnější a nejméně efektivní. Litinové varné desky se dlouho rozehřívají a také dlouho chladnou. Nejsou energeticky výhodné, protože během provozu dochází k vysokým tepelným ztrátám a k využití spotřebované energie pouze na 60 %. Litinové sporáky nejsou vhodné do domácnosti, kde se hodně vaří. Jejich výhodou je ovšem nízká pořizovací cena, dlouhá životnost a fakt, že některé lze připojit i na nižší zdroj elektrického napětí.

Výhody a nevýhody
  • Nízká pořizovací cena
  • Umožní napojení i na 230–240 V
  • Dlouhá životnost
  • Velké energetické ztráty
  • Dlouhá doba ohřevu
Sklokeramické sporáky

Sklokeramické sporáky

  • Moderní a cenově dostupné
  • Snadná údržba díky hladkému sklokeramickému povrchu

Nejrozšířenější jsou sklokeramické sporáky. Jejich skvělý poměr ceny a užitku přesvědčí nejvíce domácností. Nabízí pohodlné a poměrně rychlé vaření. Navíc jsou použitelné s jakýmkoliv nádobím na vaření. Sklokeramická varná deska má uvnitř zabudované topné spirály, které sálají teplo a zahřívají tak přiložený hrnec. Při tomto typu ohřevu sice vzniká zbytkové teplo, ale i to lze někdy využít ku prospěchu, například pro udržení teploty pokrmů.  Hladký a odolný sklokeramický povrch usnadňuje údržbu varné desky.

Výhody a nevýhody
  • Nejlepší poměr cena/výkon
  • Rychlý ohřev
  • Snadná údržba
  • Mnoho funkcí
  • Vyšší spotřeba energie (v porovnání s indukcí)
  • Zbytkové teplo
Indukční elektrické sporáky

Indukční elektrické sporáky

  • Nejúspornější, nejrychlejší a nejbezpečnější vaření
  • Nutnost použití speciálního nádobí s magnetickým dnem

Indukční sporák vyžaduje sice vyšší vstupní investici, ale chcete-li dlouhodobě šetřit elektrickou energii, využívat vysoký komfort při vaření nebo zajistit bezpečnost v domácnosti s malými dětmi, je tou nejlepší volbou. Princip elektromagnetické indukce obstará velmi rychlý ohřev a minimální tepelné ztráty. Navíc se o indukční varnou desku nespálíte. Pokud se totiž na varné zóně nenachází žádné nádobí, nenahřeje se, ani když je zapnutá. Její údržba je velmi jednoduchá kvůli hladkému povrchu. A i když vám jídlo přeteče přes hrnec, nevznikají na varné desce připáleniny.

Výhody a nevýhody
  • Nejefektivnější způsob vaření
  • Rychlý ohřev
  • Úspora energie
  • Snadná údržba
  • Vysoká bezpečnost
  • Mnoho funkcí
  • Vyšší pořizovací cena
  • Vyžaduje speciální nádobí s magnetickým dnem
  • Mírné bzučení
Elektrické sporáky s horkým vzduchem

Elektrické sporáky s horkovzdušnou troubou

  • Elektrická trouba s kruhovým topným tělesem
  • Snadné a rovnoměrné pečení různých pokrmů

Elektrické sporáky s horkovzdušnou troubou umožňují lepší a rovnoměrnou přípravu jídel. Někdy jsou označované jako trouby s pravým horkým vzduchem. Kromě horního a dolního ohřevu, ventilátoru a případně grilu jsou vybavené i kruhovým topným tělesem. Je totiž rozdíl, jestli trouba disponuje pouze ventilátorem, který jen rozhání teplý vzduch vznikající horním či dolním ohřevem, nebo i kruhovým topným tělesem, které má vlastní zdroj tepla a vhání do trouby již ohřátý vzduch. V horkovzdušné troubě můžete péci více plechů s různými potravinami najednou, protože vůně a chutě jednotlivých vrstev se nepromíchají.

Výhody a nevýhody
  • Ohřátý vzduch vstupuje do trouby rovnoměrně
  • Rovnoměrná a rychlejší příprava jídla
  • Pečení dvou a více odlišných jídel najednou
  • Šetří čas, námahu i peníze
  • Trouby bez kruhového topného tělesa horký vzduch jen rozhání
Elektrické sporáky s parní funkcí

Elektrické sporáky s parní funkcí

  • Pára pomůže dosáhnout lepších výsledků při přípravě jídel
  • Přidání páry vylepší chuť i strukturu pokrmu

Elektrický sporák s parní funkcí umožňuje přidání páry k horkému vzduchu ze začátku pečení, čímž dosáhnete kyprého a vláčného vnitřku a křupavé kůrky na povrchu. Pozor, nejedná se o vaření v páře. Parní funkci oceníte zejména při přípravě domácího pečiva, kynutých těst a koláčů, ale také při pečení masa a dalších jídel, u kterých chcete dosáhnout šťavnatého vnitřku a křupavé kůrky.

Výhody a nevýhody
  • Přidání páry zajistí lepší výsledky při pečení
  • Moučníky lépe vykynou a maso se nevysušuje
  • Pečivo má lepší barvu a lesklejší povrch
  • Vyšší pořizovací cena

Nejčastější otázky při výběru elektrického sporáku

Která varná deska je nejméně náročná na údržbu?

Na údržbu jsou nenáročné sklokeramické a indukční varné desky. Oproti litinovým plotýnkám mají výhodu v hladkém a vysoce odolném povrchu, který se velmi snadno čistí a udržuje. Navíc na indukční varné desce nevznikají žádné připáleniny (nebo pouze minimálně), i když vám přeteče hrnec. Varná deska se totiž ohřívá pouze přímo pod hrncem, plocha kolem hrnce zůstává chladná.


TIP: Návod na správné čištění varné desky, doporučení vhodných čisticích prostředků, ale také tip, jak vyčistit varnou desku citronem najdete v článku Jak pečovat o varnou desku.

Jak poznám, že nádobí je vhodné na indukční varnou desku?

Na indukční varné desky se používá speciální nádobí s feromagnetickým dnem (materiál obsahující železo). Indukční nádobí bývá značené zespodu nádoby grafickým symbolem cívky. Zda je nádobí opravdu vhodné na indukci můžete poznat jednoduchým testem, postačí vám k tomu pouze obyčejný magnet. Přiložte ho na dno hrnců, a pokud bude držet, tak nádobí bude normálně fungovat i na indukční varné desce.


TIP: Než si pořídíte novou sadu nádobí, zkuste si provést test s magnetem i na nádobí, které již máte doma. 

Co znamená pyrolýza, katalýza nebo vodní čištění?

Tyto „samočisticí“ funkce vám výrazně pomohou udržet vnitřek trouby čistý. 

  • Pyrolytické čištění

Pyrolytická trouba se po aktivaci samočisticího programu rozehřeje na velmi vysoké teploty (až 500 °C), při kterých spálí veškeré nečistoty na popílek. Poté stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo.

Katalytické trouby, jsou vybavené speciálním vnitřním obložením z pórovitého smaltovaného materiálu. Díky němu trouba do sebe jako houba natáhne mastnotu a nečistoty, které teplem následně zoxidují a odpaří se v průběhu běžného pečení.

Tomuto způsobu čištění se říká i AquaClean nebo EcoClean. Takové pečicí trouby lze díky jejich speciální úpravě vnitřku čistit jen za pomocí páry. Vodu nalijete na pekáč a spustíte funkci čištění vodní párou. Pára změkčí nečistoty a nabobtná připáleniny, které cca po půl hodině, kdy skončí čisticí funkce, stačí setřít utěrkou.


TIP: Podrobnější informace i návod a doporučení, jak čistit troubu bez samočisticí funkce, naleznete v našem článku Jak vyčistit troubu.


Slovník pojmů 

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací