Elektrické sporáky mají varnou desku i troubu napájenou elektřinou. Plotýnky si můžete vybrat ze třech variant – litinové, sklokeramické a indukční. U elektrické trouby máte na výběr z široké nabídky pečicích programů a vlastností. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou dnes možnosti na trhu a podle čeho vybrat elektrický sporák vhodný pro vaši domácnost.
Šířka elektrického sporáku je první parametr, podle kterého byste měli zúžit okruh výběru. Vybírejte dle dispozic vaší kuchyně a kuchyňské linky. Nejčastěji se setkáte s šířkou sporáku 50 cm, v menším zastoupení najdete na trhu elektrické sporáky o šířce 60 cm.
Pozn.: Užší model elektrického sporáku neznamená, že se musíte smířit s malou troubou. I sporáky o šířce 50 cm disponují velkou pečicí troubou o objemu 60-70 litrů.
Každý elektrický sporák je opatřen energetickým štítkem, na kterém najdete informaci o objemu trouby, o spotřebě elektřiny na jeden statický i horkovzdušný cyklus, a pak také údaj o celkové energetické náročnosti daného modelu. Čím vyšší třída, tím je spotřebič úspornější a efektivnější. Téměř všechny elektrické sporáky spadají do energetické třídy A. Rozdíl je pak v tom, že některé mají nadstandardní úsporné funkce.
Příkon má vliv na to, jak výkonný váš sporák bude. Čím vyšší příkon, tím je sporák výkonnější (rychleji rozehřívá). Ačkoliv příkon úzce souvisí i se spotřebou energie (s vyšším příkonem stoupá spotřeba), není nutné se vyššího příkonu bát. Kvalitní spotřebič třídy A s úspornými technologiemi a funkcemi může mít i s velkým příkonem celkovou spotřebu energie nižší než sporák s menším příkonem.
Celkový příkon u elektrických sporáků se nejčastěji pohybuje od 6 do 10 kW, přičemž elektrické sporáky s příkonem nad 8 kW jsou již hodně výkonné. V nabídce najdete ale i sporáky s příkonem nižším než 6 kW.
Elektrický sporák je nejčastěji přizpůsoben pro napájení třífázovým střídavým proudem (380 V-400 V). Je to z toho důvodu, že v případě provozu třech a více varných ploch nebo varné plochy současně s elektrickou troubou, je příkon zvláště v době rozehřívání velmi vysoký. Odběr elektřiny se výrazně zvýší a dochází k velkému zatížení elektrického obvodu. U některých modelů je možné sporáky přizpůsobit i pro napájení jednofázovým proudem (230 V), ale za cenu omezení jejich výkonu. Nicméně některé sporáky (nejčastěji litinové) umožňují napájení 230 V i bez omezení provozu. Doporučujeme tedy před koupí elektrického sporáku důkladně si prověřit možnosti zapojení i v produktovém listu vybraného modelu.
U elektrického sporáku máte na výběr ze třech typů varných desek – litinová, sklokeramická a indukční.
Elektrické sporáky s litinovou varnou desku jsou nejstarší variantou elektrických sporáků. Jedná se o nejméně efektivní vaření, protože mají nejvyšší spotřebu energie, pomalu se rozehřívají a vykazují velké tepelné ztráty. Přesto mají i svá pozitiva a své přívržence. Litinové elektrické sporáky totiž patří k těm nejlevnějším a některé modely nabízí možnost napojení na nižší elektrické napětí 230–240 V. Lidé si je s oblibou pořizují na chatu nebo do domácnosti, kde není možnost třífázového zapojení.
Jedná se o odolnou varnou desku se zabudovanými topnými spirálami, které se rozehřívají, a tak přenáší teplo i na přiložené hrnce. Elektrické sporáky se sklokeramickou varnou deskou dnes patří mezi nejrozšířenější a představují zlatou střední cestu. Poměrně rychle totiž dosáhnou požadované teploty (výrazně rychleji než litinové plotýnky, ovšem ne tak rychle jako indukce), vykazují menší tepelné ztráty, jsou cenově dostupné a díky hladkému povrchu se snadno udržují. Jejich nevýhodou ovšem zůstává nevyužité zbytkové teplo a teplo unikající mimo obvod hrnce. O horkou plotnu se můžete při nepozornosti spálit a při přetečení obsahu hrnce se jídlo okamžitě na varnou desku připálí.
Indukce dnes představuje nejmodernější způsob vaření. Design indukční varné desky je stejný jako u sklokeramické, princip ohřevu je ovšem odlišný. Indukce využívá k ohřívání elektromagnetickou technologii, kdy působením magnetického pole na magnetické dno hrnce se v ohřívané nádobě indukuje elektrické napětí, které se díky elektrickému odporu mění na teplo. Proto je indukce účinná pouze ve spojení s nádobím z magnetického kovu. Po zapnutí indukční plotny dojde k ohřevu hrnce až ve chvíli, kdy ho na desku položíte. Dno hrnce se zahřívá téměř okamžitě a teplo vzniká pouze a přímo na jeho ploše (tepelné ztráty jsou maximálně 10 %). Varná deska mimo plochu hrnce zůstává chladná a vy se tak o ní nespálíte.
Někdy při vaření na indukční varné desce můžete pozorovat mírné bzučení či vibrování. Může se to stát při vaření na vysokém stupni ohřevu nebo když položíte na varnou zónu prázdný hrnec. Při snížení intenzity ohřevu nebo doplnění hrnce obsahem tento zvuk zmizí nebo se sníží. Příčinou vznikajícího hluku bývá i nekvalitní nádobí na indukci.
TIP: Pokud stále váháte mezi dvěma nejoblíbenějšími varnými deskami, při rozhodování vám možná pomůže i náš článek Rozdíl mezi sklokeramickou a indukční deskou.
Standardem bývají sporáky se 4 varnými zónami, tedy se 4 plotýnkami různých velikostí i výkonů. Pro běžnou domácnost je to jasná volba. V nabídce ale najdete i elektrické sporáky se 3 varnými zónami, jejichž výhodou může být připojení na 230 V.
Průměrný výkon plotýnek:
Nejmenší varná zóna – 1 000 až 1 200 W
Středně velká varná zóna – 1 700 W
Největší varná zóna – 2 300 W
Pozn.: Výkon varných zón zvyšují funkce Booster, specifikace Hi-Light nebo Flexi-zóna, kterou oceníte, používáte-li velké hrnce například při zavařování.
Litinové varné desky představují klasiku, která vám nic nového nenabídne. Naproti tomu při výběru sklokeramické nebo indukční varné desky si můžete vybírat z funkcí, díky kterým bude pro vás vaření jednodušší, komfortnější a časově méně náročné.
Vnitřní objem by měl vyhovovat počtu členů v domácnosti a jejich potřebám. Menší objem se rychleji a levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase umožní péct objemnější pokrmy.
Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem trouby kolem 45 litrů. Pro 3člennou domácnost doporučujeme sáhnout po troubách s objemem 50 až 65 litrů. Pro 4 a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem kolem 70 litrů.
Elektrická trouba vám kromě snadného a přesného ovládání nabídne i různé pečicí programy a funkce, díky kterým můžete dosáhnout lepších výsledků při pečení a můžete si výrazně usnadnit i údržbu trouby. Jaké možnosti tedy trouba u elektrického sporáku nabízí?
Funkce a programy elektrické trouby
Doplňkové vybavení elektrické trouby
Elektrický sporák je volně stojící spotřebič, který budete mít stále „na očích“. Je tedy důležité, aby ladil s kuchyňskou linkou a dobře zapadl co celkového designu kuchyně. Nejčastější výrobní materiály jsou kov a nerezová ocel. Co se barvy týče, největší zastoupení mají klasické bílé sporáky. Elektrické sporáky v nerezovém provedení jsou taktéž velmi oblíbené. Chcete-li svůj sporák sladit do černé kuchyňské linky, vhodnou volbou bude pro vás černý elektrický sporák. Do rustikální a retro kuchyně nejlépe zapadne sporák v retro stylu.
Litinové sporáky jsou nejlevnější a nejméně efektivní. Litinové varné desky se dlouho rozehřívají a také dlouho chladnou. Nejsou energeticky výhodné, protože během provozu dochází k vysokým tepelným ztrátám a k využití spotřebované energie pouze na 60 %. Litinové sporáky nejsou vhodné do domácnosti, kde se hodně vaří. Jejich výhodou je ovšem nízká pořizovací cena, dlouhá životnost a fakt, že některé lze připojit i na nižší zdroj elektrického napětí.
Nejrozšířenější jsou sklokeramické sporáky. Jejich skvělý poměr ceny a užitku přesvědčí nejvíce domácností. Nabízí pohodlné a poměrně rychlé vaření. Navíc jsou použitelné s jakýmkoliv nádobím na vaření. Sklokeramická varná deska má uvnitř zabudované topné spirály, které sálají teplo a zahřívají tak přiložený hrnec. Při tomto typu ohřevu sice vzniká zbytkové teplo, ale i to lze někdy využít ku prospěchu, například pro udržení teploty pokrmů. Hladký a odolný sklokeramický povrch usnadňuje údržbu varné desky.
Indukční sporák vyžaduje sice vyšší vstupní investici, ale chcete-li dlouhodobě šetřit elektrickou energii, využívat vysoký komfort při vaření nebo zajistit bezpečnost v domácnosti s malými dětmi, je tou nejlepší volbou. Princip elektromagnetické indukce obstará velmi rychlý ohřev a minimální tepelné ztráty. Navíc se o indukční varnou desku nespálíte. Pokud se totiž na varné zóně nenachází žádné nádobí, nenahřeje se, ani když je zapnutá. Její údržba je velmi jednoduchá kvůli hladkému povrchu. A i když vám jídlo přeteče přes hrnec, nevznikají na varné desce připáleniny.
Elektrické sporáky s horkovzdušnou troubou umožňují lepší a rovnoměrnou přípravu jídel. Někdy jsou označované jako trouby s pravým horkým vzduchem. Kromě horního a dolního ohřevu, ventilátoru a případně grilu jsou vybavené i kruhovým topným tělesem. Je totiž rozdíl, jestli trouba disponuje pouze ventilátorem, který jen rozhání teplý vzduch vznikající horním či dolním ohřevem, nebo i kruhovým topným tělesem, které má vlastní zdroj tepla a vhání do trouby již ohřátý vzduch. V horkovzdušné troubě můžete péci více plechů s různými potravinami najednou, protože vůně a chutě jednotlivých vrstev se nepromíchají.
Elektrický sporák s parní funkcí umožňuje přidání páry k horkému vzduchu ze začátku pečení, čímž dosáhnete kyprého a vláčného vnitřku a křupavé kůrky na povrchu. Pozor, nejedná se o vaření v páře. Parní funkci oceníte zejména při přípravě domácího pečiva, kynutých těst a koláčů, ale také při pečení masa a dalších jídel, u kterých chcete dosáhnout šťavnatého vnitřku a křupavé kůrky.
Na údržbu jsou nenáročné sklokeramické a indukční varné desky. Oproti litinovým plotýnkám mají výhodu v hladkém a vysoce odolném povrchu, který se velmi snadno čistí a udržuje. Navíc na indukční varné desce nevznikají žádné připáleniny (nebo pouze minimálně), i když vám přeteče hrnec. Varná deska se totiž ohřívá pouze přímo pod hrncem, plocha kolem hrnce zůstává chladná.
TIP: Návod na správné čištění varné desky, doporučení vhodných čisticích prostředků, ale také tip, jak vyčistit varnou desku citronem najdete v článku Jak pečovat o varnou desku.
Na indukční varné desky se používá speciální nádobí s feromagnetickým dnem (materiál obsahující železo). Indukční nádobí bývá značené zespodu nádoby grafickým symbolem cívky. Zda je nádobí opravdu vhodné na indukci můžete poznat jednoduchým testem, postačí vám k tomu pouze obyčejný magnet. Přiložte ho na dno hrnců, a pokud bude držet, tak nádobí bude normálně fungovat i na indukční varné desce.
TIP: Než si pořídíte novou sadu nádobí, zkuste si provést test s magnetem i na nádobí, které již máte doma.
Tyto „samočisticí“ funkce vám výrazně pomohou udržet vnitřek trouby čistý.
Pyrolytická trouba se po aktivaci samočisticího programu rozehřeje na velmi vysoké teploty (až 500 °C), při kterých spálí veškeré nečistoty na popílek. Poté stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo.
Katalytické trouby, jsou vybavené speciálním vnitřním obložením z pórovitého smaltovaného materiálu. Díky němu trouba do sebe jako houba natáhne mastnotu a nečistoty, které teplem následně zoxidují a odpaří se v průběhu běžného pečení.
Tomuto způsobu čištění se říká i AquaClean nebo EcoClean. Takové pečicí trouby lze díky jejich speciální úpravě vnitřku čistit jen za pomocí páry. Vodu nalijete na pekáč a spustíte funkci čištění vodní párou. Pára změkčí nečistoty a nabobtná připáleniny, které cca po půl hodině, kdy skončí čisticí funkce, stačí setřít utěrkou.
TIP: Podrobnější informace i návod a doporučení, jak čistit troubu bez samočisticí funkce, naleznete v našem článku Jak vyčistit troubu.