Rychlé dárky do obálky 15% sleva LG
Zobrazit katalog
Jak vybrat gramofon

Jak vybrat nejlepší gramofon?

Aktualizováno

Gramofony a s nimi neodmyslitelně spojené vinylové desky se v poslední době vrací ze zapadlých koutů historie. Hudebníci svá alba stále častěji vydávají také na vinylu, a čím dál více posluchačů se k nim uchyluje pro jejich specifický zvuk nebo zkrátka kvůli dobrému pocitu. Ať už jste fanoušky klasických či barevných gramofonových desek, nebo chcete se sběratelstvím teprve začít, bez gramofonu se neobejdete. Jejich výběr není vůbec tak složitý, jak se může zdát, je ale třeba si na pár věcí dát pozor. Jak vybrat ten správný gramofon? A proč jsou opět stále oblíbenější?

Jak vybrat gramofon – OBSAH

Proč dát šanci gramofonu a vinylovým deskám?

Možná se ptáte: „Proč vlastně poslouchat vinyly?“ Koneckonců, CD je přece z nějakého důvodu musela nahradit. Důvod k tomu byl, a to větší pohodlí a univerzálnost poslechu. Ruku na srdce, gramofon si asi nevezmete do auta na dlouhé noční projížďky a do telefonu jej také nedáte. Vinyly ale vynikají právě tehdy, když si chcete hudbu pustit v pohodlí domova, ať už sami, nebo s přáteli.

Vinyly
Sbírání vinylů se pro mnoho lidí stává zálibou na celý život.

Nedocenitelným faktorem vinylových desek je především unikátní zvuk. Ten je totiž přenášen na rozdíl od moderních médií mechanicky, což dodává hudbě jinou „duši“. Hudbu si opravdu vychutnáte a po prvním poslechu vinylu se dost možná už nebudete chtít vracet zpátky. Pokud si navíc chcete ozvláštnit byt něčím neokoukaným, barevné vinyly spolu s gramofonem představují skvělé řešení.

Jaké jsou typy gramofonů?

Při výběru gramofonů se lze setkat se třemi základními druhy:

 • Gramofony vše v jednom – cenově nejvýhodnější řešení. Gramofon má zabudovaný i reproduktor, takže ho stačí jen zapojit do zásuvky a poslouchat. Ideální volba, pokud chcete s vinyly teprve začít a nehodláte podstupovat velké investice. Pro náročnější posluchače však může být kvalita zvuku gramofonů typu vše v jednom nedostačující.
 • Hi-Fi gramofony – pokročilejší gramofony pro vinylové nadšence. Ty lepší začínají s cenou okolo pěti tisíc, ovšem nemají zabudovaný reproduktor. K ceně tak musíte započítat také náklady buď na aktivní reproduktor (pro nenáročný poslech), nebo rovnou celou Hi-Fi soustavu včetně zesilovače.
 • DJ gramofony – kvalitou absolutní špička. DJ gramofony jsou speciálně uzpůsobeny pro náročnější zacházení a „scratching“, takže je určitě využijete, pokud chcete hrát v klubech s nádechem vinylů. Zvukovou kvalitou jsou ovšem srovnatelné s Hi-Fi gramofony, a  jsou tedy pro pouhé domácí využití zbytečně hodnotné. Z hlediska dalších investic se ještě budete muset poohlédnout po mixážním pultu.
Vše v jednom Hi-Fi gramofon DJ gramofon
Gramofon typu vše v jednom (1.), Hi-Fi (2.) a gramofon pro dýdžeje (3.).

Dalším kritériem dělení je ovládání gramofonu. I zde se bavíme o třech základních typech:

 • Manuální gramofon – přenechává veškeré ovládání na vás. Raménko musíte pro přehrávání sami umístit a po dohrání desky jej musíte také sami zvednout.
 • Poloautomatický gramofon – gramofon pozná konec desky a sám raménko zvedne, případně jej navrátí do držáku. Přehrávání ovšem stále musíte zahájit sami.
 • Automatický gramofon – všechno, co musíte po vložení udělat, je stisknout jedno tlačítko. Gramofon sám raménko umístí a po dohrání desky i zvedne.

Co se hodí vědět o gramofonech?

Možná se vám představa poslechu hudby na gramofonu zalíbila a svoji hudební sbírku si budete chtít obohatit o nějakou tu vinylovou desku. Pokud ale chcete, aby gramofon zvládl i více než jen přehrávat desky, některé modely se chlubí i dodatečnými funkcemi. Většina moderních gramofonů má např. USB slot a častý je i radiopřijímač. U dražších gramofonů se lze setkat i s CD nebo kazetovou mechanikou.

iKompletní seznam dodatečných funkcí najdete i v naší kategorii Gramofony.

Gramofon však vyžaduje občasnou údržbu. Když pomineme čištění od prachu, čas od času je potřeba vyměnit přenosku, případně hrot (dle typu gramofonu). Hrot nebo také jehla není nijak nákladná investice a i kvalitnější se dá pořídit okolo 500 korun. Kdy jehlu vyměnit, záleží víceméně na vašem uvážení. Ideální ale je vyměnit ji alespoň jednou do roka, abyste předešli poškození desek.

Životnost přenosek (u kvalitnějších gramofonů) je pak o něco delší. Ohraný hrot nebo přenosku poznáte jednoduše – znatelné zhoršení kvality zvuku. 

V základu se přenosky dělí na dva typy, a to na levnější piezoelektrické a kvalitnější elektromagnetické. Piezoelektrické dále rozlišujeme keramické a krystalové a najdete je převážně u levnějších gramofonů, např. u typu vše v jednom. Jejich nevýhodou je nižší kvalita zvuku. Elektromagnetické přenosky mohou disponovat pohyblivým magnetem (MM), který nabízí skvělý poměr ceny a kvality zvuku, a pohyblivou cívkou (MC), jež je vůbec tím nejlepším, co můžete na trhu dostat. Pro plné využití potenciálu MC přenosek ovšem doporučujeme použít kvalitní předzesilovač a Hi-Fi soustavu.

Cenově dostupné gramofony

Sencor STT 212U

Sencor STT 212U

 • Gramofon typu vše v jednom
 • 3 rychlosti otáčení (33/45/78 otáček za minutu)
 • Možnost nahrávání desek na USB/SD, dále podpora Bluetooth

Sencor STT 212U je skvělým, cenově dostupným gramofonem. Splní veškeré požadavky nenáročného posluchače, a to včetně zabudovaných reproduktorů. Pro lepší audio podání ovšem můžete připojit i reprosoustavu pomocí cinch výstupu. Mezi hlavní dodatečné vlastnosti patří například USB/SD slot, který můžete využít jak k přehrávání hudby, tak dokonce i k nahrávání vinylu nebo rádia. Gramofon má dále ve výbavě Bluetooth nebo dálkový ovladač.

Sencor STT 212U Gramofony Sencor
Lenco LS-10

Lenco LS-10 Wood

 • Řemínkový pohon
 • Dřevěné retro provedení
 • Dva integrované reproduktory

Gramofon Lenco LS-Wood nabídne luxusní a bytelný vzhled v imitaci dřeva s praktickým plastovým krytem a zaujme ty, co si chtějí vybavit byt nějakým retro kouskem. K dispozici jsou dvě rychlosti otáčení talíře (33/45 otáček). Gramofon je ihned připraven k použití díky dvěma integrovaným reproduktorům, má ale i výstup RCA pro připojení k audiosestavě. Preferujete-li nerušený poslech v soukromí, připraven je přímý výstup na sluchátka.

Lenco LS-10 Wood Gramofony Lenco
Denver VPL-200 Wood

Denver VPL-200 Wood

 • 3 rychlosti otáčení (33/45/78 otáček za minutu)
 • Dřevěný retro vzhled
 • Přehrávání i digitalizace desek

Pokud chcete své desky nejen přehrávat, ale také je digitalizovat a archivovat, dobře vám poslouží gramofon Denver VPL-200. Kromě RCA i výstupu k zesilovači nabídne také USB a sluchátkový Jack. Přehraje všechny tři typy desek podle rychlosti otáček, tj. 33, 45 i 78 otáček za minutu. Jeho součástí jsou integrované reproduktory o výkonu 5 V pro pohodlné přehrávání, které bude díky automatickému zvednutí přenosky velice jednoduché.

Denver VPL-200 Wood Gramofony Denver

Gramofony střední třídy

Crosley T150

Crosley T150

 • Gramofon typu vše v jednom
 • Poloautomat
 • Bluetooth

Gramofon Crosley T150 vám nabídne vše potřené k tomu, abyste si mohli vychutnat hudbu z gramofonových desek. Jeho součástí jsou i samostatně stojící reproduktory. O kvalitní zvuk se stará piezoelektrická přenoska. Gramofon je poloautomatický a raménko se na konci desky samo zvedne. Majitele bezdrátových sluchátek určitě potěší přímé spárování pomocí Bluetooth. 

Lenco L-400 Gramofony Crosley
House of Marley Stir it up - black

House of Marley Stir it up

 • Cenově dostupný Hi-Fi gramofon
 • Dřevěný retro design
 • USB port, automatické ovládání, 3,5mm jack

House of Marley Stir it up je Hi-Fi gramofon, který si za vzor bere Boba Marleyho a styl reggae. Poznáte to mimo jiné i v designu celého gramofonu, který je zčásti založen na dřevě. Gramofon disponuje také USB portem a 3,5mm jack konektorem pro poslech se sluchátky.

HoM Stir it up Gramofony HoM
Sony PS-LX310BT

Sony PS-LX310BT

 • Hi-Fi gramofon
 • Stylový moderní design
 • Podpora Bluetooth, nastavení hlasitosti bez zkreslení

Pokud hledáte moderně vyhlížející gramofon s kvalitním zvukovým podáním, bude vás Sony PS-LX310BT zajímat. Výrobce do něj přidal spoustu užitečných maličkostí, jež ve finále dělají velký rozdíl a zlepšují hudební požitek. Zajímavostí je podpora Bluetooth reproduktorů, a tak můžete vinyl poslouchat i na větší dálku.

Sony PS-LX310BT Gramofony Sony

Gramofony pro náročné

Technics SL-1500

Technics SL-1500

 • Hi-Fi gramofon
 • Vysoce přesný a kvalitní přenos signálu
 • Výstup PHONO, jack, uzemnění

Pokud hledáte prémiový gramofon, přišli jste na správné místo. Technics SL-1500 je Hi-Fi gramofon s velmi vysokou kvalitou zvuku díky přenosce Ortofon 2M RED a fono-ekvalizéru. Gramofon je schopen eliminovat vnější ruchy pocházející z napájení, čemuž napomáhají i izolované konektory. Jedná se o moderně vyhlížející gramofon se špičkovým zvukem.

Technics SL-1500 Gramofony Technics
DENON DP-450 USB

DENON DP-400

 • Hi-Fi gramofon
 • Automatické rozpoznání rychlosti otáčení
 • USB port, ekvalizér

Dobrý přechod mezi střední a vyšší třídou tvoří gramofon DENON DP-450 USB. Je cenově dostupnější než některé modely z vyšší třídy, ovšem stále nabízí velmi kvalitní zvuk. Trochu se tu ubírá na funkcích, ovšem i zde najdete port USB nebo integrovaný ekvalizér. Gramofon navíc působí poměrně masivně, ale zároveň elegantně, proto se hodí jako přírůstek téměř komukoliv.

DENON DP-450 USB Gramofony DENON
YAMAHA TT-N503 MusicCast VINYL 500

YAMAHA TT-N503 MusicCast VINYL 500

 • Hi-Fi gramofon
 • Řemínkový pohon
 • Bluetooth

Gramofon Yamaha TT-N503 je zástupcem vyšší třídy těchto zařízení. V jednoduchém, nadčasovém designu se skrývá vysoce spolehlivé zařízení, které nezklame ani náročnější posluchače. S rychlostí 33 a 45 otáček na něm přehrajete většinu běžně dostupných alb i singlů. Vlastníky bezdrátových sluchátek potěší fakt, že tento gramofon disponuje technologií Bluetooth.

YAMAHA TT-N503 MC V 500 Gramofony YAMAHA

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi