V hobby i profesionálním sektoru se pro tisk fotografií používají zejména inkoustové (inkjet) a termosublimační (dye-sub, D2T2) fototiskárny. Pro každou technologii přitom existují nezaměnitelné fotopapíry. Termosublimační tiskárny se nejčastěji využívají pro kioskový a event tisk fotografií a každý model má předurčený právě jeden typ fotopapíru, jenž pro něj lze použít. Doma i v profesionálních minilabech se však fotografie vyrábějí především pomocí inkoustové technologie. Nabídka papírů pro inkjet fototiskárny je velmi široká.
Jedním z kouzel moderních papírů pro inkjet fotografii je fakt, že osvědčené druhy fotopapírů známé desítky let jsou používány zrovnatak i dnes, v éře digitálního tisku. Inkjet fotopapíry disponují speciální emulzí, tzv. vrstvou přijímající inkoust.
Obyčejné papíry tuto vrstvu (emulzi) nemají a proto je tisk fotografií na nich nekvalitní – neostrý (rozpitý) a desaturovaný (vybledlé barvy).
Většina domácích inkoustových tiskáren je formátu A4 (21 × 29,7 cm), což je maximální potisknutelný formát. Formát A4 je skutečně hojně využíván. Velké oblibě se také těší listy v klasických fotoformátech: 10 × 15 (10,2 × 15,2 cm) a 13 × 18 (12,7 × 17,8 cm). V hobby i profi sektoru jsou pak stále rozšířenější také fototiskárny formátu A3+ (32,9 × 48,3 cm). A3+ listy jsou velmi žádané, a to především pro svou „výstavní“ velikost. Pro inkjet minilaby a velkoformátové tiskárny jsou k dispozici fotopapíry v rolích šíře 12,7 až 152,4 cm.
Čísla na konci názvů fotopapírů označují gramáž v jednotkách g/m2. Pro představu: 1 m2 (list 1 × 1 m) papíru FOMEI Jet PRO Gloss 265 váží 0,265 kg a list A4 pak 1/16, tedy 16,5 gramů (jeden m2 je tvořen šestnácti listy formátu A4).
Kvalitní fotopapír má gramáž 200 až 350 g/m2. Na papírech nižších gramáží už musí být vrstva pro příjem inkoustu (emulze) ochuzena, není tak kvalitní.
Čtěte pozorně specifikaci své fototiskárny, dozvíte se, jaká maximální gramáž papírů je doporučována. Omezení je často dáno systémem podavače papíru a ona mez je zpravidla 270 až 300 g/m2. Mnoho fototiskáren disponuje samostatným podavačem tuhých médií, kdy není problematické založení prakticky jakkoli hmotného fotopapíru.
Nenechte si ujít další čtení o tisku! Je lepší použít originální, alternativní nebo renovované kazety?
Vyjma gramáže můžeme každý fotopapír definovat třemi základními znaky: materiálem podložky, povrchem a texturou. Na příkladech si uvedeme nejoblíbenější druhy fotopapírů.
Amatérští fotografové objevují techniku inkjet fototisku skrze hladké lesklé RC papíry. Tedy papír s tzv. RC (resin-coated) podložkou, lesklým povrchem a hladkou texturou. Tyto papíry důvěrně znají jako „lesk“ z minilabů i temných komor a jsou cenově dostupné. Fotografie z dovolené a módní & selfie fotografie, to je parketa pro lesklé RC papíry.
Hobby fotografové nejčastěji tíhnou k polomatným „pearl“ RC papírům. Tedy papír s RC podložkou, polomatným povrchem a texturou označovanou slovy pearl, lustre či velvet. Tyto papíry jsou důvěrně známé jako „mat“ z minilabů a jsou rovněž cenově dostupné. Polomaty jsou oblíbeny při reprodukci krajinářské a portrétní fotografie a fotografií architektury.
Ambiciózní fotografové-tiskaři a profesionálové dávají přednost jemně žilkovaným barytovým papírům a hluboce matným uměleckým papírům z bavlny. FOMEI Collection Baryta MONO 290 je papír s barytovou podložkou, polomatným povrchem a texturou vytvářející středně výrazné žilky. Je to archivační papír s certifikací a je vhodný i pro náročné muzeální tisky. FOMEI Jet Aquarella Art Matt 210 je cenově dostupný „výtvarnický“ papír z bavlny určený pro potisk v inkoustových tiskárnách a výborně se hodí pro výrobu emocionálních výtvarných fotografií. Výtisk působí jako hodnotný obraz. Uvedené barytové a bavlněné papíry splňují nejpřísnější požadavky kladené galeriemi: neobsahují optické zjasňovače a jsou nekyselé.
Do výčtu nejoblíbenějších papírů patří ještě základní matný fotopapír na straně jedné a kovově lesklý RC papír na straně druhé. Jestliže základní matné papíry připomínají čtvrtku z hodin výtvarné výchovy na základní škole a tvoří skupinu cenově nejdostupnějších fotopapírů, metalické lesklé papíry jsou šperkem připomínajícím „kovové filmy“ a jsou oblíbené v exotické, industriální a technické fotografii.
Značková média FOMEI pro výrobu fotografií a uměleckých grafik na inkoustových tiskárnách jsou osvědčenou volbou hobby i profi fotografa-tiskaře z následujících důvodů: