Interaktivní projektory vám na rozdíl od běžných projektorů umožní zasahovat do prezentace přímo v promítaném obrazu na plátně. Měňte obsah nebo se pohybujte v prostředí prezentace, jako by plátno bylo dotykový displej. Vše funguje pomocí zabudovaného snímače a elektronického pera.
Interaktivní projektory jsou vhodným prostředkem k oživení školní výuky či obchodní prezentace. Umožňují zasahovat přímo do obrazu během prezentace, proto k provedení změny v prezentaci není potřeba přebíhat k počítači, jako je tomu u běžných projektorů.
Interaktivní projektory mají zabudovaný snímač. K ovládání slouží elektronické pero, které plně nahrazuje funkce myši a některé další funkce přidává (umožní vám například psát). Snímač sleduje polohu pera, čímž se přenáší tahy perem do počítače a z počítače přes projektor na projekční plochu. Tento uzavřený okruh operací dovoluje uživateli v reálném čase zasahovat do promítaného obrazu.
Plocha na promítání obsahu z interaktivních projektorů by měla být tvrdá, aby odolala tahům elektronického pera, zároveň však hladká, aby po ní mohlo pero hladce klouzat. K tomuto účelu jsou nejlépe uzpůsobené tabule, naopak nevhodná je zeď, jejíž měkká omítka by se tahy pera poškodila.
Nativní rozlišení je to, ve které projektor promítá. Máte-li obraz na počítači nastavený na jiné rozlišení, projektor jej automaticky transformuje a promítne v nativním. Nativní rozlišení tak určuje i kvalitu promítaného obrazu. Čím větší nativní rozlišení projektor má, tím kvalitnější (jemnější) obraz poskytuje. Oproti tomu maximální rozlišení je takové rozlišení, které ještě projektor umí převést do nativního.
Rozdíly mezi těmito dvěma technologiemi jsou dnes naprosto minimální. Pokud byste porovnali kvalitu obrazu u cenově srovnatelných DLP a LCD projektorů, těžko byste hledali rozdíl.
LCD projektory o něco lépe zobrazují barvy než DLP projektory (kromě černé). Mají však nižší kontrast a bývají náročnější na údržbu (musí se čistit od prachu).
DLP projektory o něco věrněji reprodukují černou barvu, a tak mají i vyšší kontrast. Jsou také méně náročné na údržbu, jelikož se nemusí čistit od prachu. Jejich nevýhodou je, že mohou za rychle se pohybujícími objekty v obraze zanechávat tzv. duhový efekt (pociťují jen někteří lidé).
Interaktivní projektory se připojují zpravidla ke stolnímu počítači nebo notebooku, a to skrze konektory DHMI, DVI nebo VGA. Lze je samozřejmě připojit i k jiným zařízením (například k mobilu nebo tabletu přes WiFi, k přehrávači přes kompozitní nebo komponentní kabel a k dalším). Nicméně v jejich rámci nelze využívat funkce interaktivního projektoru.
TIP: Před nákupem si zkontrolujte, jaké typy připojení podporuje vaše zařízení. Pokud s projektorem nemají žádný společný konektor, použijte redukci.
Udává, jak moc bude projektor svítit. Při výběru svítivosti se orientujte na základě prostředí, ve kterém budete s projektorem promítat nejvíce. Světelnost se udává v lumenech (lm)
Do 2 000 lm – projektor se hodí do zcela zatemněných místností s minimálním osvětlením.
2000–3 000 lm – vhodné spíše do méně prosvětlených místností.
Nad 3 000 lm – poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle.
Dálkové ovládání
Korekce lichoběžníkového zkreslení vyrovnává promítaný obraz tak, aby nebyl deformovaný, když během projekce není projektor umístěný kolmo k plátnu, nýbrž promítá ze strany, z výšky apod.
Zoom - změní velikost obrazu bez nutnosti hýbat s projektorem.
PiP (Picture in Picture) – promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze 2 zdrojů.
Integrovaná baterie umožní provoz bez zásuvky i několik hodin.
Vestavěný reproduktor postačí pro základní ozvučení, pokud na místě nejsou externí bedýnky.
Korekce lichoběžníkového zkreslení eliminuje deformaci v případě, že projektor není umístěn ve středu zobrazovací plochy, ale promítá ze strany, seshora či zespodu.
Field of view, neboli zorné pole. Jedná se o úhel svíraný mezi našima očima a promítaným obrazem. Čím blíže jsme k obrazu a čím větší je úhlopříčka, tím je úhel větší a naopak.
Picture in Picture, neboli obraz v obraze je promítání dvou obrazů (video nebo fotografie) vedle sebe ze dvou různých zdrojů.
Slovník pojmů
Rozlišení, úhlopříčka a optimální pozorovací vzdálenost
Úhlopříčka obrazu se u interaktivních projektorů odvíjí zejména od projekční vzdálenosti (od toho, jak daleko umístíte projektor od plátna nebo zdi). Na základě projekční vzdálenosti byste pak měli také vybírat rozlišení projektoru. Obecně platí, že z čím větší vzdálenosti budete promítat a čím blíže budete sedět od plátna, tím vyšší by mělo být nativní rozlišení projektoru.
Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením projektoru.