Dvouletá záruka pro firmy Alza pro firmy
Zobrazit katalog
Jak vybrat gramofon

Jak vybrat nejlepší gramofon?

Aktualizováno

Gramofony a s nimi neodmyslitelně spojené vinylové desky se v poslední době vrací ze zapadlých koutů historie. Hudebníci svá alba stále častěji vydávají také na vinylu, a čím dál více posluchačů se k nim uchyluje pro jejich specifický zvuk nebo zkrátka kvůli dobrému pocitu. Ať už jste fanoušky klasických či barevných gramofonových desek, nebo chcete se sběratelstvím teprve začít, bez gramofonu se neobejdete. Jejich výběr není vůbec tak složitý, jak se může zdát, je ale třeba si na pár věcí dát pozor. Jak vybrat ten správný gramofon? A proč jsou opět stále oblíbenější?

Jak vybrat gramofon – OBSAH

Proč dát šanci gramofonu a vinylovým deskám?

Možná se ptáte: „Proč vlastně poslouchat vinyly?“ Koneckonců, CD je přece z nějakého důvodu musela nahradit. Důvod k tomu byl, a to větší pohodlí a univerzálnost poslechu. Ruku na srdce, gramofon si asi nevezmete do auta na dlouhé noční projížďky a do telefonu jej také nedáte. Vinyly ale vynikají právě tehdy, když si chcete hudbu pustit v pohodlí domova, ať už sami, nebo s přáteli.

Vinyly
Sbírání vinylů se pro mnoho lidí stává zálibou na celý život.

Nedocenitelným faktorem vinylových desek je především unikátní zvuk. Ten je totiž přenášen na rozdíl od moderních médií mechanicky, což dodává hudbě jinou „duši“. Hudbu si opravdu vychutnáte a po prvním poslechu vinylu se dost možná už nebudete chtít vracet zpátky. Pokud si navíc chcete ozvláštnit byt něčím neokoukaným, barevné vinyly a vhodně vybraný gramofon představují skvělé řešení.

Jaké jsou typy gramofonů?

Při výběru gramofonů se lze setkat se třemi základními druhy:

 • Gramofony vše v jednom – cenově nejvýhodnější řešení. Gramofon má zabudovaný i reproduktor, takže ho stačí jen zapojit do zásuvky a poslouchat. Ideální výběr gramofonu, pokud chcete s vinyly teprve začít a nehodláte podstupovat velké investice. Pro náročnější posluchače však může být kvalita zvuku gramofonů typu vše v jednom nedostačující.
 • Hi-Fi gramofony – pokročilejší gramofony pro vinylové nadšence. Ty lepší začínají s cenou okolo pěti tisíc, ovšem nemají zabudovaný reproduktor. Při výběru gramofonu tak musíte k ceně započítat také náklady na aktivní reproduktor (pro nenáročný poslech), nebo rovnou celou Hi-Fi soustavu včetně zesilovače.
 • DJ gramofony – kvalitou absolutní špička. DJ gramofony jsou speciálně uzpůsobeny pro náročnější zacházení a „scratching“, takže je určitě využijete, pokud chcete hrát v klubech s nádechem vinylů. Zvukovou kvalitou jsou ovšem srovnatelné s Hi-Fi gramofony, a jsou tedy pro pouhé domácí využití zbytečně hodnotné. Z hlediska dalších investic se při výběru ještě budete muset poohlédnout po mixážním pultu.
Vše v jednom Hi-Fi gramofon DJ gramofon
Gramofon typu vše v jednom (1.), Hi-Fi (2.) a gramofon pro dýdžeje (3.).

Dalším kritériem dělení při výběru gramofonu je ovládání. I zde se bavíme o třech základních typech:

 • Manuální gramofon – přenechává veškeré ovládání na vás. Raménko musíte pro přehrávání sami umístit a po dohrání desky jej musíte také sami zvednout.
 • Poloautomatický gramofon – gramofon pozná konec desky a sám raménko zvedne, případně jej navrátí do držáku. Přehrávání ovšem stále musíte zahájit sami.
 • Automatický gramofon – všechno, co musíte po vložení udělat, je stisknout jedno tlačítko. Gramofon sám raménko umístí a po dohrání desky i zvedne.

Co se hodí vědět při výběru gramofonu?

Možná se vám představa poslechu hudby na gramofonu zalíbila a svoji hudební sbírku si budete chtít obohatit o nějakou tu vinylovou desku. Pokud ale chcete, aby gramofon zvládl i více než jen přehrávat desky, některé modely se chlubí i dodatečnými funkcemi. Většina moderních gramofonů má např. USB slot pro digitalizaci vinylů případně přehrávání MP3 skladeb. Častý je i radiopřijímač. U dražších gramofonů se však funkce zpravidla soustředí jen na prémiové přehrávání vinylů.

iKompletní seznam dodatečných funkcí najdete i v naší kategorii Gramofony.

Gramofon však vyžaduje občasnou údržbu. Když pomineme čištění od prachu, čas od času je potřeba vyměnit přenosku, případně hrot (dle typu gramofonu). Hrot nebo také jehla není nijak nákladná investice a i kvalitnější se dá pořídit okolo 500 korun. Kdy jehlu vyměnit, záleží víceméně na vašem uvážení. Ideální ale je vyměnit ji alespoň jednou do roka, abyste předešli poškození desek.

Životnost přenosek (u kvalitnějších gramofonů) je pak o něco delší. Ohraný hrot nebo přenosku poznáte jednoduše – znatelné zhoršení kvality zvuku. 

V základu se přenosky dělí na dva typy, a to na levnější piezoelektrické a kvalitnější elektromagnetické. Piezoelektrické  najdete převážně u levnějších gramofonů, např. u typu vše v jednom. Jejich nevýhodou je nižší kvalita zvuku. Piezoelektrické přenosky navíc vyžadují větší přítlak, takže jsou méně šetrné k deskám. Elektromagnetické přenosky mohou disponovat pohyblivým magnetem (MM), který nabízí skvělý poměr ceny a kvality zvuku, a  pohyblivou cívkou (MC), jež je vůbec tím nejlepším, co můžete na trhu dostat. Pro plné využití potenciálu MC přenosek ovšem doporučujeme vybrat kvalitní předzesilovač a Hi-Fi soustavu.

Výběr cenově dostupných gramofonů

Sencor STT 212U

Sencor STT 212U

 • Gramofon typu vše v jednom
 • 3 rychlosti otáčení (33/45/78 otáček za minutu)
 • Možnost nahrávání desek na USB/SD, dále podpora Bluetooth

Sencor STT 212U je skvělým, cenově dostupným gramofonem. Splní veškeré požadavky nenáročného posluchače, a to včetně zabudovaných reproduktorů. Pro lepší audio podání ovšem můžete připojit i reprosoustavu pomocí cinch výstupu. Mezi hlavní dodatečné vlastnosti patří například USB/SD slot, který můžete využít jak k přehrávání hudby, tak dokonce i k nahrávání vinylu nebo rádia. Gramofon má dále ve výbavě Bluetooth nebo dálkový ovladač.

Sencor STT 212U Gramofony Sencor
DENON DP-29F

DENON DP-29F

 • Automatické ovládání
 • Vestavěný předzesilovač s možností vypnutí
 • Vysoká řemeslná přesnost výrobku

Denon DP-29F je vstupní řadou známého japonského výrobce gramofonů a jako takový představuje vysoce kvalitní stroj za dostupnou cenu. Díky tomu, že se jedná o plně automatický gramofon (automatické pokládání i zvedání jehly) je ideální pro začátečníky, kteří do světa vinylů teprve pronikají. Kovové ložisko a přesný hliníkový odlitek talíře zajišťuje dokonalé a stabilní otáčení desky s kolísáním rychlosti do 0,15 %. Součástí je MM přenoska.

Denon DP-29F Silver Gramofony Denon
Denver VPL-210 Wood

Denver VPL-210 Wood

 • 3 rychlosti otáčení (33/45/78 otáček za minutu)
 • Dřevěný retro vzhled
 • Přehrávání i digitalizace desek

Pokud chcete své desky nejen přehrávat, ale také je digitalizovat a archivovat, dobře vám poslouží gramofon Denver VPL-210 Wood. Kromě RCA výstupu k zesilovači nabídne také USB. Desky přehraje ve třech otáčkách, tj. 33, 45 i 78 otáček za minutu. Jeho součástí jsou integrované reproduktory o výkonu 5 W pro pohodlné přehrávání, které bude díky automatickému zvednutí raménka velice jednoduché.

Denver VPL-210 Wood Gramofony Denver

Výběr gramofonů střední třídy

Crosley C62

Crosley C62

 • Gramofon s externími reproduktory
 • Dřevěný dekor
 • Bluetooth

Gramofon Crosley C62 vám nabídne vše potřené k tomu, abyste si mohli vychutnat hudbu z gramofonových desek. Jeho součástí jsou i samostatně stojící reproduktory a o kvalitní zvuk se stará magnetická přenoska. Majitele digitální kolekce jistě potěší možnost streamování pomocí Bluetooth.

Crosley C62 Gramofony Crosley
Reloop HiFi Turn 2 WH

Reloop HiFi Turn 2 WH

 • Kvalitní zvuk
 • Pohon eliminující nežádoucí vibrace
 • Bez vestavěného předzesilovače

Plně manuální gramofon Reloop HiFi Turn 2 WH nabídne kombinaci jednoduchého designu a kvalitní reprodukce zvuku. Jeho součástí je i ochranný kryt, takže se vám na vinyly nebude prášit. Gramofon je bez vestavěného předzesilovače, je proto nutné jej pořídit samostatně nebo připojit k odpovídajícímu zesilovači

Reloop HiFi Turn 2 WH Gramofony Reloop
Sony PS-LX310BT

Sony PS-LX310BT

 • Hi-Fi gramofon
 • Stylový moderní design
 • Podpora Bluetooth, nastavení hlasitosti bez zkreslení

Pokud hledáte moderně vyhlížející gramofon s kvalitním zvukovým podáním, bude vás Sony PS-LX310BT zajímat. Výrobce do něj přidal spoustu užitečných maličkostí, jež ve finále dělají velký rozdíl a zlepšují hudební požitek. Zajímavostí je podpora Bluetooth reproduktorů, takže můžete vinyl poslouchat i na větší dálku.

Sony PS-LX310BT Gramofony Sony

Výběr gramofonů pro náročné

Technics SL-1500

Technics SL-1500

 • Hi-Fi gramofon
 • Vysoce přesný a kvalitní přenos signálu
 • Výstup PHONO, jack, uzemnění

Pokud hledáte prémiový gramofon, Technics SL-1500 bude vhodnou volbou. Jedná se o Hi-Fi gramofon s velmi vysokou kvalitou zvuku díky přenosce Ortofon 2M RED a fono-ekvalizéru. Gramofon je schopen eliminovat vnější ruchy pocházející z napájení, čemuž napomáhají i izolované konektory. Jedná se o moderně vyhlížející gramofon se špičkovým zvukem.

Technics SL-1500 Gramofony Technics
DENON DP-450 USB

DENON DP-450 USB

 • Hi-Fi gramofon
 • 33, 45 i 78 otáček
 • USB port, ekvalizér

Dobrý přechod mezi střední a vyšší třídou tvoří gramofon DENON DP-450 USB. Je cenově dostupnější než některé modely z vyšší třídy, ovšem stále nabízí velmi kvalitní zvuk. Trochu se tu ubírá na funkcích, ovšem i zde najdete port USB nebo integrovaný ekvalizér. Gramofon navíc působí poměrně masivně, ale zároveň elegantně, proto se hodí jak pro začátečníky, tak pokročilé milovníky LP desek.

DENON DP-450 USB Gramofony DENON
Pro-Ject Debut Carbon Evo

Pro-Ject Debut Carbon Evo

 • Hi-Fi gramofon
 • Řemínkový pohon
 • Přenoska Ortofon 2MRed v ceně

Pro-Ject Debut Carbon Evo + 2MRed - Satin Black je vysoce kvalitní gramofon moderního vzhledu. Nedisponuje předzesilovačem, takže jej můžete doplnit podle svých představ. Rychlost přehrávání činí 33,3, 45 a 78. Gramofon využívá rovné raménko, které řádně drží v drážce. O rekonstrukci audia se zde stará elektromagnetická MM přenoska Ortofon 2MRed. Ke gramofonu se dodává také průhledný horní kryt.

Pro-Ject Debut Carbon Evo Gramofony Pro-Ject

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací